HOME


The Infamous Black Bird Southern Oregon History, Revised


1916 Jackson County Directory
Refer to the 1912 and 1914 directories for keys to abbreviations.
   

Advertisements in the directory are not transcribed but are viewable on the scans on ancestry.com or for free at Heritage Quest. Use your Jackson County Library card number to sign in.

THE
JACKSON COUNTY
DIRECTORY
1916

----
A Directory of General Information with Alphabet-
ically Arranged List of Business and Profes-
sional Firms, and Citizens of

Medford, Ashland, Central Point, Eagle Point,
Gold Hill, Jacksonville, Rogue River,
Talent, All Towns and Villages
and All R.F.D. and Star
Routes in Jackson
County
----
CLASSIFIED BUSINESS DIRECTORY


H. W. ROTHERMEL, J. B. FEE, PUBLISHERS

PRINTED BY THE MEDFORD PRINTING CO., MEDFORD, OREGON




Directory of
Jackson County, Oregon
----
MEDFORD
AREA OF MEDFORD--Three and one-quarter miles--2080 acres.
POPULATION--As given by the last census, 8,840. Increase during the census decade, 392 percent, being the third city in increase in the United States. Estimated population January 1st, 1916--10,000.
STREET PAVING--The best-paved city of its size in the world; 22 miles built in 1910, 1911 and 1912 at a total expenditure of $935,696.00. Sam Hill says: "Medford has the best sewer system and the best paved streets in the West."
SEWERS--Storm and sanitary, 27.54 miles. Total expenditure of $214,651.24.
WATER MAINS AND WATER SYSTEM--28.45 miles of water mains, with a
gravity water system costing $350,000.00, furnishing a supply of pure mountain water ample for a city of 40,000 population, 22 miles of 16-inch wood aqueducts and a reservoir of 2,000,000 gallons.
INDEBTEDNESS--(Amount of all bonds for all purposes):
Amount of water bonds $    365,000.00
Bonds secured by assessment against property 671,250.00
General fund bonds      138,000.00
    Total $1,174,250.00
SCHOOLS--Five brick public school buildings, at an aggregate cost of $200,000.00; also St. Mary's Academy, managed by the Catholic Sisters, a business college and conservatory of music. Public school attendance, 1,548.
HEALTH--Medford is known as the healthiest on the Northwest Coast, the death rate being less than 7 in 1,000.
CLIMATE--Here is found the mean between excessive moisture and excessive
dryness, the average rainfall being 27 inches. Zero weather unknown, and rarely unpleasantly warm. The summer nights are cool, never too warm to sleep, and to one coming from the humid sections of the East, the Rogue River climate is the nearest approach to paradise he will ever find.
HUNTING AND FISHING--The natural starting point for camping and fishing parties, Rogue River and its tributaries is conceded to be the best salmon and trout waters in the United States.
CRATER LAKE--Here automobiles convey you in six hours to the greatest of the national wonders. This remarkable lake is in the shell of a volcano, with its wonderful blue waters 2,000 ft. in depth, with the ragged crest of the crater showing above the waves, 2,000 ft. in height, and this surrounded by towering peaks. This lovely and majestic lake is nearly 20 miles in circumference. Noted geologists, botanists and scientists come from many foreign lands to see and study it. It is 80 miles from Medford.
PUBLIC MARKET--The first city in Oregon to establish a public market, bringing the producer and consumer together with most satisfactory results in reducing the cost of living.
A JOBBING AND WHOLESALE CENTER--Medford is now a distributing center to the retail trade. Some of the wholesale houses are: The Medford Grocery Co., Mason-Ehrman Co., Medford Fruit Co., Union Meat Co., two ice plants, precooling and cold storage, Rogue River Fruit & Produce Association, Producers' Fruit Co., and several others.
FIRE DEPARTMENT IN SERVICE--One auto combination chemical and hose wagon, with all equipment, 1 auto chemical, 1 horse-drawn chemical and hose wagon, complete with ladders, hose, etc., three hose carts, three chemicals, etc. Total fire apparatus, value $15,245.00.
ELECTRIC LIGHT AND POWER--The electric energy and power used in the Rogue River Valley is as follows: Plant at Gold Ray has a capacity of 5,000 horsepower; plant at Prospect, 10,000 horsepower, available horsepower 30,000; available at Fall Creek, Cal., plant, 7,500 horsepower; available at Shasta River, Cal., 2,000 horsepower; Klamath River plant, 40,000 horsepower, or a total of 131,500 horsepower. These plants are all owned and operated by the California-Oregon Power Co.
GAS--High-power plant installed and operating. Gas works, three and one-half miles south of Medford; capacity per day, 250,000 ft.
PUBLIC LIBRARY--Carnegie Library, completed February, 1912, at a cost of $21,000.00.
HOTELS--Four modern hotels--The Medford, The Nash, The Holland, The Barnum. Three second-class hotels and four restaurants.
BANKS--Medford has four banks--First National, Jackson County, Medford National and Farmers & Fruitgrowers, and a Postal Savings station.
RAILROADS AND ELECTRIC TRAINS--Southern Pacific Railway, 6 passenger trains daily. Pacific & Eastern Railway, 2 passenger trains daily. Southern Oregon Traction Co. (electric) interurban and to Jacksonville.
NEWSPAPERS--Medford supports two splendid newspapers. The daily and weekly Mail Tribune (afternoon with Associated Press dispatches) and the daily and Sunday Sun (morning with Associated Press dispatches).
PARKS--City park covering three blocks in the heart of the city, baseball park and Jackson County Fair park, covering forty acres.
CLUBS AND ASSOCIATIONS--Medford Commercial Club, Medford Merchants' Association, University Club, Greater Medford Club, College Womans' Club, and many other organizations.
CHURCHES--Baptist, Christian, Christian Science, Episcopal, Lutheran, Methodist Episcopal, Free Methodist, Methodist South, Presbyterian, Roman Catholic, Seventh-Day Adventist, and others.
HOSPITALS--The Sacred Heart Hospital, costing $100,000.00.
PLACES OF AMUSEMENT--Page Opera House, the Natatorium and Star Theater.
SECRET AND BENEVOLENT SOCIETIES--All the leading societies and lodges are represented.
IRRIGATION--An irrigation system is partially constructed that will furnish every section of the valley with sufficient water.

MISCELLANEOUS INFORMATION
OFFICIAL DIRECTORY OF THE CITY OF MEDFORD.
City Hall--44 N. Front.
Mayor--V. J. Emerick.
Recorder--Elmer T. Foss.
Treasurer--Gus. H. Samuels.
City Atty.--B. R. McCabe.
Chief of Police--J. T. Hittson.
Chief of Fire Dept.--J. W. Lawton.
Market Master--E. J. Runyard.
Health Officer--Dr. F. G. Thayer.
Elect. Inspector--L. E. Hinman.
Police Judge--Chas. B. Gay.
City Engineer--O. Arnspiger.
COUNCILMEN
    H. P. Hargrave, J. M. Keene, C. W. Davis, J. C. Mann, F. M. Amy, J. J. Emmens
STANDING COMMITTEES OF THE CITY COUNCIL
    Finance--H. P. Hargrave, J. M. Keene, C. W. Davis.
    Streets and Roads--J. M. Keene, F. M. Amy, J. J. Emmens.
    Light and Water--F. M. Amy, J. C. Mann, H. P. Hargrave.
    License--V. J. Emerick, J. C. Mann, F. M. Amy.
    Building and Fire--J. C. Mann, F. M. Amy, J. M. Keene.
    Health--J. J. Emmens, C. W. Davis, V. J. Emerick.
    Public Market--C. W. Davis, H. P. Hargrave, J. J. Emmens.
Policemen
    Chief--J. F. Hittson.
    Patrolmen--W. H. Crawford, L. P. Mego.
Fire Department--Paid
    J. W. Lawton, H. T. Burch, Roy Elliott, W. J. Fredenburg, Newton H. Mark, Horace L. Roberts.
FIRE DEPARTMENT--VOLUNTEER
    O. Arnspiger, John H. Butler, H. N. Butler, J. T. Conrad, J. E. Dent, E. Eads, G. Eads, R. Estes, S. V. Hall, H. T. Haswell, C. Johnston, D. T. Lawton, F. Lindley, H. Lumburg, C. Metz, H. F. McLaughlin, H. L. Wilson, A. Wright.
Fire Wards
    First Ward--All that portion of city east of Bear Creek.
    Second Ward--All that portion of the city west of Bear Creek and south of Main.
    Third Ward--All that portion of the city west of Bear Creek and north of Main.
BANKS
    First National--M. L. Alford, Pres.; Chas. M. English, Vice-Pres.; Oris Crawford, Cashier; H. S. Deuel, Asst. Cashier. Directors--F. K. Deuel, M. L. Alford, Chas. Strang, Chas. M. English, J. H. Cooley, Geo. W. Dunn, Henry Hart. Capital Stock. $100,000.00. Resources, closing of business on May 1st, 1916, $827,307.58.
    Jackson County--C. W. McDonald, Pres.; Geo. R. Lindley, Vice-Pres.; V. H. Vawter, Cashier; T. A. Fifer, Asst. Cashier. Directors--J. H. Cooley, G. R. Lindley. H. U. Lumsden, C. W. McDonald, V. J. Emerick, F. W. Hutchison. Capital Stock, $100,000.00. Resources, close of business on May 1st, 1916, $726,078.00.
    Medford National Bank--W. H. Gore, Pres.; J. A. Perry, Vice-Pres.; F. E. Merrick, Vice-Pres.; John S. Orth, Cashier. Directors--J. S. Orth, J. A. Perry, J. F. Wortman, F. E. Merrick, W. H. Gore, J. M. Keene, H. I. Pelton. Resources, close of business May 1st, 1916, $715,318.70. Capital Stock, $100,000.00.
    The Farmers and Fruitgrowers Bank--Delroy Getchell, Pres.; L. Niedermeyer, Vice-Pres.; R. F. Antle, Cashier. Directors--Delroy Getchell, L. Niedermeyer, W. H. Stewart, M. McGrath, R. F. Antle. Resources at close of business May 1st, 1916, $205,082.11. Capital Stock, $50,000.00.
BUILDINGS AND HALLS
Andrews Bldg.--31 N Grape.
Angle Bldg.--206 E Main.
Adkins Bldg.--204 E Main.
Barnum Bldg.--317 E Main.
City Hall--44 N Front.
Deuel Bldg.--Se cor W Main and Bartlett.
Eagles Hall--3rd floor Adkins Bldg.
Electric Bldg.--218 W Main.
Federal Bldg.--Cor 6th and N Holly.
Elks Temple--Cor 5th and Central.
First National Bank Bldg.--118 E Main.
F.&F. Growers Bank Bldg.--Cor W Main and N Grape.
Garnett-Corey Bldg.--W. Main sw cor Grape.
Getchell Block--Cor Main and Fir.
Haskins Block--216 E Main.
Hotel Holland Bldg.--N Fir sw cor W 6th.
Hotel Nash Bldg.--Front se cor E Main
I.O.O.F. Bldg.--219 W 6th.
Jackson Co. Bank Bldg.--10 N Central av.
Kinsman Bldg.--41 N Front.
Knights of Pythias Hall--123 E Main.
Lindley Bldg.--215 E Main.
Mail Tribune Bldg.--25-29 N Fir.
Masonic Hall--Medford Furn & Hdw Co bldg.
Medford Business College Block--31 N Grape.
Miles Bldg.--103 E Main.
Medford Furniture & Hdw. Co. Bldg.--29-39 N Central av.
Medford Hotel Bldg.--Cor W Main and N Ivy.
Moose Hall--North Front.
Natatorium Bldg.--N Riverside av ft E 6th.
Palm Block--E Main ne cor Front.
Phipps Bldg.--225 E Main.
Post Office Bldg.--6th ne cor Holly.
Redmen's Hall--231 Apple.
Rialto Bldg.--123 E Main.
St. Mark's Block--218 W Main.
Smith's Hall--126 N Grape.
Sparta Bldg.--401 E Main.
Stewart Bldg.--235 E Main.
Weeks Bldg.--116 W Main.
Young & Hall Bldg.--112 N Front.
COURTS
    Justice Court--Glenn O. Taylor, Justice of Peace. Office, M.F.&H. bldg.
    U.S. Court--Roy Davis, Deputy U.S. Clerk. Office, Federal bldg.
CEMETERIES
    I.O.O.F. Cemetery--1 m e city.
COMMERCIAL BODIES
    Medford Commercial Club--Nw cor Front and Main. A. L. Hill, Pres.; C. M. Thomas, Vice-Pres.; Guy W. Conner, Treas.; H. A. Latta, Sec.
    Medford Merchants' Assn.--Medford Furniture & Hdw. bldg. Earl C. Gaddis, Pres.; C. S. Butterfield, Vice-Pres.; C. M. Kidd, Treas.; John H. Carkin, Sec.
CHURCHES
Baptist
    First--N Central av se cor 5th. Rev. F. W. Carstens, pastor. Sunday services 11 a.m. and 7:30 p.m.; Sunday school, 9:45 a.m.; B.Y.P.U., 6:30 p.m.; Prayer meeting Thursday 7:30 p.m.
Christian
    First--S Oakdale av se cor W 9th. Rev. H. E. Tucker, pastor. Sunday services 11 a.m. and 7:30 p.m.; Sunday school 10 a.m.; Y.P.S.C.E., 6:30 p.m.; Prayer meeting, Thursday 7:30 p.m.
Church of God Mission
    415 N Front. Sunday services 11 a.m. and 7:30 p.m.
Christian Science
    212 N Oakdale av. 1st Reader, Mrs. G Wilson; 2nd Reader, Bert R. McCabe. Sunday services 11 a.m.; Sunday school 10 a.m.; Wednesday meetings 7:30 p.m.
Episcopal
    St. Mark's--Services in St. Mark's Church, N Oakdale. Rev. W. B. Hamilton, rector. Sunday services, 5 a.m., 11 a.m. and 7:30 p.m.; Sunday school 10 a.m.
Lutheran
    Zion Evangelical--512 W 4th. Dr. Morenz-Oeser Waldemar, pastor. Sunday services: German, 1st and 3rd Sundays, 11 a.m.; English, 2nd and 4th Sundays, 11 a.m. and 7:30 p.m.; Sunday school, 10 a.m.
Methodist Episcopal
    First--N. Bartlett se cor E 4th. Rev. J. C. Rollins, pastor. Sunday services, 11 a.m. and 7:30 p.m.; Sunday school, 9:45 a.m.; Epworth League, 6:30 p.m.; Junior Epworth League, 3 p.m.; Prayer meeting, Thursday 7:30 p.m.
Methodist Free
    District Elder--I. W. Sharpe, res 1027 Narregan.
    Free Methodist Church--W 10th se cor S Ivy. Rev. J. E. Bradley, pastor. Sunday services, 11 a.m. and 7:30 p.m.; Sunday school, 9:45 p.m.; Prayer meeting, Thursday 7:30 p.m.
Methodist South
    Methodist Episcopal South--W Main nw cor N Oakdale av. Rev. H. M. Branham, Pastor. Sunday services, 11 a.m. and 7:30 p.m.; Sunday school 10 a.m.; Epworth League, 6:30 p.m.; Prayer meeting, Thursday 7:30 p.m.
Presbyterian
    First--W Main se cor Holly. Rev. A. A. J. Hogg, Pastor. Sunday services, 11 a.m. and 7:30 p.m.; Sunday school, 10 a.m.; Y.P.S.C.E., 6:30 p.m.; Junior Y.P.S.C.E., 4:30 p.m.; Prayer meeting, Thursday, 7:30 p.m.
Roman Catholic
    Church of the Nativity of Our Blessed Lord--338 S Oakdale av. Pastor, J. Powers. Mass every Sunday at 10:30 a.m.; in summer on 1st Sunday in each month at 7 and 9 a.m.; in winter 10:30 a.m.
Seventh Day Adventist
    605 N Riverside av--Lowell Tupper, elder. Services, Sabbath school 11 a.m.; Preaching or Testimonial] reading, Saturday, 11 a.m.; Young Peoples meeting Friday, 7:30 p.m.; Prayer meeting, Wednesday, 7:30 p.m.
CLUBS AND SOCIETIES
    College Woman's Club--Meets 2nd Saturday at lunch hour, and 2 p.m. at residence of members. Mrs. F. G. Thayer, Pres; Mrs. Warner (Ashland), Sec; Grace Mitchell, Treas.
    Greater Medford Club--Meets at Public Library last Monday in each month, at 3 p.m. Mrs. Charles Schieffelin, Pres; Mrs. Jap Andrews, 1st Vice-Pres; Elizabeth Putnam, 2nd Vice-Pres; Mrs. C. D. Hoon, Rec-Sec; Mrs. Frank Hollis, Cor Sec; Mrs. H. L. Noblit, Treas. Directors, Mrs. J. F. Mundy, Mrs. W. E. Crews, Mrs. R. J. Conroy.
    Pan-Hellenic Club--Meets 4th Saturday each month at residence of members. Bess Kentner, Pres; Mrs. J. H. Harrison, Sec; Theone Carkin, Treas.
    Medford Center of the Dramatic League of America--Meets in Public Library. Mrs. Louise Burks, Pres; Mrs. Geo. B. Carpenter, 1st Vice-Pres; Mrs. John Carkin, 2nd Vice-Pres; Mrs. Charles Schieffelin, 3rd Vice-Pres; Mrs. Frank Owen, Cor-Sec; Elizabeth Putnam, Rec Sec; John Orth, Treas.
    Wednesday Study Club--Meets in Public Library 1st and 3rd Wednesday. Mrs. Frank Hollis, Pres; Mrs. M. L. Alford, Treas; Mrs. J. A. Torney, Sec.
    Jackson County Fair Assn.--125 E Main. A. J. Vance, Pres; C. E. Gates, 1st Vice-Pres; G. A. Morse, 2nd Vice-Pres; W. H. Gore, Treas; J. H. Carkin, Atty; S. I. Brown, Sec
    Jackson County Fire Patrol Assn.--Wm. T. Grieve, Pres; H. D. Mills, Vice-Pres; E. A. Hildreth, Sec-Treas.
    Jackson County Bar Assn.--Jackson County Bank Bldg.--A. E. Reames (Medford), Pres; E. D. Briggs (Ashland), Vice-Pres; H. K. Hanna (Jacksonville), Vice-Pres; Gus Newbury (Medford), Vice-Pres; T. W. Miles (Medford), Sec-Treas.
    Medford Golf and Country Club--3 m e city. S. V. Beckwith, Pres; Walter Bowne, Sec; Earl Tumy, Treas.
    Rogue River Valley University Club--Cor W Main and Holly. Dr. S. A. Salade, Pres; L. Carpenter, Sec; John Orth, Treas.
FEDERAL OFFICES
    U.S. Commissioner--Roy David, Federal bldg. nw cor 6th and Holly.
    U.S. Clerk--Roy Davis, Federal bldg. nw cor 6th and Holly.
    U.S. Forest Service--Federal bldg. nw cor 6th and Holly.
HOSPITALS
    Sacred Heart Hospital--Nob Hill. Under the direction of the Sisters of Charity.
LABOR UNIONS
    Medford--Ashland Typographical Union No. 559. Meets at Smith's Hall, 1st Tuesday in each month. A. F. Stennett, Pres; A. E. Powell, Vice-Pres; C. E. Swainson, Sec.
LIBRARIES AND READING ROOMS
    Medford Public Library--City Park. Hours, Daily 9 to 12 a.m., 2 to 6 and 7 to 9 p.m.; Sunday, 2 to 6 p.m. for reading only. T. W. Miles, Vice-Pres; Mrs. E. B. Pickel, Sec; Mrs. F. W. Hollis, Treas; Librarian, Elizabeth Robinson; Asst Librarian, Alice Forbes, Joyce Scarf.
    Christian Science Reading Room--212 N Oakdale av. Open from 2 to 5 p.m.
    Medford Public School Library--High School Bldg. Open only during school term. Under supervision of Superintendent of Schools.
NEWSPAPERS AND PUBLICATIONS
    Medford Mail Tribune (daily except Sunday and weekly)--25-27-29 N Fir. Geo. Putnam, Editor and Mngr. Weekly $1.50 year. Daily 50 cents a month by carrier. $5.00 a year by mail.
    Medford Sun, The--32 N Grape. Robert Ruhl, Editor-Pres; S. S. Smith, Sec-Mngr. Issued daily except Monday, 50 cents a month by carrier. $5.00 a year by mail.
    Medford Printing Co.--General printing. 25-27-29 N Fir.
PLACES OF AMUSEMENT
    Page Theatre--422 E Main. Geo. Hunt, Mngr.
    Star Theatre--222 E Main. Geo. Hunt, Mngr.
    Natatorium, The--N Riverside av ft 6th. F. E. Merrick, Mngr.
    Medford Fair Grounds--N end of Court.
    Medford Ball Park--Cor 2nd and N Holly.
PARKS
    City Park--Holly to Oakdale, Main to 8th
POST OFFICE
    Postmaster--G. P. Mims.
    Asst Postmaster--W. J. Warner.
    Register Clerk--Clyde Hazelrigg.
    Money Order Clerk--T. C. Beckett.
    General Delivery Clerk--J. H. Harrison.
    Mailing Division--R. G. Beach, L. M. Hall.
    City Carriers--Percy Wood, H. H. Harvey, R. E. Swan, J. O'Conner. Sub. City Carrier--R. A. Newland, W. B. Roberts.
    R.F.D. Carriers--Elmer Fritsche, A. H. Wissing, S. C. Godlove, F. W. Payne.
    Sub. City Carriers--C. D. Vroman, D. L. Zundel.
    Office Hours--8 a.m. to 6 p.m. Closed on Sundays.
Mail Trains
    Train No. 11 from North 3:30 a.m.
    Train No. 12 from South 2:20 a.m.
    Train No. 13 from North 10:15 a.m.
    Train No. 14 from South 8:20 a.m.
    Train No. 15 from North 4:00 p.m.
    Train No. 16 from South 5:20 p.m.
PUBLIC SCHOOLS
    Board of Education--E. R. Seely, Chairman; Mrs. E. E. Gore, B. J. Palmer, H. O. Nordwick, W. E. Phipps.
    Superintendent of Public Schools--V. Meldo Hillis, office High School Bldg.
    High--N Bartlett se cor 5th P. H. Daley, Prin.
    Washington--W Main sw cor Oakdale av. V. T. Motschenbacker, Prin.
    Lincoln--N Bartlett se cor Maple. A. J. Hanby, Prin.
    Jackson--630 W Jackson. J. W. Kerns, Prin.
    Roosevelt--Lindley av ne cor Reddy. Emily Devore, Prin.
SECRET AND BENEVOLENT SOCIETIES
Grand Army of the Republic
    Chester A. Arthur Post No. 47--Meets 1st and 3rd Tuesdays in Redmen's Hall. Geo. Hall, Com; D. R. Andrus, Adjt.
Woman's Relief Corps
    Chester A. Arthur Post No. 34. Meets 1st and 3rd Wednesdays in Redmen's Hall. Elizabeth Mulhollen, Pres; Mrs. Elsie Clay, Sec; Omie Hull, Treas.
A. F. & A. Masons
    Medford Lodge No. 103. Meets Friday in Masonic Hall. O. R. Fouts, M.; J. R. Woodford, S.W.; E. Fouts, J.W.; A. N. Hildebrand, Sec.
Royal Arch Masons
    Crater Lake Chapter No. 32. Meets 1st and 3rd Tuesdays in Masonic Hall. J. R. Woodford, H.P.; A. N. Hildebrand, Sec.
Order of Eastern Star
    Reames Chapter No. 66. Meets 2nd and 4th Wednesdays in Masonic Hall. Mrs. Agnes Merrill, W.M.; Judson Rickert, W.P.; Mrs. Lulu J. Witte, Sec.
Modern Woodmen of America
    Medford Camp No. 90. Meets 2nd and 4th Tuesdays in I.O.O.F. Temple. C. F. Webster, Consul; J. F. Laurance, Clerk; A. F. Stennett, Banker.
B. P. O. Elks
    Medford Lodge No. 1168--Meets every Thursday in Elks Temple cor 5th and N Central. C. H. Heilbronner, E.R.; Jonas Wold, L.K.; J. J. Buchter, L.K.; O. Alenderfer, L.K.; W. F. Quisenberry, E.; L. L. Jacobs, Sec.; Vernon Vawter, Treas.
Brotherhood of American Yeomen
    Medford Homestead No. 2321--Meets every Thursday in Moose Hall 14 N Front. Hugo Gunther, F.; Geo. Frees, M.S.; Anna Wolff, C.; George Averill, M.A.; Alice Bateman, C.; Fred Wolff, O.; P. A. Dooms, W.; Jacob Wolff, S.; Ruby Jackson, L.R.; Dora Frees, L.R.
Fraternal Brotherhood
    Banner Lodge No. 135--Meets 1st and 3rd Fridays in each month in Woodman Hall. George Howard, Pres; Leon Howard, Sec-Treas.
Fraternal Aid Union
    Medford Lodge No. 421--Meets 1st Tuesday in each month in Redmen Hall. Mrs. Ida Jackson, Pres; Mrs. Sarah Andrus, Vice-Pres; Mrs. L. A. Jordan, Sec; W. B. Jackson, Treas.
Loyal Order of Moose
    Medford Lodge--Meets every Tuesday in Moose Hall, 14 N Front. J. T. Conrad, D.; Coral Johnson, V.D.; George H. Herbert, P.D.; C. B. McConnell, Sec; Carl Fichtner, Treas; A. Hammond, Fred Monarch, George Averill, Trustees.
Independent Order of Odd Fellows
    Medford Lodge No. 83--Meets every Monday in I.O.O.F. Hall. Fort Hubbard, N.G.; A. N. Hildebrand, Sec.
    Rogue River Encampment No. 30--Meets every Wednesday in I.O.O.F. Hall. E. E. Wilson, C.P.; F. G. Snedicor, Scribe.
Patriarchs Militant
    Canton No. 16--Meets 2nd and 4th Wednesdays in I.O.O.F. Hall. E. C. Gaddis, Capt; F. E. Redden, Clerk.
Woodmen of the World
    Medford Camp No. 90--Meets 2nd and 4th Tuesdays in I.O.O.F. Hall. E. C. Silliman, C.C.; W. B. Jackson, Clerk.
Women of Woodcraft
    Chrysanthemum Circle No. 84--Meets 2nd and 4th Tuesdays in K. of P. Hall. Catherine Waite, G.N.; Elizabeth Soliss, Clerk.
Knights of Pythias
    Talisman Lodge No. 31--Meets Monday in K. of P. Hall. E. J. Klein, C.C.; E. W. Wilson, V.C.; M. A. Rader, K. of R. and S; Ben Trowbridge, Exckr.
Pythian Sisters
    Talisman Temple No. 40--Meets 1st and 3rd Wednesday in K. of P. Hall. Genevieve Wortman, E.C.; Mrs. Ben Trowbridge, C.J.; Mrs. Frank Isaacs, Mngr; Mary Haswell, K. of R. and S.
Knights of Maccabees
    Triumph Tent No. 14--Meets at call. C. E. Collins, Com.; C. B. McConnell, R.K.
Imp. Order of Redmen
    Weatonka Tribe No. 1--Meets Saturday at Hunting Ground, Medford Reservation, Oregon. R. H. Rinabarger, S.; V. Danielson, Sr. S.; E. L. Roth, Jr. S.; Wm. Milnes, P.; J. T. Perry, C. of R.
Degree of Pocahontas
    Weatonka Tribe No. 20--Meets Fridays in Redmen's Hall. Ethel Heartle, P.; Millie Slinger, W.; Fay Slinger, K. of R.
Independent Order of Odd Fellows
    Medford Lodge No. 83--Meets in I.O.O.F. Temple. F. Hubbard, N.G.; A. R. Hedges, V.G.; A. N. Hildebrand, Rec. Sec.
Rebekah Degree
    Olive Rebekah Lodge No. 28--Meets 1st and 3rd Tuesdays in I.O.O.F. Temple. Fanny Whitman, P.N.G.; Bertha Loftus, N.G.; Effie R. Daily, See; Lily S. Demmer, Treas.
TRANSPORTATION COMPANIES
    Pacific & Eastern Ry.--501 E Main. L. G. Gilman, Pres; W. E. Turner, Vice-Pres; A. J. Davidson, Gen-Supt; W. D. Skinner, Traffic-mngr; G. E. Johnson, Agt.
    Southern Oregon Traction Co.--S. S. Bullis, Pres; S. M. Bullis, Vice-Pres; and Supt; R. S. Bullis, Sec-Treas; Miss [Grace] Bratney, Cashier. Office and depot, W Main cor Fir.
    Southern Pacific Co.--Passenger depot and ticket office, N Front cor 5th. A. S. Rosenbaum, Agent.

ALPHABETICAL LIST OF NAMES
A

Abbott Glenn A (Maude F), lab, res s end Park, Highland Park
Abercrombie C W (Grace), orchardist, res Kings Highway
Ables George M (Agnes), barber, res 516 Penn
Abrams A C, rms Hotel Holland
ACKLEY LEE E (Edna M)--Mnfr Carriage and Auto Tops. First Class Repairing a Specialty. Tops Recovered, Slip Hoods and Celluloid Lights, Curtains, Etc. 118 S Central, res 245 S Central
Ackley Lorenzo D (Mary J), gardener, res 604 N Riverside
Ackley Nellie, bds 604 N Riverside
Adams Charles A (Kate), drayman, res 311 N Central
Adams Elmer (Sadie), teamster, res 623 N Central
Adams Lester F, bds 623 N Central
Adkins Benjamin F (Tillie), res S Riverside av ¼ m se limits
Adkins Bldg, 204 E Main
ADVERTISING--H L Bromley--Advertising Specialist. Street Car Advertising, Theatre Advertising, Signs, Show Cards, Etc. Rooms 215-216 First Nat'l Bank Bldg, Medford
AHRENS M M & CO--M M Ahrens Mngr. Ladies' Cloaks, Suits, and Furnishings, 226-230 W Main
AHRENS MELVIN (Shirley)--Mngr M M Ahrens & Co, res 216 S Orange
Aiken George M, bds 1207 W Main
Aiken Harold S (Mary E), repairman Home Tel & Tel Co, res 917 Narregan
Aiken Jack C (Emily), fruit insptr, res 1207 W Main
Aiken James, bds 1207 W Main
Aiken Wm A (Clara M), plumber, res 56 N Orange
ALCO TAXI CO--H Zundel mngr, 134 E Main
ALCO THE--Zundel Bros Props Confectionery and Cigars, Alco Taxi Co
Alenderfer Oscar O (Ina), Cal-Ore Power Co, res 701 Park
Alford Herbert, bkpr First National Bank, bds 614 W 10th
Algier Eva, dressmaker, bds 214 N Holly
ALFORD MOSES L (Rachel L)--Pres First National Bank, res 614 W 10th
Allaway Delwyn H (Emma), bkpr, 403 N Holly
Allder Arthur, farmer, bds 513 King
Allder Grant (Viola C), farmer, res 513 King
Allen Albert C, res 210 Roosevelt
Allen C L (Sadie), blacksmith, res 123 S Bartlett
Allen D Mrs, res 235 S Central
Allen Felix Y (Adelia), scavenger, res end Beatty
Allen Glen, bds 235 S Central
Allen Hiram S (Rebecca A), res 611 S Oakdale
Allen W D, clk Marsh & Bennett, bds 445 S Front
Allen Y H (Lola), res 45 S Central
Amann Eugene (Clara), carpenter, res 1017 N Riverside
Ames A S, truck driver, bds 223 N Central
Ames C C (Helen S), rms 249 S Riverside
Amberg Bert, gas fitter, bds 444 S Fir
Amidon Elgan C (Amy), plumber Penwell, res 832 N Central
Amy Frank, res 320 S Holly
Anderson A E Mrs, res 603 N Bartlett
Anderson Andrew J (Ellen), mngr Standard Oil Co, res 439 N Front
Anderson Ethel, bds 439 N Front
Anderson Fay (Bertha), lab, bds 244 S Central
Anderson Frank, bds 603 N Bartlett
Anderson Gladys, bds 603 N Bartlett
Anderson Joan, bkpr, O C Boggs, bds 510 E Main
Anderson, R F (Martha), res 244 S Central
Anderson Stella, bds 439 N Front
Andren Emil (Ellen S), carp, res nr Jacksonville rd ½ m limits
Andren Oscar (Otilla), carp, bds E Andren
Andrews Aaron (Ann G), res 1009 W Main
Andrews Abbie, bds 1009 W Main
Andrews Edward M (Catherine L), res 35 Roosevelt
Andrews Eunice, bds 1009 W Main
ANDREWS GEORGE (Lowella)--Voice Placing a Specialty, Room 11 Sparta Bldg, res 19 N Peach
Andrews Jasper B (Ella), broker, res 202 S Orange
Andrews Marguerita, bds 1009 W Main
Andrews Mary E, bds 1009 W Main
Andrus Dwight R (Sarah M), miner, res 510 S Fir
Angle Bessie Mrs, res 808 Dakota
Angle Henry D, caretaker, American Gasoline Co, res County rd n limits
Angel Russell, student, bds 808 Dakota
Angle Wm W (M Sybilla), res 609 E Main
Antle Hazel, bds 37 N Peach
Antle John S (Katherine), park supt, res 1013 W Main
Antle Richard F (Millie), cashier Farmers & Fruitgrowers Bank, res 37 N Peach
Antle Mildred, bds 37 N Peach
Applegate H C, res 23 S Mistletoe
Archibald David A (Mary A), fruit grower, Sunset Park Add 
Armstrong A L Mrs, res E Main and Highland Park
Armstrong George J, bds 1120 E 11th
Armstrong James A (Maggie), lab 925 N Central
Armstrong James S (Eva E), res 1120 E 11th
Armstrong Viola M, bds 925 N Central
Arnold Nellie Mrs, bds 720 Pine
Arnspiger Olin (Helen), city eng, res 711 Palm
Ash Archie S (Rose), res 737 W Jackson
Ash Francis, stengr, Bullock Mercantile Co, bds 737 W Jackson
Ashcraft Perry L (Esther), driver for Parkhurst, res 1110 W 10th
Ashpole John (Mary A), res 106 Tripp
Ashpole Wilbur, Nichols & Ashpole, bds 106 Tripp
Atwell James (Emma), res 129 W 11th
Atwood Alice, bds A L Armstrong
Austin Charles W (Mary E), buttermaker, res 221 N Holly
Austin Lydia, res Siskiyou Heights
Austin Walter, res Siskiyou Heights
Averill George, Medford Concrete Construction Co, bds [omission]
Ayers Amos (Eliza), res 305 S Riverside
Ayers Millie, bds 305 S Riverside
B
Babue Matilda Mrs, res 106 S Grape
Bacon Charles A, cond P&E Ry, res 23 N Peach
Bacon George F (Gertrude), res 315 Olsen
Baer V Mrs, res 314 Howard
Bagley Isabell, bds 107 Olsen
Bailey I W (Rose), res 812 S Central
Bailey Winfield (Celia), farmer, res 31 N Orange
Bain Wm (Augusta), eng Hotel Medford, res county rd and Clark
Baker B A, barber, bds 322 E 11th
Baker Dorothy, bds 519 N Bartlett
Baker J T, res 42 Ross Court
Baker H H (Ella), res 519 N Bartlett
Baker Ira, bds 519 N Bartlett
Baker W B (Anna E), farmer, res 305 Portland av
Balcom Bernice, bds 318 W Jackson
Balcom Edward L (Carrie G), res 318 W Jackson
Balcom Herbert G (Carrie), contractor, res 838 W 2nd
Balcom Ralph, clerk, bds 318 W Jackson
Ball Thomas, lab, bds 1104 W 4th
Banks Carlotta, fitter M&M Dept Store, rms Hotel Medford
BARBER MARTIN C (Tu Ri)--Phys, 9 Palm Blk, Tel 110, res 1211 W Main
Barber Mercedes, bds 1211 W Main
Barber T W Mrs, bds 401 N Riverside
Barber Wm E (Dora), barber Nash Barber Shop, res 312 Portland av
Bardwell Ralph G (Bertha B), cashier R R Fruit & Produce Assn, res 1002 S Oakdale
Barkdull Clara Mrs, boarding, res 121 N Central
Barkdull J E (Sylvia), res 817 N Central
Barkdull J W (Clara), res 117 N Central
Barnard Millinery, 109 E Main
Barneburg John (Nettie), res 601 W 10th
Barnes Frank, farmer, bds 20 N Peach
Barnes Joseph C (Clara E), real estate, res 20 N Peach
Barnett F B (Jennie M), res ws S Riverside av at city limits
Barnum Wm S (Bertha S), res 216 N Front
Barr Edna, bds 824 S Beekman
Barr Orval A, bds 824 S Beekman
Barr Rena Mrs (wid John W), res 824 S Beekman
Barr Samuel R (Ida), farmer, res s end Park, Highland Park
Barr Thomas M (Ella), farmer, res s end Benson
Barr Wm H (Nannie), miner, res 412 S Oakdale
Barrell A D (Ida M), gardener, res 839 Penn av
Barrell Edna H, bds 839 Penn av
Barvard Robert, rms 604 W 10th
Bass James W (Martha A), res 235 N Ivy
Bateman Anna, wks Medford Laundry, bds 1104 E 11th
Bateman Joseph, carrier Mail Tribune, bds 302 Maple
Bateman Jennie, bds 1104 E 11th
Bateman Laurence, bds 1104 E 11th
Bateman Margaret, bds 1104 E 11th
Bateman Samuel (Karen), res 302 Maple
Bateman Wm S (Irene), res 1104 E 11th
Bates Alfred L (Lois D), res 48 N Quince
Bates Clarence, Bates Bros Barber Shop, bds 108 Mistletoe
Bates Henry G, Bates Bros Barber Shop, bds 32 Newtown
Bates James W (Belle), Bates Bros Barber Shop, res 32 Newtown
Bates Joel F (Elizabeth), res 108 Mistletoe
Bates Wm, Bates Bros Barber Shop, rms 51 N Oakdale
Baxter Isaac (Jessie), shoemaker, res Park, Highland Park
Baxter J A Mrs, wks Medford Laundry, bds Isaac Baxter
Beach Roland G (Jessie C), clk post office, res 516 Liberty
Beauchamp Harry J (Georgia), res 210 W Jackson
Beal Harry, wks RR Valley Canal Co, bds 523 S Ivy
Bean Lou E, Agate Grinder, res 245 Beatty
Beckett T Clifford (Ruth E), clk post office, res 51 N Peach
BECKWITH S V--Mngr RR Fruit & Produce Assn, ranch
Bedford Rosina Mrs, res 527 Prune
Bedingfield Fred L (Ollie M), res 401 King
BEHLING'S GOOD FIT SHOE STORE--105 E Main, H C Behling propr, Agent for Walk-Over Shoes
BEHLING H C (Helen)--Propr Behling's Shoe Store, res 122 Mistletoe
Bell Aileen, student, bds 25 S Orange
Bell Francis Mrs, bds 839 Taylor
Bell H C (Nellie V), farmer, res 25 S Orange
Bell J, waiter Optimo, rms 445 S Front
BELL JAMES D--Pres Hotel Nash Co, res Nash Hotel
Bell James K, student, bds 25 S Orange
Bellamy Sarah Mrs, bds 505 N Central
Bellinger Caroline Mrs, res 147 N Holly
Bellinger Frank R (Minnie B), res 125 N Holly
Bellinger John H (Jennie), dairy, res 404 S Peach
Beltz John (Louisa), gardener, res 1115 Manzanita
Bender Hiram (Minnie), res 337 W Holly
Bender Perley, bds 337 W Holly
Benn Wm P (Willie), farmer, res 317 Howard
Bennett Agnes, bds 937 N Central
Bennett A O, Bennett Investment Co, rms 15 N Grape
Bennett Edward P (Emma), res 136 Portland av
Bennett Francis, bds 10 N Quince
BENNETT INVESTMENT CO--Cor W Main and N Fir
BENNETT NOAH S (Belle)--Propr Eden Valley Nursery, 610½ E Main, res 937 N Central
Bennett Roger S (B Marie), Berben Apartments, res 10 N Quince
Bennett Samuel L (Maria E), res 531 S Riverside
Benson Knute, mechanic
Berben The, Roger Bennett, mngr, 10 N Quince
Berdan Frank E (Josephine), house movers, res 520 S Hamilton
Berdan L Morton, bds 520 S Hamilton
Berger Myrtle N Mrs, res 817 W 2nd
Bernard A A (Jessie M), Bernard Motor Car Co, N Front, res 1017 W Main
Berrian James W (Hattie L), Fish Feeding Station, Butte Falls, res 114 Genessee
Berry Isaac W (Dora L), lab, res 611 W 8th
Berry Laura I, bds 611 W 8th
Berry Wm L (Dora), Hale Piano House, res 712 W 13th
Bethel Ellen, bds 505 N Central
Bethel George, farmer, bds 505 N Central
Bethel Sarah J Mrs, res 505 N Central
Beveridge Leland, bds 202 S Oakdale
Beveridge Wm Jr, bds 202 S Oakdale
Beveridge Wm T (Della), civil eng, res 202 S Oakdale
Biden Ernest (Elva), shoemaker C M Kidd, res 1020 Court
Biden Isabell I Mrs, bds 610 Clark
Biden Nathland (Hattie), shoemaker S Central, res 614 Clark
Bige Wm H (Hattie), res 512 N Clark
BIGHAM PERL C (Ida May)--Medford Soda Wks, 106 S Bartlett, res 503 N Grape
Bigelow F E, 710 Dakota
Billings John (Minnie), Billings Wagon Shop, res 18 Myrtle
Billings Terry E (Kate E), cement contractor, res 1405 N Riverside
Bingham L R (Clara A), res 931 S Central
Binns Ed (Daisy), Binns Meat Mkt, res 129 S Ivy
Binns Freda, bds 129 S Ivy
Birchard Rosita, bds 1024 W 9th
Birkland Delbert N (Louise), traveling salesman, res 1427 E Main
Bish Allen W (Adley), carp, res 1063 Court
Bish George W, mechanic, bds 1063 Court
Bish Louis, bds 1063 Court
Bish Rebecca L (wid Abraham), bds 29 Newtown
Bishop Floyd, bds 803 N Riverside
Bishop George J (Lulu M), janitor J A Perl, res 803 N Riverside
Bjerregaard O R, res back of 1121 E Main
Black James S, granite cutter Oregon Granite Co, bds 601 W Jackson
Black Jessie, bds 601 W Jackson
Black Kathleen, bds 1517 W Main
Black Mary W (wid James), res 601 W Jackson
Black Mildred, bds 1517 W Main
Black M T Mrs, res 1517 W Main
Black Roy, bds 917 W 8th
Blackburn Abel S (Georgiana), carp, res 304 Elm
Blackburn Lloyd (Dora), res 4 Park 
Blackburn Raymond (Viola), farmer, res 1 Park
Blakeley Ada M, bds 145 S Ivy
Blakeley Myrtle (wid Frank L), bds 525 S Central
Blankenship Barnett J (Flossie), res 1522 W 6th
Bliss Amos (Polly), res 855 W 2nd
Bliss Francis A (Minnie R), dairy, res 303 Clark
Bliton Albert S (Ida M), res 618 W Main
Bliton Mildred, bds 618 W Main
Bloomfield Ella, dressmaker, res 325 S Ivy
Boardman Charles, res 403 Boardman
Boardman J T Mrs, res 203 N Bartlett
Boeck Ivy I, teacher of piano, bds 301 S Riverside
Boeck Minnie A (wid Eric C), res 301 S Riverside
BOGGS O C (Ethel)--Lawyer, Acting Sec Jackson County Building & Loan Assn, 427 Medford Furniture & Hdwe Bldg, res 109 S Orange
Bonney George M (Mary D), Maddox and Bonney, res 1010 E 11th
Bonton H E Mrs, bds Gordon Stout, Park Place
Boos George E (Dora L), res 402 King
Booth L D Mrs, rms Hotel Holland
Borchardt Emma, clk Hutchison & Lumsden, res 329 S Grape
Borchardt Minnie, res 329 S Grape
Borden Newton W (Ora), lawyer, 232 E Main, res 311 S Oakdale
Bostwick Eva Mrs (wid Wm H), res 205 S Central
Bostwick J Edwin, 230 S Central
Bostwick Vance (Frona), 365 S Central
Bossum Charles, bds 446 S Central
Bossum Clarence (Cora), res 541 Austin
Bossum John H (Emma), res 446 S Central
Bottorff D M Mrs, clk Ahrens, rms Hotel Holland
Bowers Mary Mrs, bds 811 N Riverside
Bowling James (Mary), res 20 S Peach
Bowman John (Susan), teamster, res 231 W 5th & Holly
Bowne Walter, res Siskiyou Hts
BOX CIGARS--Medford Cigar Store. Corner Main and Fir
Boyd A E (Hulda), res 913 N Central
Boyd Frank L (Elizabeth R), Paul's Electric Store, res 512 Dakota
Boyd James M (Elizabeth), res 913 N Central
Boyd Mildred, bds 843 E 9th
Boyd Theron G (Phila), carpenter, res 843 E 9th
Boyden Charles Z, civil eng, bds 344 N Central
Boyden Henry E (Belle), farmer, res 344 N Central
Boyle Robert (Grace), bkp Mason-Ehrman Co, res 103 Roosevelt av
Bradbury Jot C, salesman Walker Auto Co
Bradbury Noah B (Edith), carp, res 306 N Apple
Bradford Isiah H (Christina), insurance, res 520 N Grape
Bradford Wealtha, opr Home Tel & Tel Co, bds 520 N Grape
Bradley Dick (Maude), carp, res 811 Dakota
Bradshaw Delilah (wid Wm H), res Laurelhurst Add
Bradshaw J Thomas (Matilda P), res 142 N Ivy
Brackinreed Allen (Jeanne L), acct Western Orchard Development Co, Hotel Holland
Brandenburg James A (Agatha), res 408 W 6th
Brandon Carter, student, bds 315 W Main
Brandon Frank S (Martha), Brandon Bros, millers, Eagle Point, res 337 S Oakdale
Brandon N J Mrs, res 1109 W 11th
Branham Henry M (Cora), pastor ME Church South, res 25 N Oakdale
Brass Clara D, bds Michel Brass
Brass Mary K, bds Michel Brass
Brass Michel (Theresa), farmer, res Oakdale Park Add
Bratney Elgin (Berdie), bkpr Medford Grocery Co, res 738 W 14th
BRATNEY GRACE--Bkpr Southern Oregon Traction Co, bds 742 W 14th
Bratney J A Mrs, res 742 W 14th
Braziae Virginia Mrs, bds 335 N Central
Breath Harry, lab, rms Seattle Rooming House
Briscoe James (Sarah), tmstr, res Central Point rd 2 blks limits
BROADLEY JOHN T (Jane A)--Florist, res and greenhouse, Capitol Hill
Broadwood John, bds 9 E Jackson
Brobeck George R (Emma D), lab, res ss Stewart 2 blks w Peach
Brobeck Georgia, bds G R Brobeck
Brobeck Walter D, orchardist, bds G R Brobeck
Bromley Ella H Mrs, (wid Edgar W), res 1527 W 6th
BROMLEY HORACE--Show and Sign Card Writer, office First Nat'l Bank Bldg, res 1527 W 6th
BROMLEY HORACE L, Advertising Specialist--Street Car Advertising, Theatre Advertising, Signs and Clever Show Cards. Rooms 215-216 First National Bank Bldg, Medford, Ore
Brookhurst Orchard, E B Pickel propr, Eagle Point Rd
Brooks John M, lab, bds Thomas McAndrews
Brophy Nicholas D (Annie), farmer, res 611 S Riverside
Brophy Vernon D, farmer, bds 611 S Riverside
Brotherton W M, bds 21 Genessee
Brouse Edgar W (Florence), res 629 N Central
BROWN'S--E G Brown propr, confectionery, cor Main and N Front
Brown Addie Mrs, bds 242 N Front
Brown Arthur (Annie), solicitor, res 329 Knight
Brown A Theo (Jennette), Jackson Co Surveyor, res 1022 W 4th
Brown Ben (Edith), meat dealer, res 844 W 14th
Brown Cecil A, clk Brown & Hall, bds 605 S Newtown
BROWN EDWARD G (Daisy A)--Propr "Browns," res 902 Queen Anne
Brown Edmund, bds 414 S Riverside
Brown Elsie Mrs, res 905 S Central
Brown E M, mngr Rogue River Canal Co, bds 916 E Main
Brown Floyd, clk McBride's, bds 414 S Riverside
Brown George W (Elvia), res 916 E Main
Brown Joseph C (Helen M), real estate, rms Hotel Holland
Brown Louis B (Cora B), propr Browns Feed Store, res 139 S Riverside
BROWN SID I (Anna C)--Propr Brown & Hall Pool Room, res 528 W 11th
Brown Ted, lab, rms Seattle Rooming House
Brown Walter, wks L B Brown, bds 339 S Central
Brown Wm H (Grace), orchardist, res n end Roosevelt av
Brown Wm I (Mary P), res 605 S Newton
Brown & Hall Billiard Hall, S I Brown, Court Hall, proprs, 125 E Main
Brownlee John (Lizzie R), Brownlee & Co, Grocers, res 539 Penn
Brumble Henry S (Mabel E), drayman, res end S Holly
Brumble Margaret, bds H S Brumble
Brumble Stephen H, bds H S Brumble
Bryan Bess, teacher of music, bds 212 S Grape
Bryan E N Mrs, res 212 S Grape
Buchanan John D (Sarah J), res 830 Taylor
Buchanan May, bkpr Medford Concrete Construction Co, bds 830 Taylor
Buchter John J (Cleone H), cashier Cal-Ore Power Co, res 211 N Oakdale
Buckmaster Bert (Alice), res 819 E 9th
Buckmaster Jacob R (Rachel), carp, res 242 S Ivy
Buckmaster J Clyde, sawyer, bds 242 S Ivy
Budge Jean, student, bds 203 Genessee
Budge Wm (Minnie L), orchardist, res 203 Genessee
Bullis Helen, bds 843 E Main
Bullis Martha, bds 843 E Main
BULLIS RAYMOND S--Sec-Treas Southern Oregon Traction Co, bds 843 E Main
BULLIS SETH M (Josephine)--Vice-Pres and Supt Southern Oregon Traction Co, res 17 Ross Court
BULLIS SPENCER S (Sarah E)--Pres Southern Oregon Traction Co, res 843 E Main
BULLOCK MERCANTILE CO--F E Redden Pres, H A Canady Atty, Mercantile Reports and Collections, 216 E Main, Tel 720
Bunce Ezra N (Grace), mngr Crater Lake Motor Car Co Garage, res 132 Vancouver
Bunch Baker N (Amelia), res 246 S Ivy
Bundy Hilda, student, bds 504 S Central
Bundy Louis (Edyth), dentist, Deuel Bldg, res 504 S Central
Burbidge Isabell, student, bds 435 N Holly
Burbidge Wm J (Elizabeth O), drayman, res 435 N Holly
Burch Effie, bds 215 Cottage
Burch Henry T (Armetta), fireman, res 819 Taylor
Burch Lovina Mrs, res 215 Cottage
Burgess Arthur C (Kittie), bds 227 S Central
Burgess Ed, rms Hotel Medford
Burgess H C (Ellen), res 227 S Central
Burgess James, lab, rms Seattle Rooming House
Burgess Kittie Mrs, clk May & Co, bds 227 S Central
Burke Clarence, druggist West Side Pharmacy, bds 233 S Riverside
Burke Fred (Jennie), carp, res 233 S Riverside
Burke Ruby, opr Home Tel & Tel Co, bds 233 S Riverside
Burkhardt Ralph (Matilda), res 737 W 14th
Burns Harrison C (Mary L), res 406 W 2nd
Burns William H, bds 406 W 2nd
Burnett Fern, nurse Sacred Heart Hospital
Burnett Mae Mrs, dressmaker, res 144 S Central
Burnett R Leo, fireman, rms Fire Hall
Burris Muriel, bds 826 E Main
Burroughs Grant (Margaret), farmer, bds T McAndrews
Burrows Thomas G (Minnie), farmer, res 502 S Newtown
Bushong Thomas G, farmer, bds 20 N Peach
Butler Basil N (Annabelle), watchmkr, Medford Furniture & Hdwe Co, res 8 S Orange
Butler Harry N (Edith), res 212 N Bartlett
Butler Jeunesse, music teacher, bds 8 S Orange
BUTLER JOHN H (Florence R)--Sec Medford Furniture & Hdwe Co, 29-35-39 N Central, res 335 S Riverside
Butler Miriam Mrs (wid G Huston), bds 826 E Main
Butler Warren, student, bds 335 S Riverside
Butterfield Byron H (Harriett M), mason, res 724 S Central
Butterfield Charles S (Camilla T), propr 11th St Grocery, res 318 W Hamilton
Butz Babette, bds 9 Rose av
Butz George, archt, res 9 Rose av
C
Cady Hector B, res 720 Pine
Calder Richard (Pansy), stone cutter Oregon Granite Co, res 43 N Grape
Caldwell Amanda I Mrs, res 16 Jeanette
Calhoun Henry H (Mary), teamster, res 311 Knight
Calhoun Noel, student, bds 311 Knight
CALIFORNIA-OREGON POWER CO--Henry L Walther, General Supt, 216 W Main, Tel 168
CALKINS FRANK M (Carrie L)--Circuit Judge 1st Judicial District, Office Medford Furniture & Hdwe Bldg, res 813 Minnesota
Call Charles E (Etta M), res 443 S Central
Callahan Henry (Mary), miner, bds 220 S Grape
Cameron Annie Mrs, res 322 E 4th
Cameron Esther J Mrs (wid Robert J), res 112 Geneva av
Cameron Faye, rms 128 S Holly
Cameron L Bernice, mngr Postal Tel & Tel Co, bds 112 Geneva av
Cameron Zachary, bds 627 S Central
Campbell Abner B (Anna), res 1020 N Central
Campbell Edgar W (Jean), orchardist, res 538 S Grape
Campbell Eli, bds 1020 N Central
Campbell James (Susie), orchardist, res Kings Highway 2 bk s Stewart
Campbell Ruth, student, bds 538 S Grape
Campbell Willard V B (Minnie W), orchardist, res 1½ m ne Talent
Campbell Wm N (Hattie M), orchardist, res 714 W 8th
CANADY HAMILL A (Zina M)--Atty Bullock Mercantile Co, res 515 S Central
Canode George B (Blanche), res 624 Dakota
Canon Vern (Alice), res 812 Sherman
Canterbury Emma Mrs, bds 1028 E 11th
Canton L M Mrs, res 210 Elm
Carder Cora E Mrs, res 509 Oak
Carder Dean, bds 509 Oak
Carder Virginia L, teacher, bds 509 Oak
Carkin Eben W L (Ada), farmer, res 1334 Reddy av
Carkin Everett Y, bds 1334 Reddy av
CARKIN JOHN H (Vida T)--Sec Medford Merchants Assn, Attorney, Carkin & Taylor, Medford Furniture & Hdwe Co Bldg, res 714 Park
Carkin Theone E, teacher, bds 1334 Reddy av
CARKIN & TAYLOR--John H Carkin, Glenn O Taylor, Lawyers, Medford Furniture & Hdwe Bldg
CARLOW EVA MAINS--
CARLOW FRANK G (Eva Mains)
--Osteopathic Physician 416-417 Garnett-Corey Bldg, res 26 S Laurel, Tel 904-L
Carlson Augusta, maid Delroy Getchell
Carlson Hilding, lab, rms Seattle Rooming House
Carlton Charles B (Jeanette), contractor, res 320 Laurel
Carlton Robert A (Jennie), res 320 Laurel
Carnahan Henry (Carrie), supt Sterling Mine, res 144 N Central
Carnell Ada V (wid Henry C), nurse, bds 523 S Holly
Carnell Edwin H, bds 523 S Holly
Carnell Hazel E, bds 523 S Holly
Carnell Jesse O, bds 523 S Holly
Carney Charles, stone cutter Oregon Granite Co
Carney Tom, stone cutter Oregon Granite Co
Carpenter Bros, Dunbar F, Alfred S V, Leonard, Veritas Orchard, Siskiyou Hts
Carpenter Dunbar F (Helen W), Carpenter Bros, Siskiyou Hts
Carpenter Edna, bds Park Place
Carpenter John R (Mary L), res 516 S Grape
Carpenter Leonard, Carpenter Bros, Siskiyou Hts
Carpenter Lela, bds Park Place
Carpenter Sam, lab, rms Seattle Rooming House
Carpenter Wm, bds 320 King
Carroll Jane C (wid Wm H), res 429 N Central
Carstens Frederick W (Mary O), pastor Baptist Church, res 428 W 4th
Cartwright Clarence C, Western Union Messenger, bds W F Cartwright
Cartwright Wilmer C (Maggie), salesman Medford Furniture & Hdwe co, res 343 N Ivy
Cartwright Wm F (Adelaide R), carp, res Laurelhurst
Carville Robert D (Barbara), res 54 Rose av
Caskey Catherine Mrs, res 1129 Niantic
Caskey Joe, blacksmith, bds 1129 Niantic
Caskey Violet, nurse, bds 1129 Niantic
Cass Charles, Cass Garage S Bartlett, bds 401 N Riverside
Cass Clifford (Dillie), Cass Garage S Bartlett, res 117 S Central
Cassady Warren L (Mary E), traveling salesman, res 226 W Jackson
Casten Lawrence M (Elsie), eng Medford Ice & Storage Co, res 715 Cedar
CATE CLAUD C (Grace)--County Pathologist, office Garnett-Corey Bldg, res 23 Rose av
Caughtran Ione, bds 307 E 6th
Caughtran Noble, bds 307 E 6th
Cave Joseph O (Della B), orchardist, res 726 Newtown
Centers Frank M (Lizzie), farmer, res Central Point Rd 1m n limits
Centers Marion S (Josephine), tmstr, res 219 Knight
Chalk Andrew J, bds 245 N Riverside
Chapman Claude, taxi driver, bds 401 N Riverside
Chapman Joseph G (Augusta F), mngr Medford Fruit Co, res 53 N Orange
Charley Wm (Meda), res 305 N Grape
Chelgren Oscar F (Annette), bds 735 Alder
Chelgren Pontus (Freda E), cement contractor, res 735 Alder
Chenoweth Elsa Mrs, res cor Park Way and Prune
Cherry George W (Anna E), lawyer, Jackson Co Bank Bldg, res Capitol Hill
Chessmore Victoria M Mrs (wid Alvin H), res 30 Cottage
Childers Guy A (Leta M), contractor, res 127 Portland av
Childers Harry, mason, bds 211 Vancouver
Childers Mary M, res 829 E 9th
Childers Richard S, lab, bds 829 E 9th
Childers Spencer S (Mary E), brick contr, res 211 Vancouver
Childers Vivian, bds 211 Vancouver
Childreth George M (Elvine), lab, res 1113 W 11th
Childreth H O, res 219 Talent st
Childs Charles, lab, rms Seattle Rooming House
Childs George W, wks Medford Creamery, bds 208 Vancouver
Childs Harry, bds 115 Genessee
Childs Lester, tmstr, bds 115 Genessee
Childs Louis W (Mary M), res 208 Vancouver
Childs Mollie M Mrs, clk Mann's, res 115 Genessee
Childs Octavia, student, bds 208 Vancouver
Chisum Ara, bds 311 Ashland
Chisum Jamie W, wks Crater Lake Garage, bds 311 Ashland
Chisum Oscar W, bds 311 Ashland
Chisum Walter T (Inez), res 311 Ashland
Christian Science Church, 212 N Oakdale
Christman Frank (Anna), fruitgrower, res Siskiyou Hts
Christy Eleanor W Mrs, bds F C Page
Churchill H D (E B), res 309 E Jackson
CIGARS AND CIGARETTES--Good and fresh. Get them at Medford Cigar Store, Corner Main and Fir
City Engineer, Olin Arnspiger, office City Hall
City Hall, 44 N Front
City Park, bet W Main W 8th, Holly and Oakdale av
City Recorder, Elmer T Foss, City Hall
City Water Dept, O Arnspiger, Supt, City Hall
Clancy Andrew (Agnes), farmer, res 1401 Euclid av
CLANCY ROBERT W (Winifred M)--Phys 211 Phipps Bldg, res Siskiyou Hts
Clark Annie Mrs, res 226 N Front
Clark Florence, violinist, bds 225 S Riverside
Clark Frank C (Pauline B), architect, res 25 Summit av
Clark Frank (Elizabeth), Medford Creamery, res 609 W 10th
CLARK FRANK D (Carrie M)--Mngr Clark Realty Co, 206 Phipps Bldg, res Perrydale
Clark Helen, student, bds 104 Geneva
Clark Herbert (Bulah H), Medford Creamery, res 514 S Grape
Clark Josephine, stengr, Jackson Co Abstract Co, bds 226 N Front
Clark Josephine N, bds 1116 W 4th
CLARK REALTY CO--Frank D Clark Mngr, Real Estate, Alfalfa Lands, Fruit and Dairy Ranches, 206 Phipps Bldg
Clay Daniel E (Lydia M), res 506 S Fir
Clay Dosia, bds 122 N Ivy
Clay Sarah Mrs, bds 122 N Ivy
Clay Wilson S (Elsie C), res 307 N Ivy
Clayville Emery W, carp, res 1129 W 9th
Clayville Myrtle I, teacher, bds 1129 W 9th
Clemens A W, lab, bds 56 N Riverside
Clemens Ernest (Jessie L), lab, res 515 W 11th
Clemens Pete (Mary), res 422 W 12th
Clements Delia, bds 203 Elm
Clements Susan, bds 203 Elm
Cleveland Chandler, lab, bds 1103 N Riverside
Cleveland Harry O, lab, bds 1103 N Riverside
Cleveland Myrtle, bds 1103 N Riverside
Cleveland R R (Mary), res 920 S Central
Cleveland Volney O, lab, bds 1103 N Riverside
Cline Emma C Mrs, (wid Frank D), clk Royal Bakery, res 720 Pine
Cline Frank, bds 122 Portland av
Cloney Wm E (Josephine), Medford Implement Co, res 218 W Jackson
Close Perry (Edythe), Crater Lake Garage, res 322 S Central
Cochran Belle, dressmaker, bds 43 N Grape
Cochran Harold, wks J H Cochran, bds 246 S Riverside
Cochran Ina, bds 246 S Riverside
Cochran John H (Estelle), agt New York Life Ins Co, res 246 S Riverside
Cochran L Jene, bds 246 S Riverside
COFFEEN JOHN W--Coffeen & Price, bds 128 Almond
Coffeen Merle, bds 128 Almond
Coffeen Westley, porter Hotel Nash, bds 128 Almond
COFFEEN & PRICE--Medford's Most Up-to-Date Plumbing Shop, 19 N Fir
Coffin A R Mrs, bds 1205 E Main
Coffin E Vestal (Anna), salsn C L Schieffelin, res 60 Rose av
Coffin Inez, bds 60 Rose av
Coffin Iva, bds 60 Rose av
Coggins Ella, nurse, bds 327 N Grape
Coggins J W, teamster, res 327 N Grape
Cohoon A C, rms Hotel Holland
Colby Anna B, res 108 Columbia
Colby Charles, bds 504 S Oakdale
Colby Vernon, bds 108 Columbia
Cole Charles S (Ida A), wks Cal-Ore Power Co, res 727 Alder
Cole H Clay (Frances), eng P&E Ry, res 802 E Jackson
Cole Martha Mrs, bds 30 Rose av
Cole Ray (Frances B), clk SP Co freight depot, res 312 S Grape
Coleman Alfred (Rebecca), res 1005 W Main
Coleman Frank, bkpr, bds 815 E Main
Coleman The, Furnished Rooms, 1005 W Main
Coleman Wm R (Mattie), res 815 E Main
Collick Ed, bds 103 E 11th
Collins Charles E (Bertha L), bldg contractor, res 104 E 2nd
COLLINS GEORGE T (Rose)--Mngr Mason-Ehrman & Co, res 906 W Main
Collins Raymond F (Elsa), baker Nurmi Bakery, res 203 N Holly
Collins Thomas (Kate M), res 110 Almond
Colony Club, Hotel Medford
Colvig Donald L (Star M), sec Cal-Ore Power Co, res 928 S Holly
Colvig Fred L (Nina W), county treasurer, res 810 E Jackson
Condon George, bds 30 N Front
Conklin C W (Anna S), Medford Furniture & Hdwe Co, res 305 E Jackson
Conklin Earl S (Norma), driver Nurmi Bakery, res Plum
CONNER GUY W (Mary W)--Fruit Broker, Office 11th & SP track, res 15 Summit
Conrad John T (Emily), city water dept, res 632 Palm
Conroy Robert J (Helen Mar), phys 215 E Main, res Nob Hill
Conser Elder, bds 214 Stark
CONSER'S GROCERY--V E Conser propr, 610 E Main, Tel 743
CONSER VAN E (Anna M)--Conser's Grocery, 610 E Main, res 214 Stark
Cook Benjamin F (Izzie), elec, res 207 S Ivy
Cook E Violet, bkpr US Forest Service, res Jacksonville rd
Cook Fred H, res 1222 Locust
Cook James (May), frmn, Brookhurst Orchard, Eagle Point Rd
Cooley Jeremiah H, pres and mngr Medford Lumber Co, res 409 N Fir
Coop Rosina Mrs, res 527 Putnam av
Cope George (Minnie), bds 45 N Bartlett
Coppage John S (Emma), plasterer, res 362 N Bartlett
Coppage Tottie, bds 326 N Bartlett
Corbett Leander D, tinner J A Smith, rms 127 E 6th
Corey Everett, farmer Corey & Kershaw, ranch
Corey George E (Dora E), East Side Grocery, res 524 S Riverside
Corey Mildred, bds 524 S Riverside
Corlies Henry D (Selena), res 35 N Orange
Cornell Albert B, dist mngr Oregon Life Ins Co, res Grants Pass
Cornitius Otto M (Miccie), real estate, Rialto Bldg, res 28 Ross Court
Corum A E Mrs, res 324 N Front
Corum Eugene, bds 324 N Front
Corum George H (Katie R), propr English Chop House, res 345 S Central
Corum W W, bds 324 N Front
Counts James C (Emily, lab) res end N Central
Court St Grocery, S S Welch propr, cor Court and N Central
Cowgill Mildred Mrs, Barnard Millinery, 109 E Main
Cowgill Ralph (Mildred), civil eng RR Canal Co, res 118 Geneva
Cox John, bds 948 N Central
Craig C W, lab, rms Palace Hotel
Craig Frank (Nina), driver Eads Transfer Co, res 1118 W 11th
Cranfill Edyth, bds 147 S Central
Cranfill F L Mrs, Cranfill & Robnett, Central Point, res 147 S Central
Crank Walter S (Anna), eng Jackson Co Creamery, res 2 Portland av
Crary O B, clk Medford Poultry Co, bds 322 E 12th
CRATER LAKE HDWE CO--S L Leonard mngr, If It's Made of Iron We Sure Have It, 323 E Main, Tel 576
CRATER LAKE MOTOR CO--Court Hall propr, E N Bunce mngr, 16-18 S Fir, Tel 100
Crawford Juanita, bds 20 S Laurel
CRAWFORD ORRIS C (Amy)--Cashier First National Bank, res 20 S Laurel
Crawford Raymond, mechanic Bernard Motor Car Co, bds 334 S Grape
Crawford Vernon, carrier Mail Tribune, bds 334 S Grape
Crawford Wm H (Lillian), night watchman, res 334 S Grape
Creamer Caroline Mrs (wid Elbert S), res 821 Broad
Creamer Harvey E, lab, bds 821 Broad
Crews Wren E (Louisa), lawyer 217 Garnett-Corey Bldg, res 707 S Oakdale
Crigmire George, lather, res 217 Vancouver
Cripps Blanche, bds 518 N Riverside
Cripps Charles, bds 518 N Riverside
Cripps Ellis A (Alta), res 518 N Riverside, elev opr Garnett-Corey Bldg
Critenburger C D, waiter Optimo Restaurant, rms 445 S Front
Crockett Morris H (Sedella), res back 325 S Ivy
Cromar Margaret, stengr Medford Grocery Co, bds 9 W 12th
Cronk Guy (Margaret), driver Standard Oil Co, res 417 Woodstock
Croteau D W, rms cor Bartlett and 9th
Crow O R C (Gertrude), mngr Oregon Gas & Electric Co, res 323 S Orange
CROWELL WM S--Lawyer, 109 N Central, res 118 Genessee
Culy Allen B (Bertha), mechanic Valley Auto Co, res 208 S Ivy
Cummings Fred (Helen), civil eng Medford Furniture & Hdwe Bldg, res 712 S Peach
Cunningham Amanda Mrs, bds 701 Park
Cunningham Arthur B (Frances W), whsman Cal-Ore Power Co, res 747 W Jackson
Currier Henry (Anise), res 423 Beatty
Curry Gladys, stengr Jackson Co Abstract Co, bds 530 S Central
Cusick Anna Mrs, 234 E 9th
Curry Ethel, bkpr Hutchison & Lumsden, bds 301 S Central
D
Dahl Helen L, bds 708 W 10th
Daniels Agnes, bds 406 Apple
DANIELS FOR DUDS--T E Daniels propr, 202 E Main, Men's Clothing
Daniels Ruth, bds 406 Apple
Daniels J E (Katherine), teamster, res 406 Apple
Daniels Maybelle, bds 406 Apple
DANIELS T E (Lillian M)--Propr Daniels for Duds, res 10 Keene Way
Danielson Chalmus, bds 111 W Jackson
Danielson Minerva Mrs, res 111 W Jackson
Danielson Victor, mechanic Young's Garage, bds 111 W Jackson
Daily Bell, wks Medford Domestic Laundry, res 502 S Fir
Daily Charles, bds 208 S Ivy
Daily Dick, bds 502 S Fir
Daily Edwin L, butcher Warner, Wortman, Gore, bds 502 S Fir
Daily Fern B, bds 1404 W Main
Daily Harry, lab, bds 1034 Court
Daily Henry, bds 1034 Court
Daily Hugo, bell boy Nash Hotel, bds 502 S Fir
Daily James (Mary), res 1034 Court
Daily John H (Elva), miner, res 704 W 10th
Daily Lonnie, bds 704 W 10th
Daily Margaret, stengr J A Westerlund, rms Hotel Holland
DAILY MURT L (Effie R)--Propr Valley Auto Line, res 228 S Ivy
Daily Nora, stengr Jackson County Abstract Co, bds 704 W 10th
Daily Patrick H (Lutie B), principal public schools, res 1404 W Main
Dallaire A (Agnes), lab, 1700 W Main
Dallaire Victor (Delia), lab, res 203 Elm
Damon Ethel, bds 414 S Riverside
Damon L L (Luzella), res 414 S Riverside
Damon Lloyd, bds 414 S Riverside
Darnell Grover (Basha), lineman Cal-Ore Power Co, res 717 Alder
Daron John A (Lillian), driver Medford Laundry, res 409 N Riverside
Davenport Madam, rms 225 S Riverside
DAVIDSON OLIVER L (Nellie M)--Propr Medford Cigar Store, cor Main and N Fir, res 605 Dakota
Davidson Will (Esther), res 724 Alder
Davis Annie E Mrs, res 713 W 10th
Davis Arthur (Agnes), elct, res 416 Laurel
Davis A R Mrs, bds 220 S Laurel
Davis Charles W (Clara), clk Warner-Wortman-Gore, res 25 N Peach
Davis Edward B Mrs, res 101 Geneva
Davis E Jay (Elizabeth), res 906 W 11th
Davis Eunice, student, bds 25 N Peach
Davis Eva, rms Hotel Holland
DAVIS F ROY (Inez)--Court stengr Circuit Court, Clerk US Court, US Land Comnr, Federal Bldg, res 705 Park
Davis Frieda, bds 719 S Central
Davis Leora M, clk The Shasta, bds 416 S Laurel
Davis Lucy M Mrs, res 719 S Central
Davis Mary A Mrs, res 1021 W 9th
Davis Myrle, student, bds 25 N Peach
Davis Pearl (Elizabeth), driver Eads Transfer Co, res 1115 W 9th
Davis Scott V (Ida), farmer, res 51 N Oakdale
Davis Wm (Rebecca A), clk Fouts Grocery, res 402 S Central
Davison Mary A Mrs, res 431 S Oakdale
Dawson I C, fab, res end N Central
Dean Clyde (Vera), Cal-Ore Power Co, res 335 S Orange
Dean Lydia, student, bds 1517 W Main
Debley Wm C (Helen L), piano tuner, res 508 S King
Delin Charles M (Mayme L), railroad contr, res 406 S Riverside
Delin Mayme L Mrs, mngr Reddy Jewelry Store, res 406 S Riverside
Demmer John (Lillie), gardener, res 608 W Jackson
Demmer Paul, gardener, res 748 W 4th
Denhoff Pete (Anna), cement contr, res 244½ S Grape
Denniston C H Mrs, res 1121 W Main
Dent Jack (Maggie), driver Wells Fargo, res 446 S Evergreen
DeRoboam Emil, res 306 N Ivy
Derr Thomas W (Carrie E), carp, res 822 Dakota
Derr Lyle C, clk Medford Cigar Store, bds 822 Dakota
Deuel Catherine, bds 1018 S Oakdale
DEUEL FRED F (Elizabeth)--Vice-Pres First National Bank, res 1018 S Oakdale
Deuel Halbert, asst cashier First National Bank, res 1018 S Oakdale
Deuel Luther, student, bds 1018 S Oakdale
Deuel Mary S, bds 1018 S Oakdale
DE VOE CLAUD A (Edyth C)--Prop DeVoe's Confectionery, Agt Portland Oregonian and Curtis Publishing Co, res 1310 W Main
DeVore Commodore (Susie), Star Meat Mkt, res 1004 E Main
DeVore Emily, teacher, bds 704 W 10th
Diamond Fay E (Minnie), jeweler Heath's Pharmacy, res 1121 N Riverside
Diamond Jay W, jeweler, 126 E Main
Diamond L A, brakeman, P&E Ry, bds 401 N Riverside
Dillon Helen Mrs, res 229 Laurel
Ditsworth Florence, stengr Gaddis & Dixon, bds 135 S Oakdale
DIXON H G VOLNEY (Helen)--Gaddis & Dixon, res 528 W 10th
Dodge Burdette L (Sibyl), mngr Rogue River Ranch, res 19 Geneva
Dodge John M, well digger, bds 610 S Oakdale
Dodge Warren P (Delia M), farmer, res 610 S Oakdale
Dole Miriam L, bds 35 Geneva
Dole Miriam M (wid John J), res 35 Geneva
Dooms Louis (Maude), blacksmith, res 1075 Court
Dooms Pleasant A (Mary E), res n end Central av
Dooms Troy, bds 1075 Court
Dopp James (Jennie), res 502 Park av
Dorn Laura, bds 412 S Oakdale
Doubleday Julia Mrs, res 421 S Front
Dougherty Albert H, res 502 Maple
Dougherty E M Mrs, bds 811 N Riverside
Dougherty Mabel, res 502 Maple
Dougherty Pearl, bds 502 Maple
Douglas Archibald L (Esther G), pressman Medford Printing Co, res Jacksonville
Dow Amy C Mrs, res 145 S Ivy
Dow Jean, bds 522 Park av
Down John F, res 107 Portland av
Down Mary Mrs, bds 107 Portland av
DOW McMORRIS M--Phys, 307-308 Medford Furniture & Hdwe Bldg
Downing C Edwin (Leone), carp, res 244 S Grape
Downing Leone Mrs, dressmaker, res 244 S Grape
Dresser Mary, res Liberty and Niantic
Dressler Jessie W (Ida E), Page-Dressler Co, res 130 W 6th
Driskel Daniel W (Emma N), res 836 E Main
Dronkers Jennie Mrs, res 122 Portland av
Drumhill Wm J (Maggie), res 414 Union av
Duff Alex (Ella), res 333 E Jackson
Duff Daniel D (Viola), farmer, res Jacksonville Rd ½ m w limits
Dunlop James W (E Margaret), res 122 Oregon Terrace
Dunlop Nora Mrs, bds 339 N Front
Dutton C J, employment agency, res 401 S Riverside
Dutton Clara, bds 401 S Riverside
Dutton Myrtle, bds 401 S Riverside
Dutton Robert (Agnes), res 1022 W 10th
Dye Grace, nurse, res 119 Roosevelt
Dyer George F (Hattie), auto garage to Grants Pass, res 1118 N Central
Dyer Hazel, bds 846 E 9th
Dyer Samuel, res 846 E 9th
Dyer Wallace, bds 846 E 9th
E
Eads Bros Storage House, 520 S Fir
Eads Clarence (Ibbie B), propr Eads Coal Co, res 227 S Holly
Eads Coal Co, Clarence Eads propr, 34 S Fir
Eads Everett (Susie), Eads Transfer & Storage Co, res 26 S Orange
Eads George (Anna), Eads Transfer & Storage Co, res 25 S Peach
Eads John F (Rachel), Eads Second Hand Store, res 121 Roosevelt
Eads Transfer & Storage Co, E E Eads and Geo Eads proprs, 43 N Front
Eagles Hall, 3rd Floor Adkins Bldg
Earhart Frank L, bds Mrs Etta Stevenson
Earhart June, nurse, bds Mrs Etta Stevenson
Earhart S Darrogh, bds Mrs Etta Stevenson
Earhart Wm C, bds Mrs Etta Stevenson
Eason Robert (Agnes), tailor, res 32 S Orange
East J Luther (Ada), 135 S Oakdale
East Side Wood Yard, Gust Faske propr, 511 E Main
Eaton James D (Violet), res 1129 W Main
Ebe Joe (Elizabeth), res 1109 Niantic
Eberly C, forest service, bds 249 S Riverside
EDEN VALLEY NURSERY--N S Bennett propr, 609½ E Main, All Kinds of Trees and Shrubs
Edler Flora, bds 703 Sherman
Edler Mary Mrs, res 703 Sherman
Edmeads Forrest C (Harriett), clk The Toggery, res 1133 W 9th
Edwards H Newton, carp, res 322 S Newtown
Edwards John, rms 133 W Main
Edwards J V (Emma), rms 133 W Main
Edwards M T Mrs, stengr, Garnett-Corey Bldg, res 322 S Newtown
Edwards Rufus (Mary), res 525 Edwards
Edwards W T (Viola), waiter Optimo Restaurant, bds 510 E 14th
EICKER GEORGIA M MRS--Propr Palm Rooming House, res 130 W Main
Eickerman M A Mrs, bds 180 E 14th
Eifert Ethel M, bds 211 N Oakdale
Eifert Marie M, 211 N Oakdale
Eifert Rose Mrs, (wid Wm W), res 211 N Oakdale
Eiker Roy E, rms 130 W Main
Einkopf Cris L (Hannah), orchardist, res 830 Bennett
El Blanco Rooms, Mrs R E Loar propr, 445 S Front
Electric Bldg, 218 W Main
ELECTRIC SHOE SHOP--T L Sherman propr, Shoe Repairing Neatly Done, 26 S Grape
Electric Shop, O F Tainer, H Elwood proprs, Electrical Repairing
Elks Temple, cor N Central and 5th, Lodge No 1168, L L Jacobs, Sec
Ellis Susan, bds 108 Columbia
Ellison Thomas B (Mary E), res 705 W 10th
Elliott Frank C (Alice), propr Pantorium, res 219 Olsen
Elliott Hugh (Delia), blacksmith L W Mitchell, res 619 N Riverside
Elwood Elmer D (Lucy), Optician, 301 E Main, res 135 S Central
Elwood Homer, Electric Shop, bds 135 S Central
Elwood Lloyd (Hazel), driver Nurmi, res 213½ E 9th
Emerick Frank, bds 104 S Holly
Emerick Merton J (Bertha M), res 206 S Orange
Emerick Sarah E Mrs (wid Jeremiah), bds 206 S Orange
Emerick Vernon J (Mattie), res 104 S Holly
Emerson Andrew J (Laura A), res 114 Tripp
Emery Jack, elec, rms 329 N Bartlett
Emig Adam (Margaret), farmer, res 825 W 12th
Emig Catherine, bds 825 W 12th
Emig Margaret, bds 825 W 12th
EMMENS DR J J (Frances E)--Practice Limited to Diseases of Eye, Ear, Nose and Throat, Medford Furniture & Hdwe Bldg, res Siskiyou Hts
English Charles M (Letha), Vice-Pres First National Bank, res 1006 S Oakdale
ENGLISH JOHN H (Anna J)--Frmn Medford Mail Tribune, Medford Printing Co, res 829 Minnesota
English Margaret, bds 829 Minnesota
Enyart Lucretia E Mrs, res 128 S Holly
Erickson Martin L (Gertrude), Supervisor US Forest Service, res 9 Rose av
Erskin Noel, bds 420 Clark
Erskin Walter M (Maggie), res 402 Clark
Ersley C L (Ann), res 910 W 11th
Ersley Mabel, bds 910 W 11th
Estes Miles J Mrs, res 511 Penn av
Estes Rankin (Mary), barber, 515 Penn av
Evans Ada, bds 404 W 2nd
Evans Clarence, bds 404 W 2nd
Evans Ethel, opr Home Tel & Tel Co, bds 404 W 2nd
Evans Harry C (Lois J), flagman, SP Co, res 909 Alder
Evans Mabel, res 30 Keene Way
Evans Mabel, bds 404 W 2nd
Evans Maggie Mrs, res 404 W 2nd
Evans Russell, printer Medford Printing Co, bds 404 W 2nd
Evanson Edward A (Agnes), farmer, res 204 S Grape
Everhard Wm H (Virginia E), farmer, res 1013 W 9th
Ewings Gun Store, R L Ewing Mngr, 123 E Main
Ewing Ralph L (Susie), Ewing's Gun Store, res 128 Vancouver
F
Fabrick Glenn (Margaret), Medford Laundry, res 711 Main
Fairmont Rooms The, Mrs G Shaw, Mrs A E Pierce, proprs, 319 E Main
Fansher Bulah, bds 1025 W 10th
Fansher Gladys, clk Hotel Medford, bds 1025 W 10th
Fansher Isabell Mrs, res 1025 W 10th
Fansher Wilbur, clk Daniels for Duds, bds 1025 W 10th
FARMERS & FRUITGROWERS BANK--Delroy Getchell Pres; L Niedermeyer Vice-Pres; R F Antle Cashier, 204 W Main
Farmers & Fruitgrowers Bank Bldg, W Main nw cor Grape
Farrell Frank, fruit buyer Guy Conner, rms Hotel Holland
Faske Gust (Katherine), East Side Wood Yard, res 511 E Main
Fay Mattie Mrs, res 530 S Grape
Fee James B, Advertising Solicitor, Jackson Co Directory, rms Hotel Medford
Fehl Delbert (Mabel), real estate, res 518 S Oakdale
Fehl Earl (Electa), real estate, res 540 S Oakdale
Fehl Henry W (Amanda M), res 708 W 2nd
Felch Frank A, bds J H Felch
Felch John H (Jane C), res w s Kings Highway
Ferguson Eason (Abbie), opr Medford Mail Tribune, res 523 S Holly
Ferguson Elizabeth, teacher, res 729 W 11th
Ferguson Julia Mrs, res 729 W 11th
Ferguson Walter (Hattie), res 547 S Front
Fetzer V E Mrs, bds 108 E 14th
FICHTNER CARL (Clara)--Medford Vulcanizing Shop, 36 S Grape, res 525 S Grape
Field George A (Grace), farmer, res 729 W 13th
Field Harvey, Kidd's Shoe Stofre, bds 719 W 13th
Field Robert H, clk Kidd's Shoe Store, bds 729 W 13th
Field Vernon, bds 729 W 13th
Fielder Julia C, teacher, bds 710 E Main
Fielder Mary E (wid Robt C), res 710 E Main
Fielder Rose, dressmaker, bds 710 E Main
Fifer B F (Elizabeth), carpenter, res 336 S Riverside
Fifer Fannie E Mrs, dressmaker, res 921 Reddy av
Fifer Turner A (Fannie E), Asst-Cashier Jackson Co Bank, res 921 Reddy av
First Christian Church, cor 5th and S Oakdale
FIRST NATIONAL BANK--M L Alford Pres; Charles M English Vice-Pres; Orris Crawford Cashier; H S Deuel Asst-Cashier, 122 E Main
Fish Fletcher T, orchardist, res 31 Roosevelt
Fisher Eva Mrs, res 533 S Grape
Fisher H S, Rooming House, 227 E 9th
Fisher L R, bds 227 E 9th
Fisher Marvin, printer Medford Printing Co, bds 533 S Grape
Fisher Pearl, bds 533 S Grape
Fitzgerald J, lab, rms Seattle Rooming House
Fleming James D (Lelia), teamster, res 315 S Laurel
Fleming J M (Emma D), rooming house, res 219 N Central
Fletcher Wm (Mary), landscape gardener, res 715 W 13th
Flynn Diamond, clk, bds 905 W 10th
Flynn T K, Medford Electric Co, 209 W Main
Foley Catherine, Marinello Shop, rms Garnett-Corey Bldg
Folger Florence, bds 1222 W Main
Folger Joy, bds 1222 W Main
Folger Walter A (Lola), res 1222 W Main
Forbes Alice, asst librarian, bds 722 Dakota
Forbes Benjamin F (Mary), miner, res 722 Dakota
Forbes Benjamin F Jr, stengr, bds 722 Dakota
Ford Wm N (Amy), landscape gardener, res Siskiyou Hts
Foss Elmer, city recorder, bds 713 W 10th
Foster Harold D (Elizabeth), US Forest Service, res 423 Newtown
Fouts E J (Nettie L), propr Fouts Grocery, res 112 E 12th
Fouts Laura A, bds 112 E 12th
Fouts Otta R (Lilah K), propr Jackson County Supply Co, res 726 W 4th
Foyes George F (Olivia K), traveling salesman, res 714 W 11th
Fox Otto W (Meda), bds 301 S Central
Francis Stephen (Rosie), shoemaker, res 859 E 9th
Franks Cleon H, bds 242 Beatty
Franks George B (Agnes C), lab, res 242 Beatty
Franks Irene L, bds 242 Beatty
Fredricksen Ulrich (Visa), res 706 S Oakdale
Fredenburg Harmon A (Eva M), whsmn, res 205 W Jackson
Fredenburg Jennie, bds 1118 N Riverside
Fredenburg W J (Mary A), fireman, res 1118 N Riverside
Frees George (Dora), res 834 Penn av
French Edward E (Carrie), carp, res 808 S Central
French Edward H (Bettine O), orchardist, res 22 Rose av
French Mead E, bds 808 S Central
Frick Arthur H, bds John Frick
Frick John (Sadie), lab, res cor Palm and Columbia
Frick Roy V, bds John Frick
Frideger Frederick (Lucinda), plasterer, res w r s end Highland Park
Frideger Isaac R (Maude M), plasterer, res 317 S Orange
Frideger Wm (Katherine), res 109 N Central
Friel I, lab, rms Palace Hotel
Fry Charles R (Mary), teamster, res 421 N Riverside
Fryrear Robert (Ida), eng, res 214 Vancouver
Funke Harry (Hattie M), printer Medford Printing Co, res 419 N Grape
Fuson Thomas J (Anna), repeaterman Pac & Tel & Tel Co Station, res 117 Cottage
G
Gaddis Earl C (Katherine), Gaddis & Dixon, res 821 N Riverside
GADDIS & DIXON--Earl C Gaddis, H G Volney Dixon, Distributors for Southern Oregon and Northern California for Page Woven Wire Fence, 143 N Riverside, Tel 268
Gagnon Joseph T (Emma), propr Trail Lumber Co, res 341 S Oakdale
Gale Robert E (Inez L), carp, res 1032 W 10th
Gallatine Clint (Minnie), barber Nash Barber Shop, res 438 S Fir
Gannaway Robison, bds 232 S Grape
Gannaway Will C (Anna), farmer, res 232 S Grape
Gardner Samuel F (Margaret), eng, res 122 N Ivy
Garnett Ben (Elizabeth L), Garnett-Corey Hdwe Co, res 211 Olsen
GARNETT-COREY HDWE CO--H C Garnett Pres and Mngr, Charles H Corey Vice-Pres, W Main sw cor Grape
GARNETT HENRY C (Lida)--Mngr Garnett-Corey Hdwe Co, res Ross Lane, Box 13 RFD
Garnett John H, bds H C Garnett
Garnett Myrle, Mailer Medford Sun, bds 211 Olsen
Garrett Geary E, student, bds 426 S Oakdale
Garrett George C (Frances), orchardist, res 426 S Oakdale
Garrett Guy, driver Medford Ice & Storage Co, bds 306 S Fir
Garrett Jennie, bds 306 S Fir
Garrett Vernon, student, bds 426 S Oakdale
Garrett Wm, lab, res 306 S Fir
Garrettse J, rms Hotel Nash
Garrettson Albert R (Ella M), millman, res 519 S Central
Garrettson Freeborn, clk Kribs Grocery, res 15 N Grape
Garrison Charles F (Rose A), res 417 King
Garrison Ethel, bds 417 King
GATES C E (Leah A)--Most Up To Date Auto Supply House between Portland and San Francisco, Pioneer of Rogue River Valley in Automobiles, cor E Main and Riverside, res 31 Geneva
GATES WM A (Anna)--C E Gates, Sparta Bldg, res 113 Geneva av
Gault Charles, plumber, bds 343 Apple
Gault Milton M (Rose), res 343 N Apple
Gay Charles B (Cora), Police Judge, res 17 Newtown
Gear M Mrs, res 304 S Central
Gentry M, rms 313 E Main
Gentry Wm, res 319 Knight
Gerdes Frank M (Madeline N), clk C H Schieffelin, res 123 Vancouver
Gerking Jonathan O, photographer, 228 E Main, res same
GETCHELL DELROY (Alice M)--Pres Farmers & Fruitgrowers Bank, res Oakdale and Stewart av
Gibson Dave, lab, bds 445 S Front
Giem Harry L (Lenora), mngr Western Union, res 718 Sherman
Gifford Thomas J (Edyth M), clk C H Behling, res 838 Bennett
Gilbert Van R, Medford Fish & Poultry Co, 108 W Main
Gillaspy Jasper (Frances), res 44 Park Place
Gillaspy Robert, bds 403 N Bartlett
Gim Chung, China Herb Store, res 241 S Front
Glascock Henry C (Nora), carp Pacific Furniture and Fixture Co, res 256 Beatty
Glasgow Carl W (Bertha G), bkpr Medford National Bank, res 502 N Oakdale
Glasgow Wm W (W Etta), farmer, res 132 N Ivy
Glenn Leota Mrs, bds 339 N Front
Glidden Frank (Anna), cement contractor, res 416 King
Goble C E Mrs, res 333 E 6th
Goble Lloyd, bds 333 E 6th
Godlove Lenore, bkpr, bds 345 N Bartlett
Godlove Sherman (Laura B), mail carrier, res 345 N Bartlett
Goffe Florence H Mrs, bds 1417 W Main
Golden Rule Department Store, 219 W Main
Gold Ray Realty Co, C R Ray, mngr, 104 W 6th
Gomph Ina, nurse Sacred Heart Hospital
Goodal Henry W (Randilla), res 916 W 10th
Goodhue Frank B (Mary J), res 923 W Main
Goodhue Ralph W, bds 923 W Main
Goodman Duane, driver Union Oil Co, bds 137 S Ivy
Goodman Prince W (Cora), res 137 S Ivy
Goodrich John B (Nettie), The Toggery, res 1026 W 10th
Gore Edna H, bds 722 W 14th
Gore Edward E (Hattie W), Sec-Treas Warner-Wortman-Gore, res 116 Geneva
Gore Jay, student, bds Wm H Gore
Gore Martha J Mrs, res 346 S Ivy
Gore Mary, student, bds Wm H Gore
Gore Mary A, teacher, bds 722 W 14th
Gore Walter S, res 722 W 14th
Gore Wm H, Pres Medford National Bank, res Jacksonville rd
Gottlieb Chris, orchardist, rms Hotel Holland
Goudy W S, bds 116 S Laurel
Gould George D (Clara M), orchardist, res 3 bks n city limits
Gould Marion, student, bds 810 S Oakdale
Gould Oliver J (Margaret), Wells Fargo Agt, res 810 S Oakdale
Gould Ronald, student, bds 810 S Oakdale
Gould Thornton, student, bds 810 S Oakdale
Gould Wm P (Cordelia), lab, res 1028 Court
Graham Samuel B (Harriet W), fire insurance, res 103 S Oakdale
Grant Henry D, res 712 W 2nd
Grant Maggie, bds 712 W 2nd
Grant Winifred Mrs, res 13 Ashland
Gravatte Elizabeth Mrs, bds 31 N Orange
Graves Florence, music teacher, bds 304 S Ivy
Graves Lydia Mrs, res 304 S Ivy
Gray Frederick W, propr The Midway, res 507 Palm
Gray Lettie L, student, bds 507 Palm
Gray Margaret E Mrs, res 112 S Laurel
Gray Merle C, news dealer, bds 507 Palm
Gray Robert A (Mary E), res 143 Kenwood
Green Dan E (Ollie), timber cruiser, res 421 N Central
Green Carrie B, bds 425 N Holly
GREGG JAMES (Delia)--V-Plex Piston Ring, Whiteman & Gregg, res 106 Almond
Gregg Lucy, bds 106 Almond
Gregory Basil (Mamie), clk Daniels for Duds, res 717 E Jackson
Gregory E Josephine, bkpr May & Co, bds 923 S Central
Gregory J T (Louise), res 923 S Central
Gressley J Marsh (Freda S), teacher, 200 W Jackson
Grey Joseph O (Sylvia), res end N Riverside
Grey Joseph O Jr, bds J O Grey
Gribble John (Marion), forest ranger, res 139 Kenwood
Grierson Alexander, res Ross Lane
Grierson Isabel A, bds A Grierson
Grieve Bruce, bds 611 W 10th
GRIEVE W T (Katie M)--County Assessor, res 611 W 10th
Griffin Henry L (Mary B), teamster, res 113 S Laurel
Griffin Margaret, bds 227 S Oakdale
Griffin M E Mrs, res 227 S Oakdale
Griffin Verna L, bds 113 S Laurel
Griffin Zoa B, clk May & Co, bds 113 S Laurel
Grigsby Ira (Maude), res 21 W 10th
Gritman W L (Lena), res 435 N Central
Guenther Hugo (Lena), res 613 Newtown
Guernsey Jane Mrs, teacher, res 312 King
Guiberson Madge, stengr Gus Newbury, res 211 Laurel
Gustafson Carl (Anna), res 723 Sherman
Gustafson Florence, bds 723 Sherman
Gustine James H (Lydia), Gus the Tailor, res 521 S Grape
Guyer Roy (Grace), East Side Meat Market, res 113 Tripp
H
Hackney Lorie A, bds 1104 N Central
Hackney M A Mrs, res 1104 N Central
Haertle Andrew, clk, bds 219 Clark
Haertle John (Ethel), lab, res 219 Clark
Hafer Edgar S (Anna), timberlands, real estate, bds Hotel Medford
Hagen Al (Leona), bookbinder Medford Printing Co, res 715 W Jackson
Haight Fred A, music teacher, Garnett-Corey Bldg
Hale Dexter C (Mollie), Hale & Lyons
Hale Joseph F (Emma A), Hale's Piano House, res 305 S Oakdale
Hale's Piano House, J F Hale, Pres-Gen Mngr, W Main
Hall Albert A (Sarah E), gardener, res w end Palm 3 blks w limits
Hall C M, lab, rms Seattle Rooming House
Hall George W (Mercie E), res 508 Palm
HALL J COURT (Mabel C)--Crater Lake Motor Car Co, Brown & Hall's, res 315 S Central
Hall Lee M (Gladys F), clk post office, res 603 W 2nd
Hall Myrtle R, bds A A Hall
Hall Oran R, bds A A Hall
HALL SEELY--Young & Hall, agt Chevrolet Car, Republic Tires, N Front, bds 315 S
Central
HALL TAXI CO--Court Hall propr, 16-18 S Fir, Tel 100
Hall Wm B, lab, bds 508 Palm
Hall Wm M (Lettie), propr Butte Falls Wood Yard, res 1034 W 9th
Halladay Adelbert M (Electra E), res 513 Palm
Halley Angie, student, bds 521 W 11th
Halley Lee, bds 521 W 11th
Halley Paschal J (Sylvia), res 521 W 11th
Halley Robert H (Addie), propr Palace Rooming House, res 30 S Central
Halley Wm L (Effie M), Ins Agt, res 28 N Oakdale
Hamilton Anna, bds 904 W 10th
Hamilton Cyrus T (Ida R), carp, res 838 W Palm
Hamilton Isaiah L (Enola), res 616 N Central
Hamilton Natalie, bds 904 W 10th
Hamilton Rev Wm B (Jane S), rector St. Mark's Church, res 904 W 10th
Hamlin Ada, nurse Sacred Heart Hospital
Hamlin Chub A (Nora), propr Laurel St Mkt, res 216 Laurel
Hamlin Sylvester, farmer, bds 522 Newtown
Hamlin Wm M (Elvina A), farmer, res 522 S Newtown
Hammond Alvah B (Julia), res 217 Knight
Hammond Frank E (Pearl), tmstr, res 221 Knight
Hammond Marie, bds Wm S Hammond
Hammond Robert B (Sarah), bkpr Home Tel & Tel Co, res 705 Palm
Hammond Schuler (Phoebe), res 229 N Riverside
Hammond Vera M, bds Wm S Hammond
Hammond Wm S, Ins Agt, res Stewart and Peach
Hanby Andrew J (M Lauretta), teacher, res 726 Welch
Hance Amanda E Mrs (wid Edward B), res 15 Rose av
Hance Richard H, bds 15 Rose av
Haney Berdie Mrs, dressmaker, Garnett-Corey Bldg, res 315 N Holly
Haney Bert E (Berdie), res 315 N Holly
Haney Sarah, rms 128 S Holly
Hanners John W (Dora), US Meat Inspr, res 1028 E 11th
Hanners Lorene, bds 1028 E 11th
Hanscom Horace A (Carrie), lab res 526 Palm
Hansen Ann, teacher, bds 819 N Central
Hansen Carl, elec, bds 819 N Central
Hansen C N (Catherine), res 819 N Central
Hansen Jane, clk May & Co, bds 819 N Central
Harding Amy H, teacher, bds 611 N Bartlett
Harding James (Louisa), res 611 N Bartlett
Hargrave H Percival (F Maude), propr West Side Pharmacy, res 38 N Orange
Harmon Anna, bds P W Harmon
Harmon M Etta, bds P W Harmon
Harmon Phoebe W (wid Charles T), res Capitol Hill
Harned Beulah, bds 45 N Bartlett
Harned Burley, bds 45 N Bartlett
Harned Wm (Lottie), bds 45 N Bartlett
Harrell Wm A (Donna), res Jacksonville
Harrington Hal F (Ossie), Rogue River House Cleaning Service, res Jacksonville
Harris Charity H Mrs, bds H L Walther
Harrison Charles W, bds 707 W 11th
Harrison Esther, bds 707 W 11th
Harrison Herman J (Stella), post office clk, res 213 Roosevelt
Harrison James F (Mary), carp, res 707 W 11th
Hart A C (Collie), res 125 N Bartlett
Hart Earl, student, bds 227 E 6th
Hart Robert (Rosie), res 227 E 6th
Harvey H Homer (Lillian E), city mail carrier, res 106 Lincoln
Haskins Bldg, 214 E Main
Haskins Helen L Mrs (wid George), res 229 N Bartlett
HASKINS DRUG STORE--L B Haskins propr, 214 E Main
Haskins Frances R, teacher, bds 229 N Bartlett
HASKINS LEON B (Gertrude O)--Propr Haskins Drug Store, 214 E Main, res 607 S Central
Haswell Addie Mrs (wid C W), res 609 S Oakdale
Haswell Henry T, traveling salesman, bds 609 S Oakdale
Haswell Mary, clk City Recorder's office, bds 609 S Oakdale
Hathaway Thomas, real estate, rms 217 W Main
Hausmann Carl, upholsterer, bds 225 Talent
Hausmann Minnie, res 225 Talent
Haven John N (Lena E), res Oakdale Park Add
Hayes Charles, bds 107 E 2nd
Hayes F E, res 529 S Grape
Hays Charles W (Mary), elec Paul's Electric Shop, res 624 W 11th
Hays Harvey, lab, rms Seattle Rooming House
Hazelrigg Arthur F (Daisy T), bkpr J C Mann, res 107 Roosevelt av
Hazelrigg Daisy Mrs, bkpr Daniels for Duds, res 107 Roosevelt av
Hazelrigg Florence M, musician, bds 43 N Peach
Hazelrigg H Clyde (Sue), clk post office, res 819 Minnesota
Hazelrigg Mary E Mrs, res 42 N Peach
Hazelton Frank Mrs, clk Medford Electric Shop, res 615 N Riverside
Hazle W Dale, carp, bds 314 S Evergreen
Hazle Douglas W (Martha A), carp, res 314 S Evergreen
Headler E G (Carrie), res 917 N Central
HEATH FRED (Gertrude)--res Eagle Point, prop Heath's Drug Store
Heath Lizzie (wid Arthur), res Capitol Hill
Heath Nellie, mangler Medford Domestic Laundry, bds Lizzie Heath
Heath's Drug Store, Fred Heath propr, 109 E Main
Heckert John, bds 234 E 9th
Hedges Alvin R (Louise E), Mechano-Therapist, Chiropractor, office 3 Stewart Bldg, res 220 N Bartlett
Heffner Wm P (Rose), res 1010 W 4th
Heilbronner Carl W (Blanch), propr Heilbronner's Mens Store, res 20 S Orange
Heine Dr T G (Minnie B), office Haskins Bldg, res 1121 E Main
Heine H T J Bliss, bds 1121 E Main
Heine Mildred, bds 1121 E Main
Heinze A E, clk Hotel Holland, mngr Holland Cafe
Heise W Miss, nurse, res 823 E 9th
Helms H Mrs, clk Mann's, res 144 S Central
Helms Jessie L (Lou A), vet surg, office 111 N Fir, res 129 N Grape
Helscher Mary, nurse Sacred Heart Hospital
Hemphill Agnes, bkpr Mason-Ehrman Co, bds 1012 E Main
Hemphill Nelson (Mary), motion picture opr Page Theater, res 1012 E Main
Hendrickson Dee (Harriett), res 912 S Central
Henselman Charles, Interurban Auto driver, res 312 S King
Henselman Edward G, clk R L Ewings, bds 48 N Orange
Henselman George B, elec Cal-Ore Power Co, bds 48 N Orange
Henselman John H, collector, res 48 N Orange
Henson Ray, clk DeVoe's, bds R D Henson
Henson R D (Dora), wks Blaine Klum, res Siskiyou Hts
Henson Mary, clk Nurmi, bds R D Henson
Herbert George (Margaret), propr Colonial Flats, 217 S Riverside, res 225 S Riverside
Herbert S Melanie Mrs, res 1013 S Oakdale
Herman Mary A Mrs, bds 423 Newtown
Hermanson, Alfred (Rose), driver L B Brown, res 209 Portland av
Herriford G Mrs, res 1019 W Main
Hess Arthur, carrier Mail Tribune, bds 723 Oak
Hess Dora Mrs, res 723 Oak
Hess Mary, clk Medford Printing Co, bds 723 Oak
Hess Walter, bkpr Jackson Co Creamery, bds 723 Oak
Hicks Elmer A (Anna E), Oregon Granite Co, res 43 N Grape
Higinbotham Charles, res 511 S Riverside
Higinbotham Jacob E, bds 511 S Riverside
Higgins A S D, bds 121 N Central
Hildebrand Albert (Nora), bkpr Medford Sash & Door Co, res 919 Reddy av
HILL ARTHUR L (Hattie A)--Propr Woods Lumber Co, res 995 S Oakdale
Hill Dillon R (Cora E), orchardist, res Kings Highway
Hill Dorothy, student, bds 995 S Oakdale
Hill Dr J Laurence (Jeannie), retired, res 719 W 11th
Hill Howard A (Sylvia), orchardist, res 734 Dakota
Hill Marion, student, bds 995 S Oakdale
Hill Ray E, student, bds 995 S Oakdale
HILLIS V MELDO (Eunice)--Supt public schools, res 532 Plum
Hills Watson J (Kate), farmer, res 525 W 10th
Hines Eli (Addie), Fluff Rug Co, res 523 E Main
Hines Jessie, bds 523 E Main
Hines Myrtle, bds 523 E Main
Hinman Gladys June, bds 603 Catherine
Hinman Laurin E, City Elec Insp, bds 603 Catherine
Hinman Lee E (Anna E), warehouseman SP Co, res 603 Catherine
HI SING LAUNDRY--123 S Riverside
Hirano K, bds 301 E 9th
Hittson Carmen E, clk Heath's Drug Store, bds 1122 E Main
Hittson Jesse T (Laura B), Chief of Police, res 1122 E Main, Tel 854
Hitzler Cornelius (Maria), carp, res 607 W 2nd
Hitzler Edwin S (Ruby L), res 330 N Holly
Hobbs Bertsel L (Helen E), clk DeVoe's, res 135 Almond
Hockenyos Eva Mrs, res 730 W 11th
Hocksworth A Mrs, res W 8th
Hocksworth Harry, bds W 8th
Hoffman G D, trav slmn, bds 112 King
Hogan Pat, rms Palace Hotel
Hogue R L (Eva), farmer, res 346 N Apple
Hohenstein August (Helen), Medford Candy Co, res 415 W 2nd
Hohlt Jeannette Mrs, res 112 King
Hoke Harry E, bds 436 N Apple
Hoke May, bds 436 N Apple
HOKE R D (Elvira)--Pres Rogue River Canning Co, res 436 N Apple
Holbrook Leland J (Ethel), driver Eads Transfer & Storage Co, res 614 W 11th
Holden Bertha, bds 906 W 4th
Holden Edith, bds 906 W 4th
Holden Helen, bds 906 W 4th
Holden John (Tillie), res 906 W 4th
HOLLIS FRANK W (Frankie B)--Pres Medford Furniture & Hdwe Co, res 153 N Oakdale
Holloway Charles T (Ella), painter, res 415 Woodstock
Holmer Hans J (Minnie E), res 727 S Central
Holmes George, bds 401 N Riverside
Holmes Noah G (Maude M), Holmes & Jensen, res 129 S Holly
Holmes R Cole, civil eng, bds 39 N Orange
Holmes Robert A (Maude A), Fire Ins, office Jackson Co Bank Bldg, res 39 N Orange
Home Grocery, G W Dow propr, 632 N Central
Home Tel & Tel Co of Southern Oregon The, A J Vance mngr, 218 W 6th
Hooker Bert (Lizzie), fruit packer, res 725 Oak
Hooker Will A (Jessie), Cold Storage Plant, res 608 W Jackson
Hooker Willie C, bds 416 Boardman
Hoon Charles D (Emma J), real estate, res 28 Myrtle
Hopkins Allen C, bds 304 King
Hopkins Arthur, taxi driver, bds 304 King
Hopkins James (Jessie), Latta & Hopkins Nursery, Central Point, res 304 King
Hopkins Ward H (Flora), res 829 W 11th
Horn M E Mrs, bds 701 N Riverside
Hornbuckle M, res 329 N Apple
Hotchkiss R R (Elizabeth I), res 339 N Front
HOTEL HOLLAND--J A Westerlund mngr, N Fir sw cor 6th
HOTEL MEDFORD--Emil Mohr mngr, W Main nw cor Ivy
HOTEL NASH--J D Bell mngr, Front se cor Main
Houck Jesse J (Kathryn), res 29 Newtown
Hough Lodemia Mrs (wid C A), res 413 W 2nd
Hough Lola F, bds 413 W 2nd
Householder Isaac (Olivia), res 511 W Hamilton
Householder Ralph (Lulu), res 503 W Hamilton
Hovious J Mrs, Medford Conservatory, bds 325 E Jackson
Howard Curtis W (Mary M), res 321 W Jackson
Howard Dr W W, office Garnett-Corey Bldg, rms Hotel Holland
Howard George, insurance, res 705 N Riverside
Howard George W (Lottie), clk Hutchison & Lumsden, res 213 S Front
Howard Horace D (Bernice A), res 821 E Jackson
Howard Isadore Mrs, res 815 S Oakdale
Howard Jerome, bds 815 S Oakdale
Howard Joseph C, res 129 W 11th and Grape
Howard J S, bds 40 Roosevelt
Howard Leon O (Jessie), clk Hutchison & Lumsden, res 738 Oak
Howard Lottie Mrs, milliner, res 213 S Front
Howard Ruby Mrs, bds 536 N Front
Howard S Thomas, bds 815 S Oakdale
Howard Willie, bds 815 S Oakdale
Howard Wm M (Jennie F), farmer res nr s end Sunset av
Howells Charlotte, bds 1112 Niantic
Howells Edward (Marie), res 1112 Niantic
Howells Katherine, bds 1112 Niantic
Hoxie M A Mrs, Sanitary Cafeteria Nash Hotel
Hubbard Alexis (Bernice), farmer, res 1129 W 4th
HUBBARD ASAHEL (Rena)--Hubbard Bros, res 322 S Riverside
HUBBARD BROS--Agt Shell Gasoline, John Deere Implements, Moline Wagons, McCormack Wagons, Rakes and Binders, 335 E Main
Hubbard Charlotte M, bds 422 S Riverside
Hubbard Chester, bds 322 S Riverside
Hubbard Earl, bds 440 S Riverside
HUBBARD FORT--Hubbard Bros, res 440 S Riverside
Hubbard Josiah G (Bertha E), res 319 Laurel
Hubbard Scott (Nellie), opr Star Theater, res 232½ S Ivy
Hubbard Roland, bds 322 S Riverside
Hubbs Arthur, mngr The May & Co, res 51 N Oakdale
Hubler John (Bessie), wks Big Pines Lumber Co, res 635 Palm
Hughes Wm (Florence), mixer Brown's, res 621 W 11th
Hull Benjamin E (Rhoda), res 935 N Central
Hull Burnie, bds 407 Beatty
Hull Harold, bds Mrs M Hull
Hull Mannie Mrs (wid E E), res Kenwood and Palm
Hull Sarah A (wid Silas H), bds Mrs L D Jones
Hull W H (Mary), res 407 Beatty
Hunt George (Enid), mngr Star and Page Theater, rms Hotel Holland
Hurd Anna, teacher, bds 1136 W 10th
Hurd Elijah H (Hattie V), Hurd Land & Investment Co, res 1136 W 10th
Hurd Florence I, bds 1136 W 10th
Hurd Joubert B, bds 1136 W 10th
HURD LAND & INVESTMENT CO--E H Hurd propr, Lawyer, Real Estate, Office Jackson County Bank Bldg
Hurd Robert E, bds 1136 W 10th
Hurd Sylvia, bds 1136 W 10th
Hurst Claude C (Laura), farmer, res 716 Oak
Hurst Frank M, lab, bds 444 N Grape
Hurst Myrtle M, bds 444 N Grape
Huson Bert, res 243 Beatty
Huson Byron F, res 423 Park av
Huson Melvin W (Ida W), carp, res Sunset Park Add
Huston Eula, teacher, bds 325 S Ivy
Hutchens Eugene (Carrie), res 335 N Central
Hutchins Vera, bds 335 N Central
Hutchison Clarence (Mattie M), Hutchison & Lumsden, res 106 S Orange
Hutchison Fern, bds 106 S Orange
Hutchison Frank W, bds 106 S Orange
Hyatt Earl, student, bds 402 Newtown
Hyatt Fred G (Ida S), res 402 S Newtown
I
IOOF Cemetery, ¾ m e city
IOOF Hall, 219 W 6th
IORM Hall, 231 N Apple
Ingram John (Anna), bds 306 N Ivy
Inman May Mrs, bds 812 S Central
Iredale Wm (Grace), McBride's Confectionery, res 5th and Apple
Irwine George Jr, bds 422 S Laurel
Irwine George W (Flora A), res 422 S Laurel
Isaacs Edna Mrs, bkpr Crater Lake Garage, bds 115 N Oakdale
Isaacs Frank (Edna), horticulturist, bds 115 N Oakdale
Isaacs Irene Hampton, Teacher of Piano, res Berben Apts
Isaacs Mary (wid George W), res 115 N Oakdale
ISAACS WM F (Irene H)--Berben Apts, Main and Quince, propr The Toggery
Isbell Alphonso H (Mary L), res 526 W 10th
J
Jackson Andrew, res 1110 E 11th
JACKSON COUNTY ABSTRACT CO--P M Janney Pres, E H Janney Sec-Treas, 45 N Fir, Tel 41
JACKSON COUNTY BANK--C W McDonald Pres, George R Lindley Vice-Pres, V H Vawter Cashier, T A Fifer Asst-Cashier, 201 E Main, Tel 4
Jackson County Bar Assn, A E Reames Pres, T W Miles sec-treas, Jackson Co Bank Bldg
JACKSON COUNTY BUILDING & LOAN ASSN--Bert Anderson Pres, O C Boggs Acting Sec, T W Miles Treas, 427 Medford Furniture & Hdwe Bldg, Tel 105
JACKSON COUNTY CREAMERY--S A Kroschel mngr, 301 N Fir
Jackson County Fair Assn, S I Brown Sec, 125 E Main
Jackson Elmer, lab, rms Seattle Rooming House
Jackson George A Mrs, res 906 E Main
Jackson H C (Martha A), tmstr, res 407 E 14th
Jackson Julia, propr Seattle Rooming House, res same
Jackson Lucile, bds 407 E 14th
Jackson Mary F, bkpr Medford National Bank, bds 842 E Main
Jackson School, 630 W Jackson
Jackson Street Store, W H Lydiard propr, 221 W Jackson
Jackson Wm B (Ida), Asst Cashier Medford National Bank, res 842 E Main
Jackson Wm L (Florence), res 311 W Jackson
Jacobs Eula, bds 125 S Central
JACOBS LEE L (Helena M)--Sec Elks Lodge, res 125 S Central
James Edwin C (Bertha), plasterer, res 311 Laurel
James Helen, bds 311 Laurel
James Carlton W, teacher of violin, res Capitol Hill
Janes Harris B (Hazel), farmer, res Capitol Hill
Janes Milton S (Martha), farmer Capitol Hill
Janes W Carlton (Laura A), farmer, res Capitol Hill
JANNEY EDWIN H (Sarah P)--Jackson County Abstract Co, res 1123 W Main
JANNEY P M--Jackson County Abstract Co, res 1123 W Main
Jaqua Ernest W (Lillian), res 513 Newtown
Jaqua Clarence E, bds 513 Newtown
Jeffers Dowd Mme, W Main, hairdresser
Jefferson Earl H, res 423 King
Jeldness Andrew (Gertrude), miner, res N Front
Jeldness Otto A (Beula), farmer, res 345 S Grape
Jenkins Floyd, wks Blaine Klum, bds 121 Kenwood
Jenkins Frank E (Marie), mec Powell Auto Co, res 121 Kenwood
Jenkins Louis, clk Jackson Street Grocery, bds 121 Kenwood
Jennings Cecil, taxi driver, bds 215 Vancouver
Jennings Ima, bds 215 Vancouver
Jennings Sam, bds 215 Vancouver
Jennings Walter, taxi driver, bds 215 Vancouver
Jennings W T (Ida), res 215 Vancouver
Jenny John, bds 502 S Fir
Jensen Ellen Mrs, bds 616 N Front
Jensen H A, rms Hotel Nash
Jensen Jens (Anna), Jensen Pool Hall res 420 Park av
JENSEN POOL HALL--Cigars, Tobacco, Magazines and Papers, 126 W Main
Jerome Edson C (Elizabeth), clk Cal-Ore Power Co, res 745 W Jackson
Jerome Edyth Mrs, clk Ahrens, res 844 Dakota
Jerome F Kenneth, bds 844 Dakota
Jeschke Carl (Emma), watchmaker, res 310 Maple
Jesman Chas, waiter Optimo Restaurant, bds 445 S Front
Jesman Jake (Myrtle), Optimo Restaurant, bds 445 S Front
Johnson Alice, bds 60 N Orange
Johnson Charles C (Emma), clk Garnett-Corey Hdwe Co
Johnson Clara L, bds 60 N Orange
Johnson Clayre, stengr Medford Sun, bds 429 N Central
Johnson Ella A Mrs, res 608 Catherine
Johnson Farley (Clara), res 60 N Orange
Johnson Farley W, bds 60 N Orange
Johnson Florence, bds 60 N Orange
Johnson G Alfred, carp, res Kenwood Add
JOHNSON G E (Stella)--Agt Pacific & Eastern Ry, res 609 W 10th
Johnson Harry C (Alice M), bldg contr, res 306 King
JOHNSON JOHN W (Simpson)--Jeweler Medford Book Store, 209 E Main, res 110 Tripp
Johnson Olaf, lab, rms Seattle Rooming House
Johnson Olive L, bkpr Garnett-Corey Hdwe Co, bds 922 S Oakdale
Johnson Roscoe A (Emily), architect, res 612 Catherine
Johnson Sappho Mrs, bds 716 Pine
Johnson Slater, orchardist, bds 713 W 10th
Johnston Arthur (Alma), driver Eads Bros, res 202 Stark
Johnston Bert (Nellie), Express man, res 211 N Ivy
Johnston Earl, bds 217 Beatty
Johnston Everett, bds 217 Beatty
Johnston Martha M, res 232 N Holly
Johnston M Mrs, res 217 Beatty
Jones Alys, clk Mann's, bds 519 S Central
Jones Capriel, lab, bds 107 Portland av
JONES CASH GROCERY--R Jones propr, 225 W Main, Tel 34
Jones E, res 3 blks off end W 2nd
Jones Frank, porter Bates Bros, bds 301 E Main
Jones G M, res 420 Boardman
Jones James C (Jennie), res 245 N Riverside
Jones John H (Nora M), orchardist, res 1502 Prune
Jones Kinsey D (Janna), stone mason, res n end Riverside
Jones Lou D Mrs (wid Walter S), res 204 Roosevelt
Jones Mary Mrs, res 208 Tripp
Jones R H (Pearl L), 228 W Main, Jones Cash Store
Jones Stanley, lab, bds 1502 Prune
Jones William (Ivell), Medford Sash & Door Factory, res 178 Beekman
Jones Wm (Sarah), West Side Shine Parlors, res 301 E Main
Jordan Francis (L Anna), harness maker, res 516 E Main
Jorgensen Harvey, student, bds 1030 N Central
Jorgensen Lema, bds 1030 N Central
Jorgensen R C, baker The Shasta, res 1030 N Central
Judkins Wm L (Gladys E), notions 123 W Main, rms Hotel Holland
Judson Ada M Mrs, res 319 Beatty
K
Kado John (Seiva), res 531 S Ivy
Kahler Thomas (Elizabeth J), res 23 Almond
Kamikawa C, Sunrise Laundry, bds 310 E 9th
Karle Hazel Mrs, res 125 N Holly
Karle Robert C, traveling salesman, bds 125 N Holly
Kaufman George O (Jennie), fruit broker, res 819 Bennett
Kawaguchi C, Sunrise Laundry, bds 310 E 9th
Keene James M (Mary), dentist Medford Furniture & Hdwe Bldg, res 136 S Oakdale
Keizur Boyd, Lance & Keizur Bros, bds Ruth Keizur
Keizur Earl (Leona), Lance & Keizur Bros, res 715 Alder
Keizur Ruth (wid John V), res Central Point rd 2 blks n limits
Keizur Walter (Fena), Lance & Keizur Bros, res 1021 Niantic
Keizur W C (Mariam), Lance & Keizur Bros, res 213 Beatty
Keliehor Annie, bds 1019 S Oakdale
Keliehor Annie Mrs (wid Wm), res 1019 S Oakdale
Keliehor Kate, bds 1019 S Oakdale
Kellogg Margaret, bds 601 W 10th
Kellogg Merle, bds 601 W 10th
KELLY EDWARD E (Elnora)--District Atty, res 911 Queen Ann
Kennedy Wes Mrs, clk Brown's, bds 222 S Central
Kent Amy, bds 401 N Riverside
Kent Arthur, bds 401 N Riverside
Kent James (Jane), res 401 N Riverside, Kent's Rooming House
Kent Jane Mrs, furn rms and boarding, 401 N Riverside
Kent Jeanne, bds 401 N Riverside
Kent Luman B (Helen M), res 818 E Main
Kentner Bess, teacher, bds 31 Roosevelt
Kentner H C Mrs, res 31 Roosevelt
Kentner Herbert, civil eng, bds 31 Roosevelt
Kenyon Wm C, res 430 S Fir
Kerr Alexander, lab, res 721 S Central
Kerr Andrew, porter Hotel Holland, bds 721 S Central
Kerr Annie Mrs, 403 N Bartlett
Kerr Margaret, bds 721 S Central
KERSHAW PETER M (Tamar)--Oregon Granite Co, res 725 S Central
Keystone Orchards, Wm H Watt, propr, 3½ m s limits
Kidd Captain, bds 225 S Riverside
KIDD CORSA M (Mary F)--Kidd's Shoe Store, 223 E Main, res 1119 W Main
KIENE HENRY (Mary)--Bernard Motor Car Co, res 601 Dakota
Kincaid Lizzie Mrs, bds 213 S Front
Kincheloe E H, farmer, bds 637 Pine
Kincheloe George F (Nannie A), farmer, res 637 Pine
Kincheloe Grace, bds 637 Pine
Kincheloe L O, bds 637 Pine
Kincheloe Oliver, bds 637 Pine
Kinder Robert W (Lillian), res 1204 W 10th
Kinder Marian, bds 1204 W 10th
Kinder Mark, bds 1204 W 10th
King Dalia, clk post office, bds 410 N Ivy
King Elizabeth, student, bds 342 N Ivy
King Herman G (Mary), Hale's Piano House, res 232½ S Ivy
King Otto C (Maude), salesman Medford Grocery Co, res 342 N Ivy
Kirkpatrick C, bds 806 E Jackson
Kirkpatrick Gertrude, res 1518 W Main
Kirkpatrick J W (Nora L), res 806 E Jackson
Kirkpatrick Mary, bds 828 Dakota
Klein E J (Stina), tailor 128 E Main, res 524 N Bartlett
Kleinhammer Fred (Nora), res 609 Oak
Klippel Allie E, bds 228 N Holly
Klippel Elizabeth N (wid Henry), res 228 N Holly
Klippel Jacob, miner, bds 228 N Holly
KLOCKER A J--The Printery, 42 S Central, rms Hotel Holland
Klum Blaine (Florence), sign painter, 44 S Central, res 328 S Holly
Klum Otto (Mildred), Physical Director Public Schools, res 320 S Holly
Knapp F Karl (Hattie I), repeaterman Pacific States Tel & Tel Co, res 816 W 11th
Knight Clarence A (Cora L), res 801 E Main
Knight Laura M Mrs, bds F C Page
Knips Louis (Gussie), farmer, res 219 S Ivy
Koontz Henry (Barbara), res 534 S Fir
Koontz Lucile, bds 534 S Fir
Koppes Josephine, bds 124 Newtown
Koppes R A Mrs, res 124 S Newtown
Kribs Abbie, bds 105 N Oakdale
KRIBS CHARLES P (Mary)--Kribs Grocery, 132 W Main, res 105 N Oakdale
Kribs C P & Co, grocery 132 W Main, C P Kribs propr
Kroschel Samuel A (Julia A), mngr Jackson Co Creamery, res 522 W 4th
Krutzler Paul (Minnie), res 208 Clark
KUNZMAN GEORGE J PRINTING CO--George J Kunzman, Commercial and Job Printing, Rubber Stamps, Etc., 203 Farmers & Fruitgrowers Bldg
Kunzman George J (Bernie C), G J Kunzman Printing Co, res 339 Knight
L
Laidley George W (Kate), timber cruiser, res 333 Knight
Laidley Glenn, clk Hotel Holland, bds 333 Knight
Laidley Walter, bds 333 Knight
LAMPORT EDWARD H (Carrie M)--Medford Harness Co, res 419 W 2nd
Lance F Marion (Minnie E), Medford Delivery, res 1009 E Main
Lancop Joseph A (Libbie E), bldg contr, res 716 W 14th
Landram Francis M (Belle), farmer, res 515 S Riverside
Lane Anna, res Sunset Park
Lane Wm E (Mary A), furniture packer, res 219 S Holly
Lansing Allie, fireman Sacred Heart Hospital
Lansing Margaret, nurse Sacred Heart Hospital
Laplan Arthur (Cecil), mixer Brown's, bds 249 S Riverside
Larkin James M (Eliza J), res 2nd house off end w 2nd
Larkin Lorenzo, bds J M Larkin
Larkin Melvin, lab, bds J M Larkin
Larkin Vern, bds J M Larkin
LARNARD WALTER--Sec Medford Canning Co, rms Hotel Nash
Larson Cora Mrs, bds 937 N Central
Larson Otto, lab, rms Seattle Rooming House
Lathrop A A (Anna A K), res 251 Beatty
LATTA H A (Lulu E)--Sec Commercial Club, Latta & Hopkins Nursery, Central Point, Office Commercial Club Bldg., res 52 Ross Court
Latta & Hopkins, H A Latta, J F Hopkins, Growers of High Grade Nursery Stock, Central Point, office Medford Commercial Club Bldg
Launspach Herbert (Alfretta), clk Pantorium, res 211 W Jackson
Lawrence Albert, lather, bds 244 S Central
Lawrence Etha, bds 1022 W 9th
Lawrence Frank (Hattie), tmstr, res 1022 W 9th
Lawrentz Ethel Mrs, bkpr Eads Bros, res 302 Willamette
Lawrentz John (Ethel), driver Pantorium, res 302 Willamette
Lawrence John F (Julia), jeweler cor W Main and Fir, res 525 S Riverside
Lawrence Ruth, bds 525 S Riverside
Lawton D T (Emma R), res 310 N Bartlett
Lawton Guy (Corinne), meat cutter, res 627 S Central
Lawton Helen, bds 307 N Apple
LAWTON J W--Chief Medford Fire dept, res 307 N Apple
Lawton Leon, bds 310 N Bartlett
Lawton Lorain, bds 307 N Apple
Layne Carroll J (Minda), barber, res 826 W 12th
Layne Dorris, bds 826 W 12th
LEACH H L MRS--Expert Corsetiere, Corsets Made to Order, 326 N Bartlett, res same
Leach Henry L (Sadie), miner, res 326 N Bartlett
Leachy Mary Mrs, bds 603 King
Leaders Caroline, bds.1135 W 10th
Leaders Henry (Christina), lab, res 1135 W 10th
Learned C Albert (Sabrey), res end S Orange
Learned Edward, lab, bds A C Learned
Leonard George, bds 14 Cottage
Leonard Morris, bds 14 Cottage
Leonard Paul, clk Crater Lake Hdwe Co, bds 14 Cottage
LEONARD SAMUEL S (Carrie)--Mngr Crater Lake Hdwe Co, res 14 Cottage
Leslie James (Mary B), Cal-Ore Power Co, res 324 W Jackson
Liljegran Ernest W (Ada), mining eng, res 320 S Grape
Liming C L (Henrietta), carp, res 823 Sherman
Liming Ethel, opr Home Tel & Tel Co, bds 823 Sherman
Liming Mabel, bds 823 Sherman
Lindley George F (Luretta M), clk Fouts Grocery, res 128 Mistletoe
Lindley George R (Katherine), Vice-Pres Jackson Co Bank, res Siskiyou Hts
Lindley Nolo M, bkpr Jackson Co Bank, bds G R Lindley
Lindley Robert B, bds G R Lindley
Lindley Roy, bds 106 Roosevelt
Lindley Sarah A Mrs (wid George), res 106 Roosevelt
Ling C Huston, bds 826 E Main
Ling Earl, bds 826 E Main
Ling Harry D, painter, bds 826 E Main
Ling J Wesley (Ida M), painter, res 826 E Main
Linville Mabel M, ironer Medford Laundry, res 829 E 9th
Linville Robert E L (Mabel M), carp, res 829 E 9th
Little A D (Alabama), Medford Tent & Awning Co, res 36 N Riverside
Little Charles H (Joseph T), orchardist, res ss Stewart 3 w Peach
Little Robert P (Rhoda L), res 923 Taylor
Loar R E Mrs, propr El Blanco Rooms, res 445 S Front
LOCKWOOD MYRTLE S (Wife S A)--Phys Medford Furniture & Hdwe Bldg, res 45 Lindley
LOCKWOOD S A DR (Myrtle S)--Phys and Surg, Medford Furniture & Hdwe Bldg, res 45 Lindley
Loder Frank F (Laura M), asst supt Cal-Ore Power Co, res ne cor E Jackson and Roosevelt
Lofland Charles W (Cora M), farmer, res 809 W 10th
Lofland Florence, bds 809 W 10th
Lofland Harry (Icie), res 225 S Oakdale
Lofland Justus M (Matilda), bds 809 W 10th
Long Clarence, tmstr, bds J T Long
Long J Thomas, wood dealer, res off end N Central
Longwill Franklin, miner, bds 536 N Front
Longwill Walter, bds 536 N Front
Longwill W T (May), miner, res 536 N Front
Lounsberry L Mrs, res 228 S Holly
Lonsdale Florence Mrs, wks Medford Tent & Awning Co, bds 36 N Riverside
Loomis Almon L (Edith H), orchardist, res 1103 W 10th
Lorentzen Tina, maid 1006 S Oakdale
Lounsbury Novie I, milliner M M Dept Store, bds 319 S Orange
Lowery Charles, lab, rms Seattle Rooming House
Lucas I W, rms Hotel Holland
Ludwig Wm, lab, bds 103 E 11th
Luman Charles, bds 243 S Holly
Luman Will (Grace), res 243 S Holly
Lumsden Harold U (Bessie), Hutchison & Lumsden, res 610 S Holly
Lumsden John, painter, bds 207 W Main
Lumsden Treve B, bkpr Jackson County Bank, bds 610 S Holly
Lundberg Edward (Mariah C), res 919 W 11th
Lundberg Hugo, student, bds 919 W 11th
Lundy A True Mrs, bds 47 N Orange
Lunge Frederick G (Kate), res 925 Reddy
Lunge George, bds 925 Reddy
Lupton C S, agt White Sewing Machine, res 225 S Riverside
Lydiard W H (Lola), Jackson Street Grocery, res 304 S Holly
Lynch George T (Mary H), res 16 S Peach
Lyon James, carp, bds 716 E Main
Lyon L Monroe (Cora E), bldg contr, res 716 E Main
Lyon Noah B (Maude), Hale & Lyon, res 137 N Central
Mc
McAhron Jacob L, bds 411 Beatty
McAndrews Kate, bds Thomas McAndrews
McAndrews Thomas, farmer, res Eagle Point rd
McCabe Bert R (Cora), City Atty, res 319 Portland
McCain Bertha, res 307 E 6th
McCain Genevieve, bds 307 E 6th
McCarthy W H, rms Hotel Nash
McClanahan Robert (Sidney A), blacksmith, res 2 bks off end W 2nd
McClanahan R Orval, bds Robert McClanahan
McClelland George, res 236 S Oakdale
McClellen T B, eng P&E Ry, bds 401 N Riverside
McConnell Clayton B, news dealer, bds 413 W 2nd
McCORMACK LINCOLN (Alice)--Lawyer, First National Bank Bldg, res 41 Ross Court
McCoy Florence Mrs, res 519 S Central
McCray V T, civil eng, res 308 S Oakdale
McCURDY CLINT C (Julia)--McCurdy Insurance Agency, res 23 N Orange
McCurdy David A (Florence M), res 23 N Orange
McCURDY'S INSURANCE AGENCY--Medford National Bank Bldg, Tel 1-2-3
McDONALD CHESTER W (Eva W)--Pres Jackson Co Bank, res 823 E Main
McDonald George, lab, rms Seattle Rooming House
McDonald Harold, student, bds 115 Mistletoe
McDonald John E (Lucile), res 115 Mistletoe
McDonald Meldrum C (Mary J), res 122 Cottage
McDonald Orion (Edith), lumberman, res 5th and E 3rd
McDonald Wesley, Walkers Garage, bds 115 Mistletoe
McDonough Martin, bds 135 N Bartlett
McDougall Herbert (Carrie), res 406 Beatty
McDougall Lela, bds 406 Beatty
McFurnam Winifred, nurse Sacred Heart Hospital
McGowan Wm H (Nellie E), Weeks & McGowan, res 15 S Mistletoe
McGraw Newton, opr Postal Tel & Tel Co, bds 121 N Central
McGuirk Michael (Kathryn), cigar maker, rms Hotel Holland
McKeany Edward W (Effie), fruit broker, office RR Canal Co, res 16 Laurel
McKee Ernest H (Alleene K), Hubbard Bros, res 101 Vancouver
McKee Frank, bds 47 N Orange
McKee Minnie A Mrs, res 47 N Orange
McKeever Beulah, clk, bds Mrs E J McKeever
McKeever E J Mrs, res Central Point rd 1 bk n limits
McKeever L Clyde, tmstr, bds Mrs E J McKeever
McKeever Roy E, bds Mrs E J McKeever
McKenny Bertha, bds 711 Palm
McKilligan Fern (Irene), bds 521 W 2nd
McKilligan Irene, bds 521 W 2nd
McKinnis Charles M (Margaret), lab, res 33 Portland av
McLaughlin Frank (Ada), res 819 W 13th
McLeod J A, res 814 S Central
McMann Wm S (Lillian), res 503 King
McMurtrey Clyde (D L), farmer, res 1023 W 9th
McMurtrey Kate, bds 1023 W 9th
McNeil John, upholsterer, res Jacksonville rd
McNelly Joseph (Anna K), res 35 Myrtle
McPhee Burton J, painter, res w end Mt Pitt
McQuiston Eleanor, bkpr C H Schieffelin, bds 103 Roosevelt
McQuiston Josephine Mrs, bds 103 Roosevelt
M
Maasdam Gradus (Emma), res 521 W 2nd
MacDaniels, Everett H, US Forest Service
MacDonough Albert J (May), res 716 W 2nd
Mackey Henry E, photographer, bds 245 N Riverside
Maddox Ernest V (Anna C), Maddox & Bonney, res 26 Portland
Maddox George, bds 26 Portland
Maddox & Bonney, Green House, 26 Portland av
MAGAZINES of All Kinds--Medford Cigar Store
Mahar Dan (Jennie), farmer, res 107 E Jackson
MAIL TRIBUNE--See Medford Mail Tribune
MAIL TRIBUNE BLDG--25-29 N Fir
Mandeville Edward (May), res 624 N Riverside
Mandeville Gladys, bds 624 N Riverside
Manning Charles S (Etta S), propr Wonder Store, 316 E Main, res 720 Welch
Manning Harry D, mngr Wonder Store, bds 720 Welch
MANN JOHN C (Margaret)--Propr Mann's Store, res 27 Geneva
Mann's, 14 N Central, Dry Goods, Notions and Ready to Wear Garments
Mansfield Wm (Clara), res 121 Roosevelt
Mardis Mines M (Ada), res 837 W 2nd
MARINELLO HAIR SHOP THE--Cora E Utley propr, Hairdressing, Manicure, Face and Body Massage, 405-6-7 Garnett-Corey Bldg
Mark Newton H, asst chief police, res 422 S Grape
Marmion Wm, res 713 E Jackson
Marquis Abram L (Mary), res 722 N Riverside
Marsh H Everett (Eva), Marsh & Bennett, res 43 N Peach
Marsh Henry M, Transfer, office Rialto Bldg, res 421 Benson
MARSH & BENNETT--H E Marsh, Louis Bennett, High Grade Groceries, 130 E Main, Tel 252
Marshall A E, lab, rms Seattle Rooming House
Marshall Edison, writer, bds 1113 S Oakdale
Marshall George E (Lillie), orchardist, res 1113 S Oakdale
Marshall Lucile, teacher, bds 1113 S Oakdale
Marshall Vern B (Lois F), orchardist, res Stewart av
MARTIN'S BICYCLE SHOP--F E Martin propr, 11 N Fir
Martin Carlton H, student, bds 217 N Apple
Martin Claude W (Alma L.), elec, res 229 N Ivy
Martin Esther L, student, bds 217 N Apple
Martin F E, bds 128 Newtown
Martin Francis E (Norma I), Martin's Bicycle Shop, res 217 N Apple
Martin Frank F, tmstr, bds 1502 Prune
Martin Fred, lab, rms Seattle Rooming House
Martin Henry, bds 1502 Prune
Martin Lulu, wks Medford Domestic Laundry, bds 322 S Central
Martin Mellie Mrs, res 704 S Oakdale
Martin Mrs Alice (wid Joseph G), res 624 N Central
Martin Nancy J Mrs, res 1502 Prune
Martz E L, res 315 N Bartlett
Maruyama Masuzo, steward RR Valley University Club, bds 539 S Ivy
Marvin G T, res 249 S Riverside
Marvin Gwendolyn S, bds 249 S Riverside
Mason Ed, lab, rms Seattle Rooming House
MASON-EHRMAN & CO--George T Collins mngr, Wholesale Groceries
Mathis Mary W Mrs, (wid D J), res 141 S Holly
Matney Martha, nurse, res 405 N Apple
Matney Nana, dressmaker, res 445 N Bartlett
Mattingly T J (Louise), res 307 E 6th
Maule Azariah, bds 307 E 9th
Maule Blanche, bds 307 E 9th
Maule Eleanor, bds 307 E 9th
Maule E Mrs, res 307 E 9th
Maule Roy, bkpr Farmers & Fruitgrowers Bank, res RFD No 3
Maultby Marie, bds 441 N Grape
Maultby Wm H (Sarah), cement contr, res 441 N Grape
Maxwell Norman, bds 207 Cottage
Maxwell W L (Lulu), res 207 Cottage
MAY CO THE--Arthur Hubbs, mngr, cor Main and Bartlett, Tel 31
Meader Hiram F (Pauline), res 720 Park
Meadows B W (Mary), res 310 Portland av
Meadows Lethew, bds 310 Portland av
Meadows Mathew L (Lida), carp, res 816 S Central
Meadows May, bds 816 S Central
Meadows Myrtle, bds 816 S Central
Meadows Virgie, bds 310 Portland av
Mears Fredrick W (Sarah B), lawyer, res 401 Newtown
MEDFORD BOOK STORE--A H Miller mngr, Stationery, Books, School Supplies, Columbia Machines and Records, Corona Typewriters, 209 E Main
MEDFORD CIGAR STORE--O L Davidson propr, Cigars, Cigarettes, Candy, Magazines and Papers, cor W Main and Fir
MEDFORD CIGAR STORE--At Corner Main and Fir. Good Smokes
MEDFORD CLEANING & PRESSING CO--G F Williams propr, 8 S Central
MEDFORD COMMERCIAL COLLEGE--Business, Academic and Preparatory Courses, 31 N Grape
MEDFORD COMMERCIAL COLLEGE--"The School of Best Results." 31 North Grape Street. Telephone 15-L.
MEDFORD COMMERCIAL CLUB--H A Latta Sec, E Main n w cor Front
MEDFORD CONSERVATORY OF MUSIC AND LANGUAGES--Mrs. J. Hovious instructor, Natatorium Bldg
Medford Dairy, John W Snider propr, Jacksonville rd 2 m w limits
Medford Domestic Laundry Co, Glenn Fabrick pres, James A Slorah treas, 421 E Main
Medford Fair Grounds, n end Court
Medford Fire Dept, J W Lawton chief, 44 N Front
Medford Fish & Poultry Co, Van R Gilbert propr, 108 W Main
Medford Fruit Co, J G Chapman mngr, 12th and Front
MEDFORD FURNITURE & HARDWARE CO--Frank W Hollis Pres, H F Platt Vice-Pres, Horace G Nicholson Treas, J H Butler Sec, 29-35-39 N Central
MEDFORD GREEN HOUSE--Ed Pierce mngr, 1005 E Main
MEDFORD GROCERY CO--E A Welch mngr, Wholesale Grocery, 10th and Front
MEDFORD HARNESS CO--E H Lamport propr, 226 E Main
MEDFORD HOTEL--Emil Mohr mngr, Medford's Best and Most Up to Date Hotel, W Main nw cor Ivy
MEDFORD ICE & STORAGE CO--Harry K Tomlinson mngr, S Fir and SP tracks
MEDFORD IRON WORKS--E G Trowbridge mngr, 17 S Riverside
Medford Junk Co, Louis Gorestum propr, 31-33 N Bartlett, Tel 283-J
MEDFORD LUMBER CO--J H Cooley Pres-Mngr, 4 W 3rd
MEDFORD MAIL TRIBUNE--Medford Printing Co Props, George Putnam Editor-Manager, 25-27-29
MEDFORD MERCHANTS ASSN--E C Gaddis Pres, Charles S Butterfield Vice-Pres, John H Carkin Sec, Medford Furniture & Hdwe Bldg
MEDFORD NATIONAL BANK--W H Gore Pres, J A Perry Vice-Pres, John S Orth Cashier, W B Jackson Asst-Cashier, 133 E Main, Tel 175
MEDFORD PHARMACY--Jonas Wold propr, E Main
MEDFORD PRINTING CO--George Putnam Pres-Mngr, Printers and Publishers, 25-27-29 N Fir
MEDFORD PUBLIC LIBRARY--Elizabeth Robinson Librarian, W Main bet Ivy and Oakdale
MEDFORD ROLLER MILLS--H O Nordwick propr, S Front ne cor 9th, Tel 507
MEDFORD SASH & DOOR CO--Thos Moffat Pres-Mngr, Mill Work Specialties, If It's Made of Wood We Make It, Planing Mills, 431 S Fir
MEDFORD SHEET METAL WKS--B G Worthington propr, If It's Made of Metal We Make It, 19 N Fir, Tel 477
MEDFORD SODA WKS--P C Bigham propr, 106 S Bartlett, Tel 22-R
MEDFORD SUN THE--Robert W Ruhl Pres-Editor, Sumpter S Smith Sec-Mngr, 32 N Grape Tel 415
MEDFORD TENT & AWNING CO--A D Little Mngr, 106 N Front
MEDFORD VULCANIZING WKS--Carl Fichtner propr, 36 S Grape, Tel 434-J
Medley Bessie Mrs, nurse Dr Stearns, bds 705 W 10th
Medley George, farmer, rms 1110 E 11th
Medley Henry, bds 211 Genessee
Medley James, bds 211 Genessee
Medley Osa, bds 211 Genessee
Medley R L, res 211 Genessee
Medynski Fredrick V (Ella E), res 316 N Central
Meehan Jennie R (wid John B), bds J B Meehan
Meehan John B, carp, Sunset Park Add
Meeker Clarence A (Minnie R), M M Dept Store, res 315 N Bartlett
Meeker Mary J Mrs, bds 439 N Front
Meeker Wm H (Clara J), M M Department Store, res 311 N Bartlett
Mego L P, Police Sergeant, res 12 Mistletoe
Meiling Earl H (Nellie R), agt Metropolitan Life Ins Co, res 13 Ashland
Meiling Hannah (wid James C), bds E H Meiling
Merrick Emerson, mngr Natatorium, bds 839 E Main
Merrick Fred E (Stella J), Sec-Treas Natatorium, res 839 E Main
Merriman George W (Florence), res 1117 W 9th
Merriman Mary E Mrs (wid George), res 520 S Central
Merriman Myrle, bds 12 S Orange
Merriman Sharon, bds 520 S Central
Merriman Thomas (Nellie), blacksmith, res 12 S Orange
Merriman Vera, teacher, bds 520 S Central
Meserve Lincoln (Mattie), res off end W 4th
Messner Lucile, bds 504 S Holly
Messner Wm A (Georgia), res 504 N Holly
Metropolitan Life Ins Co, Garnett-Corey Bldg
Metz Claud (Harriett), clk, res 622 W 4th
Metz F E Mrs, res 615 N Bartlett
Mickey George M (Caroline), tmstr, res 330 S Fir
Mickey Guy, bds 330 S Fir
Mickey Mabel, teacher, bds 330 S Fir
Mickey Ola E, teacher, bds 330 S Fir
Miksche Bertell, bds 818 S Peach
MIKSCHE LEO J (Amma M E)--Propr Monarch Feed Store, res 818 S Peach
Miksche Patricia, bds 818 S Peach
Miksche Raymond, clk Monarch Feed Store, bds 818 S Peach
Miksche Wilfred, bds 818 S Peach
Miles Claud (Blanch), res 32 Geneva
Miles Ruth W (wid J W), bds 203 N Oakdale
MILES THADDEUS W (Jessie W)--Lawyer, 23 Jackson Co Bank Bldg, res 203 N Oakdale
MILLER ALFRED H (Dollie A)--Mngr Medford Book Store, res 109 Geneva
Miller Bert (Mae), clk Jackson Co Supply Co, bds 726 W 4th
Miller Edward, agate cutter, Olsen and 4th
Miller F E, rms Hotel Holland
Miller Frank (Myrtle), farmer, res 38 Geneva
Miller Frank, shingler, bds 244 S Central
Miller Grace, nurse Sacred Heart Hospital
Miller Henry G (Bessie), ry frmn Bullis, res 315 Ashland
Miller Maude Mrs, res 522 N Riverside
Miller Wm (Emma), res 516 S Central
Miller Wm L (Ava L), carp, res 524 W 4th
Miller Wm (Martha A), tmstr, res 816 Taylor
Milligan Florence, rms 313 E Main
Mills Thomas E (Grace), blacksmith, res 341 W 2nd
Miner Elida Mrs, res 242 N Front
Minear R C Mrs, res 408 N Ivy
Minkler Helen, cashr Home Tel & Tel Co, res 9 Mistletoe
Minkler Frank L (Ida), city water dept, res 627 S Riverside
Minkler Lee D, bds 9 Mistletoe
Minkler L (Mary J), res 408 E 14th
Mishler Louis (Maude), res 701 N Riverside
Mitchell A J, rms Hotel Medford
Mitchell Grace, teacher, bds 28 Geneva
MITCHELL JOHN W (Phoebe)--Mitchell's Wagon and Auto Wks, res 28 Geneva
Mitchell Marvin, student, bds 28 Geneva av
MITCHELL'S WAGON & AUTO WKS--J W Mitchell propr, Home of Mitchell Ladder, 36 S Riverside, Tel 320-J
Mitchell Wagon & Auto Wks, res 28 Geneva
M M DEPARTMENT STORE--A E Kinney Pres, C A Meeker Vice-Pres, W B Beebe Sec-Treas, 230 E Main
MODEL CLOTHING CO--F K Deuel Pres, S T Richardson Sec-Treas, Men's Furnishings, We can fit the boy at any age, 234 E Main
Moffett Glenn, bds 612 Newtown
MOFFETT THOMAS M (Lydia)--Medford Sash & Door Co, res 727 W Jackson
Moffett Wm A (Gertrude), house mover, res 612 Newtown
MOHR EMIL (Hedwig)--Mngr Hotel Medford, res 1003 W Main
MONARCH SEED & FEED STORE--L. J Miksche propr, 317 E Main
Montgomery Charles W (Maude L), Montgomery Rooming House, 141 N Fir
Moore Albert (Carrie L), wks Standard Oil Co, res 309 E Jackson
Moore Marie Mrs, bds 211 S Laurel
Moore Mary, Art Studio, res 1022 W 10th
Moore Wm H (Sarah S), res 719 W 10th
Moran Fidelis, bds 121 N Central
Moran Ray (Irene), res 35 Roosevelt
Mordoff George (Mary), res 23 Newtown
Mordoff Jessie, teacher, bds 23 Newtown
Mordoff May, teacher, bds 23 Newtown
Morenz Oeser Waldmar Dr (Ida), pastor Zion Luth Church, res 520 W 4th
Morey Artie M, bds 702 W Main
Morey John A, gardener, res 702 W Main
Mori Charles, janitor Jackson Co Bank bldg
Morris George (Mae), 712 Palm
Morris Irene M, bds 617 N Bartlett
Morris Wm E (Ida M), carp, res 617 N Bartlett
Morrison Edgar E (Roselma A D), orchardist, 324 S Orange
Morrison Elizabeth Mrs, res 346 S Holly
Morse Elmer H (Josie), carp, res 1st house off end W 2nd
Morse F M (Belle), opr SP Co, res 304 Maple
Morser Bradford L (Grace E), sign painter, res 16 Mistletoe
Mott Nellie Mrs, nurse, res 107 Mistletoe
Mueller Charles, lab, rms Seattle Rooming House
Muir John, bds 126 Portland av
Mulhollen Edward L, miner, bds 329 W 2nd
Mulhollen James H Jr, painter, bds 329 W 2nd
MULHOLLEN J H (Elizabeth)--Painter, res 329 W 2nd
Mullin Henry N (Inez H), res 214 N Holly
MUNDY JOHN F (Lulu J)--Real Estate, Orchard Lands, Stocks and Bonds, Office Palm Bldg, res 27 N Orange
Mundy Walter (Elizabeth), bds 27 N Orange
Murphy Ethel, bds 610 W 2nd
Murphy Harry (Redeth), salesman Bernard Motor Car Co, bds 426 S Ivy
Murphy James H (Allexne), res 426 S Ivy
Murphy Omar W (Emma), auto livery, res 610 W 2nd
Murphy Orin M (Maude), salesman Walker Auto Co, res 619 S Central
Murphy Wm C, Bennett Investment Co, rms 15 N Grape
Murrey Charles P (Ruby T), farmer, res 914 Murrey
Murrey Charles T, bds 713 S Peach
Murrey Katherine A Mrs, res 713 S Peach
Murrey M C (Rebecca), res 506 Union
Murrey T B, res off end N Central
Myers A W (Jennie), res 416 Boardman
Myers Elizabeth A, maid A H Hill, 991 S Oakdale
Myers Mary M (wid Frank), bds C H Pierce
Myers M, nurse, res 119 Roosevelt
Myers Orin V (Birdeen G), res 1416 W Main
N
Nagle O D, mason, res 132 S Grape
Nakano S, bds 143 N Grape
Nally Peter K (Anna C), res 707 W Main
Narregan Eugene, student, bds 106 Clark
Narregan Norton L (Francis), farmer, res 106 Clark
NASH HOTEL--J D Bell mngr, E Main cor S Front
Natatorium Amusement Co, F E Merrick mngr, N Riverside cor 6th
Naylor Dolph, timber cruiser, res 411 Laurel
Nedd Earl J (Minnie M), mngr Union Meat Co, res 1405 W Main
Neff Mary P Mrs, bds 624 Dakota
NEFF PORTER J (Isabel)--Attorney, Medford National Bank Bldg, res 516 Belmont
Nelson A H (Aleta A), salsn Mason-Ehrman Co, res 423 S King
Nelson Lind (Anna), res 721 Bennett
NELSON O N--Life, Accident and Fire Insurance, First National Bank ‘Bldg, res 718 W Main
Nelson R A, res 15 Keene Way
Netherland Elizabeth A, bkpr Nichols & Ashpole, bds 350 S Riverside
Netherland Frank (Meda), machinist, res 118 Olsen
NEWBURY GUS (Maude)--Lawyer, MF&H Bldg, res 32 Mistletoe
Newland R A (Pearl P), mail carrier, res 851 E 9th
Newman Albert E (Cathrine), res 926 N Central
Newman Emma J, nurse, res 425 Benson
NEWMAN FRANK J (Alta A)--Attorney, Jackson County Bank Bldg, Tel 56-R, res 527 S Holly
NEWTOWN BAKERY--End Newtown, I W Sharp propr
Nichol E O Mrs, res 101 Almond
Nichol George W (Lolah), Nichols & Ashpole, res 703 E Main
Nichol John M, bds 120 Genessee
Nichol J W (Katie), lab, res 120 Genessee
Nichol Maude B, bkpr Woods Lumber Co, bds 703 E Main
Nichol Robert, clk C E Gates, bds 120 Genessee
NICHOLSON HORACE G (Cassie)--Horace G (Cassie), Medford Furniture & Hdwe Co, res 530 S Central
Noble Clara Mrs, res 122 Tripp
Noble M T Mrs, res 24 S Orange
Noble Theodore, bds 122 Tripp
Noblit Herbert L (Anna C), farmer, res Capitol Hill
Noblit Herbert L Jr, bds H L Noblit
Noe Clarence T (Mary G), barber, res 220 S Oakdale
Noe Leland, student, bds 220 S Oakdale
Norcross Eva G, bds 1105 W Main
Norcross Warren H (Lola M), farmer, res 1105 W Main
NORDWICK H O (Bertha C)--Propr Medford Roller Mills, res cor W 6th and Ivy
Norman W M, bds 322 E 12th
Normile Nettie Mrs, res 124 Newtown
Normile Noble, bds 124 Newtown
Norris Clyde R, lab, bds 622 W 2nd
Norris Etta Mrs, opr Home Tel & Tel Co, bds 220 S Grape
Norris Thomas C (Nettie B), miner, res 622 W 2nd
Norris Walter B, lab, bds 622 W 2nd
Noth Albert F (Alice W), ticket clk SP Co, res 428 N Holly
Noyes Albert L (Grace), wks F C Page, res 1427 E Main
NURMI BAKING CO--The Home of Pan-Dandy and Butter-Nut Bread, S Front
NURMI RUDOLPH (Bertha)--Mngr Nurmi Baking Co, res 808 Bennett
Nye Hal B (Lillian), res 822 S Oakdale
Nye H B (Anna E), farmer, res 835 E Main
Nye Ruth, bds 835 E Main
Nye Stephen, bds 835 E Main
O
Oakdale Cash Grocery, W R Ellis Propr, cor S Oakdale and Jay
Oard Charles, lab, rms Seattle Rooming House
Oard Pete, lab, rms Seattle Rooming House
Oatman Elmer R (Segourney), fruit inspr, res 222 S Central
Oblander Edward, barber, bds 203 N Holly
O'Brien Anna D, stengr, bds 517 S Grape
O'Brien George T (Alison E), mason, res 712 W Jackson
O'Brien James, rms Fairmont rooms
O'Brien Joseph S (Barbara C), barber, res 319 King
O'Brien Sarah (wid John), res 517 S Grape
O'Brien Thomas, res 411 S Laurel
O'Conner John (Tessie), mail carrier, res 320 King
Offutt Wm N Sr, bds 607 W 11th
Offutt Wm (Pearl), mechanic C E Gates, res 508 S Grape
Ohlogschager John, lab, rms Seattle Rooming House
Olsen Alfred P (Nora), res 42 Rose av
Olsen Annabell, bds 117 Olsen
Olsen John E (Mahala), miner, res 117 Olsen
Olsen T Allen (Eliza), res 117 Olsen
Olmstead Jay, student, bds 20 Newtown
Olmstead John (Hinda), Olmstead grocery, res 20 Newtown
Olmstead Vera, student, bds 20 Newtown
O'Neal Mary E Mrs, res 1023 E Main
OREGON GAS & ELECTRIC CO--O R C Grow mngr, 27 N Grape
OREGON GRANITE CO--E A Hicks mngr, Marble, Granite Monuments, 103 E 6th, Tel 631-R
Orr Albert E (Clara), Weeks & McGowan Co, res 526 S Central
Orr Edith A Mrs, res 909 N Central
Orr Mary B Mrs, res 815 W Main
ORTH JOHN S (Dee R)--Cashier Medford National Bank, res 610 S Central
Orton Lester (Lottie), res 322 S Central
Osborne Eva, student, bds 512 S Oakdale
Osborne Fred P, miner, res 233½ S Riverside
Osborne Mary K Mrs, res 634 Pennsylvania av
Osborne Olivia Mrs, nurse, res 512 S Oakdale
OSGOOD TOM W--Osgood & Brown, MF&H Bldg, bds 15 Rose av
OSGOOD & BROWN--T W Osgood, A T Brown, Civil Engineers, 3rd floor Medford National Bank Bldg
O'Toole Darby, bds 222 N Central
Otterdahl Marie Mrs, res 845 Dakota
Otterdahl Myrta, bds 845 Dakota
Ottinger Jason (Gertrude), farmer, res 220 S Grape
Ottoman Milton (Maude), cashier SP Co freight depot, res 1006 W 4th
Overton Wm J (Sarah E), res 105 S Grape
OVERLAND AUTO AGENCY--George Treichler, C R Wilson, cor 8th and Bartlett
Oviatt Sarah, cigar maker Medford Cigar factory, bds 121 N Central
Owen Frank, res Siskiyou Heights
Owens Louis Mrs, bds 147 S Central
Owings George F (Lola), carp, res 1109 W 11th
P
PACIFIC FURNITURE AND FIXTURE FACTORY--E G Trowbridge Jr propr, Home of the Pacific Cedar Chest, 113 S Holly
PACIFIC TEL & TEL CO--Miss L Robinson chief opr
PACIFIC & EASTERN RY--Depot 501 E Main, L G Gilman Pres, W E Turner Vice-Pres, A J Davidson Gen Supt, W D Skinner Traffic Mngr, G E Johnson Agt
Page-Dressler Co, F C Page, J W Dressler, Real Estate, 320 E Main
PAGE FREDRICK C (Sara)--Page-Dressler Co, Real Estate, 320 E Main, res Siskiyou Hts
Page Helen Mrs, res 107 E 2nd
Page Laura, bds F C Page
Page Theater, George Hunt mngr, 422 E Main
Palace Hotel, R H Halley propr, 30 S Central
Palm Block, cor E Main and Front
Palm Charles W (Callie), res 343 S Holly
Palmer Alice, bds 826 S Central
Palmer B J (Esther E), Palmer Piano House, res 826 S Central
Palmer David H, res 235 N Oakdale
Palmer Emmett M (June), res 847 W 2nd
Palmer Investment Co, W A Sumner Supt, Mail Tribune Bldg
Palmer, Marian, bds 826 S Central
Palms The, Mrs G M Eiker propr, 130 W Main
Pantorium Dye Wks, F C Elliott mngr, N Fir
Parker Anna L Mrs, nurse, res 215 Knight
Parker Chester T (Etta E), res 511 S Grape
Parker Daisy Mrs, res 917 W 8th
Parker Floyd, bds 917 W 8th
Parker Frank, bds 917 W 8th
Parker Frank M (Eva), res 201 S Holly
Parker James, bds 917 W 8th
Parker John, bds 215 Knight
Parker Louis R (wid Willard F), res 23 Roosevelt
Parker Oscar O (Anna J), res 215 Knight
Parke B L (Verna), res 335 N Central
Parks Ella Mrs, bds 234 E 9th
Parsons Reginald H, propr Hillcrest Orchard, res 2½ m e city
Patterson H B (Sophia), nurseryman, res 26 Newtown
Patterson Jeannette, bds 26 Newtown
Patterson Nannie W (wid Stewart), res 32 Ross Court
Patton Owen J (Willie V), res 542 S Ivy
Paul Bert (Emma), Paul's Electric Store, res 514 S Holly
Paul Charles H, tmstr, bds 1025 W 9th
Paul Charles (Harriett), res 1025 W 9th
Payne Eddie, bds 135 N Bartlett
Payne Etha, bds 135 N Bartlett
Payne Frederick W (Mary E), RFD Carrier, res 812 W 4th
Payne J Theodore (Gertrude), Union Livery, res 925 N Central
Payne Mary Mrs, res 135 N Bartlett
Pearce Emma Mrs, bds 231 W 5th
Peart C W, res 321 Ashland
Peart George, bds 321 Ashland
Peart Gladys, bds 1014 E 11th
Peck Emil R (Susanna), meat cutter Nichols & Ashpole, res 60 Quince
Pefley Frank A (Mattie), carp res 1112 Reddy av
Pierson Carl (Margie), clk Watkins Feed Store, res 103 E 11th
Pierson Van R (Irene W), Auto Livery Brown's, res 1107 E Main
Pellet Homer (Grace), res 503 S Central
Penwell Anlo (Bertha), plumber, res 829 N Central
Percival Ada Mrs, bds 107 E 2nd
Perl Aileen, bds 229 N Apple
PERL JOHN A (Nellie M)--Undertaker, Parlors 28 S Bartlett, res 229 N Apple
Perl J P, bds 130 W Main
Perry Arthur, reporter Medford Sun, rms Hotel Holland
Perry Edward, res 1013 S Oakdale
Perry Frank, bds 1013 S Oakdale
Perry Grace, bds 611 N Bartlett
PERRY JAMES A (Ella F)--Vice-Pres Medford National Bank, mngr Rogue River Co-Operative Fruit Assn, res 604 W Main
Perry J T (W May), agt Metropolitan Life Ins Co, res 611 N Bartlett
Perry Merritt, bds 611 N Bartlett
Perrydale Station, 2 m w city on So Ore Traction Co Line
Peters Ion Mrs, res 523 S Ivy
Peters James T (Nancy), lab, res 327 W 2nd
Peterson James (Katherine), res 1110 W 4th
Peterson John (Mary H), gateman City Water Dept, res Capitol Hill
Peterson Oscar, rms 103 W Main
Petty Rollin, bds 823 E 9th
Pheister Everett L, bds 903 W 11th
Pheister Rosetta A Mrs, res 903 W 11th
Pheister Stella, teacher, bds 903 W 11th
Pheister Viola, teacher, bds 903 W 11th
Philbrook E Maude Mrs, teacher, bds 615 N Bartlett
Phillips Kathryn Mrs, clk H D McBride & Co, bds 5th and Apple
Phillips Mary, clk M D McBride & Co, bds 5th and Apple
Phipps Calistia (wid Ira J), bds 923 E Main
Phipps David I (Clara E), tmstr, res 1102 N Riverside
Phipps D Edward (Minnie), orchardist, res 328 N Riverside
Phipps Dolph, student, bds 328 N Riverside
Phipps Dwight, student, bds 328 N Riverside
Phipps Ira D, dentist 201 Phipps Bldg, res 923 E Main
Phipps May, teacher, bds 923 E Main
PHIPPS W ESTILL (Clara)--Lawyer, First National Bank Bldg, res 1239 N Riverside
Piatt B F (Martha G), Atty, res 1021 W 10th
Piatt Donald V, SP Co, bds 1021 W 10th
Piatt John B, civil eng, bds 1021 W 10th
Piatt Mary L Mrs, res 603 King
Pickel C A (Feletha) Jackson Co Creamery, res 1016 Court
PICKEL E BARTON (Mattie E)--Physician and Surgeon, 3-4-5-6 Jackson County Bank Bldg, res 315 W Main, Tel 43-R
Pickel Floyd, student, bds 1016 Court
Pickel Lyle (Frances), res 210 Vancouver
Pickel Ralph, clk M M Dept Store, bds 1016 Court
Pickens May E, clk May & Co, bds 219 S Central
Piel Emma, nurse Dr Clancy, bds 533 Austin
Piel Maggie Mrs, res 533 Austin
Pierce A A (Rose), lab, res 1015 N Central
Pierce Bryan L, bds C H Pierce
Pierce C H (Laura H), farmer, res Pierce Subdivision
Pierce Clarence C, Real Estate, and Insurance, 427 Medford Furniture & Hdwe Bldg, bds C H Pierce
PIERCE G EDWARD (Ruth)--Medford Green House, 1005 E Main, res same
Pierce John, res 516 W Jackson
Pierce Ralph, student, bds 1005 E Main
PIERCE THE FLORIST--1005 E Main, Give Us a Call
PIPES AND TOBACCO--Medford Cigar Store. Corner Main and Fir
Pipgrass Charles, The Shasta, bds 310 N Bartlett
Pipgrass Frank J (Margaret), The Shasta, res 26 Cottage
Platt Halett F (Prue), Medford Furniture & Hdwe Co, res 815 E Jackson
Pletscher Jacob M (Babetta), wks Medford Grocery Co, res 1024 E 11th
Plymale Benjamin H, clk Model Clothing Co, bds 110 Almond
Plymale Janes E Mrs (wid Francis M), res 301 S Central
Plymire Clyde (Dora), res 249 S Riverside
Poe Josephine Mrs, res 836 N Central
Poellnitz Robert W (Ada A), Physician, 214 F&F Growers Bank Bldg, res 701 W Jackson
Poffenber Richard (Martha), farmer, res 911 W 11th
Poffenber Walter, bds 911 W 11th
Polland R H, rms Colonial Flats
Polly Albert H (Alfretta), res 706 Beekman
Polly John H, carp, bds 706 Beekman
Ponting John (Rose), res 326 Portland
Pool Frank (Ruth), lab, res 315 Knight
Pope E E Mrs, bds 547 S Front
PORTER ELIAS H (Josephine P)--Physician and Surgeon, St Marks Bldg, Tel 496, res 1110 S Oakdale
Porter George J, lab, bds 30 S Central
Porter George W (Maud A), frmn Big Pines Lumber Co, res 18 Almond
Porter Luther G (Ada), res 619 E Main
Porter Raymond A (Carrie), res 415 Oak
POSTAL TEL & TEL CO--L Bernice Cameron mngr, 110 E Main
POST OFFICE--G P Mims Postmaster, Federal Bldg, cor 6th and Holly
Pottenger Alexander, bds 713 W 10th
Pottenger T Edward (Laura M), agt Reo Automobile, res 718 W 4th
Powell Arthur E (Virginia E), pressman Medford Printing Co, res 321 Benson
Powell Fred A (Lou), res 316 Howard
Powell Herman (Blanch), farmer, res Capitol Hill
Power Charles O (Nellie), architect, res 617 Catherine
POWER JEWEL C (Anna)--Powell Auto Co, 123-125 S Front, res 101 Portland av
Power J, pastor Catholic Church, res 326 S Oakdale
Power Joe C (Anna), farmer, res 126 Portland av
Power J Miles, bds 617 Catherine
Preddy George W, cement contr, res 145 N Oakdale
Preston C H (Charlotte), res 616 N Front
Price Dora A, bds 855 W 2nd
Price J Earl (Cora E), Coffeen & Price, res 626 W 4th
PRINTERY THE--Schrack and Klocker, 42 S Central
PRODUCERS FRUIT CO--B U Young mngr, Office Fir and 8th, Tel 700
PUBLIC LIBRARY--See Medford Public Library
Public Market, City of Medford, J E Runyard mngr, 35 S Riverside
Purdin Browning, bds 21 Geneva
Purdin Fred (Mellie), res 703 W 2nd
Purdin Hattie Mrs (wife G E), bds 1034 W 9th
Purdin L Dewey, bds 21 Geneva
PURDIN MAHLON (Irene B)--Attorney, MF&H Bldg, res 21 Geneva
Purdy Jessie, bds 517 Park
Purdy Samuel P (Elizabeth A), res 517 Park
Purdy Walter, clk Hotel Medford, bds 517 Park
Purkeypile F Clinton, bds 203 Olsen
Purkeypile Grace F, bds 203 Olsen
Purkeypile Oliver C (Etta M), res 203 Olsen
Purucker Anna, teacher, bds 1517 W Main
Purucker Clara B Mrs, nurse, res 1517 W Main
Purucker George (Clara B), res 1517 W Main
Putnam Elizabeth, bds George Putnam
PUTNAM GEORGE--Editor-Mngr Medford Mail Tribune, Pres-Mngr Medford Printing Co, res Highcroft Add
Putnam Mary M (wid Oramel H), bds George Putnam
Putney Arthur (Ida), res 508 Plum
Putney Foskett N (Lizzie), farmer, res 518 Plum
Q
Quaker Nurseries, H B Patterson mngr, 104 S Fir
Quigley Lincoln J (Marietta), carp, res 603 N Fir
Quigley Vernon O, bds 603 N Fir
Quinn Charles W (Mary J), butter maker, res 423 N Grape
Quisenberry Walker T (Stella), cash Cal-Ore Power Co, res 421 King
R
Raby U A (Grace C), propr Jean's Castilian, res 127 S Grape
Radcliff B S (Laura), res 4 Clark
Radcliff Thelma, bds 4 Clark
Rader Hazel V, student, bds 304 S Central
Rader Lucile, bds 304 S Central
Rader Marion A (Laura E), real est and employment agt, 114 N Front, res 304 S Central
Raedel H C, lab, bds 204 S Central
Raedel Henry (Virginia M), res 204 S Grape
Ragsdale Helen, stngr, rms Hotel Medford
Ray Charles B, student, bds 1104 W Main
Ray Charles R (Enola R), Pres-Mngr Gold Ray Realty Co, res 1104 W Main
Ray Frank, Mngr Gold Ray Store, bds 1104 W Main
Ray Lillian (wid Archie D), res 204 N Ivy
Ray Mabel R, bds 1104 W Main
Ray Wm, lab, bds 30 S Central
Raymond Martha, bds 222 S Holly
Raymond Mary Mrs, housekeeper Carpenter Bros, bds 222 S Holly
Reagan George W (Maggie), res 318 S Newton
REAMES A EVAN (Edith T)--Attorney at Law, 411-415 Garnett-Corey Bldg, res 816 W 10th
Reames Robert C (Clara O), res 246 N Oakdale
Reames Thomas G Mrs, res 724 W 11th
REDDEN FRANK E (Sarah L)--Bullock Mercantile Co, res 1016 Reddy av
Redden John W (Leventine C), res 607 W 8th
Reddy Florence C, bds 406 S Riverside
REDDY MARTIN J--Jeweler, 212 E Main, res 406 S Riverside
Reddy Owen F, assayer, bds 406 S Riverside
Redford Olive M, bds 916 E Main
Reed Collins L (Lydia), farmer, res 224 Clark
Reed Fred, janitor Federal Bldg, bds 224 Clark
Reed Mamie, bds 224 Clark
Reichert Samuel T, gardener, res 121 Cottage
Reichstein Charles F (Myrtle), mngr Valley Fuel Co, res 504 N Fir
Reinking A F, lab, rms 222 S Holly
Reinking E W (Emma), res 206 Cottage
Reservoir, Medford City, Capitol Hill
Reter Bernie, bds 444 S Fir
Reter John (Barbara), barber Jacksonville, res 444 S Fir
Reynolds Earl (Sarah), Medford Taxi Co, Medford Cigar Store, res 622 S Central
Reynolds Larkin (May), res 413 Union
Rhodes A R (Jane), res 417 N Bartlett
Rhodes Frank, bds 121 N Central
Rhodes Leonard M (Theresa L), res 417 Jay
Rhodes Mamie, rms 130 W Main
Rhodes Muriel, bds 417 N Bartlett
Rice Ernest C (Sarah), painter, res 137 Tripp
Rice Ted, lab, rms Seattle Rooming House
Rice Wm C Jr, bds 713 W 11th
Rice Wm C (Maude S), bkpr Jackson County Bank, res 713 W 11th
Richards Elizabeth, bds 423 Newtown
Richards L H, mngr Seattle Rooming House, res same
Richardson Christopher C, lab, bds 145 S Grape
Richardson Grant (Eva), Young & Hall's Garage, res 807 S Central
Richardson Jessie (Cordelia), res 145 S Grape
Richardson Josephine, bds 145 S Grape
RICHARDSON SAMUEL T (Belle)--Sec-Treas Model Clothing Co, res 54 Summit
Rickard George W (Laura), res 606 W 4th
RICKERT JUDSON D--Optometrist, Eye Specialist, Rooms 1-2 Deuel Bldg, 308 E Main, res Capitol Hill
RIDDELL EDWIN C (Marian)--Dentist, Medford Furniture & Hdwe Bldg, res 1114 S Oakdale
Riddle Mamie Mrs, bds 310 N Bartlett
Riley George (Annie), baker, res 417 N Oakdale
Rinabarger Charles (Alfretta), res 718 Newtown
Rinabarger Fay, bds 718 Newtown
Rinabarger Harry, bds 718 Newtown
Rinabarger Rolly, bds 718 Newtown
Ringer Carl, eng P&E Ry, bds 401 N Riverside
Rippey Addie Mrs, houskpr Hotel Medford
Rippey C, rms Hotel Medford
Rippey Floyd (Rose), lab, Street Cleaning Dept, res 345 N Riverside
Robbins Retta, bds 307 E 6th
Roberts Berna, milliner, bds 24 Roosevelt
Roberts C D, lab, rms Seattle Rooming House
Roberts Clifford, mech Powell Auto Co, bds Clifford Beckett
Roberts Court P (Lucile), clk Ulrich & Ryan, res 436 S Evergreen
Roberts Delia N Mrs, res 29 Ross Court
Roberts E T, lab, rms Palace Hotel
ROBERTS FRANK (Metta)--Dentist MF&H Bldg
Roberts Frank R (Nell), Jack's Garage, res 39 N Peach
Roberts George (Mary), barber Whetsel & Bowman, res 125 N Holly
ROBERTS GEORGE M (Blanch L)--Attorney at Law, Office Medford National Bank Bldg, Tel 174, res 43 N Orange
Roberts Horace L (Violet), fireman, res 112 Columbia
Roberts James E (Martha), res 40 Roosevelt
Roberts Lillian, bds 29 Ross Court
Roberts Sarah, bds 112 Columbia
Roberts W Bernard, bds 40 Roosevelt
Roberts Wm D (Eva), res 24 Roosevelt
Robinson Agnes, teacher, bds 836 Taylor
Robinson Donald E, student, bds 836 Taylor
Robinson Edwin F (Goldie M), clk Brownlee & Co, res 836 Taylor
Robinson Elizabeth, Librarian, rms Berben Apts
Robinson James C (Bridgie), mech, res 117 S Laurel
ROCHON JOSEPH R--The Best Auto Painting in Rogue River Valley, Shop 10th and S Fir
ROCHON JOSEPH R (Susie)--Painter, res 1034 N Central
Roesler Frank, lab, rms Seattle Rooming House
ROGUELANDS INC--Rogue River Valley Canal Co, E M Brown Mngr
ROGUE RIVER CANNING CO--R D Hoke Pres, W C Larnard Sales Mngr, Cannery E Jackson and P&E Ry, Tel 485-J
ROGUE RIVER COMMERCIAL ORCHARD CO--H S Conner (Seattle, Wn), Pres, Guy W Conner, Sec-Treas, Office Mail Tribune Bldg
ROGUE RIVER FRUIT & PRODUCE ASSN--S V Beckwith Mngr, 16 W Main
ROGUE RIVER LAND CO--Wm M Holmes, Real Estate and Loans, PO  Box 336
Rogue River Co-Operative Fruit Assn, J A Perry Mngr, N Fir bet 3rd and 4th
ROGUE RIVER VALLEY CANAL CO--E M Brown mngr, Office 237 E Main
ROGUE RIVER VALLEY UNIVERSITY CLUB--Home cor W Main and Holly
Rolfe Wm (Margaret), res 811 N Riverside
Rollins J C (Harriett), Pastor ME Church, res 906 N Central
Rolston John H (Ida C), wire chief Home Tel & Tel Co, res 1020 E 11th
ROOT EDWARD C (Ethel B)--Teacher Violin and Clarinet, The College Bldg, res 614 Plum
Root John M (Annie M), res W Main cor Peach
Root Lee F (Ida-Lee), agt Metropolitan Life Ins Co, res 32 Rose av
Root Myron E (Cordelia), Producers Fruit & Produce Co, res 1417 W Main
Rose Arthur (Maude), civil eng, bds 826 E Main
Rose Georgia T Mrs, res 113 Cottage
Rose Robert, lab, rms Seattle Rooming House
Roseberry James M (Minnie L), lab, res 944 S Central
Roseberry Leta B, bds 944 S Central
Roseberry Mary Mrs, res Palm and Kenwood
Roseberry Thomas (Lena), drayman, res Palm and Kenwood
Roth Edwin, mech, res 329 N Riverside
ROTHERMEL HOMER W (Mabel H)--City Circulation Mngr Medford Mail Tribune and Sun, res 104 Geneva
Roundtree Vera, bds 445 N Bartlett
ROYAL BAKERY & CONFECTIONERY--J E Gilbert propr, 125 W Main
RUHL ROBERT W (Mabel W)--Pres-Editor Medford Sun, res Siskiyou Hts
Rukes Laurence, musician, bds 424 S Peach
Rukes Lew (Maggie), cigar maker, 119 E 6th, res 424 S Peach
Rumley Francis Mrs, res 422 S Fir
Rumsey Burtes H (Margaret J), res 16 Quince
Rumsey Dora C, bds 16 Quince
Rundlett Harriett B, milliner, bds 716 Welch
Rundiett Harriett B Mrs, res 716 Welch
Rundlett Linnie, milliner, bds 716 Welch
Runyard Donald, bds 706 Dakota
Runyard Edwin J (Cecelia), City Market Master, res 706 Dakota
Rush L R, bds 1015 S Central
Russell D B, res 719 Welch
Russell Wm, lab, bds 21 W 10th
Rowland Reginald (Jane), Medford Band Master, res 406 King
Rowley Arthur R, bds 711 E Jackson
Rowley R Augustus (Isabelle), res 711 E Jackson
Ryan Luke (Ethel), Ulrich & Ryan, res 108 Geneva
S
SACRED HEART HOSPITAL--Under the Direction of the Sisters of Charity, Sister Andrew Superior, Medford Hts
Saito K, bds 143 N Grape
Salter C C Mrs, Home Milliner, 1101 W 9th, res same
Salter Frank (Charlotta C), contr, res 1101 W 9th
Salter Richard, mech Barnum's Garage, bds 1101 W 9th
Sams L Mrs, bds 310 N Bartlett
Samuels Gus H (Lottie V), City Treas, res 317 W 2nd
Sanburg Charles M, mech, res 817 W 2nd
Sanders Richard (Lydia F), painter, res 511 N Fir
Sanders Sadie Mrs, bds 220 S Laurel
Satchwell G Roy (Atlanta), Wire Chief Pacific States Tel & Tel Co, res 517 S Holly
Saylor Claud (Lulu), barber Bates Bros, res 702 Beekman
Scantlin Mabel E, bds 16 N Orange
Scantlin Thomas E (May E), farmer, res 16 N Orange
Scantlin Thomas E Jr, bds 16 N Orange
Scantlin Wm L, farmer, bds 16 N Orange
Scarf Joyce, asst librarian
Schermerhorn Gordon L (Ida M), farmer, res 121 N Grape
Schieffelin Charles L (Rosa D), Grocer 36 N Central, res 503 S Oakdale
Schleichert Charles (Grace), res 323 Knight
Schmalhausen Louis R, carp, res 221 N Holly
Schmidt Emelia, bds 315 N Holly
SCHMIDT EMIL T (Susan L)--Good Shoes, 21 N Central av, res 48 N Orange
Schmidt M P, real estate and insurance, res 422 S Ivy
Schmidt Walter, carp, bds 540 S Fir
Schmidt Wm (Cynthia), carp, res 540 S Fir
Schneider Frederick, res 717 N Riverside
Schnurr Jack C (Elsie), Davies Garage, res 730 Oak
Scholz Harry U, Pullman Bakery, bds 801 N Central
Scholz Rudie, student, bds 801 N Central
Scholz Rudolph (Kathryn), Pullman Bakery, Pine St, res 801 N Central
Schrick Jack, bds 523 S Holly
Schuette G Henry (Frances), lab, res 112 S Fir
Schuette Herman H, farmer, bds 112 S Fir
Schuette John, farmer, bds 112 S Fir
Schuler Ella, bds 915 W 10th
Schuler Harry D (Millicent A), farmer, res 1211 W 10th
Schuler Ira E, bds 915 W 10th
Schuler Paul R, lab, res 915 W 10th
Schuler Richard (Ida), res 915 W 10th
Schuler Stella R, bds 915 W 10th
Schultz Edward C (Ada), res 620 S Oakdale
Schultz Ella, maid, bds 522 W 4th
Schultz Henry, lab, res 303 N Holly
Schultz Wm (Lena), barber Whetsel & Bowman, res 213 S Central
Scott Wm J (Hanna), res 145 N Ivy
Seamon Kathryn, teacher, res 710 Dakota
Seamon Mary Mrs, res 710 Dakota
Seely Claire R, bds 412 S Oakdale
SEELY EBERLY R (Nancy)--Physician and Surgeon, Office Strang Bldg, res 412 S Oakdale
Seely Marie, bds 412 S Oakdale
Seely Nana, bds 412 S Oakdale
Selsby Otto M, 17 S Front, rms 403 Garnett-Corey Bldg
Semon Clarence J (Estella), mngr Medford Concrete Construction Co, res 33 N Peach
Severson Olaf (Ethel), farmer, res 614 W 13th
Seymour George C (Lottie L), carp, res 840 W Palm
Shaffer Arthur (Rachel), mech, res 1205 E Main
Sharp Clarence, bds 738 W 11th
Sharp David W, eng, bds 1027 Narregan
Sharp Ivan W (Sarah), Newtown Bakery, res 738 W 11th
Sharp Lowell, bds 738 W 11th
Sharp Lucile, bds 738 W 11th
Sharp Rev John W (Emma J), Dist Elder Free ME Church, res 1027 Narregan
Sharp Ruth H, bds 1027 Narregan
SHAW GEORGE (Lydia)--Mngr Fairmont Rooms, 319 E Main
Shearburn Frances (wife of Wm G), res 816 W 2nd
Shearburn Walter, mech Powell Auto Co, bds 816 W 2nd
Shearburn Willard, bds 816 W 2nd
Shearer Henry G (Belle), wood dealer, res 832 E Main
Sheldon Benjamin C, orchardist, bds 29 Ross Court
Sherard Herman, bds 145 N Ivy
Sherard Walter, bds 145 N Ivy
SHERMAN FRANCIS L (Frances E)--Electric Shoe Shop, bds 122 Mistletoe
Sherwood Richard (Kate), carp, res 407 King
Sherwood Russell R, bds 407 King
Shimoda S (Osay), lab, res 528 S Fir
Shirley George L (Myrtle), plumber, res 410 S Hamilton
Shirley James W (Martha S), bkpr Jackson County Bank, res 28 Almond
Short Earl W (E Grace), propr Optimo Cafe, res 118 Tripp
Short Lena, bds 105 Tripp
Short M A Mrs, res 105 Tripp
Short Nellie Mrs, bds 338 N Front
Shoults Gertrude, bds 535 Penn av
Shoults Grace, bds 327 N Holly
Shoults Wm T (Ella J) contr, res 535 Penn av
SHOW CARDS--Clever, New Window Cards for Every Occasion. Artistic Placards of
All Kinds. Prices Reasonable. H L Bromley, Rooms 215-216 First National Bank Bldg, Medford, Ore.
Sievertsen Bernard (Addie E), res 1106 W 4th
Sievertsen Isabell, bds 1106 W 14th
SIGNS--For Signs of All Kinds--See H L Bromley, Rooms 215-216 First Nat'l Bank Bldg, Medford, Ore
Silliman Ernest C (Mary A), propr Sugar Bowl, res 206 S Holly
Silson Stella, bds 127 S Grape
Simmons Beatrice, bds 845 Bennett
Simmons E W (May), farmer, res 845 Bennett
Simmons Glenn, bds 845 Bennett
Simmons S B (Viola), res 42 Manzanita
Sinnott Joseph D (Elizabeth), elec eng, res 628 Dakota
Skaggs Sarah A Mrs, res 319 S Grape
Skeeters Charles F (Julia E), miner, res 14 W Jackson
Skinner John D (Mollie E), res 1020 E Main
Slater J W (Ellen), res 1103 Niantic
Slewing Royce, bds 531 Palm
Slewing Nora Mrs, res 531 Palm
Slewing Vere, mech, bds 531 Palm
Slinger Fay, bds 230 Beatty
Slinger J W (Anna), res 230 Beatty
Slinger Milly, bds 230 Beatty
Slorah James A (Florence), Treas Medford Domestic Laundry, res 230 S Riverside
Slover Elucina Mrs (wife Alonzo), bds 147 N Holly
Small Louis L, bkpr Hale's Piano House, res 825 W 13th
Smith B W, waiter Optimo Restaurant, rms 445 S Front
Smith Ernest J (Lotta), druggist, Haskins Drug Store, West Side Pharmacy, res 420 Laurel
Smith Grace, teacher, res 134 S Ivy
Smith Herbert R (Mabel W), acct Pacific States Tel & Tel Co, res 181 Elm
Smith Isabell, bds 342 N Ivy
SMITH JOHN A--Sheet Metal Wks 128 N Grape, res 140 N Grape
Smith Joseph C (Mary), res 509 Beatty
Smith Perry R (Annie), carp, res 501 Beatty
Smith Rev J Francis (Lizzie), Pastor Free ME Church, res 337 W 10th
Smith Robert (Lena), res 421 Beatty
Smith Sam, bds 129 S Ivy
SMITH SUMPTER S (Kittie I)--Sec-Mngr Medford Sun, Advertising Mngr Medford Tribune and Medford Sun, res 1510 W Main
Smith Thora, teacher, res 134 S Ivy
Smith Wayne, lab, bds 501 Beatty
Smith Wesley E (Gertrude), Missionary, res 208 S Central
Smith Wm H (Mary E), res 515 N Holly
Smock Dora, clk Mann's, bds 901 N Central
Smoot Andrew J, bds 419 N Fir
Smythe Richard G (Mamie C), res 611 W 11th
Snearley George (Clara B), Home Tel & Tel Co, res 323 King
Snearley Harry, bds 323 King
Snearley Walter T (Fannie), res 709 Alder
Snedicor Fred G, clk Medford Book Store, bds 19 Mistletoe
Snedicor Helen E (wid Horace), res 19 Mistletoe
Snedicor Jennie M, teacher, bds 19 Mistletoe
Snell L L (Sarah), Snell's Rooming House, 21 Genessee, res same
SNIDER JOHN W (Maude)--Propr Snider's Dairy, res and dairy Jacksonville rd 2 m w limits
Snyder Lottie Mrs, res 29 S Peach
Snyder Victor L (Minnie), farmer, res 1037 Court
Soliss Daniel B, res 137 N Oakdale
Sooysmith Gerald, orchardist, rms Hotel Medford
Sooysmith Josephine Mrs (wid Wm), rms Hotel Medford
Sorensen J, rms Hotel Nash
SOUTHERN PACIFIC CO--N Front cor 5th, Freight Depot S Front cor 10th
SOUTHERN OREGON TRACTION CO--S S Bullis Pres, S M Bullis Vice-Pres-Supt, R S Bullis Sec-Treas, Miss Bratney Cashier, Office and Depot W Main cor Fir
Soutter Edward (Eudora F), res 59 N Orange
Soutter Margaret, clk M M Dept Store, bds 59 N Orange
Sowers R A, res 204 Grape
Sparta Bldg, E Main cor N Riverside
Spiegel Jason J (Lela), clk Ulrich & Ryan, res 48 N Central
Spooner Artemus R, bds 322 S Central
Spooner Martha F (wid Roland W), housekeeper, 322 S Central
Springer Donald L (Lucella), presser Pantorium, res 215 W Jackson
SPRINGER WM H (Gertrude)--Dentist, MF&H Bldg, Room 403, Tel 506-R, res 530 S Grape
Standard Oil Co warehouse SP tracks at n city limits
Stanley Andrew (Mamie), res 413 S Central
Stapleton Minnie E, nurse, bds 305 N Grape
STAR PHOTO HOUSE--J J Owing, Leonard Wood, cor Laurel and W Main
Star Theater, George Hunt mngr, 222 E Main
St Andrews L J, lab, rms Seattle Rooming House
St Clair Felix (Emma), painter, res 244 N Ivy
St Clair Phillip, lab, bds 224 N Ivy
ST CLAIR ROOMS--Lee Watkins propr, Everything First Class and Comfortable, 103-113 E 11th, Tel 383-J
St Clair May, bds 224 N Ivy
St Clair Willie, bds 244 N Ivy
STEARNS ROBERT W (Emma K)--Physician and Surgeon, Jackson Co Bank Bldg, res 16 Rose av
Steel Wm G (Lydia), supt Crater Lake National Park, res 17 Summit
Steep Edwin (Margaret A), res 815 Bennett
Stennett Amos G (Mary A), printer Medford Printing Co, res 1014 E 11th
Stephens James M (Mary F), watchman, res 513 N Grape
Stephens Martin (Ellen), bkpr Cal-Ore Power Co, res 330 N Front
Stephenson Albert F, painter, bds 108 Cottage
Stephenson George W (Cyrena M), physician, 146 S Holly, res same
Stephenson Louis A (Grace M), painter, res 108 Cottage
Stevens Andie Mrs, propr Imperial Rooms 30 N Front, res same
Stevens Claude, lab, bds 1120 Niantic
Stevens Fred, lab, bds 1120 Niantic
Stevens George W (Sadie E), farmer, res Eagle Point rd
Stevens Melvin (Dora A), cbt mkr Trail Lumber Co, res 2 blks off end 4th
Stevens Thomas (Mary), lab, res 1120 Niantic
Stevenson Etta Mrs (wid B Franklin), res Pacific Highway 1 m s
Stevenson G E, res 847 E 9th
Stevenson Mary F, bds Mrs Etta Stevenson
Stewart Beth, bds 504 Penn av
Stewart C Ercle, student, bds 901 N Central
Stewart Charles H Mrs, res 901 N Central
Stewart Elmer J (Lettie), real estate, res 504 Penn av
Stewart E Mrs, res 429 S Front
Stewart James (Sophia), res 324 Plum
Stewart John E (Mollie J), propr The Quiz, res 708 W 11th
Stewart May E, bds 19 N Peach
Stewart Milton N (Frances I), farmer, Pacific Highway 1 m s
Stewart Park, bds 504 Penn av
Stewart Vivian, bds 504 Penn av
Stewart Wm H (Ida J), res 714 W 10th
Stewart Wm (Nevada), res 338 N Front
Stickel W H (Minnie L), mason, res 223 N Central
Stillwell Fred (Edna), lab, res 811 Narregan
Stilson B F, rms The Palms, 130 W Main
STINE H S (Hanna)--Insurance that Insures, Fire, Auto, Plate Glass, Liability, Sick and
Accident, 2 Stewart Blk, res 309 N Riverside
Stine J Mrs, res 518 Beatty
Stine Kate, bds 518 Beatty
Stine Wm N (Anna), baggage agt SP Co, res 514 Beatty
Stinson Arthur, bds 304 S Hamilton
Stinson Edward L (Rosy E), tmstr, res 1128 W 4th
Stinson Frank O (Pencie N), elec Cal-Ore Power Co, res 1119 W 4th
Stinson J Gus (Grace), elec Cal-Ore Power Co, res 1012 W 10th
Stinson Oscar E (Nannie), tmstr, res 324 Knight
Stinson Wm H (Julia), farmer, res 304 S Hamilton
Stinson Wm H, student, bds 1128 W 4th
ST MARYS ACADEMY--Sister Helena Supt, 310 W 11th, Tel 342
Stockam W J (Lulu), sec frmn SP Co, res 247 N Front
Stoeckman Harry (Ada), civil eng, res 828 Dakota
Stone Alton W (Minnie R), farmer, res 19 Ross Court
Stone G B, res 520 S Hamilton
Stone Mary A Mrs, res 16 Ross Court
Stone Nellie A, bds 26 S Laurel
Storey S, lab, res 736 Oak
Storm James P (Ella B), res 320 N Apple
Stout Gordon (Minnie), mach, res Park Place
Stout Nell, res 44 S Grape
STRANG CHARLES (Mary)--Propr Strang's Drug Store, res 416 S Central
STRANG'S DRUG STORE--Charles Strang propr, Virgil Strang mngr, Medford's Pioneer Druggist, A.D. 1884, 231 E Main, Tel 225-R
Strang Helen, student, bds 416 S Central
Strang Herbert, bds 416 S Central
Strang Robert, bds 416 S Central
STRANG VIRGIL C--Gen mngr Strang's Drug Store, bds 416 S Central
Strickland Mary, res end N Central
Stringer Theresa (wid Robert), bds 325 N Oakdale
Stringer Wallace (Lou), grocer, res 325 N Oakdale
Stringfellow Charles (Ida), res 40 Cottage
Stringfellow Lee, bds 40 Cottage
Stringfellow Letha, bds 40 Cottage
Strong Wm, bds 500 Palm
Stuart Gilbert, carp, bds 912 N Central
Stuart Richard I (Clara), bldg contr, res 912 N Central
Stuart Robert, bds 912 N Central
Stuart Miles, carp, bds 912 N Central
Sturgess Pauline Mrs, res 616 W 10th
Stumps Andrew T, lab, bds 219 N Central
Sullivan Dora E, bds 105 Geneva
Sullivan John T (Jennie), construction contr, res 105 Geneva
Sullivan M C (Helen J), res 1119 N Central
Sullivan M Irene, bds 105 Geneva
Sumner W A, mngr Palmer Investment Co, rms Hotel Medford
SUNRISE LAUNDRY THE--K Tsuyita propr, 215 S Riverside, Tel 873
Surran Fred, res 1035 W 10th
Surran Lee, lab, bds 1035 W 10th
Surran Roy, res 1035 W 10th
Sutton Ralph W (Myrtle C), clk Olmstead Grocery, res 243 N Ivy
Swainson Carl, printer Medford Printing Co, rms 917 W 11th
Swan C S (Dollie), lab, res 45 N Bartlett
Swan Roland D (Maude M), mail carrier, res 711 Welch
Swem John H, Swem's Studio, bds 1102 W 10th
Swem Kathryn, student, bds 1102 W 10th
Swem's Studio, 222 W Main
Swem Thomas M (Cassandra J), Swem's Studio, res 1102 W 10th
Swift G B, lab, rms Seattle Rooming House
Swinden Capitola, bds 515 Liberty
Swinden Edward (Loretta), miner, res 1027 N Central
Swinden Mary J Mrs, res 515 Liberty
Swindler Iva-Dell, teacher of piano Medford Conservatory, bds 325 E Jackson
Swinson Leigh, reporter Medford Mail Tribune, bds 340 S Riverside
Swinson May Mrs, res 340 S Riverside
T
Tainer Otto F, Electric Shop, bds 322 S Central
Talent Charles (Rydal M), salesman A W Walker, res 802 W Jackson
Taylor C M Miss, milliner May & Co, rms Hotel Medford
Taylor Fred (Ella F), contr, res 204 S Central
TAYLOR GLENN O--Carkin & Taylor, Justice of Peace, bds 28 Myrtle
Taylor H B, res 244 S Central
Taylor J B, res 910 E Main
Taylor Laura Mrs, res 122 Portland av
Taylor Phoebe (wid John T), bds 619 E Main
Taylor Robert L (Donna B), miner, res 839 Taylor
Tedrick Clair C, lab, bds 907 S Peach
Tedrick Fred (Flossie B), lab, res 911 S Peach
Tedrick George W (Emma O N), lab, res 907 S Peach
Tengwald Carl Y, rms Hotel Holland
Terrell John R, bds 522 Park av
Terrell Ralph (Sylvia), traveling salesman, res 27 Ross Court
Thatcher Jared (Emma L), contr, res 713 S Peach
Thatcher Jessie B, bds 713 S Peach
Thayer Frederick G (Etha W), Physician, F&F Growers Bldg, res 1031 W 11th
THEISS B PAUL--Salesman Medford Grocery Co, res 704 N Central
Theiss Geraldine, bds 704 N Central
Thierolf H Albert (Phoebe A), mngr Big Pines Lumber Co, res 19 Rose av
THOMAS C M--Attorney at Law, Jackson Co Bank Bldg, res 30 N Orange
Thomas Gussie Mrs, propr Thomas Rooming House, 222 S Holly, res same
Thomas Illtid W (Abbie), res 718 W Main
Thomas Joe (Gussie), res 222 S Holly
THOMPSON W B--Painter, 216 S Front, rms Hotel Holland
Thompson Grace Mrs, res 650 Pine
Thompson Rodney, bds 650 Pine
Thompson Ross, bds 650 Pine
Thornburg Blanch, bds 307 E 6th
Thornburg John, lab, bds 130 S Bartlett
Thorne Dorothy, student, bds F W Thorne
Thorne F W, farmer, res Kings Highway
Tice Basil, lab, bds 1130 W 10th
Tice Fred (Martha L), tmstr, res 725 Alder
Tice Margaret Mrs, res 1130 W 10th
Tice Oliver H, bds 725 Alder
Timothy George O (Florence), lab, res 1216 Locust
Tinger Albert, watchman Medford Furniture & Hdwe Co, bds 53 N Orange
Tinger Mary D Mrs, res 53 N Orange
Tinker Mary, bds 505 Beatty
Tinker N G (Carrie), carp, res 505 Beatty
Toft Dorothy, bds 245 N Grape
Toft Everett J (Cora), real estate, res 245 N Grape
Toft Ray H (Amelia F), real estate, res 243 N Holly
TOGGERY THE--The Home of Hart Schaffner & Marx Clothing, 129 E Main
TOMLINSON HARRY K (Estella R)--Mngr Medford Ice & Storage Co, res 221 Vancouver
Torney John A (Elizabeth F), Pres Siskiyou Hts Co, res 53 Rose av
Toskos Pete (Percalia), Toskos Shoe Shining Parlors
Trautfether Arthur, bds 19 S Orange
Trautfether Charles (Elizabeth), res 19 S Orange
Trautfether Ethel, bds 19 S Orange
Trautfether Gertrude, bds 19 S Orange
TREICHLER GEORGE L--Agt Overland, res 336 S Holly
Treichler Laura L, bds 336 S Holly
TREVORROW JAMES E (Hazel)--Supt Metropolitan Life Ins Co, res 332 N Ivy
Triplett C W, lab, rms Seattle Rooming House
Tripp Howard H, lab, res 11 Tripp
Tripp Maria L Mrs, res 11 Tripp
Trowbridge Benjamin J (Alice), White & Trowbridge, res 905 W 10th
TROWBRIDGE EDWIN G (Emily M)--Mngr Medford Iron Wks, res 131 Tripp
TROWBRIDGE EVERETT G JR--Propr Medford Furniture & Fixture Fct, res 907 W 11th
Trowbridge Florence, student, bds 131 Tripp
Trowbridge Ronald, bds 905 W 10th
True Charles P, res 614 S Central
TSUJITA K--Mngr Sunrise Laundry, res 310 E 9th
Tucker Charles M, bds 141 N Fir
Tucker George W (Mattie), res 540 Penn av
Tucker Harry E Rev (Minnie B), Pastor Christian Church, res 314 S Holly
Tucker James P (Julia), lab, res 320 Clark
Tucker J H (Clara), wks Medford Canning Co, res 108 E 14th
Tucker Landon H (Millie), res 312 S Central
Tucker M Gade, lab, bds 312 S Central
Tufft Rose, clk, rms Hotel Holland
Tull Charles E (Ella May), res 531 Penn av
Tull Edward S (Elizabeth), lab, res 830 W 12th
Tumy Earl S, Real Estate and Insurance, Garnett-Corey Bldg, bds 425 N Holly
Tumy Wm E (Helen N), res 425 N Holly
Tunnell Mary A Mrs, res 322 Newtown
Tupper Lowell E (Waitie A), elder Seventh Day Adventist Church, res W Palm 3 bks w limits
Turner Ida, bkpr Pantorium, rms 202 F&F Growers Bank Bldg
Turnam Byron, lab, bds 117 Olsen
Turnham Sarah Mrs, bds 117 Olsen
Turpin Charles W (Waitie A), frmn Eden Valley Orchard, res 325 S Riverside
Turpin Horace R (Bertha), farmer, res 725 Welch
Turpin Mida Mrs, res 412 N Grape
Turpin Nellie, res 619 N Central
Turpin Richard N (Cora), blacksmith, 115 N Fir, res 504 N Grape
Turpin Thomas, lab, bds 21 W 10th
U
Ulrich Anna, bds 358 S Oakdale
Ulrich Lillian G, clk Ulrich & Ryan, bds 358 S Oakdale
Ulrich Lorain E, clk Ulrich & Ryan, bds 358 S Oakdale
Ulrich W L, lab, bds 227 E 6th
Ulrich W Leo, bds 358 S Oakdale
Ulrich Wm (Emma A), Ulrich & Ryan, res 358 S Oakdale
Ulrich & Ryan, se cor 5th and N Central
UNION MEAT CO--Earl J Need mngr, W 8th and SP track
UNION OIL CO--N L Spencer Mngr, Warehouse city limits and SP track
Union Stables, 112 S Riverside
United States Commissioner, F Roy Davis, Federal Bldg
United States Court, F Roy Davis, Federal Bldg
United States Forest Service, M L Erickson supervisor, Federal Bldg
UNIVERSITY CLUB--Nw cor W Main and Holly
Upshaw Counsul (Florence), res 1421 E Main
UTLEY CORA E--The Marinello Hair Shop, 407 Garnett-Corey Bldg
V
Vabne Matilda Mrs, res 106 S Grape
Valentine Walter L (Pearl S), bkpr Medford Grocery Co, res 1321 E Jackson
VALLEY AUTO LINE--M Dailey propr, For Safety and Comfort, Ride with Valley Auto Line, Stand, Nash Hotel and Haskins Drug Store
Valley Candy Co, College Bldg
VALLEY FUEL CO--C T Reichstine propr, Evergreen, nw cor 2nd
Van Ausdall Harry A (Irene T), carp, res 19 Jeanette
Vance Alva J (Florence), mngr Home Tel & Tel Co, res 418 S Oakdale
Vance A James, bds 418 S Oakdale
Vance G Lenora, bkpr Home Tel & Tel Co, bds 418 S Oakdale
Van Dyke Sarah S (wid John G), res 9 W 12th
Van Dyke Vernon (Inez), res 311 Olsen
VAN SCOYOC BROS--Dentists, Garnett-Corey Bldg
Van Scoyoc Charles C (Nannie), dentist, Garnett-Corey Bldg, res 209 Orange
Van Scoyoc Walter M (Maude), dentist, Garnett-Corey Bldg, res 811 Bennett
Vawter Etta Mrs (wid Wm I), res 15 Geneva
VAWTER VERNON H (Aletha)--Cashier Jackson Co Bank, res 22 Geneva
Vawter Wm L Jr, bkpr Jackson Co Bank, bds 15 Geneva
Verbick Orrin B (Agnes M), Grocery at Union Creek, res 513 Oak
Verbick Robert, clk O B Verbick, bds 513 Oak
Vermeer Martinis B, bds 516 W Jackson
Vermeer Richard (Grace B), carp, res 516 W Jackson
Viers Alonzo J (Anna), cook, res 211 Washington
Vinson Anna, bds 144 N Riverside
Vinson Bert (Lizzie), res 421 N Central
Vinson Henry (Elmira), Vinson's Feed Stables, res 144 N Riverside
Voreis Owen B, bds 517 W 11th
V-PLEX PISTON RINGS--Whiteman & Gregg, 30 N Holly
Vroman Austin L (Allie E), plumber 113 N Front, res 124 Tripp
Vroman Clinton D, RFD Carrier, bds 124 Tripp
Vroman Elmer E, clk Medford Vulcanizing Wks, bds 124 Tripp
Vroman Elwin R, Oregon Gas & Electric Co, bds 124 Tripp
Vroman Mattie D, teacher of piano, bds 124 Tripp
W
Waddell Hugh, bds 410 N Riverside
Wagner Barton, bds 928 S Central
Wagner Martin W (Minnie), Star Meat Mkt, 314 E Main, res 521 Penn av
Wagner Mildred Mrs, res 928 S Central
Wahl Charles A, bds 507 S Holly
Wahl Frederick E (Zelma), bkpr Rogue River Fruit & Produce Assn, res 507 S Holly
Wahl Zelma, bkpr A W Walker, res 507 S Holly
Wait Frank W (Katherine R), stone cutter, res 538 W 11th
Wait Wilson, stone cutter, bds 538 W 10th
Wakefield John W (Jessie A), real estate Palm Bldg, res 1003 W 11th
Wakeman Annette E, bds 129 N Oakdale
WAKEMAN LOUIS E (Catherine M)--Insurance, Medford F&H Bldg, res 129 N Oakdale
Walden Emma, bds Mrs Lavernia Walden
Walden E Omar (Jennie), fruit grower, res Central Point Rd 2 blks n limits
Walden Lavernia Mrs, res Central Point rd 3 bks n limits
Walden M Florence, bds Mrs Lavernia Walden
Walden Wilbur, bds E O Walden
WALKER AMOS W (Katie A)--Agt Chalmers, Maxwell and Grant Automobiles, cor 8th and S Fir, res 112 King
Walker Clay A, res 225 S Riverside
Walker Edwin (Hattie), deputy game warden, res 505 Benson
Wall E A (Dorothy), res 812 S Central
Wall Everett R (Alonia M), res 603 S Riverside
Wall E W (Nancy M), res 525 S Central
Wallace D Mott, bds 310 W Jackson
Wallace Franklin L, bds 310 W Jackson
Wallace Loil F (Louise), res 310 W Jackson
Wallace Russell B, bds 103 S Oakdale
Wallin August, res 703 W 13th
Walsh Arthur S (May), lab, res end W 2nd
Waltermire Harold R, student, bds 618 W 4th
Waltermire Wm B (May M), lab, res 618 W 4th
Walters Eric Mrs, bds 846 E 9th
WALTHER HARRY L (Charity)--Gen Supt Cal-Ore Power Co, res 1112 E Main
Walther Leah C, bds 1112 E Main
Walther Lyle, bds 1112 E Main
Ward Rodney R (Lois H), eng, res 421 Woodstock
Warner Beulah, teacher, bds 519 S Oakdale
Warner Edward N (Belle E), Warner-Wortman & Gore, res 806 W Main
Warner Esther, bds 806 W Main
Warner Harriett M Mrs, res 519 S Oakdale
Warner Howard E (Lida G), farmer, res 324 W 4th
Warner Lewis B, clk Warner-Wortman & Gore, bds 519 S Oakdale
Warner Ruth, bds 806 W Main
Warner-Wortman & Gore, E N Warner pres, H G Wortman vice-pres, E E Gore
sec-treas, grocers 307 E Main
Warner Wm J (Mary C), Asst Postmaster, res 511 S Oakdale
Warren Della, res 527 Prune
Washchaw Martin L (Olive), res 616 Peach
WATERS RICHARD W (Dora)--Waters Paint Store, 316 E Main, res 228 S Central
Watkins Charles B (Della), shoemaker 7 N Fir, res 714 Welch
Watkins Lee (Effie), propr Watkins Feed Store, res 103 E 11th
WATKINS LEE & CO--Flour, Feed, Hay and Grain, 397 S Front, Tel 269
Watson John F (Exa V), tailor Medford Hotel, res 343 S Grape
Watson W W (Rose), rs 54 Rose av
Watt Helen T, teacher, bds 215 E Jackson
Watt J E Mrs, res 215 E Jackson
Watt W H, farmer, bds 215 E Jackson
Wattenburg Julius (Tillie), lab, res 545 N Fir
Weathered John L, lab, bds 1020 E Main
Weaver Margaret Mrs, res 1307 W Main
Weaver Wm E, res 1307 W Main
Webb Benjamin (Alice), res 322 S Central
Webster Charles (Alma), barber, res 502 S Grape
Webster Volna, bds 245 N Riverside
Weeks Alfred J, orchardist, res 909 N Central
Weeks Fred W, Weeks & McGowan, bds 38 N Orange
Weeks Gertrude E, bds 38 N Orange
Weeks Sarah E Mrs, res 38 N Orange
Weeks & McGowan Co, House Furnishers, 114 W Main
Weis John, draper Weeks & McGowan Co, res Jacksonville
Weisser Wm (Corall), painter, res 125 S Oakdale
WELCH EDWARD A (Cora K)--Mngr Medford Grocery Co, res 812 E Main
Welch Harry, bds 512 Penn av
Welch Mark (Flora E), mechanic, res 512 Penn av
Welch Robert, bds 1002 N Central
Welch S S (Mary), res 1002 N Central
Welch Willard D (Elizabeth W), Furnished Rooms, res 8 S Laurel
Weller T B (Ella T), miner, res 611 S Central
Wells Arthur S (Martha), Auto Livery, res 317 E Jackson
Wells Dr S Aletha, res 418 S King
Wells Harold, bds 317 E Jackson
Wells Lylburn O, bds 317 E Jackson
Wells Nelson D (S Aletha), res 418 S King
Welton J Henry, printer Medford Printing Co, bds 715 W Jackson
Wendt Frederick L (Margaret), Valley Candy Co, res 1108 E 11th
Wendt Roy, bds 1108 E 11th
West George H (Effie E), res 513 W 2nd
West W D (Laura M), res 344 N Bartlett
West Side Pharmacy, H P Hargrave propr, 134 W Main
WEST SIDE SHOE SHINING PARLORS--Wm M Jones propr, My Motto, "Do It Right at a Right Price," Getchell Block
WESTERLUND JOHN A (Ella)--Pres Western Oregon Development Co, mngr Hotel Holland, rms Hotel Holland
Westergard G, bds 401 N Riverside
Western Oregon Orchard Development Co, J A Westerlund mngr, Hotel Holland
WESTERN UNION TELEGRAPH CO--H L Giem mngr, 15 W Main
Weston Edgar (Alta), photographer, 208 E Main, res same
Weston Gustin (Anna), res 521 Edwards
Wheeler C Mrs, res 249 S Riverside
Wheeler Sidney A (Pearl K), warehousema SP Co, res 203 N Grape
Whetsel Florence, opr Home Tel & Tel Co, bds 35 N Oakdale
Whetsel John A (Laura), barber Whetsel & Bowman, res 35 N Oakdale
Whetsel & Bowman, barber shop, 113 E Main
Whillock Alphon (Edith), Golden Rule, res 51 Newtown
Whillock Charles, bds 517 Newtown
Whillock Charles W (Chloe), Golden Rule, res 512 S Holly
Whillock Ida, bds 512 S Holly
Whipple Eugene W (May E), farmer, res 404 N Grape
Whipple Jennie A, stengr, res 404 N Grape
Whisenant Delia, bds 36 Portland av
Whisenant John, bds 36 Portland av
Whisenant Wm (Nellie), barber, res 36 Portland av
White Allen C (Elvina), barber, res 341 Knight
WHITE EDWIN J (Mina G)--White's Velvet Ice Cream, res 226 Cottage
White Ernest (Mary), res 716 Pine
White John F (Hattie), White & Trowbridge, res 220 Laurel
White James, gas ftr Oregon Gas & Electric Co, bds 444 S Fir
White Louisa Mrs (wid H), res 518 Penn av
White T B Mrs, res 112 Cottage
WHITE'S VELVET ICE CREAM--E J White propr, 332 E Main, Tel 481
White & Trowbridge, J F White, B J Trowbridge, real estate and ins, 211 F&F Growers Bank Bldg
Whitehead R H, res 503 S Central
WHITEMAN CLARENCE B (Nannie K)--V-Plex Piston Rings, Whiteman & Gregg, 30 N Holly, res 515 W 2nd
Whitman M Francis, bkpr J J Emmens
Whitman Sarah E, student, bds 510 S Fir
Wick Edna Mrs, clk M M Dept Store, bds 518 Plum
Wicks Dorothy M, bds 1124 W 10th
Wicks Mildred, bds 1124 W 10th
Wicks Theodore C (Bessie D), ins, res 1124 W 10th
Wies E M Mrs, res 326 N Bartlett
Wilbur Charles (Minnie), butcher Economy Mkt, res 22 Almond
Wild Edward H (Carrie), res 729 W 2nd
Wilcox Harvey E (Ethel), res 854 E 9th
Wilcox Lester A, bds W Wilcox
Wilcox Wilbur (Elizabeth), farmer, res nr s end Sunset av
Wiley Hazel E, bds 613 S Holly
Wiley Ida, bds 605 Newtown
Wiley John D (Ada), res 838 Dakota
Wiley Julia P, bds 613 S Holly
Wiley N J (Mary), carpenter, res 613 S Holly
Wilkinson Aron (Samantha E), res 2 Park Place
Wilkinson Edward, res 215 E Main
Wilkinson John J (Geraldine M), bkpr Medford National Bank, res 510 Newtown
Willeke Bessie A, bds 618 E Main
Willeke C Frank, lab, bds 618 E Main
Willeke John U (Ella C), res 618 E Main
Williams A B (Nora), printer Medford Printing Co, res 519 Edwards
Williams Bridget E Mrs, res 615 S Oakdale
Williams Forrest G, lab, bds Mrs M A Williams
WILLIAMS GEORGE F (Dora)--Propr Medford Cleaning & Pressing Co, res 707 Sherman
Williams Georgia, bds 519 Edwards
Williams Helen, bds 519 Edwards
Williams Joe W, lab, bds 513 N Grape
Williams Leo, mech Crater Lake Motor Car Co, bds 519 Edwards
Williams Leon E (Bretta B), res 520 Peach
Williams Mary A Mrs, res end Beatty
Williams S C, rms Hotel Medford
Williams S M, propr Interurban Auto Line, rms Hotel Medford
Williams W Mrs, bds 220 S Grape
Williams Wm W (Carrie), harnessmaker Medford Harness Co, res 56 N Riverside
Williamson Lloyd, bds 510 E Main
Williamson Louise, stengr C M Thomas, bds 510 E Main
Williamson T J (Addie), farmer, res 510 E Main
Willis Richard F (Mary A), res 723 W 11th
Willis Wilbur R, bds 723 W 11th
Wilson Arthur C, agt, bds 1017 W 9th
Wilson Charles L (Hazel L), lab, res 343 N Grape
Wilson Charles R (Carrie), Overland agt, res 523 W 10th
Wilson D T, bds 506 Beatty
Wilson Elmer E (Myrtle M), clk Medford Furniture & Hdwe Co, res 212 N Bartlett
Wilson Ezra M (May E), accountant, res 210 Laurel
Wilson Forest, bds 708 W 4th
Wilson Frank M (Anna), Wilson's Cigar Store, 116 E Main, res 124 S Central
Wilson George F (May L), res 803 W 11th
Wilson Goldie, bds 708 W 4th
Wilson Gowen W, bds 225 Beatty
Wilson Grace, bds 803 W 11th
Wilson Harry L (Maggie), clk Medford Furniture & Hdwe Co, res 506 Beatty
Wilson H F (Cora F), gardener, res 225 Beatty
Wilson Iva, bds 1017 W 9th
Wilson J A Mrs, res 237 N Central
Wilson J Jane, clk Golden Rule, bds 135 N Bartlett
Wilson John W (Lizzie), res 1017 W 9th
Wilson Lloyd, civil eng, bds 124 S Central
Wilson Lulu, bds 708 W 4th
Wilson Maggie, nurse, bds 506 Beatty
Wilson Myra Mrs, res 411 King
WILSON OLIVER N (Cora)--Second Hand Store, Buy and Sell Anything, 708 W 4th, res same
Wilson Robert (Nancy D), res 15 S Peach
Wilson R W (Susie), bds 811 N Riverside
Wilson V T (Violet), mail carrier, bds 311 N Central
Wilson Walter, student, bds 506 Beatty
WILSON WILL H (Grace)--Cheapest Store in the West, New and Second Hand Clothing, Shoes and Furnishings, 130 N Front, res 502 N Riverside
Wilson Willard T, carpenter, bds 15 S Peach
Wimer R Lawson (Ethel), carp, res 511 Austin
Wing Nellie Mrs, res 325 S Holly
Winterhalder John H, bds 812 Cedar
Winterhalder Mary Mrs, res 812 Cedar
Wisbey Clarissa Mrs (wid Thomas R), bds 210 W Jackson
Wise Jacob I (Sarah E), res 325 E Jackson
Wise J C, res 40 W Hamilton
Wissing Arthur H (Eleanor), mail carrier, res 719 W 13th
Withington Holbrook, lawyer, First National Bank Bldg, rms 30 N Front
Witte Edward (Lou J), driver Pantorium, res 324 Vancouver
WOLD JONAS (Grace)--Propr Medford Pharmacy, res 44 Quince
Wolf Christian (Nan), lab, res 1036 W 11th
Wolf Elizabeth, maid L McCormack
Wolf Evangeline, bds 227 E 9th
Wolf Fredricka Mrs, res 1032 W 11th
Wolf Henry, driver Royal Bakery, bds 1032 W 11th
Wolf John S (Mary), carp, res Nichols Add
Wolf John S Jr, bds J S Wolf
Wolf Kathryn, maid Mrs Stewart Patterson
Wolf Martin, bds 227 E 9th
Wolf Myrtle Mrs, clk May & Co, rms 227 E 9th
Wolf Robert B, carp, bds J S Wolf
Wolf Viola, bds J S Wolf
Wolfe Alice M, bds 60 N Orange
Wolfe Stella, mangler Medford Domestic Laundry, res Nichols Add
Wolff Frederick (Anna), lab, res 1028 W 11th
Wolff Jacob, lab, bds 1032 W 11th
Wolgamott Charles M (Lottie), janitor Jackson School, res 911 Alder
Wolgamott Darwin, bds 911 Alder
Wolgamott Ernest, bds 911 Alder
Wolgamott Lloyd, bds 911 Alder
Wolgamott Margaret J Mrs (wid Adam), res 118 Clark
Wolgamott Wm F, farmer, bds 118 Clark
Wolters Emil (Anna), gardener, res 731 W 2nd
Wolters Ernest E, carp, bds 731 W 2nd
Womack Ernest, carp, bds 146 S Ivy
Womack Ivy, bds 146 S Ivy
Womack Leona H, bd708 W 4th, res sames 146 S Ivy
Womack Michael (Maggie), miner, res 146 S Ivy
Womack Roy, lab, bds 146 S Ivy
Wood Burnie, clk, bds 539 W 10th
Wood Clara M, bkpr Medford National Bank, res 539 W 10th
Wood Clarence H, bds 539 W 10th
Wood David S (Augusta B), bldg contr, res back of 816 W 2nd
WOOD D R (Inez M)--D R Wood & Co, res 734 W 11th
WOOD D R & CO--D R Wood, G W Conner, Mail Tribune Bldg, Insurance, Fire and Accident, res 526 S Holly
Wood Dora E Mrs, res 1037 Court
Wood John W, bds David S Wood
Wood James B (Jessie E), res 710 Palm
Woodford Carrie L Mrs, res 817 W 10th
Woodford J Ralph (Lillian B), res 526 S Holly
Woodford Leonard, mech G E Gates, bds 817 W 10th
Woods J C (Fidelia), lab, res 412 Boardman
WOODS LUMBER CO--A L Hill Pres, N G Tinkler Vice-Pres, H C Hill Sec, Lumber, Lath, Shingles, Sash and Doors, Cement, Plaster, Paint and Oils, 204 S Fir, Tel 11, See Front Page
Woods Percy L (Grace L), mail carrier, res 321 N Apple
Woolf Minnie, res 320 S Grape
WOOLF SCOTT (Eva)--Complete House Furnishers, New and Second Hand Goods, 22 S Fir, Tel 9, res 21 S Orange
Worden Albert C (Millie), farmer, res 107 Olsen
Worsham John M (Laura), meat cutter Economy Mkt, res 709 N Riverside
WORTHINGTON BARRETT G (Olive S)--Medford Sheet Metal Wks, res 1317 N Riverside
Wortman Harry G (Ella), Warner-Wortman & Gore, res 912 S Oakdale
Wortman Genevieve, teacher, bds 912 S Oakdale
Wright Alex L (E Odis), tmstr, res 102 Tripp
Wright Jack W (Dora), carp, res 207 Olsen
Wright Paul L (Mina), carp, res 714 Beekman
Wright W C (Rosamond), clk C E Gates, res 9 E Jackson
Wrisley John H (Rachel I), lab, res 1104 W 4th
Wynkoop Perry E (Julia H), farmer, res 820 W 12th
Y
Yamashita C, clk Sunrise Laundry, bds 310 E 9th
Yamashita Kay, Sunrise Laundry, res 227 S Ivy
YOCKEY HELEN N--Sec-Treas Medford Printing Co, res 421 S Fir
Yockey Mary E Mrs (wid Martin), bds 421 S Fir
Yohnson John, lab, rms Seattle Rooming House
York Earl H, student, bds 116 Laurel
York Emma Mrs Board and Rooms, 116 Laurel, res same
York Frances L, office girl Dr E B Pickel, 116 Laurel
York Fred J, wks Maddox & Bonney, bds 35 Myrtle
York Lucile M, student, bds 116 Laurel
York Wm T (Emma), real estate, res 116 S Laurel
YOUNG B U--Mngr Producers Fruit Co, res 219 N Oakdale
YOUNG CHARLES F (Kate)--Young & Hall, res 405 N Central
Young Harry L (Grace), lino opr Medford Printing Co, res Brownsboro
Young George B (Lulu E), orchardist, Orchard Home Tract
Young Leo A (Nella), driver Jackson Co Creamery, res 814 E 9th
Young May, rms Hotel Holland
Young Paul A, student, bds G B Young
Young Wilhelmina, student, bds G B Young
YOUNG & HALL--S V Hall, Charles Young, Agt Republic Tires, Chevrolet Motor Car, Auto Supplies, 22 N Front, Tel 490
Youngstrom Robert, rms Hotel Holland
Z
Zundel Harold, clk The Alco, bds 608 N Riverside
Zundel I E D (Idumea), res 806 N Riverside
ZUNDEL LA VON--Mngr The Alco Confectionery, bds 806 N Riverside
Zundel Low, Alco Taxi Co, bds 806 N Riverside
Zundel Weedon, bds 608 N Riverside

ASHLAND
    Ashland is situated in the beautiful Rogue River Valley of Southern Oregon, about midway between Portland, Oregon, and San Francisco, California. It is twenty-two miles from the California line. It is on the main line of the Shasta Route of the Southern Pacific, and is an important division point of that great system. Eight through trains, with the finest equipment and service, arrive and depart from the Ashland station daily. All trains stop twenty minutes in Ashland.
    Ashland is an attractive city of 6,000 population. It is especially a home city, the majority of its citizens having been drawn to it because of its desirability as a place of permanent residence.
    The visitor to Ashland can step from the very heart of the business district into one of the most beautiful park systems in America. The chief charm of the parks is due to the fact that they were planned and designed by the greatest of all landscape architects--Nature herself. City Park, with its flower beds and leaping fountains, Chautauqua Park, with its shady walks and flowering shrubs, and Lithia Park, Ashland's greatest playground, adjoin each other and make up the park system, with an area of sixty acres. Through all of these parks flows Ashland Creek, Ashland's source of water supply. A feature of Lithia Park is the fine automobile camp ground; it is free to all visiting tourists, where they will find everything provided for their comfort and convenience in the way of facilities for cooking with gas, private tables and seats, a spring of the finest water, electric lights and all the necessary sanitary arrangements.
    The citizens of Ashland have spent the sum of $175,000 on the preliminary of making the city one of the greatest watering places in America. No springs in the world exceed these springs in the quality and quantity of their waters. The city mineral springs system have a daily capacity of from 125,000 to 150,000 gallons of water. These waters are used for free distribution in Lithia Park.
    The lithia and soda waters are heavily charged with carbon dioxide gas, which make them extremely palatable. These waters will be found of especial value in the treatment of diseases of the stomach, liver, kidneys, bladder, or disorders of the blood, when used under proper directions.
    Two fine natatoriums in the city, fed by living springs of sulfur water, afford the visitor opportunity to take a hot sulfur tub bath or to enjoy a swim in their big pools. No city in America can boast of finer water than in Ashland.
   
MISCELLNEOUS INFORMATION
WARD BOUNDARIES
    First--Includes all that portion of the city east and north of Main Street.
    Second--Includes all that portion of the city west of Main Street and of Ashland Creek.
    Third--Includes all that portion of the city south of Main Street and east of Ashland Creek.
CITY GOVERNMENT
    City elections are held annually on the third Tuesday in December. Mayor, Recorder and Treasurer hold office for two years. Three councilmen are elected each year, one from each ward, and hold office for two years. Offices of the Chief of Police, Street Commissioner, Water Commissioner, City Electrician and Supt. of Power Plant are appointive; the Fire Chief and Asst. Chief have also been added to the appointive list. The Mayor and Councilmen compose the City Council.
City Officers
City Hall--Es Plaza, cor Main.
Mayor--O. H. Johnson.
Recorder--C. H. Gillett.
Treasurer--G. G. Eubanks.
Supt. Water Works--Earl R. Hosler.
Chief of Police--R. R. Porter.
Chief of Fire Dept.--Geo. M. Robinson.
City Eng.--F. H. Walker.
City Electrician--A. L. Strickland.
Sexton--Eugene Walrad.
Councilmen
First Ward--R. P. Cornelius, C. W. Banta.
Second Ward--P. L. Ashcraft, C. W. Root.
Third Ward--A. L. Lamb, A. C. Nininger.
Fire Department
Chief--Geo. M. Robinson.
Asst. Chief--Paul Gulley.
Police Department
Chief--R. C. Porter.
Police Judge--C. H. Gillette.
Patrolmen--J. B. Wimer, W. J. Carpenter.
Justice of the Peace
Justice--Leo Trefren.
Constable--A. L. Irwin.
City Fire Alarm System
    Fire Chief, telephone 66. 2-6 bells, corner Main and Wimer. 2-8 bells, City Hall. 3-5 bells, corner Granite and Nutley. 4-6 bells, corner Main and Gresham. 5-3 bells, corner Iowa and Fairview. 6-4 bells, corner Fourth and A. 7-3 bells, corner 6th and C.
BANDS AND ORCHESTRAS
Ashland Concert Band--City Hall, Carl H. Loveland, director.
Vining Theater Orchestra--Carl H. Loveland, director.
BANKS
    State Bank of Ashland--15 Plaza. G. S. Butler, Pres; O. Winter, Vice-Pres; G. G. Eubanks, Cashier. Directors--G. S. Butler, O. Winter, E. V. Carter, C. H. Vaupel, W. H. McNair, T. H. Simpson, G. W. Owen. Resources at close of business June 30, 1916, $133,507.86. Capital $25,000.00.
    First National Bank--E. Main sw cor 1st av. E. V. Carter, Pres; C. H. Vaupel, Vice-Pres; J. W. McCoy, Cashier; Clark Bush, Asst Cashier; H. C. Emery, Asst Cashier. Directors--E. V. Carter, C. H. Vaupel, T. H. Simpson, Geo. W. Owen, Geo. W. Dunn, T. D. Wagner, W. H. McNair, O. Winter, G. S. Butler. Resources at close of business June 30, 1916, $742,277.78. Capital, $100,000.00. Surplus $20,000.00.
    The Citizens Bank of Ashland--E. Main se cor 1st av. H. F. Pohland, Pres; J. P. Dodge, Vice-Pres; V. O. N. Smith, Cashier; F. S. Engle, Asst Cashier; E. L. Davenport, Asst Cashier. Directors--H. F. Pohland, J. P. Dodge, V. O. N. Smith, W. M. Poley, C. B. Lamkin, Don V. Smith, W. T. Loomis. Resources at close of business June 30, 1916, $336,468.70. Capital, $50,000.00. Surplus $6,250.00.
CEMETERIES
City--E Main cor Morton.
Hargadine--End Sheridan.
Mountain View--1½ n e city ¼ m n Boulevard.
CHURCHES
Congregational
    First--E Main cor Blvd. Rev. R. W. Farquhar, Pastor. Sunday services, 11 a.m. and 7:30 p.m.; Sunday school, 9:45 a.m.; Y.P.S.C.E., 6:30 p.m.; Junior Y.P.S.C.E., 3:30 p.m.; Prayer meeting Thursday, 7:30 p.m.
Presbyterian
    First--N Main cor Helman. Rev. Harry A. Carnahan, Pastor. Sunday services 11 a.m. and 7:30 p.m.; Sunday school, 9:45 a.m.; Y.P.S.C.E., 6:30 p.m.; Prayer meeting, 7:30 p.m.
Baptist
    First--1st st se cor Hargadine, Rev. A. R. Blackstone, Pastor. Sunday services, 11 a.m. and 7:30 p.m.; Sunday school, 9.45 a.m.; B.Y.P.U., 7 p.m. Prayer meeting, Thursday, 7:30 p.m.
Church of the Brethren
    Iowa sw cor Mountain--Rev. S. E. Decker, Pastor. Sunday services, 11 a.m. and 7:30 p.m.; Sunday school, 10 a.m.; Christian Workers, 6:30 p.m. Prayer meeting, Thursday, 7:30 p.m.
Free Methodist
    E Main nw cor 7th--Rhoda Bennett, Pastor. Sunday services, 11 a.m. and 7:30 p.m.; Sunday school 9:45 a.m.; Prayer meeting 7:30 p.m.
Christian Science
    First Church of Christ, Scientist--26 1st. Sunday services, 11 a.m.; Sunday school, 10 a.m.; Wednesday services, 8 p.m.; Reading Room, open 2 to 4 p.m.
Church of the Nazarene
    Pentecostal Church of the Nazarene--4th sw cor C. Rev. Dorman D. Edwards, Pastor. Sunday services, 11 a.m. and 7:30 p.m.; Sunday school, 9:45 a.m.; Young People's meeting, 7 p.m.; Prayer meeting Wednesday, 7:30 p.m.
Episcopal
    Trinity--E s bet Main and C. Rev. P. K. Hammond, Vicar. Sunday services 7:30 a.m., 11 a.m. and 7:30 p.m.; Sunday school, 9:45 a.m.
Christian
    Church of Christ--B se cor 2nd. Rev. Nelson L. Browning, Pastor. Sunday services, 11 a.m. and 7:30 p.m.; Sunday school, 10 a.m.; Y.P.S.C.E., 6:30 p.m.; Prayer meeting Wednesday, 7:30 p.m.
Seventh Day Adventist
    Seventh Day Adventist--4th se cor C. Services, Sabbath School, Saturday, 10 a.m.; Preaching or testimonial reading 11 a.m.; Prayer meeting, Wednesday, 7:30 p.m.
Roman Catholic
    Church of the Holy Rosary--6th ne cor C. Rev. J. F. Dolphin, Pastor. Sunday services, Low Mass, 8 a.m.; High Mass and Sermon, 10:30 a.m.; Sunday school, 2:30 p.m.; Benediction, 7:30 p.m.; Weekdays Mass, 7:30 a.m.
Church of God Mission
    Church of God Mission--142 6th. Sunday services, 10 a.m. Prayer meeting, Sunday and Wednesday, 7 p.m.
Undenominational
    E Main ne cor 5th--Rev. Frank V. Lindblad, Pastor. Sunday services, 11 a.m. and 7:30 p.m.; Sunday school, 9:45 a.m.; Mission services every evening, 7:30 p.m.
Methodist Episcopal
    First--N Main cor Hellman. Sunday services, 11 a.m. and 7:30 p.m. Sunday school, 9:45 a.m.; Epworth League, 6:15 p.m.; Prayer meeting, Thursday, 7:30 p.m.
Spiritualist
    Temple of Truth (First Spiritual Society of Southern Oregon). 479 Boulevard. Meetings, Lyceum, Sunday 8 p.m.; Ladies' Auxiliary, Wednesday, 2 p.m.; Theosophy class, Friday, 8 p.m. G. G. Ogg, Conductor.
CLUBS AND MISCELLANEOUS ORGANIZATIONS
    Ashland Commercial Club--No. 2 Ashland Improvement Co. Bldg. V. O. N. Smith, Pres; Frank Jordan, Vice-Pres; Frank J. Shinn, Sec.
    Ladies' Chautauqua Club--Meets at call of President. Mrs. Sylvester Patterson, Pres; Mrs. Faucett Greer, Sec.
    The Wednesday Club--Meets 1st and 3rd Wednesday. Mrs. Etta Lamkin, Pres; Mrs August Sherman, Sec.
    Woman's Civic Improvement Club--Meets Mondays from Oct. to May at members' homes. Mrs. Fred Engle, Pres; Mrs. J. J. Camber, Sec.
    Ashland Study Club--Meets Mondays from Oct. to May at members' homes. Mrs. Fred Engle, Pres; Mrs. Andrews, Sec.
    West Side Parent Teachers Assn.--Meets at West Side School. Mrs. W. W. Ussher, Pres; Mrs. R. P. Campbell, Sec.
    East Side Parent Teachers Assn.--Meets 1st Monday in each month during school year. Mrs. Chas. Bradley, Pres; Mrs. Harry Silvers, Sec.
    Chautauqua Assn. of Southern Ore.--C. W. Root, Pres; J. S. Smith, Vice-Pres; R. P. Campbell, Sec. Directors--H. L. Whited, G. W. Trefren, E. G. Briggs, W. A. Patrick, E. E. Bagley.
    Chautauqua Study Club--Meets at members' homes every Monday from Oct. to June. Mrs. W. D. Foster, Pres; G. Engle, Vice-Pres; Mrs. Frank Dickey, Sec.
FEDERAL OFFICERS
    U. S. Department of Agriculture, Bureau of Entomology--Emerick nr Boulevard. John M. Miller, Forest Entomologist.
HOSPITALS
    Granite City Hospital--Boulevard nr Palm av. Susan E. Arnold, R.N., Supt.
LIBRARIES AND READING ROOMS
    Ashland Library Assn.--Gresham se cor Blvd. Contains about 6,000 volumes. Mrs. H. L. Mulit, Pres; Mrs. E. J. Van Sant, Vice-Pres; Mrs. Mary Nims, Sec-Treas; Blanch E. Hicks, Librarian; Minnie Jackson, Asst Librarian.
    Christian Science Reading Room--28 Pioneer av. Open from 2 to 4 p.m. except Sundays.
    High School Library--At High School during school term. Under the supervision of the Supt. of Schools.
    Sunday School library of the Trinity Episcopal Church--For members of the
Episcopal Sunday School.
MILITARY
    First Co. C.A.R., O.N.G.--Meets Monday in Armory. J. Malone, Capt; Donald M. Spencer, 1st Lieut.
PARKS
    Chautauqua Park--S end Plaza, including Lithia and Auto Parks.
PLACES OF AMUSEMENT
    Vining Theater--O. T. Bergner, Mngr.
    Lyric Theater--O. T. Bergner, Mngr.
    Rogue River Round-Up Grounds--At end city limits and E Main.
    Natatorium--1st and A St. Mrs. Young, Propr.
    Helman Sulfur Baths--Otis sw cor Laurel. O. O. Helman, Propr.
    Bungalow---Chautauqua Park. B. R. Greer, Propr.
    Lithia Park--Children's Playgrounds, Auto Campgrounds, Band Concert, Lithia, Sulfur and Soda Waters.
NEWSPAPERS
    Ashland Record--(Weekly)--3 Mills Bldg. Issued every Wednesday. Charles B. Wolf, Editor and Propr. $1.75 a year.
    Ashland Tidings--(Semi-Weekly)--13 Plaza. Issued Mondays and Thursdays. Bert R. Greer, Editor and Propr. $2.00 a year.
POST OFFICE
    19 Plaza.
    Postmaster--Edward J. Kaiser.
    Asst. Postmaster--Herbert G. Eastman.
    Gen. Del. Clerk---Lydia T. McCall.
    Money Order Clerk--A. Bert Freeman.
    Forwarding Clerk--Helene S. Casey.
    Mailing Clerk--H. Seward Palmerlee.
    Substitute Clerk--Millard W. Grubb.
    Carrier N. 1--Thos. E. Hatfield.
    Carrier No. 2.--Wm. E. Moor.
    Carrier No. 3--Donald M. Spencer.
    Rural Carrier No. 1--John H. Doran.
Mail Trains
    Train No. 11 from North 3:55 a.m.
    Train No. 12 from South 1:55 a.m.
    Train No. 13 from North 11:00 a.m.
    Train No. 14 from South 7:35 a.m.
    Train No. 45 from North 4:30 p.m.
    Train No. 16 from South 4:55 p.m.
PUBLIC BUILDINGS AND HALLS
    Aiken Bldg--281 E Main.
    Armory--Oak ne cor B.
    Ashland Improvement Co Bldg--25 Plaza.
    Ashland Public Library--Gresham se cor Boulevard.
    Atkinson Bldg--W s Main nr ft Granite.
    Austin Hotel Bldg--Ns E Main bet Oak and 1st.
    Beaver Bldg--209 E Main.
    B.P.O.E. Bldg--Ns E Main bet 1st and 2nd.
    Camps Bldg--54 E Main.
    Chautauqua Auditorium--Chautauqua Grove.
    Chautauqua Hall--Chautauqua Grove.
    Citizens Banking & Trust Bldg--E Main se cor 1st.
    City Hall--Es Plaza cor Main.
    Cunningham Block--N Main sw cor Granite.
    Enders Block--264 E Main.
    First National Bank Bldg--E Main sw cor 1st.
    Freeberg Bldg--21 E Main.
    High School Bldg--Iowa bet Emerick and Mountain.
    I.O.O.F. Hall--51 N Main.
    McCarty Bldg--83 N Main.
    Masonic Temple--25 Plaza.
    Memorial Hall--135 E Main.
    Mills Bldg--25 Plaza.
    Miracle Block--353 E Main.
    Payne Bldg--238 E Main.
    Peil Bldg--3 Plaza.
    Pioneer Bldg--44 E Main.
    Rhodes-Farlow Bldg--15½ E Main.
    Sanderson Bldg--391 E Main.
    Shaw Bldg--391 E Main.
    Shook Bldg--376 E Main.
    Stoner Bldg--349 E Main.
    Swedenburg Bldg--299 E Main.
SCHOOLS
    Board of Education--F. S. Engle, Pres; T. H. Simpson, Vice-Pres; Dr. G. W. Gregg; O. F. Carson; G. G. Eubanks; F. H. Pohland, Clerk. Supt. Public Schools, G. A. Briscoe.
    High School--Nw Iowa bet Emerick and Mountain av. F. E. Moore, Prin; Lynn F. Hodge, Heinrich Heidenreich, Giles M. Ruch, Irene Regheim, Vera Moffett, Laura McCormack, Wilmette Hassinger, Grace Lilly, Charlotte Kennard, Callie Vogeli, Margaret Anderson.
    Junior High--N Main cor Manzanita. Gertrude Engle, Prin; Ola Myer, Alice Thompson, Irene Johnson, Gretchen Kraemer, Delmar Harmon, Irene K. Brandes.
    Grade Teachers--Nellie B. Ross, Erma James, Caribel Morehaus, Hazel Clark, Vernon Pyland, Evangeline Poley.
    East Side School--Blvd cor Sherman. S. S. McGarvin, Prin; Margaret Powers, Loraine Johnson, Bessie Dunham, Alice Palmer, Nell Mathews, Elsie Zabel.
SECRET AND BENEVOLENT SOCIETIES
A. F. & A. Masons
    Ashland Lodge No. 23--Meets Thursdays in Masonic Temple. Stewart Saunders, W.M.; Wm. H. Day, Sec.
Royal Arch Masons
    Siskiyou Chapter No. 21--Stated Convocation 3rd Thursday in Masonic Temple. W. E. Blake, H.P.; Wm. H. Day, Sec.
Mystic Shrine
    Hillah Temple A.A.O.N.M.S.--Stated meetings, 1st Friday in Masonic Temple. C. W. Nims, Ill.P.; W. McNair, Rec.
Knights Templar
    Malta Commandery No. 4--Stated Conclave, 1st and 2nd Wednesdays in Masonic
Temple. W. E. Newcombe, E.C.; W. H. McNair, Rec.
Order of Eastern Star
    Alpha Chapter No. 1--Meets 1st and 3rd Tuesdays in Masonic Temple. Mrs. Elsie
Churchman, W.M.; Leah M. Caldwell, Sec.
B. P. O. Elks
    Ashland Lodge No. 944--Meets Saturday in Elks Temple. George W. Owen, E.R.; J. Edward Thornton, Sec.
Brotherhood of American Yeomen
    Ashland Homestead No. 4067--Meets 3rd Monday in I.O.O.F. Hall. Mrs. Alice Goland, Pres; Mrs Francis G. A. Damon, Treas.
G.A.R.
    Burnside Post No. 23--Meets 1st and 3rd Saturdays in Armory. A. W. Thomas, Com.; W. A. Patrick, Com.
Woman's Relief Corps
    Burnside Relief Corps No. 24--Meets 1st and 3rd Saturdays in Armory. Mrs. Myra Mattingly, Pres; Mrs. S. A. Peters, Sec; Mrs. Jennie Spindler, Treas.
I.O.O.F.
    Ashland Lodge No. 48--Meets Thursday in I.O.O.F. Hall. Leo Trefren, N.G.; B. R. Stevens, Rec. Sec.; G. G. Ogg, Fin. Sec.
Encampment
    Pilot Rock Encampment No. 16--Meets 1st and 3rd Tuesdays in I.O.O.F. Hall. W. A. Conner, C.P.; B. R. Stevens, Sr.W.; G. W. Trefren, Scribe.
    Canton Siskiyou No. 14--Meets 1st and 3rd Fridays in I.O.O.F. Hall. J. M. Casebeer, Capt.; G. W. Trefren, Clerk.
Rebekah Lodge
    Hope No. 14--Meets 2nd and 4th Tuesdays in I.O.O.F. Hall. Mrs. Edith Phipps, N.G.; Mrs. Lea M. Caldwell, Fin. Sec.; Mrs. E. Wright, Rec. Sec.
Knights of the Maccabees
    Granite Tent No. 4--Meets 2nd and 4th Wednesdays in I.O.O.F. Hall R. J. Shaw, Com.; George P. Damon, R.K.
Ladies of the Maccabees
    Margaret Hive No. 22--Meets 1st and 3rd Wednesdays in I.O.O.F. Hall. Mrs. Odessa Foltz, L.C.; Mrs. Josephine Wallace, R.K.
Knights and Ladies of Security
    Ashland Council No. 1561--Meets 2nd and 4th Mondays in I.O.O.F. Hall. Mrs. W. P. Whitney, Pres.; Earl R. Rason, Vice-Pres.; Mrs. Julia Briggs, Sec.
Royal Neighbors of America
    Ivy Camp No. 2893--Meets 2nd Tuesday at 11 B St. Mrs. Francis G. A. Damon, Rec.
Women of Woodcraft
    Acorn Circle No. 54--Meets 4th Saturday in I.O.O.F. Hall. Mrs. Elizabeth Ketchum, G.N.; Mrs. Josephine D. Crocker, Clerk.
Woodmen of the World
    Ashland Camp No. 243--Meets 2nd and 4th Fridays in I.O.O.F. Hall. O. E. Deibert, C.C.; J. R. Wick, Clerk.
Knights of Pythias
    Granite Lodge No. 23--Meets Mondays in I.O.O.F. Hall.
Pythian Sisters
    Calanthe Temple No. 13--Meets 2nd and 4th Friday in I.O.O.F. Hall. Miss Maude Hawley, M.E.C.; Mrs. Lewis G. McNair, M. of R. and C.
A. O. U. Workmen
    Ashland Lodge No. 66--Meets 1st and 3rd Wednesdays in Memorial Hall. R. A. Minkler, M.W.; Louis Dodge, Rec.; Fred Engle, Fin.
Degree of Honor
    Manzanita Lodge No. 45--Meets 1st and 3rd Thursdays in Memorial Hall. Mrs. Olive Yoe, C.H.; Mrs. Mary Dodge, Sec.; Mrs. Carrie R. Minkler. Fin.
Loyal Order of Moose
    Ashland Butte Lodge No. 1223--Meets Monday in Moose Hall. R. F. Sales, Dictator; J. F. Sales, Sec.
Fraternal Brotherhood
    Mistletoe Lodge No. 149--Meets 3rd Monday in I.O.O.F. Hall. Mrs. Alice Goland, Pres.; Mrs. Francis G. A. Damon, Treas.
Temperance Societies
    W.C.T.U.--Meets 2nd and 4th Tuesdays at First M.E. Church. Mrs. P. S. Ashcraft, Pres.; Mrs. Grace Holmes, Sec.; Mrs. Diana Depew, Treas.
TRANSPORTATION COMPANIES
    Southern Pacific Co.--Passenger Depot and Ticket Office, ft 4th. Freight Depot, ft 3rd. George N. Cramer, Agent.
   
ALPHABETICAL LIST OF NAMES
A
Aagon Inez, bds 233 Granite
Aagon Levi (Irene), lab, res 233 Granite
Abbott A T (Laura), SP bricklayer, res 108 Alida
Abbott Charles E (Carrie), farmer, res end E Main
Abbott Leith, student, bds 108 Alida
Abbott Mary J Mrs, res 875 Oak
Abbott W M (Victoria), res 866 Blain
Acklin Everett, bds 108 Nursery
Acklin Thomas (Delia), Ashland Trading Co, res 108 Nursery
ADAMS CLARENCE R (Margaret)--Real Estate, res 645 Liberty
Adams E A, bds 295 Grant
Adams E B Mrs, res 295 Grant
Adams H R (Hazel), brakeman, res 637 B
Adams James Q, res 295 Grant
Adams Julia, bds 295 Grant
Addis Catherine E Mrs (wid James), res s end Elizabeth
Agee Loren (Ona), harness maker, res 163 Union
Ahlstrom Frederick J (Emma), conductor SP Co, res 355 B
Ahlstrom Nils (Lovenea), res 248 5th
Albert Eli, bds 111 Coolidge
Alden Willis, bds 143 Granite
Allen Eleanor, bds 320 Palm
Allen G W (Emaline), carpenter, res 440 Granite
Allen L E T Mrs, res 320 Palm
ALLEN SUSIE L MRS--Real Estate, Insurance and Loans, Thirteen Years in Business, 63 N Main, Phone 16, res 96 Laurel
Allison Bertha, teacher, bds 47 Laurel
Allison C A (Nancy A), farmer, res 47 Laurel
Alnutt Hattie (wid Joseph W), res 163 Granite
Alnutt Joe (May), cigar mkr, Tisit Cigars, bds 163 Granite
Amer P J, lab, 157 Laurel
Anderson Belle, bds 136 B
Anderson Carl, bds 60 5th
Anderson E N Mrs, bds 344 E Main
Anderson George A, mechanic, bds 63 3rd
Anderson George S (Elizabeth), hardware clerk, res 76 Alida
Anderson G N (Emma), res 713 N Main
Anderson G R, horticulturist, res 430 Holly
Anderson Jean, bds 430 Holly
Anderson Jessie M, bds 190 B
Anderson John W, student, bds 430 Holly
Anderson M Tillie, bds 351 Norton
Anderson Oliver G, bds 430 Holly
ANDERSON DR MARY E--Dr of D O, bds 99 Granite
Angle Orra E, res 191 Oak
Angwin J E (Helen), roundhouse foreman SP Co, res 109 Church
APPLEGATE D A (Ella)--Wells Fargo Agt, res 94 Granite
Applegate Gladys, clerk Wells Fargo, bds 94 Granite
Arant Herbert (Minnie), farmer, res 329 Beach
ARNOLD JOHN F (Sadie)--Res Granite City Hospital
Arnold Orpha W, res Granite City Hospital
ARNOLD SUSIE E--Supt. Granite City Hospital, res same, Phone 133
Arrant Ernest (Belle), tmstr, res 1224 Iowa
Arrant J (Ada), res cor Ashland and Elizabeth
Ashcraft Elmer (Alta), interurban driver, res 322 Hargadine
Ashcraft LeRoy, bds 407 Scenic Drive
Ashcraft Perry L (Melissa), fruit grower, res 407 Scenic Drive
Ashcraft W H (Mina), teacher, res 326 N Main
ASHLAND ART SHOP--Cor Main & Oak, F H Mann propr
ASHLAND BAKERY--E Main, Edward Labelle propr
Ashland Band, Carl Loveland leader
Ashland Barber Shop, G W Keene propr
Ashland Billiard Parlors, Sayle & Son propr
ASHLAND COMMERCIAL CLUB--2 Ashland Improvement Co Bldg
ASHLAND CREAMERY--97 Mill, D Perozzi propr, Phone 24
ASHLAND FEED STORE--J N Dennis propr, Hay, Grain and Poultry, 353 E Main
ASHLAND FLOUR & FEED MILLS--Morton & Son props, A ne cor 1st
ASHLAND FRUIT & PRODUCE ASSOCIATION--John H Dell pres, V O N Smith treas, A C Briggs mngr, Packers, Canners and Shippers, Ash ne cor Oak, Phone 89
ASHLAND HOTEL--50 N Main, E T Staples propr, Phone 50
ASHLAND ICE & STORAGE CO--G S Butler pres, H L Whited sec, J H Hurt mngr, Ice Manufacturers, Cold Storage, Wood and Coal, Water ne cor B, Tel 108
ASHLAND KLAMATH EXCHANGE--W H Hosler mngr, Agt Klamath Falls Flour Mills, Hay, Grain, Flour and Feed, Seeds and Poultry Supplies, E Main nw cor 3rd, Tel 4
ASHLAND LIBRARY ASSOCIATION--Gresham se cor Blvd, Tel 13, Mrs H S Mulit pres, Mrs Elizabeth Van Sant v-pres, Mrs H S Parmelee sec-treas, Blanch E Hicks librarian
ASHLAND LIVERY & FEED CO--E F Smith and Son props, 107 Mill, Tel 59
ASHLAND LUMBER CO--C L Hill pres, H C Hill v-pres, C P Christenson sec and mngr, Wholesale and Retail Lumber, Sash, Doors, Shingles, Lath Wood, etc, 384 Oak,
Tel 20
ASHLAND MANUFACTURING CO--J H Chambers Pres, John H Christensen Vice-Pres, Charles P Christensen Sec and Treas, Wholesale and Retail Lumber, Sash, Doors, Shingles, Lath Wood, etc, 384 Oak, Tel 20
ASHLAND MUNICIPAL LIGHT & POWER CO--A L Strickland Electrician, Tel 33
ASHLAND NATATORIUM--Mrs V V Young propr, A H Pracht mngr, 1st bet A & B, Tel 111
ASHLAND PUBLIC MARKET--S P Stoner propr, Tel 434-J
ASHLAND RECORD--Charles B Wolf Editor and Mngr, 3 Mills Bldg, Tel 181
ASHLAND SANITARIUM--Dr Jarvis MD, Dr Boslough M D, 280 2nd, Tel 126
ASHLAND TIDINGS--Bert R Greer Editor and Mngr, 13 Plaza, Tel 39
ASHLAND TRADING CO--T W Acklin mngr, 153 E Main, Tel 122
ASHLAND VULCANIZING WORKS--N H Harrison Mngr, W A Weaver Pres
Atkinson Eugenia L Mrs, res 111 N Main
ATTEND "The School of Best Results"--Medford Commercial College, 31 N Grape Street, Telephone 15-L
Atterbury A W (M J), res 349 Sherman
Attridge Mary, res 131 Ohio
Autry Allen, student, bds 36 Norton
Autry Hiram A Rev (Dora E), res 36 Norton
AUSTIN HOTEL--Ashland's Most Up-to-Date Hotel, A A Chisholm mngr
AUSTIN HOTEL BARBER SHOP--Bates & Yoe proprs
Austin Mae Mrs, maid Hotel Austin
B
Bachtell Donna, student, bds 968 E Main
Bachtell H H, res 968 E Main
Bachand Wanda, bds 610 E Main
Bachand W (Duffie), fireman, res 610 E Main
Bacon Cora B Mrs, res 319 Avery
Badger H E, res 129 Bush
Bagley Doris, music teacher, bds 178 Skidmore
Bagley E E (Augusta F), orchardist, res 178 Skidmore
Bagley Elmer, student, bds 178 Skidmore
Bailey A O (Mary), farmer, res 408 Laurel
Bailey Elna, student, bds 2 Beach
Bailey Isaac, lab, res Grand View av
Bailey James S (Henrietta), timber cruiser, res 2 Beach
Bailey J W (Lena), eng, res 119 7th
Bailey Luella, bds I Bailey
Bailey Minerva M, bds I Bailey
Bailey Nora, clerk, bds 2 Beach
Bailey Raymond C, bds I Bailey
Bailey Vena, teacher, bds 2 Beach
Bailey Warren, student, bds 119 7th
Baker Allie Mrs, bds 464 Mountain
Baker Lydia, bds 60 Alida
Baldwin Cora E, bds 316 N Main
Baldwin M A Mrs, res 316 N Main
Baldwin W C (Mary E), clk Ashland Trading Co, res 340 Granite
Ball W S (Malsa), fruit raiser, res 345 Harrison
Ballenger N S (Maggie), conductor SP Co, res 446 Allison
Banks John (Mary), res 132 5th
Banks Mariam, student, bds 132 5th
Banks Rose, student, bds 132 5th
Banta C W (May), news dealer, res 57 4th
Barber Gertrude, bds 153 Granite
Barber Lucile, bds 153 Granite
Barber Wilson (Mabel), Ashland Record, res 153 Granite
Barr A D (Laura), lab, res 710 Penn
Bartges W H (O), res 426 B
Barney H A (Lydia), carpenter, res 231 Gresham
Barneburg Daniel H (Oda I), stockman, res 542 Fairview
Barnhill Bertha, bds 260 Wimer
Barnhill Bertha, bds 344 Wimer
Barnhill Matilda J (wid J T), bds 344 Wimer
Barnhill M J Mrs, res 260 Wimer
Barnhill Owen H, res 344 Wimer
Barnthouse J L (Ida), butcher, res 85 2nd
Barnthouse Verl, fireman, bds 85 2nd
Baron Daniel, clerk Enders & Son, bds 304 N Main
Baron George W, rancher, bds 117 Almond
Baron John H (Eleene), mechanic, res 304 N Main
Baron M A Mrs, res 117 Almond
Barrett Edmund M, student, bds 108 Factory
Barrett Elizabeth A, teacher, res 108 Factory
BARRETT HOWARD--Paulserud & Barrett Tailors, bds 114 Oak
Barrett J Edmond (Elizabeth A), brakeman, res 180 Factory
Barrett Josephine Mrs, bds 108 Factory
BARRON ED (Stacey)--Rooms, Shook Rooming House
BATES CONLEY F (Louise F)--Propr Ashland Transfer and Storage Co, res 460 Blvd, Tel 431-J
Bates N G (Mazzie), barber, res 150 Pioneer
Baughman Dale, lab, bds 566 Fairview
Baughman Dorothy, bds 156 8th
Baughman George (Bertha), driver Dennis Bros, res 418 Iowa
Baughman Harding T (Clara M), merchant, res 566 Fairview
Baughman H C (Rosa L), teacher, res 156 8th
Baughman Keith, bds 156 8th
Baughman Leon, student, bds 566 Fairview
Baughman Rees, bds 156 8th
Beach Edward, res 687 Beach
Beach J M Mrs, res 687 Beach
Beach Susan Mrs, res 41 Gresham
Beagle James C (Ethel O), bricklayer, res 296 E Main
BEAGLE W J (Margaret)--Propr Columbia Cafe, res 296 E Main
Beason John D (Myrtle), farmer, res 167 Hargadine
BEAVER ASA M (Henrietta)--Beaver Realty Co, res 916 Iowa
Beaver John (Emma), preacher, res 234 Avery
Beaver Meredith, bds 916 Iowa
Beaver Minnie, bds 916 Iowa
Beaver Nellie M, bds 916 Iowa
BEAVER REALTY CO--Beaver & Yockey proprs, 30 E Main, Tel 10
Beede Wm (Kate), telegrapher, 152 Sherman
BEELER C V (Emma)--City Taxi, res 824 Blvd, Tel 124
BEEBE WALTER B (Olive)--Beebe & Kinney, res 407 Blvd
Beigle Adam (Mattie), cement contractor, res 626 B
Beigle Calla, clerk Recorder's Office, bds 195 Morton
Beigle C E Mrs, res 195 Morton
Beigle Earl, student, bds 195 Morton
Beigle Elmer, student, bds 195 Morton
Bellett Elizabeth Mrs, res 122 Helman
Bellus W P (Ora E), brakeman SP Co, res 117 Hargadine
Benedict G W (Etta), poultry raiser, res 219 Mountain
Benedict May, res 219 Mountain
Benedict Pauline, teacher, bds 219 Mountain
BERGNER OSCAR T (Ethel L)--Mngr Vining Theater, res 176 Skidmore
Bess Frank (Annie), mechanic, res 147 Factory
Bess Grace, student, bds 147 Factory
Bess Mae, bds 147 Factory
Beswick Lottie, bds 147 Manzanita
Beswick Richard (Margaret), res 147 Manzanita
Beswick Sarah, bds 147 Manzanita
Bevington Walter C (Fanny), Gen Yard Master SP Co, res 125 2nd
Bibby W A (Lulu), teamster, res 938 Oak
Biede Gertrude, clerk, bds 108 Nob Hill
Biede Helene, clerk, bds 108 Nob Hill
BILLINGS AGENCY--G F Billings mngr, Real Estate, Insurance, Loans, 41 E Main, Tel 211
BILLINGS G F (Frances M)--Real Estate, Insurance, Loans, 41 E Main, Tel 211, res 1009 N Main, Tel 271
BILLINGS G HOMER (Ellen C)--Real Estate and Insurance, res 734 N Main
Bingham E I Mrs, res 259 Laurel
Black Mary Mrs, res end Granite
Blackstone A R Rev, Pastor Baptist Church, res 247 Oak
Blackstone Lillian, res 247 Oak
Blain Anne Mrs, res 924 E Main
Blain James, Roberts Restaurant, bds 924 E Main
Blair Wm, Park Gardener, res 207 Vista
Blake W Earl, 9-10 First National Bank Bldg, res 118 Bush
Blaker C H (Mona E), res 885 B
Blevins F M Jr, blacksmith, res 240 Oberlin
Blevins F M Sr, gardener, res 240 Oberlin
Bliss John S, bds 180 Harrison
Blue D P (Lucy), miner, res 71 Laurel
Bolton Thomas K, druggist, res 142 Church
Bolton Walter, druggist, bds 142 Church
Bonham Phillip, res 341 Beach
Bonner Alene, student, bds 470 Allison
Bonner C M Mrs, res 470 Allison
BON TON BAKERY--R Miller propr, 233 4th, Tel 17
Booth Orrin (Bessie), fireman, res 882 B
Booth W D (Jennie), farmer, res 996 Oak
BOSLOUGH A W DR (Myrtle)--Res Hill Crest, Office Sanitarium, Tel 36
Boslough Milton E (Sarah J), res 590 Allison
Boughman J C (Vella), res 525 E Main
Bowers Benton Jr, bds 713 Oak
Bowers Benton (Mildred), res Blvd and Walker
Bowers James, bds 713 Oak
BOX CIGARS--Medford Cigar Store, Corner Main and Fir
Boyd Henry J (Nettie), res 63 Alida
Boyd James (Hattie), res 317 N Main
Boyd's Studio, H J Boyd propr, 177 E Main
Brady Charles, caller SP Co, bds 486 Allison
Brady C J (Jennie), conductor, res 486 Allison
Brady Jack, bds 486 Allison
Brady Samuel, res 362 Granite
Brady S D Mrs, res 362 Granite
BRIGGS EDWARD D (Nellie)--Lawyer 44 E Main, Tel 105, res 146 Bush
BRIGGS MONTE E (Julia)--Propr Briggs and Elmore, res 79 Pine
BRIGGS & ELMORE--11 E Main
Brillman Maria, bds 151 Wimer
BRISCOE G A (Florence)--Supt Public Schools, res 913 Blvd
Broker M J Mrs, res 200 Helman
Brower D M Dr (Delila), res 216 Factory
Brower Harley R, student, bds 216 Factory
Brower Mina N, student, bds 216 Factory
Brower Voda E, teacher, bds 216 Factory
Brown A F (C A), brakeman, res 137 5th
Brown A R (Austie), butcher, Shook Rooming House
Brown B F (Martha), plumber, res 107 Fork
Brown Charles A (Cecelia), res 160 N Main
Brown Clyde, fireman, bds 725 B
Brown Dale, bds 725 B
Brown Freeman A (Marietta), res 65 Granite
BROWN LS (Effie P)--Grocer, res 500 Holly
Brown Ruth P, student, bds 500 Holly
Brown Tom, helper Austin Hotel
Brown Queritta, bds 725 B
Brushwood E N, bds 633 Iowa
Bryant Albert, Natatorium, bds 573 E Main
Bryant C J (Anna), miner, res 573 E Main
BUCHANAN W E (Rose)--Dentist, res 1101 Blvd
Buck Edna Mrs, res 144 Garfield
Buck Grace, student, bds 144 Garfield
Buck Laverne, student, bds 144 Garfield
Bunce Harold, mechanic, bds 110 Laurel
Bunnell Ella, bds 72 Garfield
Bunnell F W Mrs, res 72 Garfield
Burdick E M (Manora), SP Co, res 496 N Main
Burnett Arvin, student, bds 691 Oak
Burnett Earl, Sanders Green House, bds 691 Oak
Burnett John S (Fleeta), lab, res 691 Oak
Burns Cora E Mrs, res 332 Harrison, nurse
Burt C E (Kate), miner, res 247 Laurel
Bush Clark (Edna H), Asst Cashier 1st National Bank, res 101 Scenic Drive
Bush Elber H (Elizabeth), eng, res 12 Beach
Bushnell Brittie D, bds 649 E Main
Bushnell Chester A, bds 84 Garfield
Bushnell Loren W, eng, bds 84 Garfield
Bushnell Mabel E, res 84 Garfield
Butler A (Mary E C), res 34 Union
BUTLER'S CONFECTIONERY--E N Butler propr, Ice Cream, Soft Drinks, Candy Wholesale and Retail, Plaza, Tel 149
Butler E N (Frances), 23 N Main
Butler Gwin (Alice), Pres Ashland Ice & Storage Co, Pres State Bank of Ashland
Butterfield Freda, bds 153 2nd
Butterfield H O (Cora), barber, res 153 2nd
Butts Festus (Susan), res 172 Mountain
Byerly J H Mrs, res 83 Granite
C
Caldwell Leah M Mrs, res 122 Laurel
Caldwell Maria, bds 447 Rock
Caldwell W W (Bessie), res 447 Rock
Calef O P (Gussie V), res 567 Bush
Calhoun E J Mrs, bds 916 Iowa
CHAMBERS JOHN J (May)--Real Estate, res Scenic Drive cor Nob Hill
Cambers Le Floy, teacher, bds J J Cambers
Cambers Royal U, Forest Ranger, bds J J Cambe s
Campbell R P, res 94 Bush
Campbell W E (Nettie), plasterer, res 219 Meade
CAMPS F L (Hattie M)--Propr Ford Garage 169 E Main, res Camps Bldg
Cane C D, res 5th and C
Cannon E H (Matilda), farmer, res 343 B
CANYON PRESS THE--Bert W Talcott propr, Tel 197
Carey George L (Sarah E), plumber, res 335 Almond
Carpenter Bessie, bookkeeper, bds 357 Liberty
Carpenter G E (Hattie B), res 357 Liberty
Carpenter Jessie, bds 700 Terrace
Carpenter Walter. S, student, bds 700 Terrace
Carpenter Walter W (Lovina), res 78 2nd
Carpenter Wm J (E Zoe), city policeman, res 700 Terrace
Carland Effie, res 244 Hargadine
Carlson Martin, lab, res 275 Garfield
Carlton Lyle, bds 99 Union
Carlton S A (Alsamed), res 99 Union
Carnahan Dorothy C, bds 132 N Main
Carnahan Gladys S, bds 132 N Main
Carnahan Harry A (Tessa S), pastor Presbyterian Church, res 132 N Main
Carnahan Priscilla N, student, bds 132 N Main
Carr Wilfred, clerk, bds 114 Oak
CARSON-FOWLER LUMBER CO--A F Carson & G F Singerland proprs, Lumber, Sash and Doors, Paint and Oils, Wood, 143 1st, Tel 98
CARSON ORSON F (Lavina L)--Carson Fowler Lumber Co, res 437 Palm
CARTER E V (Anna M)--Pres 1st National Bank, res 514 Blvd
Carter H J (Hester), clerk, res 321 Alta
Carter J A (Martha J), lab, res 295 Helman
Carter M A (Mary), miner, res 269 2nd
Carter Sidney, plumber, res Pioneer
Carter Verni, student, bds 249 B
Cary Guy (Mabel), night foreman SP Co, res 120 2nd
Case Lou Mrs, bds 47 Granite
Casebeer Clancy, student, bds 803 N Main
Casebeer J M (Minnie B), fruit grower, res 803 N Main
Casebeer Lloyd, student, bds 803 N Main
Casey Helen, bds 134 Pioneer
Casey J R (Mary F), res 134 Pioneer
Casey Robert (Susie), farmer, res 461 Allison
Cashion T E Mrs, bds 155 5th
Castel Lucien, fireman, bds 192 Mechanic
Cavin A B (Elizabeth A), miner, res 774 B
Cavin M F Mrs, res 426 A
Cavin Samuel (Abbie), res 726 Iowa
Chapin Fredrick W (Anna N), res 150 1st
Chapman A B, farmer, res 76 Dewey
Chapman Thomas D (Zella R), farmer, res Blvd ½ m e city
Chappell Charlotte, bds 990 Blvd
Chappell Helen, teacher, bds 990 Blvd
Chappell Ruth, bds 990 Blvd
Chatten Charles W (Jennie), res 316 Hargadine
Chatten Wilmot, bds 316 Hargadine
CHISHOLM A AUSTIN--Mngr Hotel Austin, res same
Chote Joseph K Jr (Lorena), inspector SP Co, res 139 Wimer
CHRISTENSEN C P (Pearl)--Ashland Mnfg Co, res 173 Oak
Christie F H (Pearl), lab, res 251 Granite
Churchman Elsie Mrs, res 31 Union
CIGARS AND CIGARETTES--Good and Fresh. Get them at Medford Cigar Store, Corner Main and Fir
CITIZENS BANKING & TRUST CO--Herman F Poland Pres, Robert P Neil Vice-Pres, W A Turner Sec, V O N Smith Cashier, Fred S Engle Asst Cashier, E Main se cor 1st, Tel 162
Clark B A Mrs, bds 144 Nutley
Clark C R (Elizabeth), res 1114 Iowa
Clark Gertrude, bds 1114 Iowa
Clauson John, bds 767 Oak
Cleft Harvey, bds 140 Nursery
Closser C Ed (Allie), res 235 5th
Clute Mary, bds 91 Nursery, clerk Enders & Son
Clute S W (Emma L), cement contractor, res 91 Nursery
Clyde Wm Mrs, res 121 Manzanita
Coates F L (Jessie), lineman, res 424 N Main
Coder Laurence R (Almeda), mechanic, res 387 Laurel
Coffee George H (Emma E), res 154 Oak
Coffee Georgia W, bds 154 Oak
Coffman Orris Mrs, bds 337 Scenic Drive
Coldwell C B Mrs, res Roca and Ashland
Cole Edith A, student, bds 737 Blvd
Cole E Miss, bds 204 Wightman
Cole Howard, bds 143 4th
Cole Hugo F (Lily), res 143 4th
Cole Jules F (E M), wood sawyer, res 737 Blvd
Cole Mary Mrs, res 842 A
Cole Thurber A (M H), clk J J McNair, res 108 7th
Cole W N (Lucinda J), clerk, res 204 Wightman
Coleman Grant (Lennie), cigar maker, res 745 Iowa
Coleman Ural, cigar maker, bds 745 Iowa
COLUMBIA CAFE--W J Beagle propr, Enders blk
Columbia Hotel, 264 E Main, R D Riley propr
Colvig Frank, brakeman, bds 129 High
Colvig Volney, bds 129 High
Combe L R (Florence), cement contractor, res 79 Scenic Drive
Conner A H (Nellie M), eng, res 107 Alida
Conner Helen, student, bds 107 Alida
Conners Dan, night clerk Hotel Austin
Conwell Jerry (Allie), orchardist, res 220 Nutley
Conwell Olin, student, bds 220 Nutley
Cook Anna Mrs, res 275 B
Cook James H (Alice M), billiard parlors, res 165 B
Cook Monroe, bds 1410 Blvd
Cook & DeWitt, billiard hall, E Main
Corbett C S (Henrietta), res 140 7th
Corbin Jane Mrs, bds 148 Orange
Cornelius Clarence, student, bds 900 Oak
Cornelius Manora, student, bds 900 Oak
Cornelius Rowland P (Fannie A), farmer, res 900 Oak
Corthell Bertha Mrs, bds 866 Blain
Costello Clyde (Lizzie), barber, res 133 Hargadine
Cotter Albert (Delpha), conductor, res 167 Hargadine
Cox Gertrude, clerk, res 637 E Main
Cozart J G (H C), carpenter SP Co, res 658 B
Craig J E (E M), brakeman, res 494 Holly
Craig O L (Olive A), res 263 7th
Crance L A (Lottie), gardener, res ft of Laurel
Creighton G C (Amanda), res 855 E Main
Creighton Rebecca R Mrs, teacher Church of God Mission, res 142 6th
Creeks J L (Maude), res 240 Oak
Cress Harmon, bds 508 Liberty
Cress James W Mrs, res 508 Liberty
Crews G W (Hanna M), miner, res 40 Granite
Crews O E, gardener, bds 40 Granite
Crocker Josephine D Mrs, res 115 Church
Croft J C (Nellie), res 362 Granite
Cromar Alice, teacher, bds 675 Walnut
Cromar Elizabeth Mrs, res 675 Walnut
Cromar Elizabeth, stengr G F Billings, bds 675 Walnut
Crosslin Floyd, lab, bds 272 Maple
Crosslin Ginevra, bds 272 Maple
Crosslin W J (Lizzie), res 272 Maple
Crouch Frank (Bessie), res 148 Factory
Crowson C C (Kate), light repairer, res 247 7th
Crowson Elsie, wks Home Laundry, bds 253 8th
Crowson F H (Anna), rms 253 8th
Crowson J E (Nettie A), city gardener, res 896 Blvd
Crowson Pearl, bds 253 8th
CROWSON W Y (Ida)--Propr Crowson's, res 478 Allison
CROWSON'S CONFECTIONERY--W Y Crowson propr, Confections, Lunches, Ice Cream, Elks Temple
Culberson, I J (M), agent, res 419 Laurel
Culbertson Ruth, student, bds 391 Bridge
Culbertson Thomas A (Mamie), farmer, res 391 Bridge
Cullen Dora Mrs, res 566 Allison
Culy Alice, bds 220 Mountain
Culy George A, mach SP Co, res 308 Liberty
Culy G C (Pervilla), farmer, res 220 Mountain
Culy Nellie, bds 220 Mountain
Cunningham Carl (Grace), butcher, res 147 Laurel
Cunningham C L (Mabel), real estate, res 548 Iowa
Cunningham C (Sarah), res 319 Alta
Cunningham Helen L, bds 548 Iowa
Cunningham J Leslie, bds 548 Iowa
Cunningham N Mrs, res 104 3rd
Curtis J H (Caroline), res 985 E Main
Cusick Charles P (Maude L), telegraph opr, res 638 Blvd
Cusick Marion, student, bds 638 Blvd
Cyster G (Grace), clerk round house, res 74 Granite
Cyster M F (Carrie), res 91 Church
D
Dacker Arthur (Martha), wks city park, res 303 Avery
Dahuff Amos (Martha E), lab, res 440 Palm
Dahuff Earl, student, bds 440 Palm
Dahuff Edna, teacher, bds 440 Palm
Dale Hugo, student, bds 432 Terrace
Dale John S (Kate), fruit grower, res 432 Terrace
Damon George F (Frances G), carp, res 11 B
Dana C E (Cora M), music teacher, res 130 Main
Danford Beecher (Kate), elec SP Co, res 108 2nd
Dart LeRoy (Elizabeth), carp, res opp 220 Garfield
Davenport Ethel, bkpr, bds 446 Allison
Davies S S (Laura B), barber, res 784 A
Davis Allen, bds 137 1st
Davis Granville, bds 311 Granite
Davis Hazel, bds 311 Granite
Davis M E (Gillian), eng SP Co, res 187 Sherman
Davis M E Mrs, res 311 Granite
Day Wm H (Susan M), reporter, res 79 Baum
Dayton Harriett R, res 209 Upper Almond
Deal Lulu Mrs, res 151 Gresham
Dean F G (Margaret), eng SP Co, res 9 Hill Crest
Dena Harris (Monnie), timber cruiser, res 99 Granite
Deardorff Earl (Nettie), teacher, res 770 Iowa
Deardorff Edith Mrs, furnished rooms, res 668 N Main
Deardorff Fred (Ora), wks Round House, res 90 5th
Deardorff Newton (Eva), res 770 Iowa
Decker Ed B, bds 1219 E Main
Decker F M (Bertha), veterinary, res 1219 E Main
Decker Marion, student, bds 1219 E Main
Decker S E (Cora B), pastor Church of the Brethren, res 263 Palm
Decker Sylvester, motion picture opr, bds 1219 E Main
DECKERSON WM (Elsie)--Paints, Wall Paper and Glass, 80 N Main, Tel 172, res 141 High, Tel 302-J
Deibert Ora (Olean), elec, res 322 Wimer
Delean Nick, tailor Paulserud & Barrett
Delsman Charles, student, bds 188 Helman
Delsman Clara Mrs, res 188 Helman
Delsman L B (Anna), carp, res 188 Helman
Dennis Ivan (Etta), Ashland Gen Delivery Co, res 444 Cal
DENNIS JAMES N (Effie E)--Propr Ashland Feed Store, Hay, Grain and Poultry Supplies, Building Material, Cement, Plaster, Groceries, Wood Yard in Connection, 353 E Main, Tel 215, res 477 Allison, Tel 297-J
Dennis Wm B (Bernice), Ashland Gen Delivery Co, res 1323 Iowa
DENSMORE J M--Mechanic, Bicycle Repairing, Tel 197, res 860 Ashland
Densmore Mary B Mrs, res 860 Ashland
Denton Alan (Sadie), SP Co, res 773 B
Denton E (Louanna), res 496 Beach
DePeatt Antoinette Mrs (wid Edward), res 143 Hargadine
DePeatt W E, jeweler, bds 143 Hargadine
DEPOT HOTEL--Julius P Wolf propr, ft 4th
Detweiler Elizabeth, Missionary, res 279 Palm
DeWees Ruhamah (wid Louis), res 549 Allison
Dibell Lena, bds 99 Granite
Dickerson Donald, student, bds 141 High
Dickerson Helen, bds 141 High
Dickerson J M, res 288 Morton
DICKINSON WM O (Elsie)--Paint Store, res 141 High
Dickey Alphonso (Mary E), res 126 Mechanic
Dickey Floyd, taxi driver, bds 126 Mechanic
Dickey Frank (Grace), conductor SP. Co, res 489 Allison
DICKEY NELLIE--5 Mills Bldg, Tel 204, res 125 Mechanic
Didra Orlando, res 165 N Main
Divet R L, bds 70 Alnut
Divet Florence, bds 70 Alnut
Divet James C (May), fruit grower, 70 Alnut
Dodge Fred L (Pearl), brakeman SP Co, res 72 6th
DODGE J P (Mary S)--J P Dodge & Son, res 696 Blvd
DODGE J P & SONS--Furniture, 125 E Main
DODGE LOUIS--J P Dodge & Sons, res 590 Blvd
Dodge Verenie M Mrs, res 195 Laurel
DODGE WILL M (Ina)--J P Dodge & Sons, res 550 Blvd
DODSON G W (Pearl E)--Mngr Iron Wks, res 431 N Main
Dolphin J H Rev, rector Catholic Church, res 6th and C
Doran Alice, bds 698 Ash
Doran Alma, bds 650 Ashland
Doran Fannie, bds 698 Ash
Doran James (Gertrude), fruit grower, res 698 Ash
Doran J Herbert (Ethel M), mail carrier, res 640 Liberty
Doran Mason, bds 650 Ashland
Doran T F (Amy), fruit grower, res 650 Ashland
Doran Vernon, bds 698 Ash
Dougherty Edna, bds 239 Oak
Dougherty Frank, Grieve's Cigar Store, bds 239 Oak
Dougherty Myrtle, painter, bds 239 Oak
Dougherty W J (Emma), clerk Saunders, res 239 Oak
Douglas W J (Laura), pastor ME Church, res 48 Laurel
DRAKE S S (Myrtle S)--Res 532 Allison, Propr Vienna Bakery
Drew R H (Mary E), painter, res 115 Fork
Driscoll Edwin, student, bds 773 Blvd
Driscoll James H (Lola), game warden, res 773 Blvd
Dunlop C H, res 286 B
Dunlop Elizabeth A Mrs, res 286 B
Dunlop Howard, lab, bds 83 Dewey
Dunlop Merle T, lab, bds 83 Dewey
Dunlop S E Mrs, res 83 Dewey
Dunham Bessie, teacher, bds 446 Allison
Dunne Laura L, nurse, Sanitarium
Dunn Geo W, res So Ashland
Dunn M C (Lucy), brakeman, res 31 Church
Dunn M M Mrs, bds 179 Oak
Dunnigan C E Mrs, bds 126 1st
DuPeau W S (Joanna), plumber, res 64 Dewey
Dured Allen (Susan), conductor SP Co, res 120 4th
Duty Fred, miner, bds 1375 Iowa
Duty Maude, bds 1375 Iowa
Duty M E Mrs, res 1375 Iowa
DYER ARVEL F--Bds 77 Pine, Transfer Co
Dyer George H, carp, bds 216 Factory
Dyer H Elizabeth Mrs, (wid H Milton), res 77 Pine
DYER L HUBERT--Bds 77 Pine, Transfer Co
DYER TRANSFER CO--A F and L H Dyer proprs, Tel 21
E
Easterly Henry (Anna), fruit grower, res 527 Terrace
Easterling Emerson, student, bds 400 Beach
Easterling John M (Artie), orchardist, res 400 Beach
Easterling Ollie, elec, bds 400 Beach
Easterling Pearl, bds 400 Beach
EASTERN SUPPLY CO--M N Woods propr, 292 E Main, Tel 57
Eastlic W W, res 122 Helman
Eastman Herbert G (Mildred H), clk PO, res 71 Scenic Drive
Eastman Wesley S (Mamie), eng SP Co, res 135 B
EAST SIDE MEAT MARKET--Ashland Meat Co proprs, 395 E Main, Tel 188
EAST SIDE PHARMACY--303 E Main, J J McNair propr, Tel 51
Eatinger Hulda Mrs, bds 770 Iowa
Eaton Beryl, lab, bds 662 A
Eaton Enid, bds 662 A
Eaton Glen, lab, bds 662 A
Eaton Hazel, bds 662 A
Eaton T S (Della S), trucker SP Co, res 140 Lincoln
Eaton Willard S (Evelyn), helper roundhouse, res 662 A
Ebert Lillian, bds 426 A
Eccleston Fred, carp, bds 253 3rd
Eccleston Jennie Mrs, res 253 3rd
EDINGTON M C--Insurance, res 43 Church
Edington Robert P, bds 43 Church
Edwards Dorman D (Iva), minister, res 468 C
Edwards Ernestine, teacher, bds 344 E Main
Edwards R P (Laura B), res 72 Laurel
Edwards S G (Eunice C), res 815 Oak
Eggers Alice, student, bds Mrs S G Eggers
Eggers S G Mrs, res Guthrie
ELECTRIC SUPPLY CO--S J Jordan propr, Electric Supplies, Fixtures, Motor Dynamos, Wiring, etc, 207 E Main, Tel 80
Elhart Homer H, Poley & Elhart, bds 108 Nursery
Eliason C Ross, wood dealer, res 47 Laurel
ELKS TEMPLE--255 E Main
Ellis W N (Vyviene), eng SP Co, res 4 Beach
ELMER W J (Harriet)--Job Printer, res 523 N Main
ELMORE H G (Edith L)--Briggs & Elmore, res 150 N Main
Embree Elmer G (Minnie), wks Ashland Mill, res 21 4th
Emery Harry C (Maycel), bkpr First Nat Bank, res 117 Helman
Emery Hazel, bds 110 Mechanic
Emery Henry S (Alwilda C), pattern maker, res 110 Mechanic
Emery Melvin (Vada), painter, res 114 Mechanic
Emery Nina, bds 110 Mechanic
ENDERS CASH STORE--Enders & Sons proprs, 264-266-268 E Main, Clothing Shoes, Hats, Men's Furnishings, Millinery, Cloaks and Suits, Tel 7
ENDERS HENRY G JR (Aimee)--Enders & Sons, res 123 B
ENDERS HENRY G SR (Jennie)--Enders & Sons, res 383 E Main
Enders John, bds 383 E Main
Engle A L Mrs, res 534 Blvd
ENGLE FRED (Grace)--Asst Cashier Citizens Bank, res 534 Blvd
Engle Gertrude, prin West Side School, bds 534 Blvd
English Charles S (Lillian), fruit grower, res 435 Terrace
Erickson Arthur, bds 555 Fairview
Erickson Florence, teacher, bds 555 Fairview
Erickson Irene, student, bds 555 Fairview
Erickson Nels (Mary), miner, res 555 Fairview
Ersley J Paul (Ruth), carp SP Co, res 363 Laurel
Espy, I E Mrs, bds 477 Allison
Estes Edward A (Leona L), real estate, res 333 N Main
Estes Helen, student, bds 333 N Main
Estes Ruth, student, bds 333 N Main
Eubanks G Archibald, bds 291 Wimer
EUBANKS GEORGE G (Amanda)--Cashier State Bank of Ashland, res 291 Wimer
Evans David (Anna M), res 88 Wimer
Evans Delbert, lab, bds 88 Wimer
Evans Ellis H, fireman SP Co, bds 626 B
Evans H S, bds 115 Fork
Evans M Julia Mrs, res 626 B
Evans Nellie E, bds 219 Upper Almond
Evans Robert D, lab, bds 88 Wimer
Everton Walter (Rowena), eng SP Co, res 585 Allison
EWAUNA CIGAR STORE--H H Hosler propr, Tel 103
Ewer Howard E (Adell), res 744 Iowa
F
FAIRVIEW APARTMENTS--Mrs A J Pierce propr, 482 B
Farlow Edward J (Mary D), res 131 Church
Farlow Elbert J, bds 131 Church
Farmer Alta, bds 87 3rd
Farmer John (Alice), farmer, res Rogue River Orchard Co, Talent Lane
Farmer Laura, clk Enders & Sons, bds 87 3rd
Farmer Phillip, bds J Farmer
Farnham Clarence, gardener, res 349 N Main
Farquhar R W (Etta B), minister, res 469 Blvd
Farrer Clyde W, Vienna Bakery, res 715 Penn
Farrer W A, bds 715 Penn
Faulk Roger E, bds 28 Morton
Faulk Walter A (Lucy V), yardman SP Co, res 28 Morton
Fennel John, gardener, res 424 Helman
Fenton Nina, clk 5-10-15 Store
Ferguson James C (Jessie), eng inspr SP Co, res 184 B
Ferren J A (Eva), eng SP Co, res 137 7th
Fetch F H, res 540 Holly
Fewel James M (Jennie), tmstr, res 264 Mechanic
Fiddler E W (Mamie), brakeman, 72 5th
Fielding Harriet C Mrs, res 143 Granite
Finley Irving (Bertha), res 361 Scenic Drive
Finneran Andrew (Margaret), section foreman SP Co, res 8th and A
Finneran Elizabeth, student, bds 8th and A
Finneran John, student, bds 8th and A
Finneran Leo, student, bds 8th and A
Finneran Mamie, student, bds 8th and A
FIRST NATIONAL BANK--E V Carter, Pres, C H Vaupel Vice-Pres, J W McCoy Cashier, E Main, sw cor 1st, Tel 102
FLACKUS EDWARD W (Hilda M)--Clk Shasta Grocery, res 155 8th
Flackus Wm (Cynthia), clk Shasta Grocery, res 872 B
Flagg Will H (Nellie), res 77 5th
Folk E D (Della), car inspr SP Co, res 76 Lincoln
Foltz Frank S (Odessa L), storekeeper SP Co, res 268 B
FORD GARAGE--F L Camps propr, Austin Hotel Bldg
Forgey Ed, section hand, res 265 3rd
Foss C P, res 26 S Pioneer
Foster Charles J (Clara A), grader, res 294 Oak
Foster W D (Gussie), shoe clk Enders & Sons, res 134 Manzanita
Fowler D E (F S), res 156 3rd
FOWLER LILLIAN E DR--Payne Bldg, Tel 5, res 156 3rd
Fox David F, res 244 Hargadine
Fox Sarah Mrs, res 96 Laurel
Fraley C W (Sarah), st commissioner, res 311 Mountain
Fraley Earl, teacher, bds 311 Mountain
Fraley Milton, student, bds 311 Mountain
Fraley Ralph, student, bds 311 Mountain
Freeman A Bert, Postal Clerk, bds 145 Scenic Drive
Freeman Charles, bds 261 Oberlin
Freeman Ethel, bds 261 Oberlin
Freeman Mary Mrs, res 261 Oberlin
Frizell Charles F, farmer, bds 243 Maple
Frizell S F Mrs, res 243 Maple
Frohbach H O (E Lucile), fruit processor, res 93 Bush
Frost G M, res Chestnut
Frost J, res end Wimer
Frulin LeMont, student, bds 661 B
Frulin Walter (Lily), conductor SP Co, res 661 B
Fulgham Anna Mrs, res 366 B
Fulgham Ernest, bds 366 B
Fulgham Joseph, bds 366 B
Fuller James E (Emma H), res 150 N Main
G
Gage Cornelius C, bds 543 Mountain
Gage Mary T Mrs, res 543 Mountain
Gailey H C (Rose), bkpr, 570 Fairview
Gaines J T (Willetta), fruit grower, res 575 Liberty
Gaines Orval, bds 575 Liberty
Gaines Zelma, student, bds 575 Liberty
Galbraith James (Elizabeth), lab, res 136 Sherman
Gall C C, bds 256 High
Gall E E, res Blvd
Ganiere Charles (Sophia), res 148 Wimer
Ganiere George H (Myrtle R), butter mkr Ashland Creamery, res 125 Nob Hill
Gard Ezra C (Ida M), lumberman, res 926 Blvd
Gard Glenn, student, bds 926 Blvd
Gard Reta, student, bds 926 Blvd
Garrett P C (Anna), brakeman SP Co, res 765 Blvd
Garrett Robert (Ellen), res 59 Manzanita
Gearhart Harvey H (Agnes), farmer, res Walker av
Gerwin Adolph (Florence), Home Laundry, res 248 Laurel
Gibson J R, fruit grower, bds 145 Scenic Drive
Giddings E E Mrs, res 107 N Main
Gill Desmond, student, bds 315 N Pioneer
Gill W D (Mertes), conductor SP Co, res 315 Pioneer
GILLETTE CHARLES H (Elizabeth)--Recorder City Hall, res 79 High
Gillette Hugo H (Belle), yardmaster SP Co, res 25 Gresham
Gillette Louis, bds 25 Gresham
Gillette M L Mrs, res 92 Church
Gilmore Henry G (Cynthia A S), music teacher, res 283 Scenic Drive
Glendenning Essie, bds 280 Palm
Glendenning W E (Winnie), Bureau Entomology, res 280 Palm
Glick C W, res 129 Granite
Glick Orval (Mary), res 234 Avery
Glieve L G (Frances), clk, res 286 Vista
Goble Horace Mrs, res Walker and Blvd
Goetze A C (Laura E), lab, res 295 Palm
GOOD DAVID G (Nettie)--Good Transfer Co, res 269 B
Good Gladys, student, bds 269 B
Good Guy (Edith), Good Transfer Co, res 14 Beach
Good L D (Nettie L), hostler SP Co, res 263 7th
Good Pearl, nurse, bds 269 B
Goodman Ralph C (Elizabeth T), train clerk, res 237 C
Goodyear Mary J Mrs, res 134 Church
Goodwyn T J, bds 97 Pine
Gorham N W (Barbara), brakeman SP Co, res 371 Mountain
Gorman A Mrs, res 366 Granite
Gorman Lulu, clk Home Bakery, bds 366 Granite
Goudy Wellington H (Harriet C), W H Goudy Co, res 156 Union
Graham A D, res 303 N Main
Graham J A, Patterson Orchard Co, res 303 N Main
Grainger Emma E Mrs, res 298 Hargadine
Grainger G M (Kate), carp, res 35 Granite
Grainger Maynie, bds 298 Hargadine
GRANITE CITY HOSPITAL--Susie E Arnold Supt, Blvd nr Palm av, Tel 133
Grant Sina Mrs, res 103 Laurel
Graves Amos A, So Ashland
Graves Phillip (Margaret), supt Lithia Park, res 242 Granite
Gray Charles A (Agnes M), farmer, res 1372 Iowa
Greenman D L, bds 31 Church
Greenman Eugene F (Mabel), carpet weaver, res 1304 Quincy
GREER BERT R (Lillian)--Editor Ashland Tidings, res 614 Blvd
Greer Eleanor, bds 614 Blvd
Greer Lillian, bds 614 Blvd
Greer T J (Jennie), miner, res 147 Church
Greer Vivian, bds 614 Blvd
Gregg Dwight, bds 126 Wightman
GREGG GRANT W--Physician and Surgeon, Payne Bldg, res 126 Wightman
Gregg Marian, bds 126 Wightman
Gregory A R Mrs, res 105 Pioneer
GRIEVE E R (Catherine)--Grieve Cigar Store, res 123 High
GRIEVE'S CIGAR STORE--15½ E Main, E R Grieve propr, Tel 124
Griffin J M Mrs, bds 155 5th
Grisez Cecil, bds 114 3rd
Grisez Mary K, res 207 Vista
Grisez Percy, auto dealer, bds 114 3rd
Grisez P M (Mary O), farmer, res 114 3rd
Grover Mary, bds 21 4th
Grubb Amy, Tidings Office, bds 762 A
Grubb Eunice, student, bds 762 A
Grubb J L Jr, lab, bds 762 A
Grubb J L (Mary E), res 762 A
Grubb Millard W, Postal Clerk, bds 762 A
Grubb Wayne N (Anna E), farmer, res end E Main
Grubb W C (Ivy), stationary fireman, res 170 Mountain
Guiley Paul (Dora), eng, res Pioneer
Gunter Clyde, student, bds 715 N Main
Gunter Gerald, asst fruit inspr, bds 715 N Main
Gunter Myra, teacher, bds 715 N Main
Gunter S C (Sarah), tel opr, res 715 N Main
Gustafson Oscar (Hilda), res 305 Granite
H
Hach Calvin, lab, bds 515 Liberty
Hach Everett, lab, bds 515 Liberty
Hach Ruby, bds 515 Liberty
Hach R W (Elizabeth), farmer, res 515 Liberty
Hadfield Ed (Violet), mail carrier, res 448 Helman
Hadfield F E Jr (Mary F), res 151 Coolidge
Haight Charles, SP Co roundhouse, res 525 E Main
Haines J (Sadie), gardener, res 477 Laurel
Haines Mellie Mrs, res 126 1st
Haight Verna D, bds 525 E Main
Hake G W (Hannah), fire warden, res 419 Willow
Hake Stanley, driver Ashland Ice & Storage Co, bds 419 Willow
Hale A L (Mary C), res 401 Beach
Hale Bernice, bds 423 Mountain
Hale Ethel, student, bds 423 Mountain
Hale R E (Clara), fireman, res 885 E Main
Hale R S (Mary), eng SP Co, res 60 5th
Hale W G (Azalia), janitor High School, res 423 Mountain
Hall Ada F Mrs, bds 129 Laurel
Hall Alex (Maggie), cook, res 42 3rd
Hall A W (Alma), moulder, res 152 Helman
Hall E K (Mary I), res 564 Liberty
Hall Lillian M, bds 107 6th
Hall Margaret J (wid John C), res 119 3rd
HALL T A DR--Swedenburg Bldg
Halley Maude, clk, bds 87 3rd
Halley Susan Mrs, res 87 3rd
Hammett Frank (Eva), mechanic, res 80 S Pioneer
Hammond Marguerite, student, bds 42 2nd
Hammond P K Rev (Emily M), Vicar Episcopal Church, res 42 2nd
Hammond V W, student, bds 42 2nd
Hardy Arthur V (Sadie L), bkpr Ashland Creamery, res 31 Gresham
Hardy Fannie Mrs, res 650 Ashland
Hardy J H, clk Enders & Sons
Hargadine C H (Carrie E), lab, res 144 2nd
Hargadine George (Beatrice), res 124 Alida
Hargrove Anna E, milliner, bds cor B and Pioneer
Hargrove Eleanor Mrs, res cor B and Pioneer
Hargrove Millinery, Anna E Hargrove propr, tel 131
Harner J L (E Jennie), res 303 Oak
Harrell Alfred, fireman, bds 1177 Iowa
Harrell J B (Ella M), frmn stamp mill, res 1177 Iowa
Harrell Ramona, nurse, bds 1177 Iowa
Harrell Reed, student, bds 1177 Iowa
Harrington E W (Bertie), fireman, res 90 7th
Harrington J H (Myrtle), lineman, res 95 Dewey
Harris Carl (Fay), switchman, res 660 B
Harris C A, farmer, res Guthrie
Harris Mary S, bds 685 Blvd
Harris M E (Isabel), res 675 Blvd
Harris Ralph, student, bds 660 B
Harris R S Mrs, res 546 Holly
Harrison H A (Helena), res 123 Oberlin
HARRISON N H--Ashland Vulcanizing Works, bds 123 Oberlin
Hart J C (Pearl), car inspr SP Co, res 455 Mountain
Hart Julius (Christina), res 550 Allison
Hartley Ada, dressmaker, bds 116 Nob Hill
Hartley V A Mrs, res 116 Nob Hill
Harvey A L Mrs, res 237 B
Hash Charles, bds 937 Oak
Hash H (Lottie), gardener, res 937 Oak
Hash May, teacher, bds 937 Oak
Hash Walter (Mary), drayman, res 124 Ohio
Haskins Edith, bds Paul Guiley
Haskins J W (N L), drayman, res 220 Garfield
Hast Alice, student, bds 111 Laurel
Hast Charles (Inez), assayer, res 111 Laurel
Hast Stewart, student, bds 111 Laurel
Hastings Jean, barber, bds 50 3rd
Hastings R W (Laura), barber, res 50 3rd
Hatch B H (Matilda C), res 217 Granite
Hatcher Clarence, clk Enders Store, bds 215 Gresham
Hatcher John W (Mattie N), lab, res 215 Gresham
Hathaway E S, bds 156 Manzanita
Hathaway J M, bds 156 Manzanita
Hawks Bert, bds 111 Nursery
Hawks S A (Bettie), res 111 Nursery
HAWLEY MAUDE DR--Chiropractor, First National Bank Bldg
Hayes Ella, bds 248 2nd
Hayes Shell (Ella), track walker SP Co, res 248 2nd
Hays Augustus H (Anna), res 487 Scenic Drive
Hays Estelle, bds 487 Scenic Drive
Hays L D (Eunice), mechanic, res 244 Mechanic
Hays Wimer, lab, res 487 Scenic Drive
Heath Ed E (Orra), car inspr SP Co, res 1023 E Main
Heath Fred Mrs, wks Home Laundry
Hecker Charles (Ethel), cigar maker, res 6 Beach
Hedberg Agnes, student, bds 90 2nd
Hedberg Elwood, student, bds 90 2nd
Hedberg G H (Sarah L), lineman SP Co, res 90 2nd
Hedgpeth V V (A Winifred), cashier freight depot, res 107 7th
Helman Baths, O O Helman propr, ft Laurel
Helman B F, taxi driver, bds 192 Mechanic
Helman J K (Grace), res 440 N Main
Helman Otis O (Emma), propr Helman Baths, res cor Otis and Laurel
Helman Ray E, plumber, bds 363 Helman
Hendricks James (Lizzie), drayman, res 258 3rd
Hengstler Julia Mrs, res 49 4th
Hensey George (Annie), gardener, res 384 Helman
Hensley Anna E Mrs, res 140 Nursery
Herbert A W (Sarah P), fruit grower, res 1001 N Main
Herbert Violet, bds 1001 N Main
Herndon Agnes Mrs, res 262 Hargadine
Herr L H, cook Vienna Bakery
Herricks Burton, bds 630 Blvd
Herricks L W (Effie), jeweler, res 630 Blvd
Herricks Luella, bds 630 Blvd
Herrin John H, res 343 N Main
Hibbs Irene, wks Home Laundry
Hibbs J Francis, bds 20 Lincoln
Hibbs W M (Nellie), brick mason, res 20 Lincoln
Hicks Blanch, bds 788 Penn
Hicks Ernest (Eliza), plumber, res 551 N Main
Hicks Ernestine, student, bds 551 N Main
Hicks J M, res 788 Penn
Hicks Wright, lineman, bds 551 N Main
Higdon Pearl Mrs, res 122 Helman
Higgins E M Mrs, res 162 Alida
Hill T W (Estella), real estate, res 400 Morton
Hile George (Anna), switchman, 64 3rd
Hillery Beatrice Mrs, bds 290 N Main
Hilty Lillian, bds 48 Gresham
Hilty Louis (Teresa M), conductor SP Co, res 48 Gresham
Hindman J M (Velma), tel opr, res 144 Nutley
Hinthorne B H (Hattie), photographer, res 95 Scenic Drive
Hoag J D (Lucinda L), res 595 Roca
Hockett W M (Frances A), res 60 Granite
HODGSON W D (Martha)--Hodgson & Reed, Real Estate and Loans, res 117 Laurel
Hodgson & Reed, 337 E Main, real estate
Hogue Ernest W (Jennie), farmer, res 500 Ashland
Hogue Grace, bds 391 Beach
Hogue P N (Alice M), res 391 Beach
Holley G B (Styles), farmer, res 219 Granite
Holmes C I, res near Normal
Holmes Harley, student, bds 77 Manzanita
HOLMES HOSEA P (Grace)--Holmes Bros Grocers, res 77 Manzanita
Holmes Lovila, student, bds 117 High
Holmes Marie, asst librarian, bds 117 High
HOLMES W B (Mattie)--Holmes Bros Grocers, res 117 High
Holmes Will, clk Holmes Bros, bds 77 Manzanita
Hoots Oscar (M), cook, res 940 B
Hopkins Jessie, bds Ed Lucas
Horr M E, miner, res 71 Laurel
Hosley Charles (Henrietta), res 171 B
Hosier Earl R (Laura), Water Commissioner, res Pioneer
Hosler Harry H (Grace B), janitor WS School, res 330 Almond
Hosley Roy E (Mildred), brakeman SP Co, res 145 3rd
HOSLEY WM H (Ella)--Ashland-Klamath Exchange, res 156 Mechanic
Hottenstine A D (Laura), miner, res 130 Helman
Howard C C (Lavina), eng, res 85 Union
Howard Louisa Mrs, res 480 Mountain
Howard O G (Lulu), res 502 Fairview
Howard Ollie, bds 480 Mountain
Howell E W (Maude M), res 296 Maple
Howell Kate Mrs, res 140 Factory
Hubbard B C, contractor, res 356 Laurel
Hubbard Dora L Mrs, bds 323 Granite
Hubbard Ralph S (Audrey), brakeman SP Co, res 356 Laurel
Hudson F W, carp, bds 338 Scenic Drive
Hughes T R (Martha), farmer, res 347 Beach
Humphrey C H Mrs, res 463 B
Humphrey L L, lab, res 299 Scenic Drive
Humphrey R N, lab, res 299 Scenic Drive
Humphrey W I, (Hanna), SP Co car shops, res 161 4th
Hunt E B, fruit grower, res 309 Harrison
HUNTER J B--Sec Ashland Fruit and Produce Assn, res 3 m e city
Huntley Marion, bds 105 Pine
Hurst O E (Mary), carp, res 437 Beach
Hurt E J Mrs, bds 531 Scenic Drive
Hurt J B (Dessa), fruit grower, res 531 Scenic Drive
Hurt J C (Pearl), res 361 Mountain
I
Icenhower J B (Laura), second-hand goods, res 148 Mechanic
Inlow C V (Delia), lab, res 78 Mountain
Inlow Gladys, bds 881 E Main
Inlow Jessie, bds 881 E Main
IOOF Hall, 51 N Main
Irwin Adam I (Sadie J), constable, res 156 N Main
J
Jack Emma L Mrs, res 355 Scenic Drive
Jacker M (Mary), mechanic, res 375 Otis
JACKSON CO ABSTRACT CO--G H Yoe Mngr, 70 N Main, Tel 206
Jackson D F (Cora), fruit grower, res 215 Nutley
Jackson D H, farmer, 1 m n city
James Irma Mrs, bds 131 N Main
James Mary J Mrs, bds 431 N Main
James R H, res 167 Church
Jarvis Anita, bds 283 High
JARVIS GEORGE O (Jessie)--Physician and Surgeon, office Sanitarium, res 151 Wimer, Tel 470-J
Jarvis Gladys, bds 283 High
Jarvis J W, res 283 High
Jasman E M Mrs, res 546 Holly
Jay Ezra (Sarah J), res 48 Oberlin
Jenkins Emma, bds 137 Oak
JENKINS G C--Mngr Gas Co, res 116 High
Jenkins George (Caroline), eng, res 137 Oak
Jennings Bonnia, student, bds 1116 Iowa
Jennings Eldon D (Ida), hostler SP Co, res 1116 Iowa
Jeter M Mrs, res 462 B
Jeter W E (Sarah R), Rooming House, res 386 B
Jillson A D (Alice), clk, res 578 Iowa
Jillson C R, bds 578 Iowa
Jillson Mayme, clk, bds 578 Iowa
Johnson Albert (Mary), res 600 Walnut
Johnson Anna Mrs, res 143 Nutley
Johnson Bernie Mrs, Christian Science Practitioner, res 137 N Main
Johnson Cassious (L M), shoemaker, res 118 High
Johnson Claire, stengr, bds 308 N Main
Johnson Effie, milliner, bds 476 N Main
JOHNSON F H (Lillian B)--Dentist, res 146 Manzanita
Johnson Gus, cook Hotel Austin
Johnson Ira (Sadie), bds 476 N Main
Johnson J K (Mary S), res 399 Mountain
Johnson John, res Willow
Johnson Lena, res Willow
Johnson Lorain, teacher, bds 137 N Main
Johnson Lulu, dressmaker, bds 476 N Main
Johnson Mary Mrs, res 216 Meade
JOHNSON'S JEWELRY STORE--O H Johnson propr, 150 N Main, Tel 347-J
Johnson Otis H (Mattie A), jeweler, res 308 N Main
Johnson Ray (Ella), res 176 Harrison
Johnson W L, res 476 N Main
Johnson Wm (Nancy P), Pastor Presbyterian Church, res 347 Almond
Jones C R D (Rebecca S), eng SP Co, res 203 Mountain
Jones Dorothy, student, bds 203 Mountain
JONES E V (Anna B)--Jones Garage, res 363 Helman
Jones Estelle, music teacher, bds 480 Liberty
Jones George W (Emma), farmer, res 562 Fairview
Jones John H, student, bds 662 Fairview
Jones Price (Martha A), res 480 Liberty
Jordan Frank (Mabel), contractor, res 227 Granite
Jordan P C (Lydia), elec, res 1098 Iowa
Jordan W F (Goldie), city elec, res 19 Granite
Jorfetz Emma, bds 486 Blvd
Joy Albert C (Beulah M), fruit grower, res Blvd ¼ m e city
Judy T W Mrs, bds 748 Blvd
K
Kaiser Armeda Mrs, teacher, res 172 Alida
KAISER EDWARD J--Postmaster, res 172 Alida
Kaiser Emil, bds 172 Alida
Kaiser Lillian, teacher, bds 172 Alida
Kaiser Mary Mrs, bds 172 Alida
Keegan P H (Mayme), helper SP Co, res 1401 Blvd
Keene G W, Ashland Barber Shop
Keene Walter (Shirley), eng, res Memorial Hall
Keller (Fannie E), conductor SP Co, res 606 Allison
Keller Ivern, student, bds 606 Allison
Keller Leota I, bds 606 Allison
Keller Robert, student, bds 606 Allison
Kelsey W E, carp, res 457 Holly
Kentnor S A Mrs, res 188 Factory
Kenyon E E (Emma), res e s Ashland Section 10
Kenyon Gladys, bds E E Kenyon
Kerney Pearl Mrs, res 138 3rd
Kerr Azalea, student, bds 1319 Quincy
Kerr Joe (Harriet R), gardener, res 1319 Quincy
Ketchum G H (Elizabeth), eng, res 75 Helman
Ketten M (Florence), wks Gas Co, res 29 Pioneer
King George W (Mary), fruit grower, res 108 Nutley
King Otis (Stella), res 460 B
King John H (Grace), wks SP Co, res 283 B
Kingsbury C S Mrs, res 159 Laurel
KINNEY ALBERT E (Mabel W)--Beebe & Kinney, res 55 Granite
Kinsman M M Mrs, res 162 S Pioneer
Kirkpatrick John M (Cornelia G), farmer, res end Leonard
Kirshbaum M G, res 129 Almond
Kittridge Walter (Maude), cattleman, res 309 Scenic Drive
Kleinhammer Claus (Frances), res 287 Morton
Klum C W (Jane), conductor SP Co, res 823 Blvd
Klum Harriet Mrs, bds 823 Blvd
Koehler Emma, bds 447 Scenic Drive
Koehler J F (Anna), carp, res 447 Scenic Drive
Koehler Samuel, lab, bds 447 Scenic Drive
Kohagen J A, notions, 279 E Main, rms same
Knutzen Charles, lab, bds 519 Mountain
Knutzen C J (Leona), lab, res 519 Mountain
Knutzen Lottie, bds 519 Mountain
KRAMER GEORGE N (Beryle N)--Agt Southern Pacific, res 332 Hargadine
L
Lafferty T C (Ruby), fireman SP Co, res 928 B
Lamb A L (Lydia J), contractor, res 343 Mountain
Lambkin C B (M Etta), real estate, res 125 Oak
Lance C E, res 148 Laurel
Laughlin Jack (Ida), res 176 Mechanic, furnished rooms
Lane Clarence E (Minnie), agt Grand Union Tea Co, res 148 Laurel
Lane E J, West Ashland
Lane Floyd M, blacksmith, bds 582 Allison
Lane W M (Elizabeth), res 582 Allison
Larder George, section hand, bds 323 Laurel
Larder West (Mary), res 323 Laurel
Leavitt Alice, bds 440 Chestnut
Leavitt Amy D, bds 440 Chestnut
Leavitt Grace M, bds 440 Chestnut
Leavitt Henry H, fruit grower, res 440 Chestnut
Lefler T M (Emma), res 66 Mountain
LEMERY J A (Olive)--Atty at Law, Real Estate, Insurance and Loans, Stocks and Bonds, 300 E Main, res 58 Alida
Lemley Edward (Ada), farmer, res 321 Hargadine
Leonard Ralph W (Grace A), bldg contractor, res 143 Nutley
Lewis G N (Agnes), brakeman SP Co, res 56 Church
Lidstrom Francis, res 131 Ohio
Lindsay Margaret, res 57 Church
Lindsay Wm, bds 996 Oak
LITHIA BAKERY--180 E Main, Light Lunches Served, Reinhart & Taylor, Proprs, All Our Bread Made of Lithia Water
Livingston A G (Maude M), eng SP Co, res 1165 E Main
Long A M (Effie), plumber, res 130 8th
Long Arthur, bds 130 8th
Long Ezra, bds 130 8th
Long Frank, lab, bds 346 Helman
Long John A (Nellie), res 498 Oak
Long Martha Mrs, bds 111 Nursery
Long M N (M Anna), res 323 Granite
Long O W (Eliza), pass conductor, res 117 8th
Long Raymond, bds 117 8th
Loomis Algie, lab, bds 609 Blvd
LOOMIS CHARLES L (Nellie L)--Confectionery, res 609 Blvd
Loomis Clara Mrs, res 662 B
Loomis Doris, student, bds 609 Blvd
Loomis J J (Lenora), switchman, res 107 4th
Loomis Will F (Mabel), grocer, res 249 B
Loveland Carl H (Julia), music teacher, res 47 Union
Lovesee Thomas, lab, bds 938 Oak
Low O D, res So Ashland
Lowe Amelia, bds 341 Vista
Lowe George M (Teresa), drayman, res 341 Vista
Lucas Ed (Cora), Gurnie Rooming House
Lucey John, switchman, bds 104 3rd
Lucke Gertrude Mrs, bds 391 Beach
Lyman E E (Elma L), car insptr, res 266 3rd
Lynch Milton T (Hattie M), drayman, res 292 Liberty
Lyons D B (Elsie), foreman of inspection SP Co, res 192 Mountain
Mc
McAllister George C (Minnie), Lawyer, res 143 Gresham
McAllister Ruth Mrs, res 295 Granite
McCall Lydia, Gen Delivery Clerk post office, bds 153 Oak
McCann A (Alice), fireman, res 62 4th
McCarthy A G Mrs, res 595 N Main
McClanahan Annice Mrs, bds 172 Mountain
McClaren J K (Margaret), farmer, res 351 Morton
McCloud A Mrs, res 550 Fairview
McCoy Jane, res 424 Helman
McCOY J W (Agnes G)--Cashier First National Bank, res 253 N Main
McCumber Martha Mrs, bds 329 Beach
McCune Joseph N (Sarah H), carp, res Lower Ashland
McCurry D N (D C), lab, res 743 Oak
McDaniels B E Mrs, res 55 Pine
McDonald Angie, stengr, bds 148 Orange
McDonald Inez, bds 247 2nd
McDonald J A (S C), res 685 B
McErlane Esther, bds 144 4th
McErlane Lydia Mrs, res 144 4th
McFarland Albert E, carpenter, res 692 B
McFarland Harvey H, bds 692 B
McFarland Virl, nurse, bds 692 B
McGavern Mabel, bds 502 Allison
McGavern S A (W), principal East Side School, res 502 Allison
McGee Allen O (T Stellottie), clk Swift & Co, res 73 Pine
McGee Andrew, clk Enders' Store, bds 137 1st
McGee Frank, bds 2 Glenn
McGee H E Mrs, bds 364 Vista
McGee I M Mrs, res 137 1st
McGEE JAMES H (Olive)--Propr McGee's, res 342 Vista
McGee L, bds 1150 Oak
McGee Myrtle, stengr, bds 137 1st
McGEE'S--J H McGee propr, Dry Goods, Ladies' Furnishings, Elks Bldg
McGruder Jennie, bds 112 B
McKibber Bessie G, bds 1064 Ashland
McKibber C W (Emma H), elec eng, res 1064 Ashland
McKinney C K, propr The Elkhorn, res 157 Upper Laurel
McKinney John D (Bertha), res 116 Lincoln
McLeod Alexander (Eva), res 650 Fairview
McMichael J H (Marguerite), res 733 B
McMichael Lee (Olive), miner, res 132 Elizabeth
McMillan Alexander (Eva), chicken raiser, res 110 8th
McMillan Lillian, bds 110 8th
McMillan Wm, bds 110 8th
McNabb George W (Leonora B), boiler maker, res 41 5th
McNair James, clk McNair Bros, bds 323 Oak
McNair James J (Lulu A), res Scenic Drive nw cor Brush
McNAIR SAMUEL B (Louise G)--McNair Bros, res 122 Oak
McNAIR WM H (Leonora A)--McNair Bros, res 323 Oak
McRay John D (Lizzie), res 567 Blvd
McWilliams F G (Anna), real estate, 126 Church
McWilliams Francis, teacher, bds
McWILLIAMS J K--Salesman, Chevrolet, bds 126 Church
M
MacCracken Chester, student, bds 217 N Main
MAC CRACKEN DR GORDON (Edith B)--Res 217 N Main
MacDiarmed Nellie G, bds Scenic Drive
Macomber Mary Mrs, res 199 Meade
MAGAZINES of All Kinds--Medford Cigar Store
Mahoney Edward (Juliet), res 117 Union
Maize E H (Emily), Bagley Canning Co, res 143 6th
MANN F H (Louise)--Ashland Art Shop, res 111 B
Marrett J O (Pearl), conductor SP Co, res 126 Nursery
MARS J D (Edith)--Overland Shoe Shop, res 51 3rd
Marske Albert A (Maude), eng SP Co, res 459 N Main
Martin Charles C (Jennie L), dept fruit insptr, res 346 Iowa
Martin Charles C (Jennie L), fruit grower, res 346 Iowa
Martin James E, res 922 Blvd
Martin John E, res 922 Blvd
Martin Lawrence, lab, bds 346 Iowa
Martin Ralph, lab, bds 346 Iowa
Manx The, S B Stoner propr, E Main
Mary John (Bessie), tailor, res 92 Church
Mashburn John R (Lillie R), harness maker, res 63 Pine
Mast C J, res 852 2nd
Mastier A Mrs, dressmaker, res 108 Harrison
Mastier Florence, student, bds 108 Harrison
Mastier Harold, student, bds 108 Harrison
Masonic Temple, N Main
Mathes H G (Kate C), farmer, res 73 Granite
Mathes Jennie, bds 115 N Main
Mathes Mary, student, bds 73 Granite
Mathes Wm Mrs, res 115 N Main
Mathews Clarence, bds 112 Maple
Mathews George (Jennie), lab, res 112 Maple
Mattern Herman (Frederika), mining eng, res 208 Hargadine
Mattingley James (Myra), res Strawberry Lane
Maxedon Arthur, student, bds 977 B
Maxedon J R (Ruth), news dealer, res 977 B
Maxey J C, bds 748 Blvd
Maxey W L (Maude), conductor SP Co, res 748 Blvd
Maynard George R (Annabel), paper hanger, res 435 Guthrie
MEDFORD CIGAR STORE--At corner Main and Fir. Good Smokes
Merrill E T (Mary A), timber dealer, res 570 Blvd
Merrill Evelyn, teacher, bds 631 Blvd
Merrill Frank R (Ella S), janitor E S School, res 631 Blvd
Merrill Harold, student, bds 631 Blvd
Merrill K B (Hazel), res 520 Terrace
Meyers Ella, bds 95 Dewey
Michel Otis (Dora), res 49 4th
Mickelson Victoria S C (wid Michel M), res 209 Oak
Miller Beatrice, bds 366 Hargadine
Miller Carrie E Mrs, res 611 Beach
Miller Cassius L (Bertha I), signal service, res 74 3rd
Miller E M (Sarah M), res 102 Granite
MILLER EUGENE E (Lillian M)--Propr Vienna Bakery, res 137 Church
Miller Joe S (Claretta), tmstr, res Avery and Blvd
MILLER JOHN M (Bessie)--Bureau of Entomology, res 428 Palm
Miller Jud V (Eurania), eng SP Co, res 364 Hargadine
Miller O R (Ola), brakeman, res 89 Granite
Miller Rose Mrs, res 102 Oak
Miller Russell, bds J S Miller
Miller S E Mrs, res 366 Hargadine
Mills D R, res 208 E Main
Mills Ella B (wid E Vernie), res 478 Blvd
Mills Jessie, bds 315 Almond
Mills John W (Talitha C), res 315 Almond
Millican H H (Alta), res 345 Scenic Drive
Million Charles C (Mattie), farmer, res 627 Oak
Million Joseph T, res 540 Oak
Million Mildred E, bds 603 Oak
Million W B (Cora), drayman, res 603 Oak
Millner G E, res Blvd
Minkler David L (Carrie R), res 240 C
Minor Wm (Azilda), carp, res 600 Indiana
Mitchell Horace V (Cora), stockman, res 236 Mountain
Mitchell Seaborn S (Carrie E), res 534 Fairview
Mitchell Vernon, student, bds 236 Mountain
MITCHELL WM C (Blanch M)--Mitchell & Whittle, res 75 Bush
Monroe George W (Emma), car foreman SP Co, res 90 6th
Monroe J Henry (Frances), farmer, res Walker and Blvd
Montgomery B F (Dora), car builder SP Co, res 57 5th
Moody Edith I, student, bds 107 Manzanita
Moody Eugene D, switchman, bds 107 Manzanita
Moody Z A (Catherine), eng, res 107 Manzanita
Moody Zenas F, agt Pacific Fruit Express, bds 107 Manzanita
Moore C S Mrs, bds 355 B
Moore Frank W (Edith N), res 364 Vista
Moore I C (Louisa), res 160 Cal
Moore W E (Mabel), mail carrier, res 467 Scenic Drive
MOORE WM J (Anna H)--Atty at Law, Office 4 Mills Bldg, res 290 N Main
Morehouse Caribel, teacher, res 56 3rd
Morehouse Sherman (Carrie E), carp, res 56 3rd
Morthland Lottie, bds 1193 Blvd
Moritz Fred (Elizabeth), res 475 Auburn
Moritz Pearl, bds 475 Auburn
Morgan J M (Kate), farmer, res 520 Mountain
Morgan John, drayman, bds 257 3rd
Morgan J S (Jane), SP Co yard man, res 556 B
Morgan Mike (Emaline R), tmstr, res 351 N Main
Morgan Ray, student, bds 520 Mountain
Morgan S Martha Mrs (wid Samuel M), res 257 3rd
Morris Julia Mrs, res 139 2nd
Morris Rance C (Adeline), res 568 E Main
Morris S R (Cora), res 122 Church
Morris Thomas A, res Ayers Spur
Morrison Catherine Mrs, res 1049 Ashland
Morrison Elmer, bds 1049 Ashland
Morse Charles L (Stella F), fruit grower, res 632 Walnut
Morse J H (Maggie S), fruit grower, res 632 Walnut
Morthland Albert E (Abbie E), SP Co, res 1193 Blvd
Morton Alta P, bds 155 7th
MORTON JOSHUA J (Lydia A)--Morton & Son, res 155 7th
Morton Nellie L, bds 155 7th
MORTON OLIVER O--Wks Morton & Son, bds 155 7th
Mosier J B (Sarah), lumber grader, res 143 Mechanic
Mowat Edwin L, student, bds 8 Beach
Mowat Lynn D, reporter Tidings, bds 8 Beach
Mowat William H (Janet F), mngr Postal Tel & Tel Co, res 8 Beach
Muggy Angeline, bds 99 Union
Mulit Francis E, bds 276 Mechanic
Mulit Marietta Mrs, res 276 Mechanic
MULLER ROBERT (Eunice)--Bon Ton Bakery, res 248 3rd
Murphy Fern, student, bds 633 3rd
Murphy G C (Alice), res 105 Pine
Murphy J J (Gertrude), res 486 Blvd
Murphy Ray, bds 486 Blvd
Murphy Murray (Blanch), ranch
Murphy Wm, res 197 Granite
Murray Marcus M (Mary E), tmstr, res 872 Iowa
Myers Bernice, bds 259 High
Myers Fleta, bds 753 Blvd 7
Myers James J (Emily E), res 753 Blvd
Myers Ila M, teacher, bds 753 Blvd
Myers Voley A (Coyla M), tel opr, res 323 Almond
Myers Wm (Annie L), res 259 High
N
Nall O K, res 80 Granite
Natstead N N (Katie), miner, res 142 B
Neeley L (Mariam), eng SP Co, res 156 7th
Neil Angela, bds 502 Blvd
Neil Fred (Clara), farmer, res 39 4th
Neil Leander A, farmer, res 502 Blvd
Neil Robert P (Ida M), stockman, res 123 Factory
Nelson Emil, stockroom clk SP Co, bds 252 B
Nelson Frank L (Lena), grocer, res 188 Alida
Nelson Freda, nurse, The Sanitarium
Nelson Frederick T (Ada B), carp, res 160 Orange
Nelson J W (S J), eng SP Co, res 517 Blvd
Nelson Matilda Mrs, bds 343 B
Neville Alvin, student, bds H J Neville
Neville Henry J (Mary), fruit grower, res 103 Strawberry Lane
Neville Ira, student, bds H J Neville
NEWCOMB WALTER E (Mary)--Mngr Western Union Tel Co, res 117 Nob Hill
Newell Zella, waitress Hotel Austin
Newland Mary L Mrs, bds 500 Holly
Nichol Andrew (Matilda), lab, res 518 Iowa
Nicholson L B (Lily B), eng Municipal Power Plant, res Strawberry Lane
Nickerson Clifford H (Bertha W), carp, res 607 Iowa
Nims Charles W (Mary), Nims & Saunders, res 125 N Main
Nims & Saunders, C W Nims, S Saunders, proprs, 108 N Main
Nininger Amos C (Vera), White House Grocery, res 80 S Pioneer
Nisbet James (E Adelaine), Home Laundry, res 138 Pioneer
Norris D D (Elizabeth), train clk, res 91 Church
Nortridge E W (Ancil), lab, res 260 Orange
Nortridge Maude, bds 272 Orange
Nortridge Wm (Annie), res 272 Orange
Norton A H Mrs, 225 B
Norton Alice Mrs, bds 423 Helman
Norton Cecil, student, bds 423 Helman
Norton E N (Florence), dairyman, res 423 Helman
Norton Gladys, student, bds 423 Helman
Norton H Loleta, teacher, bds 225 B
Norton Mary, student, bds 423 Helman
Norwood Harold L (Julia E), linotype opr Ashland Tidings, res 475 Palm
O
Obrist Alvin, bds 548 C
O'Donoughue Fern, bds 335 Almond
O'Donoughue Ivan, messenger, bds 335 Almond
O'Donoughue Margaret E (wid Walter), res 335 Almond
O'Donoughue Viva, student, bds 335 Almond
Ogg George G (Minnie), res 137 N Main
Olds Mabel C Mrs, res 649 E Main
Olsen Caroline, bds 699 Walnut
Olsen C J, fruit grower, res 699 Walnut
Olsen Otto, fruit grower, res 699 Walnut
O'Neal Alita Mrs, bds 778 Penn
OREGON GAS & ELECTRIC CO--Clifford Jenkins mngr, 67 N Main, Tel 193
Orr DeWitt S, bds 309 Harrison
Orr Mary Mrs, res 309 Harrison
ORRES L J (Julia)--Custom Tailoring, Shirts and Underwear Made to Order, Cleaning
and Pressing, Oak St, Tel 64, res 507 Palm
Oslin S J (Bertha E), lab, res 123 Ohio
Osmun Ruth, opr Pac Tel & Tel Co, bds 143 Mechanic
Overholser L B (Pauline), pastor Church of the Brethren, res 296 Helman
OVERLAND SHOE SHOP--Cor Main and Blvd, J D Mars propr
Owen A C Mrs, res 166 N Main
Owens George, res Mountain View Ranch
P
PACIFIC STATES TEL & TEL CO--W W Ussher mngr, 11 Oak
Palmer E L, lab, bds 462 B
Palmer E S, lab, res 462 B
Palmer W E (Mary A), res 156 Lincoln
Palmerlee H S (Grace), mail clk post office, res 93 Granite
Parker Glenn, student, bds 773 Blvd
Parker Lucinda Mrs, bds 130 8th
Parker Wm, lineman, bds 59 6th
Parkinson George (Hazel), baggageman, res Osborne
Parman George A, carp, res 843 B
Parman G G (Margaret E), res 843 B
Parman P Anna, bds 843 B, ironer Home Laundry
Parslow Minnie M Mrs, res 75 Wimer
Parslow M Louisa Mrs, res 75 Wimer
Parsley George D, mechanic SP Co, res 692 B
PARSON J S DR (Olive B)--Res and office 138 N Main
Parton George F (Mildred), farmer, res Indiana
Patrick Orra, teacher, res 219 Upper Almond
Patrick W A (Mary E), res 219 Upper Almond
Patterson Elliott, bureau entomology, bds 247 2nd
Patterson J T (Lizzie), lab, res 247 2nd
Patterson Lillian, bds 639 N Main
Patterson Rose, bds 639 N Main
Patterson Sylvester (Sarah E), res 639 N Main
Patten Fred (Zetta), res 167 Ohio
Patton C A (Myrtle), res 396 Helman
Patton W L, carp, bds 192 Mechanic
PATTY JOHN F (Rose E)--Furniture and Hardware, res 345 E Main
Paul W H (Beatrice), shingler, res 185 Granite
PAULSERUD OLIVER A (Everyl)--Paulserud & Barrett, res 114 Oak
PAULSERUD & BARRETT--Ladies' and Gent's Tailoring, Official Southern Pacific Tailors, 171 E Main, Tel 119
Payne A Grace, bds 30 Granite
Payne Andrew S (Bertina M), carp, res 128 Pioneer
Payne Annie, student, bds 1410 Blvd
Payne Clark, student, bds 1410 Blvd
Payne C T (Elizabeth), res 508 N Main
Payne C T Jr (Estella), drayman, res 1410 Blvd
Payne Doretha, student, bds 128 Pioneer
Payne E Clifford, carp, bds 30 Granite
Payne Fred, student, bds 128 Pioneer
Payne Homer, student, bds 1410 Blvd
Payne Lyman E (Lucy E), res 30 Granite
Peachey A H (Nettie), farmer, res 100 Lincoln
Peachey Lee, student, bds 100 Lincoln
Peachey Nelle, teacher, bds 100 Lincoln
Peffley Orpha, bds 571 Chestnut
Peil Emil (Grace), res 52 Granite
Pellett George W, bds 322 Wimer
Pellett Harry (Grace), Ford agent, res 31 B
Pellencer J R, West Ashland
Pelton Lottie L Mrs, res 228 B
Penniston Charles W, gardener, res Indiana
Penniston F H, Penniston Granite Co, res 200 Helman
Penniston Frederick S, gardener, res Indiana
Penniston S, Penniston Granite Co, res 200 Helman
Penniston W B, Penniston Granite Co, res 200 Helman
Pepper W S (Alice), res 495 Beach
PEROZZI DOMINGO (Louise)--Propr Ashland Creamery, res 88 Granite
Perrin C J (Marie), res 111 Coolidge
Perrin J D Mrs, res 129 5th
Perry Ida Mrs, res 563 N Main
Perry Nellie, bds 400 Liberty
Peters S A (Nellie), farmer, Blvd cor Walker
Philpott J H (Opal), brakeman SP Co, res 192 Harrison
Phillips G Fay, student, bds 1068 E Main
Phillips Lena A Mrs, res 1068 E Main
Phillips L R, clk Enders & Sons
Phillips Reuben (Matilda A), ice mkr Ashland Ice & Storage Co, res 435 Granite
Phillips Winifred, bds 435 Granite
Phipps Edward E (Edith), real estate, res 113 Pine
Phipps Ivan, student, bds 113 Pine
Phipps John C, lab, bds 113 Pine
Phipps Troy, student, bds 113 Pine
Pierce C H Mrs, bds 123 Oberlin
Pinkerton F W Mrs, res 743 E Main
Pinnion Lily, bds 64 Gresham
Pinnion Miles, res 517 Iowa
PIPES AND TOBACCO--Medford Cigar Store. Corner Main and Fir
Pittman I D, plumber, res 324 Terrace
Pittman Ira L, student, bds 324 Terrace
PLAZA GROCERY--Cor Water & N Main, C E Sams propr, Tel 78
Plumadore Mae, waitress Hotel Austin, bds 162 Pioneer
Plumerth Maria Mrs, res 164 6th
Plymale Morris, wks SP Co, bds 563 N Main
POHLAND H F (Augusta C)--Pres Citizens Banking & Trust Co, res 678 Blvd
Poley C J, conductor SP Co, bds 784 A
POLEY DRUG CO--Poley & Elhart proprs, 17 E Main, Tel 209
Poley Joseph (Josephine), farmer, 385 B
Poley Minnie, bds 385 B
Poley Wilmer M (Georgiana), druggist, res 64 Gresham
Poole Mary Mrs, res 356 Avery
Poor Herbert, bds 78 3rd
Poor Joseph C (Essie S), eng SP Co, res 78 3rd
Porter Caleb O (Minnie), conductor SP Co, res 143 8th
Porter Caroline E Mrs, res 36 2nd
Porter Charles O, bds 143 8th
Porter C I J (Minnie), mechanic SP Co, res 267 Maple
Porter Edith G, milliner, bds 36 2nd
Porter Frank J, brakeman SP Co, bds 143 8th
Porter Fred E (Alice), fruit grower, res 223 Maple
Porter I F (Celia), farmer, res 95 Coolidge
Porter Riley C (Jessica), Chief of Police, res 403 Palm
Porter Ruth, teacher, bds 223 Maple
POSTAL TEL & TEL CO--W H Mowat mngr, 37 E Main, Tel 29
Potter Catherine, rooming house, res 4th and B
Potter Cecil D, bds 30 2nd
Potter E A, fruit grower, res 559 Scenic Drive
Potter Ellis, lab, bds 471 Mountain
Potter Elsie, bds 471 Mountain
Potter Frank (Ida A), carp, res 471 Mountain
Potter Glenn, student, bds 471 Mountain
Potter Grace, bds 471 Mountain
Potter Lillie, bds S A Potter
Potter Ralph E, gardener, bds 30 2nd
Potter Wm R (Rosetta), res 30 2nd
Powell Alden, bds 281 Oak
Powell Allie (Rosie), res 462 A
Powell Benjamin L (Lulia M), painter, res 196 Nutley
Powell D Sherman (Lillian A), contractor, res 281 Oak
POWELL THADDEUS L (Laura M)--Cigars and Confections, res Oak and Mechanic
Powell Walter P (Elizabeth), res 606 Iowa
PRACHT A HUMBOLDT (Susie)--Mngr Natatorium, res 234 Vista
Pracht Max (Mary), fruit grower, Euclid av nr Harrison
Pracht Maxine, bds M Pracht
Pracht Wm, bds M Pracht
Prescott Charles, bds 527 Chestnut
Prescott Clarence (Anna), carp, res 435 B
Prescott G C (Grace), res 475 Chestnut
Prescott Herbert, student, bds 527 Chestnut
Prescott Winfred (Mary R), fruit grower, res 527 Chestnut
Price Mary E, bds 122 Laurel
PROVOST BROS--J Henry and P Sylvain proprs, 38 E Main, Hardware
Provost Flora, student, bds 264 Oak
PROVOST J HENRY (Blanch)--Provost Bros Hdwe, res 109 Vista
Provost Laura, bds 264 Oak
Provost Lena, student, bds 264 Oak
Provost P, res 264 Oak
PROVOST P SYLVAIN (Lillian)--Provost Bros Hdwe, 95 Meade
PURUCKER HERMAN O (Lilla)--Agt Metropolitan Life Ins Co, res 123 Pioneer
Purves A M Mrs, bds 661 Iowa
Purves A R (Angela), res 186 Wightman
PURVIS NELLIE--Nurse Sanitarium, res same
Putnam F L (Myrtle), tmstr, res 166 Hargadine
Pygal Helen, bds 259 Laurel
R
Radcliff Esther Mrs, res 144 4th
Radcliff Wm A, wks Ashland Iron Wks, bds 144 4th
Ramsey Amy, bds 338 Scenic Drive
Ramsey Charles, farmer, res 338 Scenic Drive
Ramsey W Sherman (Susie M), bridge worker, res 140 Orange
Rasor Earl L (Bernice), res 337 Scenic Drive
Rauley Callie, bds 248 5th
Reader L E Mrs, res 71 Gresham
Redifer Audrey, student, bds 264 7th
Redifer G W (Ada), car insptr SP Co, res 264 7th
Reed M A Mrs, res 759 Palm
REED M C (RUTH L)--Real Estate, res 67 Scenic Drive.
Reed Violet, clk Crowson's
Reed Violet, bds B Morris
Reese H F, ranch
Reese Walter Mrs, bds 156 8th
Reeder T T (Rebecca), gardener, res 886 Oak
Reeder Wallace, bds 886 Oak
Reives A V (Effie L), conductor SP Co, res 66 2nd
Rehn Charles (Adelaide), brakeman SP Co, res 259 B
Reno E A Mrs (wid Louis K), res 371 Gresham
Reno Horace V, bds 371 Gresham
Reno J K, fireman, bds 371 Gresham
Reynolds Forest, student, bds 397 Guthrie
Reynolds Leola, student, bds 397 Guthrie
Reynolds Z Z (Hattie), fruit grower, res 397 Guthrie
Rice James M, fruit grower, res 608 Terrace
Richards A S Mrs, res 47 5th
Richards C A, civil eng, bds 47 5th
Rickman Minnie, bds 166 N Main
Riel George, cook Hotel Austin
Rigdon Effie, cook Columbia Cafe
Riggs J D (Anna), Bureau Entomology, res 239 2nd
Riley Russell D, opr Postal Tel & Tel Co, bds Columbia Hotel
Ritzinger Fred, bds 1360 Ashland
Ritzinger Nick (Theresa), lab, res 1360 Ashland
Roach Earl (Elizabeth), drayman, res 168 Meade
Roach Lita Mrs, bds 763 B
Roberson E E (Luella), piano tuner, res 1228 E Main
Roberts Chester, Curt's Restaurant, bds 400 Beach
ROBERTS CURTIS W (Lela M)--Propr Curts Restaurant, res 111 3rd
Roberts Emma J (wid George C), res 400 Liberty
Roberts Glenellen, student, bds 343 Mountain
Roberts J T (Lou), lab, res 156 5th
ROBERTS L A (Mabel A)--Atty at Law, res 197 Morton.
Roberts L L, res 565 Allison
Roberts Robert (E), lab, res Elizabeth
Roberts Rowena, bds 197 Morton
Roberts Wm, res Avery
ROBERTSON CHARLES (Nell)--White House Grocery, res 84 Garfield
Robertson J R (Grace M), farmer, res 340 Almond
Robison George M (Anna M), Fire Chief, res 110 Laurel
Robison Merle (Fern), mechanic, res 112 Nob Hill
Rocho John F (Maude), res 115 Granite
Rogers Charles H (Nellie), car insptr SP Co, res 943 Oak
Rogers Jennie C Mrs, res 345 Iowa
Rogers Levi W (Catherine), farmer, res 983 Oak
Rogers Wm L (Josephine), barber, res 334 Almond
ROGUE RIVER BARBER SHOP--Clyde Castolo propr, 175 E Main.
Rondeau Jennie Mrs, bds 550 Fairview
Root Charles W (Virginia M), res 325 N Main
Rorick Loretta Mrs, bds 137 Upper Almond
ROSE BROS CONFECTIONERY--C R and H Rose proprs, 145 E Main.
Rose Charles R (Laura), Rose Bros, res 550 E Main
Rose G R Mrs, bds 117 Upper Almond
Rose G W (Gladys S), cond SP Co, res 492 Allison
Rose O Howard (Delia M), Rose Bros, res 3 Hillcrest
Rosecrans F E (Bessie), lab, res 157 Mechanic
Rouse Rance, porter Hotel Austin
Routledge Ella P Mrs, dressmaker, res 147 Nutley
Rowland Charles M (Etta A), painter, res 56 Roca
Rowley Alvin A (Laura A), carp, res 125 8th
Rowley Mrs E (wid James H), res 115 Lincoln
Rudd James (Ella), res 324 Liberty
Ruger John A (Maude E), car repr SP Co, res 42 Gresham
Ruger Pearl, bds 42 Gresham
Rumsey Florence, dressmaker, bds 102 Oak
Russell Ann H (wid James H), res 117 N Main
RUSSELL F E (Anna)--Supt Municipal Power Plant, res 121 Laurel.
Russell Nellie, bds 117 N Main
Russell Mabel, bds 117 N Main
Ryan E J Mrs, bds 95 Dewey
S
Salsbury Frank (Laura), res 767 Oak
SAMS CHARLES E (Minnie O)--Grocer, res 468 Hellman.
Sams G E, bds 468 Helman
Sams W H, elec eng, bds 468 Helman
Sander Clara Mrs (wid Joseph), res N end Helman
Sander Henry B (Mamie), res Lower Helman
Sander Joseph H (Clara), gardener, res 1149 Oak
SANDER LEO B (Theresa)--Dairyman, bds Mrs. Clara Sander.
Sander Wm G (Agnes M), florist Nevada se cor Helman, res same
Sanford Horatio S (Eliza B), miner, res 91 Gresham
Sanford T W (Anna C), brakeman SP Co, res 129 High
Sankey F B (Genevieve), motion picture opr, res 97 Pine
Satterfield C A Mrs, res 108 Granite
Saunders Claude, barber, bds 633 Iowa
Saunders James B (Clay E), barber, res 633 Iowa
Sawyer Bertha Dr, bds 321 N Main
Sayle Harry (E Stella), clk SP Co, res 39 Union
Sayle James P (Melissa J), J P Sayle & Son, res 183 Gresham
SAYLE JAMES T (Alice)--J P Sayle & Son, res 665 E Main.
Sayle Ray A (Myrtle), lineman, res 59 6th
Schuerman August (Caroline), res 214 C
Schuerman Fred, student, bds 214 C
Schwein Louis (Belle), butcher, res 44 Church
Scott A E (Erma), SP Co, res 372 Iowa
Seidler Martin, lab, bds L B Sander
Selby Arthur (Grace), fireman SP Co, res 373 Vista
Selby Grant, bds 373 Vista
Sergent Hilda, bds 591 Fairview
Sergent Mary, bds 591 Fairview
Sergent Mildred, bds 591 Fairview
Sergent P D (Mary E), Bureau Entomology, res 591 Fairview
Server Kate F, maid Hotel Austin
Settle Arvel, bds 267 8th
Settle L (Anna), lab, res 267 8th
Shaffer Bennett F (Caroline), res 168 Garfield
SHASTA GROCERY--W M Flackus propr, Groceries, Flour and Feed, 214 4th.
Shaver Myron (Helen M), res 1111 Iowa
Shaw Edwin B, res 154 B
Shaw G W, res West Ashland
Shaw R J (Virginia), miner, res 487 Rock
Sheldon Mark M, res 705 Penn
Shelton George L (Carrie B), janitor Elks Temple, res 138 3rd
Shelton M H (Lulina), res 472 Scenic Drive
SHEPHERD CHARLES F (R Madora)--Shepherd & Son Pianos, res 658 Blvd
Shepherd L Kale, Shepherd & Son Pianos, bds 658 Blvd
Shepherd Mary M Mrs (wid Wm H), bds 77 Pine
Sherard Albert (Millie), wks Ashland Ice & Storage Co, res 881 E Main
Shinn Allie, bds 123 Church
SHINN FRANK J (Maude)--Sec Ashland Commercial Club, res 123 Church
Shinn Neil, clk Briggs Shoe Store, bds 123 Church
Shoudy Berkeley M (Clara), res 63 Helman
Shoudy Ira (Ada), res 311 Almond
Shoudy Ruth, bds 63 Helman
SHOOK APARTMENTS--376 E Main
Shook F L Mrs, res 79 7th
SHOOK I N--Propr Shook Apts, res 376 E Main
Shook Martha J Mrs, furnished rooms, 369 Hargadine
Shroyer Elizabeth Mrs, bds 84 Dewey
Shrull C, rms 20 2nd
Shutts Clifford A (Mary R), res 63 3rd
Silver Catherine E Mrs (wid Theodore B), res 763 B
Silver Harold A, bds 763 B
Silver Harry (Jessie), P Springs Co, res 451 Palm
Silver Harry W, bds 451 Palm
Silver Kathleen, bds 451 Palm
Silver Madeline, teacher, bds 451 Palm
Silver Oscar, bds 451 Palm
Simons James D (Hannah), res 363 Iowa
Simpson Ethel, bds 351 Morton
Simpson Glenn E, clk T J Simpson, bds 142 N Main
Simpson Harold V, bkpr First National Bank, bds 142 N Main
Simpson Harry, painter, bds 399 Beach
SIMPSON THOMAS H (Nellie)--Hardware, 37-39 N Main, res 142 N Main
Simpson W M, bds 142 Church
Skeene George B (Ida M), barber, res 116 Church
Skeene Mae, student, bds 116 Church
Slack James M (Sidney G), car repr SP Co, res 916 E Main
Slack Lynn, bds 916 E Main
SLINGERLAND GILBERT P (Cora A)--Carson-Fowler Lumber Co, res 271 High
Sloan Marion L (Helen), res 440 Helman
Sly Dora, bds 150 N Main
Smith Albert (Addie), lab, res 50 Indiana
SMITH BARNAM E DR (Mary A)--Magnetic Healer, res 33 Nutley
Smith Bert, bds 221 Oak
Smith Bertha, student, bds 221 Oak
Smith Chester, student, bds 221 Oak
Smith David A (Mary), car repr SP Co, res 236 5th
Smith Don B (Gertrude), 954 Blvd
Smith E C Mrs, res 711 Grover
Smith E F (Hattie), Smith & Son Livery, res 221 Oak
Smith Elizabeth A (wid Henry), res 160 Church
Smith Elmer J (Edith L), lineman, res 145 Scenic Drive
Smith Everett, orchardist, bds 280 Hargadine
Smith Frank C (Martha), res 558 Holly
Smith Hazel, clk, bds 558 Holly
Smith Hazel, bds 95 B
Smith Lulu, bds 464 Scenic Drive
Smith Mabel Mrs, waitress Hotel Austin
Smith Mabel, bds 558 Holly
Smith Mark W (Hattie), brakeman SP Co, res 350 B
Smith Mary J Mrs, res 124 Morton
Smith Norma A, teacher, bds 33 Nutley
Smith Ray J (Hazel E), jeweler, res 46 Union
Smith Rev J S (Mary W), res 464 Scenic Drive
Smith Roy, bds 558 Holly
SMITH V O N (Mary S)--Cashier Citizens Banking and Trust Co, res 174 Church
Smith W L (Mabel J), motion picture opr, res 124 Morton
SMITH WM B (Nancy J)--Ashland Furniture Co, res 280 Hargadine
Smith Wm H (Ellen), res 166 E Main
Smith Wm K (Anna), gardener, res 95 B
Sneed Gertrude Mrs, bkpr, bds 551 N Main
Sneeling Mary E Mrs (wid Fuller), bds 232 Vista
Sober H B Mrs, nurse, res 271 Morton
Sober Ollie, student, bds 271 Morton
Songer Dr S F (Belle), res 45 Helman
Songer Mollie A, bds 45 Helman
Songer Wm F, res 45 Helman
Sparks Nellie, waitress Vienna Bakery, bds 107 4th
Spencer Clarence, student, bds 517 Blvd
Spencer Donald M (Hazel), mail carrier, res 620 Iowa
Spencer H A (Mary), res 492 Palm
Spencer Robert, teacher, bds 492 Palm
Spencer Winifred, teacher, bds 492 Palm
Spindler Charles (Catherine), ice maker Ashland Ice & Storage Co, res 797 Blaine
Stacy Abbie E Mrs, bds 21 4th
Stanley Robert H, upholsterer, res 886 A
Stannard Ada Mrs, teacher, res 54 Roca
Stannard Amy, student, bds 405 Liberty
Stannard Edward M (Jessie N), eng Power Plant, res 405 Liberty
Stannard George (Ada), agt school supplies Jackson Co, res 54 Roca
Stannard George, student, bds 54 Roca
STAPLES EDWARD T (Katherine)--Real Estate, res 117 Almond
Starr Almira A Mrs, res 64 Cal
Starr E E, bds 64 Cal
Starr Ethel B, bds 64 Cal
STATE BANK OF ASHLAND--G S Butler Pres, O Winter Vice-Pres, G G Eubanks Cashier, 15 Plaza
Steel J E (Laura V), res 344 E Main
Stevens Bertrand R (Mabel L), clk SP Co, res 746 C
Stevens Levi (Bessie), foreman Ashland Ice & Storage Co, res 398 Granite
Stevens W J, car inspr SP Co, bds 1116 Oak
Stennett Arthur, student, bds 494 Fairview
Stennett Lucius E (Mary J), sheet metal wkr, res 494 Fairview
Stennett Wm S (Alma C), painter and bill poster, res 116 Factory
Stephens Chester, res end Wimer
Stephenson Anna Mrs, bds 148 Factory
Stephenson E D (Nellie), miner, res 84 Dewey
Stephenson Emma A Mrs, res 106 Factory
STEWART VIRGIL A (Louise A)--East Side Grocery, res 73 Union
Stewart Wyman, bds 73 Union
Stidham Henry, clk SP Co depot, bds 463 B
Stoaks H F (Elizabeth), car insptr SP Co, res 549 C
STOCK HERMAN C (Marie)--Undertaker, res 108 Nob Hill
Stoddard C W, postal clk, res 826 B
Stoner Leah, bds 349 E Main
Stoner Raymond C, orchardist, bds 349 E Main
STONER SAMUEL B (Mary A)--Propr Manx Hotel, res 349 E Main
Stratton Florence N Mrs (wid Neal), res 725 Iowa
Stratton Harvey N (Elsie A), lab, res 112 Nutley
Stratton Lloyd, clk, bds 725 Iowa
Stratton Marion G, student, bds 112 Nutley
Stratton Percy C (Sadie), tmstr, res 968 E Main
Streming Annie Mrs, bds 446 Allison
Strickland A L (Natalie S), city elec, res Nursery and Scenic Drive
Sullivan Orie, bds 406 N Main
Sullivan Wesley N (Nora), lab, res 406 N Main
Summers Clement M (Harriet), lumberman, res 129 Laurel
Summers Marian, student, bds 129 Laurel
Swaggert J H (I), freight cond, res 109 Pine
Swaggert Muriel, bds 109 Pine
Swanson C A (Mary F), car repr SP Co, res 771 N Main
SWEDENBURG FRANCIS G (Olive E)--Physician, 299 E Main, Tel 215, res 406 Iowa, Tel 38
Sweet Corrine, teacher, bds 588 Beach
Sweet S B Mrs, res 588 Beach
Sweitzer H C (Nellie), cond SP Co, res 107 6th
Swenson Carl L (Minnie F), Swenson & McRae, res 252 B
SWENSON & McREA--Furniture, C L Swenson, J D McRae proprs, 357 E Main.
Swigert Francis R, bds 174 Oak
Swigert J Farnam, bds 174 Oak
Swigert Mary F (wid Isaac R), res 174 Oak
Swingle Frank D (Louisa E), res 105 Bush
Syfert Alvin, bds 642 A
Syfert J R (Esther M), lab, res 642 A
Syfert Norma, student, bds 642 A
Syfert Roy, bds 642 A
T
Tabor Benjamin C (Bonnie B), elder Seventh Day Adventist Church, res 459 Morton
TALCOT B W (Alice)--Canyon Press, res 112 Pine
Talent M A Mrs, bds 167 Hargadine
Tate Bessie, bds 437 Beach
Tate Earl A, carp, res 159 Helman
Tate Wm H, carp, res 159 Helman
Taverner George (Mary E), 916 Blvd
Taverner Rose E, student, bds 916 Blvd
Taverner Victoria, bds 916 Blvd
Taverner W Geoffrey, bds Wm Taverner
Taverner Wm, fruit grower, res Ashland Mine rd
Taylor Henry L (Anna), helper SP Co, res 450 A
Taylor John A (Margaret), farmer, res 1150 Oak
Taylor W H (Elizabeth), propr Lithia Bakery, res 137 Upper Almond
Teeter L H (E J), res 45 Cal
Terrell S S (Ernestine), res 2 Glenn
Thomas A W (Mary K), res 903 Blvd
Thomas J E (Margaret), cond SP Co, res 159 2nd
Thomason Norma L (Nellie), brakeman SP Co, res 132 6th
Thompson Nels (Anna), res 641 Blvd
Tompkins D (Ruby), brakeman, SP Co, res 170 Mountain
Thorne Alice E Mrs (wid Norman F), res 107 4th
Thorne A Merrell, student, bds 107 4th
Thorne Georgia, nurse, Sanitarium, res same
Thorne Thelma L, teacher, bds 107 4th
Thornton James, bds 59 Manzanita
Thornton Sheridan F (Emma F), mechanic, res 192 Mechanic
Tiffany Genevieve, bds 29 Granite
Tiffany Oliver C (Lovisa A), res 29 Granite
TILTON C FRANKLIN (Grace E)--Dentist, res 237 Upper Almond
Tooker Jennie, bds Mrs J Tooker
Tooker J Mrs, res Garfield
Torrence Mary A Mrs, bds 842 B
Tracy A H (Pearl), res 164 Factory
Tracy F B (Anna E), res Walker av
Trefren Dorothy, student, bds 438 N Main
TREFREN GEORGE W (Mary F)--Lawyer, 44 E Main, Tel 100, res 438 N Main, Tel 226-R
Trefren Leo, bds 438 N Main
TREFREN L J (Nola P)--Justice of the Peace, 44 E Main, Tel 100, res 438 N Main, Tel 226-R.
Trefren Pearl Mrs, bds 220 Nutley
True John, farmer, res end E Main
Tryson Mary Mrs, bds 472 Scenic Drive
Tucker Claire, student, bds M N Tucker
Tucker L B Mrs, res 351 Avery
Tucker M N (Ida), farmer, res east of Ashland
Turner Evelyn, bds 256 6th
Turner John H (Grace E), cond SP Co, res 59 Union
Turner Oscar B (Alice), Wells Fargo messenger, res 256 6th
Turner Ruth, bds 59 Union
TURNER Wm M (Jennie)--Citizens Banking & Trust Co, res 165 N Main
Tuttle Chester (Jennie), lab, res 148 Orange
Tuttle Oscar, deliveryman, bds 148 Orange
Tyson C E (Ida I), clk White House Grocery, res 595 Iowa
Tyson Dennis L, brakeman SP Co, bds 137 Oak
U
Uetz J I (J A), lab, 117 Morton
Ussher W W (Effie B), mngr Pacific States Tel & Tel Co, res 40 Bush
UTTERBACK GEORGE R (Minnie)--Chiropractor, res 108 Pioneer
V
Valley Barber Shop, Rogers & Saunders proprs
Van Buskirk Charles (Mildred), lab 227 Meade
Van Dyke Fred, bds 84 Alida
Van Dyke Helen, student, bds 84 Alida
Van Dyke Ruth, bkpr, bds 84 Alida
Van Dyke Wm S (Mary), farmer, res 84 Alida
Van Fossen Harmon J (Cora B), dist Supt Klamath Dist ME Church, res 407 Main
Van Landingham Thomas L (Nellie), brakeman SP Co, res 216 Morton
Van Leer Milton S (Nellie), blksmith, res 308 N Main
Van Natta Anna-Belle, bds 439 Chestnut
Van Natta G (Ida), fruit grower, res 439 Chestnut
Van Natta Marion, bds 439 Chestnut
Van Nice Philander A (Lucinda), res 1307 Iowa
Van Sant Elizabeth J Mrs (wid James K), res 179 Oak
Van Scoy Wm T (Orle C), 310 Morton
Van Wegan Louis O (Lulu), Spring Commission, res 400 Liberty
VAUPEL CHARLES H (Marie)--Dry Goods, res 422 Blvd
Veghte Charles H (Ida), bldg contr, res 51 Gresham
Veghte Willard T, farmer, bds 51 Gresham
VIENNA BAKERY--Lunches, Cakes, and Pastry, E E Miller propr, 242 E Main, Tel 179
Vining Mary H Mrs (wid George T), res 35 Granite
Vining Theater, O T Burgner mngr
Volpe John, lineman Postal Tel & Tel Cable Co, res 118 Helman
Voss Henry H (Eva M), storekpr SP Co, res 586 C
W
Wah Chung (Suican), res 282 A
Wagner Carroll M, student, bds 153 Oak
Wagner Elizabeth, teacher, bds 153 Oak
Wagner Ellen H (wid Joseph), res 25 Granite
Wagner Fred D (Stella C), printer Ashland Tidings, res 47 Granite
Wagner J Marshall (Anna A), Wagner Mineral Springs, res 153 Oak
Wagner Robert A, bds 153 Oak
Waite Cassius N (Emily L), res 634 Iowa
Walker C L, rms 30 2nd
Walker Donald, dental student, bds 419 Liberty
Walker Frank H (Hattie), city eng, res 419 Liberty
Walker Helen, bds 419 Liberty
Walker Roy G (Flora M), cattle dealer, res 670 Boulevard
Walker Sarah J (wid Daniel), res 160 2nd
Wall Ed, taxi driver, bds 124 Morton
Wallace Wm J (Josephine I), eng SP Co, res 954 B
Wallsten B O (Elverna), res 128 Wimer
Walrad Angie, bds 196 Factory
Walrad Eugene (Nora), city sexton, res 196 Factory
Walters E F (Ruby), fireman, res 263 Mountain
Walters Frederick E (Janie M), telg opr SP Co, res 443 Allison
Walters Merle, student, bds 443 Allison
Wardle Ralph (Pearl), cond SP Co, res 70 3rd
Wardle R L Mrs, res 70 3rd
WARNER AGUSTUS T (Ella R)--Warner Mercantile Co, res 171 Church
WARNER MERCANTILE CO--A T Warner propr, 375 E Main
Wasson B M Mrs, res 128 Factory
Wasson Ursel, clk Beeby & Kinney, bds 128 Factory
Wast C J Mrs, bds 85 2nd
Watkins Rannus P (Mary J), fruitgrower, res 440 Beech
Watson Chandler B, lawyer, res 232 Vista
Watson Frederic E, park commissioner, res 33 Strawberry Lane
Watson George T (Kate), painter, paper hanger, res 166 Ohio
Watson Winifred, bds 33 Strawberry Lane
Wattles N G (M S), taxi driver, res 155 5th
Way George H, res 20 Upper Almond
WEAVER W S (Oma L)--Ashland Vulcanizing Wks, res 254 N Main
Wehrli Rudolf (Mary A), res 124 Ohio
Weisenburger C C (Anna N), carp, res 156 Manzanita
Well Lizzie Mrs, bds 237 C
Wells Donald, bds 145 3rd
Wells Ellen I Mrs (wid Erastus), res 143 3rd
WELLS FARGO EXPRESS--D A Applegate mngr, Austin Hotel Bldg
Wells James F (Emily), orchardist, res 123 6th
Wells J K, res 310 Morton
Wells John, res 19 Gresham
Wenner Gerald H, bds 11 Beach
Wenner Melissa, bkpr First National Bank, bds 11 Beach
Wenner Wm H (Louise B), warehouseman SP Co, res 11 Beach
Werth Louis (Nina), farmer, res 166 Laurel
Werth Oscar, bds 166 Laurel
West F Mrs, res 2 Beach
West Gladys, student, bds 2 Beach
WESTERN UNION TEL CO--W E Newcomb mngr, 11 N Plaza
Wheeler M W (Emma), farmer, res 131 N Main
Whelpley George (Minnie N), res s end Leonard av
White Edmond E (Ellen L), res 167 Mountain
White H L (May), res 112 B
WHITE HOUSE GROCERY--A C Nininger, C Robertson proprs, 388 E Main
Whited Ester, student, bds 321 N Main
Whited H L (Bertha), jeweler, res 321 N Main
Whitney Albert V (Jennie), farmer, res 1280 E Main
Whitney Donald S (Ethelyna S), eng SP Co, res 91 Gresham
Whitney Lue Mrs, bds 167 Mountain
Whitney Martha A Mrs, bds 543 Mountain
Whittle David, student, bds 135 Nutley
Whittle Floyd F (Margaret C), Mitchell & Whittle, res 135 Nutley
WICK J R (Clara)--Ashland Furniture Co, res 723 N Main
Wilburn Mahala J Mrs (wid Wm M), res 190 B
Wilcox John L (Melvina A), res 200 Gresham
Wiley George, drayman, bds 126 1st
Wiley R C (Mary E), eng SP Co, res 77 6th
Wiley Thornton S (Lucy), res 571 Chestnut
WILLIAMS CLARK--Ashland Barber Shop
Williams Paul, Patterson Orchard Co, bds 303 N Main
Williams Warren E (Maud A), wire chief Pac Tel & Tel Co, res 661 Iowa
Williamson Henry (Janet), res 43 Church
Willison Charles H (Hattie B), salsn Wadhams & Kerr, res 501 Allison
Wilshire Mary V Mrs, res 78 Granite
Wilshire Pearl, bds 78 Granite
Wilson Fred (Viola), seal breaker SP Co, res 581 E Main
Wilson Lucy W Mrs, res 990 Boulevard
Wilson Lulu M Mrs, bds 564 Liberty
Wimer Charles L, real estate, bds 464 Mountain
Wimer G W (Delilah), res 464 Mountain
Wimer J B (Caroline P), city police, res 430 Terrace
Wineland C D Mrs, Hair Dressing Parlors, 71 N Main
Wing Sarah C (wid C C), bds 342 Vista
Winnie C B, student, bds 160 Sherman
Winnie C W (G V), eng SP Co, res 160 Sherman
Winter Hortens, student, bds 430 Boulevard
Winter Otto (Bertha), v-pres State Bank of Ashland, res 430 Boulevard
Winter Paul, student, bds 430 Boulevard
Wolf Andrew, bds 586 B
WOLF CHARLES B (Lulu B)--Editor and Mngr Ashland Record, res 174 N Main
WOLF JULIUS P (Mamie)--Depot Hotel, res 586 B
Wolters Edward F (Ruby B), fireman SP Co, res 263 Mountain
WOODS CLARENCE D (Mary)--Eastern Supply Co, res 338 Holly
WOODS E A DR (Adel A)--Swedenburg blk, res 125 Wimer
WOODS MARY N MRS--mgr Eastern Supply Co, res 104 Laurel
Woods Violet, student, bds 338 Holly
Woods C A, elct, bds C Woods
Woods Charles (Anna), Atlas Rooms, cor 4th and B
Woods Ray, bds C Woods
Woods Marguerite, bds C Woods
Woodward Troy (Mary N), carp, res 244 Grant
Wright Eva M Mrs, res 77 3rd
Wright Hazel, student, bds 343 Granite
Wright J V (Minnie), res 343 Granite
Wright Phoebe (wid Wm W), res 300 Liberty
Wright Thomas B (Isabel), clk Enders & Sons, res 124 Nob Hill
Wright W Newell (Eva M), ticket clk SP Co, res 77 3rd
Wyant Benjamin T, miner, bds 868 A
Wyant Christena, bds 868 A
Wyant Louis (Agnes), res 868 A
Y
Yarbrough Clifford, butcher, bds 532 Scenic Drive
Yarbrough Frank D (Belle), logger, res 532 Scenic Drive
YATES GEORGE (Lillian)--Merchant, res 985 E Main
YEO GEORGE H (Olive)--Mngr Jackson Co Abstract Co, res 63 Brush
Yeo James A (Elva B), barber, 155 Factory
Yeo Wm (Rachel), farmer, res 271 Mountain
YOCKEY ELIZABETH MRS--Beaver Realty Co, res 199 Emerick
Yockey Wm R (Elizabeth), 199 Emerick
Yocum T L, res 414 Garfield
Young A Miss, bds Hotel Austin
Young Clyde, student, bds 9 Granite
Young Dora Mrs, res 9 Granite
Young Glenn, lab, bds 9 Granite
Young Joseph, res 224 Factory
Young Mary, bds 224 Factory
Young Oscar L (Jenny W), lawyer, res 171 Granite
YOUNG O L--Attorney, Real Estate and Insurance, 77 Oak
Young W W, brakeman SP Co, bds 90 2nd
Z
Zeigler Joseph (Anna), cond SP Co, res 341 Almond

APPLEGATE
    Population, 200 within delivery of Applegate post office. Banking towns and shipping points, Jacksonville and Medford, 15 and 20 miles N.E. Principal industries, farming, stockraising, dairying, mining. Most all bottom land irrigated by ditches from Applegate River.
(x) are heads of families.
Baldwin B W, Forest Service
Baldwin M L (x)
Bartley F W (x)
Benedict Fred (x)
Bingham J W (x)
Bingham M F (x)
Bliven Horace, Farmer (x)
Boucher M L, Mechanic (x)
Boyd Robert
Brown E J, Farmer (x)
Burger A C, Farmer
Cheadle E
Cheadle Henry, Miner
Clute B M, Farmer (x)
Cook Clint (x)
Elmore C H (x)
Ericson Paul, Carpenter (x)
Erler Robert, Miner
Finley Bros
Fryer J L, Miner (x)
Gateley W H, Homesteader
Goodman A L (x)
Grubb J C, Farmer (x)
Hansen H L
Harmes Fred, Miner
Head Wm (x)
Herriott G W (x)
Herriott J B (x)
Herriott T W, Farmer
Hofer Chas
Hoffman Fred, Miner
Hoffman George (x)
Hoffman J R, Homesteader (x)
Hogan M D (x)
Johnston S L (x)
Jordan Wm H, Homesteader (x)
Kendall G S (x)
Kester Joseph
Knight A D
Knutzen D W, Farmer
Knutzen Laura (x)
Kromling A L
Kubli Chester, Stockraiser (x)
Kubli H D (x)
Kubli Maud, Farmer & Stockraiser (x)
Layton Lester (x)
Mansfield T W (x)
McDaniels W H (x)
Mee Anderson (x)
Mee Warren D, Farmer (x)
Meek John, Miner (x)
Miller Walter, Farmer (x)
Millet John
Minning G H
O'Brien J A (x)
O'Conner W H
Offenbacher Fred
Offenbacher H
Offenbecker John (x)
PERNOLL JOHN W--Mngr Wm Pernoll Estate and Postmaster
Peterson L P, Laborer
Pittock Bros, Farmer and Miner
Purvis C A
Rehkopf Henry (x)
Rexford C M (x)
Rock T R, Miner (x)
Rose O E, Farmer and Hotel (x)
Rowden Ed (x)
Rowden T M (x)
Ruch Fred (x)
Schichtle A
Shattuck E W, Miner
Smith W A, Farmer
Spencer J W (x)
Stewart M
Throckmorton Ben, Miner (x)
Throckmorton Elmo, Forest Service
Thurston Ben, Miner (x)
Van Cleave C M, Farmer
Van Gorden M A
Vedder M J
Wagner G P
Walter Anna, Farmer (x)
Walter Herman, Stockraiser
Werth W F, Butter Maker (x)
Wood D A (x)
Wright D A
Wright W F, Farmer and Miner (x)
ASBESTOS
    A post office on Evans Creek, 20 miles northeast of Gold Hill, the banking and shipping point. Mail tri-weekly.
Edmonson E A
Green Bell Mrs
Kreiger Chas
Kreiger Clayton
Maisino John
Maltby Jennie
Rose Samuel
Sager Louis
Welch J B
Welch J B Mrs
Welch W L
BARRON
    A discontinued post office on Hill Creek, 7 miles south of Ashland, the banking and shipping point. Telephone service. Stage to Ashland daily except Sundays. Mail by R.F.D. from Ashland.
BEAGLE
    A post office 12 miles east of Gold Hill, the banking and shipping point. Mail daily from Gold Hill by R.F.D. For list of names, refer to star route from Gold Hill to Beagle.
BROWNSBORO
    A post office on the Little Butte Creek, 17 miles northeast of Medford, and 5 miles east of Eagle Point, the shipping and banking point. Stage to Eagle Point daily. Mail daily from Eagle Point. For list of names refer to star route Eagle Point-Brownsboro-Lake Creek.
BUNCOM
    A post office on the Little Applegate Creek, 12 miles south of Jacksonville, the banking and shipping point. Stage and mail from Jacksonville semi-weekly. For list of names refer to star route from Jacksonville-Buncom-Watkins.
BUTTE FALLS
    Butte Falls is situated 35 miles from Medford at the terminus of the Pacific & Eastern Railway, in one of the richest pine belts in Southern Oregon.
    Butte Falls has a bank, three grocery stores, hardware store, hotel, barber shop, confectionery and high school offering three years of high school work.
Adams O
Baker M P
Baker Roderick
BARKER GEORGE--Pres-Cashier Pine Belt Banking Co, Postmaster
Bassett L, shoemaker
Brainard Merl
Butte Falls Hotel, Mrs A L Cross propr
Butte Falls Lumber Co
Butte Falls Mfg Co, M Brainard mngr
Cadzow John, General Merchandise
Carson J Frank, barber
Clark John R
Claspill S H
Cross A L Mrs, propr Butte Falls Hotel
Day J E Rev, pastor Presbyterian Church
Edmondson B F
Edmondson Charles
Fredenburg B, farmer
Hildreth E A
Hughes James, clk
Hughes J P, general merchandise
Jackson Carl
Kee W S, grocer and hardware
Mahoney M C
Matthews S P, drayman
Mills H D, Vice-Pres Pine Belt Banking Co
Morris B F, janitor public schools
Morris N S Mrs, baker
Morris Orie, clk Pine Belt Banking Co
Parker W W
Peelor Charles
Pine Belt Banking Co, G W Barker Pres Cashier, H D Mills Vice-Pres
Presbyterian Church, Rev J E Day, pastor
Smith Ernest W, civil engineer
Smith F E, general merchandise
Stewart L Mrs
Stoddard N B, hardware
Vrandenburg H L, cigars and tobacco
Wright Elsie, teacher public schools

CENTRAL POINT
    Central Point, with an estimated population of 1,000, is located near the center of the Rogue River Valley, on the main line of the Southern Pacific. Surrounded by orchards, alfalfa, extensively cultivated farming lands, and irrigated tracts. Central Point annually ships about 200 cars of produce. Fruit growing is the leading industry, including pears, apples, peaches and apricots, grapes and berries. Three fruit packing houses are located here. Central Point has electric lights, eleven blocks of paved streets, municipal water system with eight miles of water mains, and more than ten miles of combined sanitary and storm sewer mains. Central Point has a bank, and large mercantile establishments supplying a large territory. A weekly newspaper, the Herald, is published. Central Point is also an outfitting point for Crater Lake.
MISCELLANEOUS INFORMATION
CITY GOVERNMENT
    City elections are held annually, at which time the Mayor, Recorder, Treasurer and Councilmen are elected.
    Mayor--W. A. Cowley
    Recorder--J. W. Jacobs
    Treasurer--J. O. Isaacson
    Marshal--J. B. Holmes
    Water Supt.--F. F. Clark
    Council--W. E. Alexander, B. F. Peart, D. C. Grim, I. F. Williams, E. E. Scott, D. A. Lyons
    Fire Chief--D. C. Grim
    Police Judge--J. W. Jacobs.
ATHLETIC CLUBS
    Central Point Athletic Club--Y.M.C.A. Bldg. George Hilton, Pres; W. L. Runyan Sec; Frank Hatfield Treas.
BANKS
    Central Point State Bank The--Capital $25,000. J. O. Isaacson Pres; W. C. Leever Vice-Pres; I. C. Robnett Vice-Pres; W. J. Freeman Vice-Pres. Directors--W. C. Leever, W. J. Freeman, I. C. Robnett, Victor Bursell, J. W. Myers, J. O. Isaacson, A. J. Hanby.
    Postal Saving Depository--Post Office, Guy Tex in charge.
CEMETERIES
    Central Point Cemetery--½ m s city limits.
CHURCHES
    hristian--Services 2nd and 4th Sunday in each month. Morning service, 11 a.m.; Evening service, 7:30 p.m.; Sunday school, 10 a.m. W. T. Matlock, Pastor.
    Presbyterian--Paul S. Bandy, Pastor. Sunday service, 11 a.m.; Sunday school 10 a.m.
    Methodist--John C. Stills, Pastor. Sunday services, 11 a.m. and 8 p.m.; Sunday school 10 a.m.; Prayer meeting, Thursday. Epworth League, 7 p.m.
    Christian Science--Sunday services 11 a.m. Edna Robnett, First Reader; Alfred Forgey, second reader.
PUBLIC BUILDINGS AND HALLS
    Central Hall.
    City Hall.
    Cowley Bldg.
    Freeman Bldg.
    Modern Woodmen of America Hall.
    Rostel Bldg.
    Williams Bldg.
    Y.M.C.A. Bldg.
SCHOOLS
    Board of Education--W. A. Cowley, Chairman, I. C. Robnett, L. L. Norcross, John W. Jacobs, Clerk.
    Supt. of Public Schools--E. B. Stanley.
    Central Point High--Lela M. Wiederrecht, Mrs. E. L. Walker, Vera G Albin, Josephine Bracone. Grade Teachers--V. A. Davis, Fred T. Brumbough, Florence Kincaid, Hattie Lester, Fern B. Daily, Mrs. Elizabeth Ross, Thelma Reed.
SECRET AND FRATERNAL SOCIETIES
A. F. & A. Masons
    Central Point Lodge No. 135--Meets in Masonic Hall on or before full moon. T. H. Pankey, W.M.; Louis Hatfield, Sec.
Order of Eastern Star
    Nevita Chapter No. 98--Meets 2nd and 4th Tuesdays in Masonic Hall. Jennie Merrett, W.M.; Mrs. Hattie B. Hatfield, Sec.
A. O. U. Workmen
    Central Point Lodge No. 12--Meets 2nd and 4th Wednesdays in A.O.U.W. Hall. O. R. Pankey, N.G.; John W. Jacobs, Rec.
Degree of Honor
    Holly Lodge No. 16--Meets 1st and 3rd Wednesdays in A.O.U.W. Hall. Mrs. W. H. Norcross, C. of H.
Woman's Relief Corps
    Harrison W. H. Post No. 27--Meets 3rd Saturday at 2 p.m. in G.A.R. Hall. Inez Ferguson Pres; Emma Gleason Treas; Lennie McDowell, Sec.
Grange
    Willow Springs Grange No. 477--Meets 2nd and 4th Saturdays. J. W. Birkholz,
Master; Ethel Dean, Sec.
    Agate Grange--H. F. Whetstone, Master; Roland Flaherty, Sec.
I.O.O.F.
    Central Point Lodge No. 10--Meets Thursday in Central Hall. W. A. Pyburn, N.G.; J. E. Boswell, Sec.
Rebekahs
    Mt. Pitt Rebekahs Lodge No. 23--Meets 1st and 3rd Wednesdays in Central Hall. Mrs. Harry Young, N.G.; Edith Stone, Sec.
Knights and Ladies of Security
    Central Point Lodge No. 2--Meets 4th Tuesday in A.O.U.W. Hall. Emma Bebb, Pres; Jessie Richardson, Sec.
Modern Woodmen of America
    Camp No. 9459--Meets 2nd and 4th Friday in G.A.R. Hall. Ray Ager, V.C.; W. E. Alexander, Clerk.
Royal Neighbors of America
    Central Point Camp No. 3219--Meets 1st and 3rd Wednesdays in G.A.R. Hall. Mrs. Lettie Gregory, Rec.
TRANSPORTATION COMPANIES
    Southern Pacific Co.
NEWSPAPERS
    Central Point Herald--Herald Publishing Co., Publishers. W. R. Brower, editor. Weekly, $1.50 a year.
PLACES OF AMUSEMENT
    Central Point Opera House.
    Savoy Theater--F. H. Hull, propr.
POST OFFICE
    Postmaster--Guy Tex.
    Asst-Postmaster--Mrs. Della A. Tex.
MAIL TRAINS
    Train No. 11 from North 3:10 a.m.
    Train No. 13 from North 9:56 a.m.
    Train No. 14 from South 8:30 a.m.
    Train No. 15 from North 3:42 p.m.
    Train No. 16 from South 5:30 p.m.
TRANSPORTATION COMPANIES
    Southern Pacific Co.--C. A. Boles, Agent.
Adams Francis (Ada), farmer
Adams Marion
Adams Zella
Ager R W (Neva), blacksmith
Alberts John
Alexander W E (Ida), clerk Freeman & Wiley
Altemus Medran, asst postmaster
Applegate Clyde (Della), carpenter
Arnold Blanch
Arnold Claribel
Arnold R B (Zoa)
Arnold Reva, teacher
Austin Louville L (Mary L)
Bailey E E (Leone), lab
Bailey Thomas
Bandy Paul S (Florence), pastor Presbyterian Church
Barnett Lenore
Barnett Merrett
Beale George W
Beall R V Jr, farmer
Bebb Emma Mrs
Bebb Irvine
Bebb Mary
Bebb Royal
Bebb Sarah
Belcher Milton (Barbara)
Belcher Thomas R (Sarah J), lab
Bender P A Mrs
Bender Sidney
Bessie Dick, horse trader
Betts George (Mary E), bicycle shop
Boles C A (Leva), Southern Pacific Agent
Boswell J E (Maude), barber
Bradney A R Mrs
Broadbent Marvin O (Ella J), mngr Central Point Lumber Yard
Brower Wm R (Goldie), editor Central Point Herald
Carlton J Harry (Bessie), Central Point Packing Co
Carlton Mildred
Cash John C (Louisa), miner
Cash Wava
Cash Lucy
Caster Mary Mrs
Caster John (Effie), farmer
Central Point Athletic Club, YMCA bldg
CENTRAL POINT BAKERY--A L Quisenberry propr, Tel 103
Central Point Band, A W Moon, director
CENTRAL POINT GARAGE--C Lovern mngr
Central Point Lumber Co, M O Broadbent mngr
CENTRAL POINT MEAT MARKET--Central Point Packing Co mngr
Central Point Mills, R H Ellsworth mngr
CENTRAL POINT PACKING CO--E Webb pres, C Fiero sec and mngr
CENTRAL POINT POULTRY & EGG CO--G E Johnston and J O Isaacson
Chambers Wm (Mary R), gardener
Chauncy Jessie, student
CIGARS AND CIGARETTES--Good and Fresh. Get them at Medford Cigar Store, cor Main and Fir
Clark Aron (Mabel)
Clark Ellis M (Minnie M), mail carrier
Clark Frank (Dora), carpenter
Clark W H (Bertha), lab
Cline I R
COMPLETE COMMERCIAL AND SHORTHAND COURSES--At the Medford Commercial College, "The School of Best Results," 31 North Grape Street, Telephone 15-L
Cowley Dorris R, student
Cowley John F, student
COWLEY N A (Mary C)--Mngr Rogue River Hdwe Co
COWLEY'S EMPORIUM--W A Cowley mngr
Cooksey M M Mrs
Cochran F O (Laura E), lab
Cochran Laurence O
Crane Grocery, W A Crane, propr
CRANFILL & ROBNETT--Mrs F L Cranfill (Medford) & I C Robnett, genl mdse
Creede Cecyle, teacher
Creede Edith, teacher
Creede I M Mrs, clerk Cranfill & Robnett
Cummings B F (Jeanette)
Cummings James, mechanic Lovern garage
Davidson H W, PO Box 333
Dorris Zed
Dow Cyrus W (Anna E), farmer
DOW HOSPITAL THE--The, Dr McMorris M Dow propr, Tel 341
DOW LYDIA S--Osteopathic Physician, Tel 341
DOW McMORRIS M--Propr The Dow Hospital, Physician and Surgeon, Tel 341
Downing Sarah Mrs
Dunlop Howard (Grace), farmer
East T J (Bessie), lab
Edington F Benjamin (Ethel I), clerk Cranfill & Robnett
Edsall Floyd, farmer
Elliott John, butcher
Elliott Mary, student
Elliott Melissa Mrs
Ellsworth B (Edith), feed store
Ernest Frank M (Mabel), butcher
FABER EDWARD C (Elizabeth M)--Faber & McDonald
Faber Henry, clerk Faber & McDonald
FABER & McDONALD--E C Faber & C W McDonald, genl mdse
Farra Edward (Clara), farmer
Farra Fred, farmer
Ferguson W H (Inez), livery
Ford George L, mechanic
Fox G E (Stella B), farmer
Freeman Henry, farmer
Freeman Leonard J, farmer
Freeman Lola
FREEMAN W J (Minnie)--Freeman & Wiley Co
FREEMAN & WILEY--W J Freeman, F E Wiley, W E Alexander, hardware
Fredrick J H, lab
Fredrick J M Mrs
Fredenburg Bertha
Fredenburg J I, farmer
Gardner Clifford, lab
Gay J H (Rachel)
Gillett Alfred, horse trader
Gleason Elder R (Emma), barber
Gleason Luellis
Godfry Pearl Mrs
Gray J W (Sadie), lab
Green Nettie Mrs, dressmaker
Gregory W J (Elizabeth)
Grim Clara
Grim D C (Laura E), drayman
Grim John (Mary)
Grim Lowell
Grim Walter, barber
Grigsby D Lem (Minnie), farmer
Grigsby Lena
Hatfield Clifford O, clerk
Hatfield Frank B, cashier Central Point State Bank
Hatfield L (Hattie B), farmer
Hay J T (Mary), painter
Heckerman Dr W H (Sallie M), physician
Hemrick Jesse B (Carrie E), lab
Herning Rose Mrs, bookkeeper Cranfill & Robnett
Herring J C, farmer
Hesselgrave G M (Mary C), farmer
Hildebrand James T, lab
Hildebrand Wm (Lela F), farmer
Hitzler George, butcher
Hitzler George S (Mattie L), poultry raiser
Hitzler Wm, butcher
Hoagland Wm S (Frances D)
Holmes Audrey, teacher
Holmes Gladys, teacher
Holmes Hartzell, fruit inspector
Holmes Jay B, paper carrier Mail Tribune
Holmes Joseph B (Mary P), city marshal
Holmes Robert H, clerk Southern Pacific freight depot Medford
Hover Bert (Nora), lab
Hover U M
Hull F H (Fannie E), Hull's Printing Shop
Hull Printing Shop, F H Hull propr
Ingram F B Mrs
Ingram George, lab
Ingram J J, lab
Ingram W M, lab
ISAACSON JOHN O (Jessie)--Pres Central Point State Bank
Jacobs Edith
JACOBS JOHN W (May M)--City recorder
Johnson Edgar (Edith), Central Point Poultry Co
Johnson Polly Mrs
Kilburn James A (Pearl A)
Kindle Murrel, lab
Lange C E (Mary), farmer
Lange Emil, fruit inspector
Lange Hugo, mechanic
LEEVER WAYNE (Fern J)--W C Leever, clerk
LEEVER W C (Isabelle)--Hardware, county commissioner
LePonte Almern (Mary), marble wks
Lewis A W (May), Central Point Packing Co
Lewis I D (Vera), Central Point Packing Co
Little Bennett, clerk Moore's Confectionery
Little W A Mrs
Lord H H, farmer
Love Dollie Mrs
Love I O (Minnie), lab
Love L L (Sarah J)
Lovern Clarence (Marguerite), Central Point Garage
Lyons D A (Ellen), blacksmith
Lyons Georgia
McDowell James (Lennie), shoemaker
McDowell Myrtle
McJimpsey John (Delpha), lab
Magruder M E Mrs
Magruder Ray
Magruder Vernon, farmer
Mann Joseph A (Jessie), farmer
Mann Mabel
Mann Oliver, lab
Mann W E Mrs
March James S (Martha), farmer
March Lloyd, farmer
May John (Maude), lab
Mayfield Wm (Mary)
MEDFORD CIGAR STORE--Cor Main and Fir, Good Smokes
Mee Mary, druggist
Messner Estell, lab
Messner J F, blacksmith
Merrell Percy (Mary), carpenter
Miller Frank (Lena)
Moore Florence J (Mattie), farmer
Moore G S, confectionery & cigars
Moore Rebecca Mrs, rooming house
Morris Gus, teamster
Morris M E Mrs
Mulkey J A Dr (Ethel), dentist
Murray Sam (Martha), second-hand goods
Mutual Tel & Tel Co, F Williams mngr
Myers George R (Matilda), farmer
Myers Jacob G, lab
Myers J W (Kate)
Neale George L (Mollie), Auctioneer
Neale Rose, student
Neale Teacle, opr Mutual Tel & Tel Co
Neff Thomas J
Norcross Alta
Norcross Helen
Norcross Hull, farmer
Norcross L L (Harriet), farmer
Norcross Paul, farmer
Norcross W H (Lola M), Producers Fruit Co
Obenchain Earl, farmer
Obenchain Nancy Mrs
Ockerman Otto, carpenter
Olsen P Alexander, Olsen & Son
Olsen Paulos (Anna), Olsen & Son
Osborne W M (Mary), lab
Owen Glenn, barber
Owen Golda
Owen Guy, lab
Owen Julia Mrs
Owen Merrett
Owen Wm (Lulu), clerk Cranfill & Robnett
Painter Albert (Ellery), mechanic
Painter Charles (Eva), lab
Painter John (Mary), lab
Painter Ross (Mary), farmer Le
Painter Walter, mechanic
Pankey Albert, lab
Pankey C B (Josett), farmer
Pankey Esther, clerk Cranfill & Robnett
Pankey N J Mrs
Pankey O R (Sarah M), farmer
Pankey Pearl
Pankey Thomas (Bettie), clerk Cranfill & Robnett
Pankey Vernon, student
Parker A R, driver Central Point Meat Mkt
Parker Mattie Mrs
PAXSON DRUG CO--R H Paxson propr
PAXSON ROBERT H (Lelia M)--Paxson Drug Co
Peart B F (Lucinda), blacksmith
Peart George, lab
Peart Lela
Pence Cal (Ollie), lab
Pence Hattie
Pence Ralph
Penney Stephen (Louisa)
Pepper Clarence (Etta), farmer
Perkins C C (Martha F), painter
POELLNITZ ROBERT DR--Physician
Price W E (Bessie), blacksmith
Purkeypile Maria Mrs
Pyburn Wm, carpenter
QUISENBERRY A L--Central Point Bakery
Renolet Ernest
Richardson Jessie (Mary), lab
Riley Henry (Lucy), plumber
Ritter Charles
Robnett C (Edna L), Cranfill & Robnett
Rogue River Hdwe Co, W A Cowley propr
Ross George B (Mary M), farmer
Ross John (Elizabeth), miner
Ross Thomas D (Anna), farmer
Rostel C B (Ernestine), real estate & insurance
RUNYON W L (Alameda)--Jeweler
Sanderson Charles (Agnes), carpenter
Sanderson C S (Anna)
Savoy Theater, F H Hull propr
Scott E E (Della), electrician
Scott Wm Jr, carpenter
Scott W W (Elizabeth)
Slover Charles, lab
Slover Elias (Sarah A)
Slover Henry (Sadie L), lab
Smith Martha L Mrs
Smith N R, farmer, Box 312
Stanley E B (Myrtle E), teacher
Stearns H R (Elma), farmer
Stearns Rose
Stedham D J Mrs
Stedham W T, mechanic
Stewart Donald, farmer
Stewart H J (Eliza), farmer
Stewart Ira, lab
Stewart Mildred, opr Mutual Tel & Tel Co
Stewart Royal, mechanic
Stewart Wm
Stille Elizabeth Mrs
Stille John C, pastor ME Church
Stone Edith
Stone Ella
Stone Jacob
Sullivan C M (Clara), farmer
Tayler A C (Erma), farmer
Taylor Fred
Taylor Grace
Tex Guy (Della), postmaster
Thomas Ann Mrs
Toomy Wm (Jeanette)
Vanderpool George W
Van Hardenburg Bert
Wallace George (Ella), mail carrier
Wallace Imogene
Welch Bertha, student
Welch John W (Carrie L), farmer
Welch Wm, student
Wiley F E (Alice)
Wiley Gertrude
Wiley Norval
Williams Catherine Mrs
Williams Elvin (Bessie), mechanic
Williams Isaac F (Lucy D), mngr Mutual Tel & Tel Co
Williams John, lab
Williams Leonard (Sarah E), drayman
Wilson Simpson (Nancy E) lab
Witte Christopher
Witte Ella
Witte E R, lab
Witte Wm (Johanna), farmer
Wright Addie
Wright Anna Mrs
Wright Wm (Kate), farmer
Young Allben
Young H D (Lucy), Confectionery and Billiard Parlor
Young, H D, Young's Confectionery
Young Ray A (Lena A), barber
CLIMAX
    A post office on Antelope Creek, 10 miles from Ashland, the banking and shipping point. Mail tri-weekly.
Applegate Charles, dairy
Blackden P D, stockman
Charley Walter, inventor
Grissom Andrew, farmer
Grissom Andrew Jr, stockman
Grissom Lewis, sheepman
Grissom Wm, stockman
Hanson Nels P, stock dealer
Holman Ed R
Holman Guy J
Holman Wm H, Postmaster
Holman Wm R, cattleman
Orchard Orville, hog breeder
Thompson Mathew, sheep breeder
White Edwin, goat raiser
COLESTIN
    A summer resort on the Southern Pacific Railway. The famous Colestin Mineral Water is bottled here. Twenty miles south of Ashland, the banking and shipping point. Mail daily. Telephone connections.
Cole H B, Postmaster and propr Colestin Hotel
Colestin Hotel, H B Cole propr
Colestin Mineral Water Co
DERBY
    A post office 23 miles north of Central Point, the express, telegraph and shipping point. 27 miles north of Medford, the banking point. Mail semi-weekly.
Allen Agnes
Allen Alto
Allen John (x)
Blanchard H D (x)
Bloomfield F A, teacher
Brophy J J (x)
Cameron Wm
Campbell Mary Mrs
Caster S B (x)
Chartraw A B (x)
Chartraw Fred
Chartraw Ed
Davis Clifford (Louise) (x)
Davis Guy
Davis Roy
Denney George
Denney W E, works P&ERR (x)
Ditsworth Gus
Ditsworth Hazel
Ditsworth Hobart
Ditsworth J T Sr (x)
Ditsworth M E (x)
Dunlop Fred (x)
Edmondson Gus
Edmondson Lee (x)
Edmondson Robert
GOOD J J--Postmaster
Good Mary E, teacher
Hawks Russell
Hawks Sharon
Hawks S M (x)
Higinbotham Ed (x)
Hill Dewey (Marion) (x) 
Hill Frank D, saw mill (x). 
Holm Gladys 
Hubbard Alex
Hubbard A O 
Irwin S
Kelso J W 
Kelso Roy 
Kemp L A (x) 
Kemp Roy 
Koening David 
Koening Ed M
McCable Phillip
McIntyre H M (x)
Merritt Wm
Moore Jabez (x)
Nestal Arthur
Nichol Sid
Nye A Mrs
Nye Nelson (x)
Peyton R E (x)
Phipps L (x)
Phipps L
Proll Joseph (Johanna) (x)
Richardson Carl
Riggins J M (x)
Schutte Martin (x)
Sears Helen Mrs (x)
Sears Riley
Swihart D S, trader (x)
Thompson Mrs C A, storekeeper (x)
Thompson Nellie, teacher
Thompson Ruth
Vaughn R B
Westerburger J T
Wilson Lloyd
DRAPER
    A discontinued post office, 21 miles northwest of Jacksonville, and 10 miles south of Gold Hill. There are several mines in operation. Mail daily by rural route from Gold Hill.
DUDLEY
    A discontinued post office on Butte Creek, 30 miles east of Medford and 17 miles east of Eagle Point, the shipping point. Butte Falls, mail address.

EAGLE POINT
    Eagle Point, on Little Butte Creek, with a population of 300, is located on the Pacific & Eastern Ry., twelve miles northeast from its junction with the Southern Pacific at Medford. The town is in the Little Butte Creek valley, and is surrounded by several hundred acres of bearing orchards and by alfalfa and grain land. Dairying and stockraising are also tributary industries, and part of the valley is under irrigation. The town has four two-story brick buildings, six stores, a bank, a meat market, blacksmith shops, lumber yard, three hotels, schools offering three years of high school work, two churches, and electric lights. Eagle Point is the nearest outfitting point for Crater Lake.
    Mayor--John M. Nichols.
    Recorder--John V. McIntyre.
    Treasurer--Roy Ashpole.
    Council--J. W. Smith, Norman McQuoid, James Jordan, J. F. Brown, Geo. Phillips.
Ashpole Roy (Donna), Eagle Point Hdwe Co
Ayers Amos (May)
Berquist R, ranch
Berquist Sven, ranch
Bertz Stella
Bishop A G, ranch
Blaess Louis, prop4r Eagle Point Hotel
Boltz Thomas F (Edyth R), Supt of Construction P&E Ry
Brandon Franklin, bds G W Brandon
Brandon G W (Sadie)
Brown George and Sons (J Frank, Wm H, Royal G), gen mdse
Brown Hazel, bds R G Brown
BROWN J FRANK (Amy H)--Geo Brown & Son, pres First National Bank of Eagle Point
Brown Royal G (Mary A) Geo Brown & Son
Brown Wm H (Hattie V), George Brown & Son
Bryant Burton H (Minnie), carpenter
Childreth Blacksmith Shop, W L Childreth propr
Childreth Graydon, lab
Childreth Orville, lab
Childreth W L (Sophia), blacksmith
CIGARS AND CIGARETTES--Good and Fresh. Get them at Medford Cigar Store, cor Main and Fir
Cingcade Charles, farmer
Cingcade Ed, farmer
Cingcade D (Mary E), farmer
Cingcade Thomas, farmer
CLEMENTS WALTER C (Lottie L)--Postmaster, Pres Butte Falls & Eagle Point Tel & Tel Co
Coy Ed (Loretta), section hand
Coy S F, farmer
Curtis J A Mrs
Daley Geo (Alice), propr New York Store
Dimmerlee Dinnie L
Dimmerlee J T (Jane), farmer, Propr Farmer's Hotel
Dimmerlee W R (Mary), farmer
Dugan T C, farmer
Eagle Point Band, Carl Ringer, pres, A E Strong sec
Eagle Point Hdwe Co, Ray Ashpole propr
Eagle Point Hotel, Louise Blaess propr
FARMERS HOTEL--J T Dimmerlee propr, a Good Place to Stop
Findley Fred (Madge), carpenter
FIRST STATE BANK OF EAGLE POINT--J Frank Brown pres; Wm von der Hellen Vice-Pres; John V Mcintyre Cashier
Florey A J (Etta), retired
Florey Marguerite, telephone operator
Florey Roosevelt, bds A J Florey
Frink F L, farmer
Givan G A, farmer
Green Austin (Isabelle)
Green C F Mrs
Grover Bertha
Grover J (Nettie), farmer
Haak L K, farmer
Haley P W, farmer
Hamilton W L, farmer
Hampton Thomas, farmer
Harnish B W
Harnish Robert
Harnish Samuel H (Ella), S H Harnish & Son
Harnish S H & Son, (Samuel H & Ray), livery
Hart Susan Mrs
Haselton Allen L, farmer
Haselton Frank B, farmer
Haselton Jennett
Haselton Rena, cook Tavern Hotel
Heath Frances C
Heath Fred L (Gertrude E), Heath's Drug Store, Medford, Ore
Heath Fred W, mngr F L. Heath, Gen Mdse
Heckathorn Isabell Mrs
Holbrook W P, farmer
Holmes Gladys
Holmes S B (Celia), farmer
Hoogerhyde C (Minnie), lab
HOLT DR WM N P (Isabel T)--Physician
Hurd E E, farmer
IOOF, Eagle Point Lodge No 227
IOOF, Peace Rebekah Lodge No 207
Jackson John B (Etta C), farmer
Johnston C E, teacher
Jonas J A (Varian), farmer
Jonas Rebecca Mrs
Jordan James, farmer
Justice of Peace, F Marion Stewart
Knighton W L (Julia), retired
Leabo M D Mrs
Lewis Bermuda
Lewis Christina
Lewis G R, lab
Lewis Harry, lab
Lewis Jerry, lab
Lewis T F, lab
Lewis W F
McINTYRE JOHN V (Nellie B)--Cashier First State Bank of Eagle Point
McQuoid R J (Mary), farmer
McQuoid M C (Lottie), lab
Mathews Vernie (Nora), Mathews & Fisher
Mathews & Fisher, V Mathews and G Fisher, blacksmiths
Mayham J A, farmer
Mayham Joe, farmer
Mayham Rachel
MEDFORD COMMERCIAL COLLEGE--Appeals to Those Who Want the Best in Business Education. 31 North Grape Street, Telephone 15-L
Montague, Ed, farmer
Montgomery J A Mrs
Moomaw Joel P, mail carrier
Narregan Carl (Tillie M), farmer
Narregan N L
Natwick Chris H (Ella), grading contractor
Natwick Orbie
Nichols John (Druzilla), farmer
Painter C S (May C), lab
Painter Howard
Painter Walter
Pearce Floyd (Gladys), miner
Pearce Ruberta, telephone operator
Pacific & Eastern Ry, F N Freeman agt
Perry Fay
Perry J M (Elizabeth), farmer
Perry W M, farmer
Phillips George (Alice), farmer
Postal Savings Depository, W C Clements clerk
Potter Cecil
Potter Ralph, gardener
Potter Rosetta Mrs, millinery
Pruett Charles A (Melinda L), farmer
Pruett Guy
Pruett Mabel
Robinett Clarence, lab
Roman Catholic Church, Father Meagher pastor
Rosenberg August, farmer
Shesler Ella Mrs, teacher
Shibley D A, lab
Simmons Bernice
Simmons L L (Nellie), Pastor Baptist Church
Singleton T D, farmer
Smith L A (Rosie), farmer
Smith L E (Lorona)
Smith J W (Cora), carpenter
Snowy Butte Roller Mills, Brandon Bros proprs
Stewart F Marion (Susie), Justice of Peace
Stowell Ellsworth, lab
Swanson A C, farmer
Tavern Hotel, Mrs Cook propr
Taylor Minnie B, teacher
Taylor W W (Mary), farmer
Thompson L Mrs
Tou Velle A R, farmer
Trusty Henry, Trail stage
Van Scoy Lottie Mrs
VON DER HELLEN GEORGE B (Grace)--von der Hellen Hdwe Co Inc
VON DER HELLEN HARDWARE CO--Wm von der Hellen, Pres, G F von der Hellen Vice-Pres, Sec, Treas
VON DER HELLEN WM (Florence)--von der Hellen Hdwe Co Inc
Wamsley G H, mechanic
Wamsley Mabel
Watkins John Mrs
Wehman George H, harness maker
Wells Fargo Express Co, F N Freeman agt
Winkle Wm, farmer
Woods Lucelia, bds W S Woods
Woods Marvin S (Rachel), farmer
Wooley Chris, farmer
Wooley Sherman, farmer
Young Harry A, electrician
Young Nick, farmer
Young Peter, farmer
Zimmerman Clare, telephone operator
FOREST CREEK
    A valley about two miles southwest of Jacksonville, between Jacksonville and Ruch. Mail address Jacksonville, the closest supply point.
Allen W P
Armpriest Anna
Armpriest Bert
Benedict C E
Black Helen
Black Lee
Coffman Ira
Coffman Nancy
Daniels C E
Davies James
Davies Lela
Green C W
Hohn Jose
Horn John
Horn Nell
Spencer Ida
Spencer James
Stone Cora
Stone Dona
Stone Ida
Stone Lee
Stone Myrtle
Stone Tobe
Stone Tom

GOLD HILL
    Gold Hill, with an estimated population of 400, is located in west central Jackson County, on the main line of the Southern Pacific and on the lower Rogue River. The valley is narrower at this point, yet there is about fifteen hundred acres of planted orchards within two and one-half miles, large alfalfa fields, and intensified farming tracts. Much of the Sams Valley country, in the vicinity of the "Table Rocks" is also tributary to Gold Hill. Gold Hill is one of the olaest mining towns in the valley and is surrounded with vast mineral wealth. A large plant for the manufacture of Portland cement is in operation, employing from 40 to 60 men, and has a capacity of 100,0000 barrels daily.
    Gold Hill has a municipal water system costing $50,000, has public schools that offer four years of high school work with special courses in manual training. There is a weekly newspaper published.
CITY GOVERNMENT
    Mayor--James Molock.
    Recorder--John Palmer.
    Marshal--J. M. Hutson.
    Treasurer--Lynn W. Smith.
    Councilmen--S. Fleming, Dick Walker, W. H. Stickell, A. J. T. Smith, Henry Miller, W. W. Truax.
Fire Department
    Gold Hill Hook and Ladder Co. No. 1--(Volunteer), 25 members. J. H. Beeman, Pres.
Banks
    Gold Hill Bank The--Horace Pelton, Pres; R. H. Moore, Vice-Pres; Lynn W. Smith, Cashier. Directors--H. D. Reed, S. H. Duffield. Statement at close of business June 30th, 1916, $41,472.88. Capital, $10,000.00.
Board of Education
    Directors--M. S. Johnson, H. Miller, W. W. Truax, F. Stout, clerk.
CEMETERIES
    I.O.O.F. Cemetery--2 miles west of town.
    Rock Point Cemetery--2 miles west of town.
CHURCHES
    Christian Science--Service every Sunday in I.O.O.F. Hall. Mrs. Fred Witt, 1st Reader; Myrtle B. Day, 2nd Reader.
    Methodist Episcopal--Rev. C. E. Wharton, Pastor. Sunday services: Sunday school 10 a.m.; Preaching 11:00 a.m. and 7:30 p.m.; Epworth League 6:30 p.m. Prayer meeting, Thursday evening 7:00 p.m. Aid Society meets at call at members' homes.
COMMERCIAL BODIES
    Gold Hill Commercial Club--H. D. Reed, Pres; F. W. Dodge, Sec; M. D. Bowers, Treas. Meets at call.
HOSPITALS
    Gold Hill Hospital--Mrs. Flora A. Kelsey, propr; Dr. Russell C. Kelsey, Supt; Grace E. Sears, Nurse.
NEWSPAPERS
    Gold Hill News--Issued every Saturday. F. Wallace Sears, Editor and Mngr. $1.50 a year in advance.
PLACES OF AMUSEMENT
    Comus Theater--Moving Pictures.
    Dance Pavilion--H. D. Reed, J. H. Beeman, W. H. Bowers, proprs. Dance every
Saturday night.
POST OFFICE
    Postmaster--Henry D. Reed.
    Asst. Postmaster--Mrs. Nellie G. Reed.
    Clerk--Myrtle Day.
    Office Hours--8 a.m. to 7 p.m. daily except Sundays.
MAIL TRAINS
    Train No. 13 from North 9:27 a.m.
    Train No. 14 from South 8:58 a.m.
    Train No. 15 from North 3:15 p.m.
    Train No. 16 from South 5:68 p.m.
    Star route to Sams Valley, Beagle and Asbestos, Daily except Sundays; depart 10:15 a.m. J. B. Molock, Contractor.
PUBLIC BUILDINGS AND HALLS
    City Hall.
    High School Bldg.
    I.O.O.F. Hall.
PUBLIC SCHOOLS
    Gold Hill Public School--G. W. Milam, Principal; Fay Schroeder, Ruth Cady, Vera Davidson, Agnes Deitrich, Catherine Foley, teachers.
SECRET AND BENEVOLENT SOCIETIES
Independent Order of Odd Fellows
    Gold Hill Lodge No. 129--Meets every Saturday in I.O.O.F. Hall. W. N. Hittle, N.G.; Frank Norton, V.G.; P. H. Myers, Sec.
    Crater Lake Encampment No. 47--Meets 1st and 3rd Thursdays in I.O.O.F. Hall. I. T. Gallager, C.P.; Joe Dietrich, S.W.; W. H. Stickle, Scribe.
    Snowy Butte Canton No. 15--Meets 2nd and 4th Thursday in I.O.O.F. Hall. W. H. Stickle, Capt; Geo. Heff, Clerk.
Rebekah Degree
    Amethyst Rebekah Lodge No. 97--Meets every Wednesday in I.O.O.F. Hall. Mrs. Lewis, N.G.; Mrs. Lillie Carter, V.G.; Mrs. Carolyn Langdall, Rec. Sec.
Modern Woodmen of America
    Sugar Pine Camp No. 10,370--Meets every Saturday night. John B. Palmer, Consul; A. E. Kellogg, Clerk.
Royal Neighbors of America
    Alma Camp--Mrs. Mary Lewis, Rec.
TRANSPORTATION COMPANIES
    Southern Pacific--H. A. Tibble, Agt.
    Gold Hill, Sams Valley and Beagle Stage--James R. Molock, propr. Leaves daily except Sunday at 10:15 a.m.
Applegate L C (Eva), deputy game warden
Avery Donald, student
Avery Frank (Mary), mail carrier
Baker Earl (May), works cement plant
Barnes H C (Olive B), lab
Beeman Josiah H (Hattie J)
Beeman L Horton, student
Beeman Virginia
Betts Merrill, lab
Blackburn Myrtle
Blackburn N K (Nancy), rooming house
Blackets Meat Market, W T Blackets propr
Blackets W T, propr Blackets Market
Blackington J M, section hand
Bolt Ed, carpenter
Bolt Frederick J (Sophia M), miner
BON TON THE--H D Reed propr, confectionery and cigars
Boucher P, tailor
Bowers M D (Lelah), Bowers Pharmacy
Bowers Pharmacy, M D Bowers propr
Burnes James, miner
Burnett Frank, lab
Cady Ruth, teacher public schools
Cail Ella Mrs, agt Home Tel & Tel Co
Cameron Roy (Edith), lab
Carter C F (Lillie), blacksmith
Chandler John (Albertine), miner
Childers Wm (Cordelia B), miner
Chisholm Wm P Dr, physician
CIGARS AND CIGARETTES--Good and Fresh. Get them at Medford Cigar Store, cor Main and Fir
Collins May E Mrs
COMPETENT OFFICE HELP FURNISHED--To Business Men by the Medford Commercial College, "The School for the Ambitious." 31 North Grape Street. Telephone 15-L
Cook May C Mrs
Cook Willie, lab
Coy Isaac (Susie), miner
Coy Minnie
Darling Floyd, student
Darling H E (Anna M), farmer
Darling Nellie Mrs
Darling R L (Lulu J), liveryman
Darling & Hodge, feed barn
Davidson Ena, teacher public school
Dietrick Agnes, teacher
Dietrick J T (Mattie A), mechanic
Dodge F W, civil eng
Dungey Elmer, lab
Dungey Leroy, lab
Dungey Walter (Charity), carpenter
Dunkin D B (Carrie A), carpenter
Eddings Fred, electrician
Eddings Norton (Minnie)
Edington J N (Lucy), lab
Elvine Chas
Elvine Martin (Ada), gardener
Fleming Ray (Emily), lab
Fleming S M (Emma), teamster
Fleming Veneta
Flippen Agnes
Flippen Marie
Flippen Willis
Flippen W M, works cement plant
Florey Catherine, teacher public school
Gardner W H (Ella M), lab
Gold Hill Hardware Co, M S Johnston propr
GOLD HILL HOSPITAL--Flora A Kelsey propr, R E Kelsey supt
Graham A E, propr Graham's Confectionery
GRAHAM CONFECTIONERY--A E Graham propr
Griedi Alvin, cement plant
Griffin C C (May)
Griffiths Mary Mrs
Hace Wm
Haff G L (Fannie), miner
Hammersley Laura Mrs
Harrison Mollie Mrs
Hill Florence
Hill John (Anna), lab
Hill Wesley, lab
Hodge Hattie
Hodge Letty
Hodge Milly
Hodge Sam Mrs
Horn D (Barbara M), cement plant
Horn Fretha
Horn George, clerk Lance & Co
Horn Lizzie
Horn Sarah
Hornbeck J M (Lizzie)
Hodson J M Mrs
Hudson Clay, lab
Hudson J E (Daisy)
Hutson H C, lab
Hutson J M (Isabella), City Marshal
Iverson M S (Ada), bakery
Johnson M S (Amy), Johnson's Implement & Hdwe Store
Kell Charles (Delia), blacksmith
KELLOGG A E (Katherine)--Attorney at Law, C B Watson, A E Kellogg
Kelsey Flora A, Ladies Shop
KELSEY RUSSELL C (Flora A)--Physician and Surgeon
Kendall James R
Keys Elmer (Maud), lab
Kortright M L, barber
Lance Floyd, lab
LANCE & CO--Gen Mdse, C A Peterson, W H Miller
Langdell Pearly (Carolyn), mining eng
Langston Bert, student
Langston R H (Nellie), carpenter
Lanham John A (Dollie E), carpenter
Leonard H H, clerk Gold Hill Implement Co
McClendon C C (Susan)
McClendon J Mrs, board and rooms
McClendon S W (Laura), farmer
McFarren S V, jeweler
McIntire E W (Eliza J)
Marting J E
MEDFORD CIGAR STORE--Cor Main and Fir. Good Smokes
Mee Lucy Mrs
MERRITT & CO--Gen Mdse, J W Merritt propr
Milam Grace, student
Milam G W (Mary R), teacher
Milam Vernon, student
MILLER DAVID H (Elmira)--Hardware
Miller Elsie
Miller Lloyd
Miller W H (Delia), Lance & Co
Mitchell M E Mrs
Molock James (Mary), mail carrier
Moore R H (Minnie)
Myers Peter, clerk Merritt & Co
Nichols Bernice
Nowels Pearl
Palmer J B, photographer
Pankey Earl, lab
Pankey H G (Ella)
Pankey J B, lab
Pankey Tharon, lab
Pate John
Patrick G H (Ella M), farmer
Perry J R (Rachel V), lab
Peterson C A (Ethel W), Lance & Co
Price E H Mrs
Ray Henry A, miner
Ray Irvan W, miner
Ray Sarah E Mrs
REED HENRY (Nellie)--Postmaster and Confectionery Store
Reese James, teamster
Richard Dan Mrs
Roberts Cecil
Roberts Thomas B (Mira N), lab
Ross Toney, lab
Schroeder Fay, teacher public school
Schuerman August, Simmons & Schuerman
Schrump F D (Amy), timekeeper cement plant
Serry George W (Mary), lab
SEARS GRACE E--Electric Vibratory Massage, Gold Hill Hospital
Sears F Wallace (Grace E), Gold Hill News
Seinmeter Milton
Shaver C M (Della E), barber
Simons Ivan (Helen), SP signal maintainer
Simmons E T, Simmons & Schuerman
Simmons Lloyd (Myrna), musician
Simmons & Schuerman, feed store
Smallwood E P (Marguerite), clerk SP depot
Smith A J T, carpenter
Smith Dorothy
SMITH LYNN W (Minnie W)--Cashier Gold Hill Bank
Snyder F M (Mildred), lab
Snyder O S (Ida), electrician
Starns Evagene
Starns Ida, waiter Mrs C H Price
Starns Jessie D (Edith M), farmer
Stephens Wm (Jennie)
Stickets Walter (Minnie)
Stout Fletcher, clerk Bowers Pharmacy
Stuewe Katherine
Stuewe Wm (June), lab
Sutton Edna
Sutton Emmit (Ellen), lab
Sutton Floyd, lab
Sutton Maude, opr Home Tel & Tel Co
Talley Ida Mrs
Thompson J O (Francis M), clerk
Thompson Walter J, farmer
Tibbits H A (Mabel H), Southern Pacific Agent
Trimble Robert (Lillian), blacksmith
TRUAX CO THE--W W Truax Mngr
Truax Mary
TRUAX W W (Cora)--The Truax Co, General Mdse
Tucker Claire, student
Tucker E P Mrs
Tucker R P, Supt Cement Plant
Turner Fred G
Turner George B, confectionery
Turner Olive M, nurse
Upton Eugene (Philomena), cashier Cement Plant
Van Houten Earl, lab
Van Houten Louis, lab
Van Houten Michael, lab
Walker Archie (Elsie), carpenter
Walker Clint, lab
Walker W R (Mary E), boarding house
Wells J E (Lillian E), eng Cement Plant
West Thomas (Mary), section hand
Wharton C E (Annetta), pastor ME Church
Wharton H A, printer
Wharton Marguerite
Witt Frederick, section foreman
Wood O F (Frankie), taxi driver
Wyatt Homer, lab
Zana Firnam (Aritha)

JACKSONVILLE
    Jacksonville, the county seat, with an estimated population of 500, is located on the west side of one of the widest portions of the Rogue River Valley, and is the terminus of the Southern Oregon Traction Co., which connects with the main line of the Southern Pacific at Medford, a distance of five miles. Jacksonville is the second oldest town in the Northwest, the early supporting industry of the town being mining. Some extensive mining operations are still being conducted, there being a nearby quartz mill. Located in the foothills of the valley, Jacksonville is well situated as a residence town. As the county seat, it is the official center of Jackson County. Some of the most highly developed orchard lands of the county are adjacent, and a number of splendid country residences. Tributary to Jacksonville is the rich Applegate Valley, and much mineral wealth and a number of mines, including the famous "Blue Ledge" copper mine which is just outside the boundaries of Jackson County, in California.
    Jacksonville has large mercantile establishments, electric lights, a municipal water system installed at a cost of $15,000, several miles of cement sidewalks, a bank, a quartz mill, rock quarry, and brick, tile and lime works. The public schools offer three years of high school work; there are three churches, and the Jacksonville Weekly Post is published. There is hourly electric service between Jacksonville and Medford.
CITY GOVERNMENT
    City elections are held annually on the 1st Tuesday in March, at which time the Mayor, City Council, Recorder and Treasurer are elected.
City Officers
    Mayor--Emil Britt.
    Recorder--Leslie W. Stansell.
    Marshal--Joe H. Norris.
    Treasurer--J. Cronemiller.
Councilmen
    J. R. Neil, Chauncey Florey, Jast Hartman, D. W. Bagshaw.
Police Department
    Marshal--Joe H. Norris.
    Police Judge--Leslie W. Stansell.
Fire Department
    Jacksonville Engine Co. No. 1--Roy Ulrich, Pres.
Board of Education
    Directors--George Launspach, Mrs. Alpha Hartman, W. H. Johnson.
    Clerk--C. D. Abbott.
    Principal--Mrs. Margaret Galliger.
County and State Officers
    Complete list will be furnished after November election.
Justice Court
    Justice of Peace--Henry G. Dox.
    Constable--Joseph B. Wetterer.
BANKS
    Bank of Jacksonville--W. H. Johnson, Pres-Cashier; C. M. Ruch, Vice-Pres. Directors--C. M. Ruch, R. G. Jennings, W. H. Johnson. Capital Stock, $10,000, Surplus, $1,000. Resources closing of business June 30, 1916, $86,232.46.
CEMETERIES
    Jacksonville Cemetery--Nr w city limits.
CHURCHES
Methodist Episcopal
    Methodist Episcopal Church--5th nw cor D. Rev. Robert Hutchison, Pastor. Sunday services, 11 a.m. and 7:30 p.m.; Sunday school, 10 a.m.; Epworth League, 6:30 p.m.; Prayer meeting, Thursday 7:30 p.m.
Presbyterian
    First--Ns California. Rev. Albert H. Gammons, Pastor. Sunday services, 11 a.m. and 8 p.m.; Sunday school, 10 a.m.; Prayer meeting Thursday, 8 p.m.
Roman Catholic
    St. Joseph's--4th se cor D. Rev. J. Lyden, Pastor. Services by announcement.
LIBRARIES
    Public School Library--Public school bldg. Open only during school term. Under the supervision of principal of public schools.
NEWSPAPERS
    Jacksonville Post (Weekly)--D. W. Bagshaw, Editor and Mngr. $1.50 per year.
POST OFFICE
    Postmaster--Lewis Ulrich.
    Asst Postmaster--Louis Baker.
    Mail received from Medford daily, 8:30 and 11:30 a.m.; 6:30 p.m.
PUBLIC BUILDINGS AND HALLS
    Court House--Es 5th bet C and D.
    I.O.O.F. Hall--Oregon, bet California and Main.
    Native Daughters of Oregon Hall--Old convent ss California.
    Orth Hall--Oregon, bet California and Main.
    Town Hall--Main sw cor Oregon.
SCHOOLS
    Jacksonville Public School--Mrs. Margaret Galliger, Principal.
SECRET AND BENEVOLENT SOCIETIES
A. F. & A. Masons
    Warren Lodge, No. 10--Meets first Wednesday in Masonic Hall. C. D. Stout, W.M.; James Cronemiller, Sec.
Eastern Star
    Adarel Chapter, No. 3--Meets first and third Thursday in Masonic Hall. Mrs. Jennie Florey, W.M.; Chauncey Florey, W.P.; Lulu Williams, Sec.
Royal Arch Masons
    Oregon Chapter, No. 4--Meets on Tuesday on or before the full moon in Masonic Hall. Emil Britt, H.P.; James M. Cronemiller, Sec.
A. O. U. Workmen
    Banner Lodge, No. 23--W. E. Finney, Financier.
Degree of Honor
    Madrona Lodge, No. 12--Meets 1st and 3rd Friday at members' residence. Mrs. Lottie Finney, C. of H.; Mrs. P. A. Hines, Sec.
I.O.O.F.
    Jacksonville Lodge, No. 10--Meets Saturday in I.O.O.F. Hall. Peter Fick, N.G.; C. D. Abbott, F.S.; John Norris, R.S.; James Cronemiller, Treas.
    Table Rock Encampment No 10--Meets Tuesday in I.O.O.F. Hall. Joe H. Norris, C.P.; C. D. Abbott, Sec.
Rebekah
    Ruth Rebekah Lodge, No. 10--Meets Monday, every two weeks, in I.O.O.F. Hall. Amelia Ansel, N.G.; Martha Gall, V.G.; A. L. Gall, Sec.
Native Daughters and Sons of Oregon
    Jane Mason McCully Cabin, No. 1--Meets 1st and 3rd Wednesday in Native Daughters Hall. Mollie Britt, Pres; Mrs. Chris Ulrich, Vice-Pres; Ella Cook, Sec.
United Artisans
    Assembly No. 60--Meets 1st Friday in I.O.O.F. Hall. Mrs. C. D. Abbott, M.A.; Charles D. Abbott, Sec.
TRANSPORTATION COMPANIES
    Southern Oregon Traction Co. (Rogue River Valley Railway Co. and Electric Line)--Spencer S. Bullis, Pres; Seth M. Bullis, Vice-Pres and Supt; Raymond Bullis, Sec-Treas. Hourly service between Jacksonville and Medford.
Stage Lines
    Jacksonville, Ruch and Applegate--Daily except Sundays. Leaves Jacksonville post office 9 a.m.; Leaves Applegate for Jacksonville 11:30 a.m. E. A. Tompson, stage driver.
    Jacksonville, Buncom and Watkins--Tri-weekly, Tuesdays and Fridays. Leaves Jacksonville 7:15, returning following day. Henry Wendt, stage driver.
Abbott C E, bds C D Abbott
Abbott C D (Martha A), Abbott Hdwe Co, res California se cor 4th
Abbott Hardware Co, C D and M E Abbott proprs, ns California nr Oregon
Abbott J R, lab, bds C D Abbott
Abbott T S, lab, bds C D Abbott
Algier Homer, gardener F L Tou Velle
Applebaker Joseph (Mabel), blacksmith, res 3rd sw cor D
Applegate James, farmer, res 3rd
Bagshaw Daniel Jr, printer, Jacksonville Post, bds D W Bagshaw
Bagshaw Daniel W (Ada), propr and editor Jacksonville Post, res ws 5th
Bagshaw Mary, bds D W Bagshaw, compositor Jacksonville Post
Bailey Jewel, bds Wm P Bailey
Bailey Wm P (Susan F), liveryman, res California ne cor 5th
Baker Louis, Asst Postmaster, bds F M Tungate
Band Ellen Mrs, res sw 2nd
BANK OF JACKSONVILLE--W H Johnson Pres-Cashier, C M Ruch Vice-Pres, California sw cor 3rd
Barnum Wm H (Jessie), res e s Oregon
BEEKMAN BENJAMIN B--Lawyer, res California
Beekman Carrie C, bds B B Beekman
Beekman Julia E Mrs, (wid Cornelius C), res ss California
Benedict Wm, farmer, res outside city limits
Berry Edward, miner, bds J H Berry
Berry Edwin, miner, bds J H Berry
Berry James M, miner, bds J H Berry
Berry James H (Lena), res California
Berwert Charles F (Louise), butcher, res 5th
Bienvenue Onie, bds E Langley
Bowen Marion E, student, bds W H Bowen
Bowen Wm H (Helen S), farmer, res 5th
Britt Amelia, bds Emil Britt
Britt Emil, Mayor, res w s Pine
Broad Agnes, nurse, bds Mrs A Broad
Broad Anna, nurse, bds Mrs A Broad
Broad Anna Mrs (wid Wm), res 3rd se cor Oak
Broad Joe, miner, bds Mrs A Broad
Brown Laurence (Loretta), res e s 3rd
CALKINS FRANK M--Judge Circuit Court, res Medford
Cantrall Andrew (Annie), res ns California
Cantrall Maude, bds Mrs V V Cantrall
Cantrall S A Mrs (wid John), res es 3rd
Cantrall V V Mrs, res Caldwell Add
Carpenter Sam, farmer, res outside city limits
Carter Eva, bds John Carter
Carter John, farmer, res outside city limits
Chappell John H, farmer, res w limits
Chappell Richard, painter, bds Mrs Sarah Chappell
Chappell Sarah Mrs (wid Lyman), res ws Oregon
City Drug Store, Dr J W Robinson propr, ns California
City Hall, Oregon sw cor Main
City Meat Market, John Dunnington propr, ws Oregon
Coffman Annie Mrs, propr Lyden House
Coleman Frank L, Deputy County Clerk, res Medford
Collins Benjamin M (Zean), ins agt, res 5th
Collins Fred, lab, bds B M Collins
Collins Mary E Mrs (wid Benjamin W), bds B M Collins
Conger Enos, res cor Oregon and California
Cook Ella Mrs, bds G H Luy
Cook Wm (Myrtle), lab, res ws Oregon
Corthell May, bds W A Corthell
Corthell W A (T Evelyn), farmer, res Jacksonville-Medford rd
Coulter Lizzie Mrs, res sw Oregon
Court House, es 5th bet C and D
Couch Leora, teacher bds B M Collins
Cramer J T, watchmaker, res ns California nr 4th
Cronemiller David, lab, bds J M Cronemiller
Cronemiller James M (Elizabeth), city treas, res ss California
Cronemiller Mary F, res ns California
Day J S Mrs, res California nw cor 5th
Deneff Hattie Mrs, res Oregon
Dews James E, clk, bds J M Dews
Dews J M (Teresa), res California
Dox Henry G, Justice of Peace, Wells Fargo Express Agt, res ws 3rd
Dunnington Clifford, meat cutter John Dunnington, bds S E Dunnington
Dunnington Clint, mechanic, bds S E Dunnington
Dunnington Gertrude, bds S E Dunnington
Dunnington John G (Della) propr City Meat Market, res ws 3rd
Dunnington Samuel E (Martha E) res es 5th
Dunnington Tommie, meat cutter John Dunnington, bds S E Dunnington
Eaton Irene Mrs, res se Oregon
Eaton Wm, bds Mrs Irene Eaton
Ennis Etta M (wid Robert), res ss California
Ennis Ruth, bds Mrs Etta M Ennis
Ensele Louise, maid B B Beekman
Ensele Peter (Amelia), res at w limits
Fick Frederick J (Nellie V), propr Fick's Hdwe Store, res s end 3rd
Fick H W Mrs, res Jacksonville-Medford rd
Fick Peter, lab, bds Mrs H W Fick
Fick's Hardware Store, F J Fick propr, California
Finney Mark A, bds W E Finney
FINNEY R N (Nellie)--Ulrich & Finney Confectionery, cor Oregon and California
Finney Wilfred E (Lottie A), carpenter, res ns D
Flater Daniel (Isabelle), lab
Fleming Bruce, bds E M Fleming
Fleming E M (Sarah), farmer, res California
Fleming Harley, bds E M Fleming
Fleming Henry, bds E M Fleming
FLOREY CHAUNCEY (Jennie)--County Recorder, res ws Oregon
Gall Albert L (Martha), fruit grower, res e end California
Gall Cecil, bds A L Gall
Gall Ekron, nurse, bds A L Gall
Gallup Henry C (Minnie E), res Lundgren add
Gallup Homer C, bds H C Gallup
Gallup Myra M, bds H C Gallup
Gammons Albert H (Ruth), pastor Presbyterian Church, res ns California
Gardner George A (Clara), County Clerk Court House, res 3rd
Golden Robert E Dr (Anna E), physician and surgeon, res 2nd
Greaves John (Mary), contractor, res nr e end C
Grieve Katie M Mrs, deputy County Assessor, res Medford
GRIEVE WM T (Katie M)--County Assessor Court House, res Medford
HANNA HERBERT K (Leona)--Atty at Law, Bank of Jacksonville bldg, res E Pine
Hanna Leander, bkpr, bds H K Hanna
Harbaugh Oliver (Dora), farmer, res ns Academy
Harper G R (Lelia), deputy Tax Collector, res N 5th
Harrington Al (Ossie), Vacuum Cleaning
Harrington Ossie Mrs, opr Home Tel & Tel Co
Hartman Ellen, bds J Hartman
Hartman Jason (Alpha), carp, res n 5th
Hartman Wesley, bds J Hartman
Helms Amanda, bds E H Helms
Helms Edward H, res ws Oregon
Hines Royal (Fay), res California and 5th
Hinkle Matilda Mrs, res 3rd
Hoffman Kate Mrs (wid John H), res ws Oregon
HOME TEL & TEL CO--Louise F Jones mngr, Mrs H F Harrington opr, ss California
Huener John, lab
Hutchison Robert, pastor ME Church, res ws 5th
IOOF Hall, Oregon ne cor Main
Jacksonville-Applegate Stage Line, Eugene A Tompson propr, post office
Jacksonville Cemetery, nr w limits
Jacksonville Post, D W Bagshaw owner and editor, 3rd cor C
JACKSONVILLE-WATKINS STAGE LINE--Henry Wendt propr, post office
Johnson James Mrs, res es Applegate rd
JOHNSON WM H (Edith)--Pres-Cashier Bank of Jacksonville, res E Pine
Johnston Henry, bds M Johnston
Johnston Malcolm (Jane), lab, res Oregon
Jones Elizabeth D (wid Stouten), res 4th nw cor C
Jones Louise T, mngr Home Tel & Tel Co, bds E D Jones
Jones M D (Nettie), lab, res Oregon
Kasshafer Clarence, bds Mrs F Kasshafer
Kasshafer Frank Mrs, res Applegate rd
Keegan Christopher (Bertha M), res 3rd ne cor Main
Kelly Edward E, County Attorney, res Medford
Kenney Frances, clk Handicraft Shop Medford, bds T J Kenney
Kenney Thomas J (Rose), 4th sw cor D
Kenney Wm, lab, res 3rd nr California
Kitto Walter (Etta L), farmer, res es 5th
Knowles F W, fruit grower, res e end California
Kubli Eleanor J (wid Kaspar), res es Oregon
Langley Ernest A (Anna), deputy County Assessor, res Oregon se cor Fir
Launspach George, farmer, res at e limits
Levy Stella, res 5th se cor C
Lewis George N (Minnie), res ws 4th
LEWIS OSCAR C (Daisy D)--Clerk L G Ulrich, res es 4th
Linn Corine, res es Oregon
Linn David, bds Corine Linn
Little George, farmer, res outside limits
Lundgren A Theodore, miner, res Applegate rd
LUY HARRY G (Isa M)--The Reception, California, res nr 3rd
Lyden House, Mrs Annie Coffman mngr, cor California and Oregon
Lyden John, propr Lyden House, res same
McCully Issie, res California cor 5th
McIntyre Joseph E, farmer, bds W I McIntyre
McIntyre Nellie M, bds W I McIntyre
McIntyre W Isaac (Lola B), farmer, res s end 3rd
McIntyre Wm B, farmer, bds W I McIntyre
McKee Luella, bds J M Dews
McLaren James, res Applegate rd
Mankin N C, farmer, res outside limits
Marsh Daniel H, bds John Marsh
Marsh Denver A, motorman, bds John Marsh
Marsh John A (Addie), carpenter, res ws Oregon
Martin Joe (Sarah), res es Park
Martin Marie, bds J Martin
Masonic Hall, es Oregon bet California and Main
Miller John F, bds Mary Miller
Miller Mary (wid John), res 3rd se cor Main
Mitchell August (Henrietta), lab, res ½ m ne limits
Mitchell Charles E, lab, bds A Mitchell
Mitchell Herbert R, bds A Mitchell
Morgan Unieta, bds Oscar Lewis
Native Daughters of Oregon Hall, Old Convent Bldg ss California
Neil James R, Attorney at Law, res ws Oregon
Norris Alfred, salesman, bds J A Norris
Norris J Alexander (Martha), janitor Court House, res Blackstone Alley
Norris Joseph, bds J A Norris
Nunn Ethel, bds Scott Nunn
Nunn Scott, farmer, res outside limits
Orth Hall, Oregon bet California and Main
Patten Victor (Mary), lab, res es 3rd nr California
Pearce Dan, bds D J S Pearce
Pearce D J S, farmer, res outside limits
Pearce Nel, bds D J S Pearce
Pearce Paul, farmer, bds D J S Pearce
Pearce Sarah, bds D J S Pearce
Petard Albert, miner, bds August Petard
Petard August (Julia C), miner and vineyard, res Rich Gulch
Petard August Jr, miner, bds August Petard
Pitz Albert, bds Henry Pitz
Pitz Henry (Carrie), teamster, res e city
Pitz Myrtle, bds Henry Pitz
Pitz Rulan, bds Henry Pitz
Pool Arthusa Mrs, res es Academy
Pool Irvin, bds Mrs A Pool
Poole Emanuel, lab, bds F M Tungate
Post Office, Lewis G Ulrich postmaster
Prim Charles, Atty at Law, res ss California
Puhl Fred, bds Gretchen Puhl
Puhl Gretchen, res Oregon
Raybould Robert E, res Oregon
RECEPTION THE--Cigars and Tobacco, ns California, Harry Luy propr
Rees Wilfred (Leona), res California
Reeve Mabel, bds M H Reeve
Reeve Margaret H Mrs, res ns Caiifornia
Renault John, miner, res Academy
Reter John, Barber Shop ss California, res Medford
Reter Raymond, wks John Reter, bds John Reter
Reuter Christina, res cor 6th and E
Reuter Elizabeth, bds Mrs C Reuter
ROBINSON JAMES W (Tillie)--City Drug Store ns California, res ws Oregon
Robinson Minnie Mrs, res ss California
Robinson R H (Lillian), lab
Rock Elizabeth S, res 4th se cor Pine
Rock James M, bds J W Rock
Rock James W (Ada J), res Academy
Romley Anna, bds Lynn Romley
Romley Lynn, farmer, res outside limits
Rose Antone (May), res ws 3rd
Rosecrans C F (Mildred), lab
Ryan Harry, lab, bds Mrs L A Ryan
Ryan Laura A Mrs, res es 3rd
Sargent H H (Alice C), res ws Oregon
Schieffelin Louise Mrs, res ws Oregon
Schieffelin Louise Mrs, mail F L Tou Velle
Schmitt J Adam (Amelia J), res 1st
Schumpf Charles, bds Mrs Ellen Band
Schumpf John R, lab, bds Mrs Ellen Band
Scott P D, farmer, res outside limits
Shaw Thurston G, dentist, res es 5th
Singler August Mrs, res 5th
Singler Valentine, bds Mrs A Singler
Singler Wm H, Sheriff Court House
Smith Clifland, farmer, res outside limits
Smith Francis C (Olga G), teacher, res es Oregon
Smith Ray G (Calista), dairy, res ws Oregon
Sparks Wesley R, shoemaker, bds Lyden House
STANSELL LESLIE W (Josephine G)--City Recorder, res ws 3rd
Stevens Homer (Caroline), res ws Applegate rd
Stout Carl D (Ruby G O), carpenter, res Jacksonville-Medford rd
Taylor M C Mrs, res 5th
TAYLOR WILLIAMS CO INC--J M Williams Pres, W G Caudill Sec-Treas, General Mdse, ss California
Thomas Cora, res California
Thompson Alexander, bds Mrs Mattie M Thompson
Thompson Arthur R, bds Mrs M Thompson
Thompson Eugene A (Nettie L), propr Jacksonville-Applegate Stage, res ws 3rd
Thompson Flora B, deputy County Clerk, bds Mrs M Thompson
Thompson Lester, bds Mrs M Thompson
Thompson Mattie M Mrs, res sw cor California
Thorndike John A (Roxanna), res es Applegate rd
Thorndike Larkin W, carpenter, bds J A Thorndike
TOU VELLE FRANK L (Elizabeth)--County Judge Court House, res ws Oregon
Tungate F M (Martha), farmer, res Jacksonville-Medford rd
Ulrich Christian C (Alice), res ws 3rd
ULRICH LEWIS G (Marie M)--Postmaster, propr Ulrich's General Mdse Store, res es 3rd
ULRICH ROY (Gladys)--Ulrich & Finney, Confectionery Store, cor California and Oregon
Walsh Alta, bds S Walsh
Walsh Harry, bds S Walsh
Walsh S (Ella), farmer, res e cor 5th
Weis John (Meta), draper Weeks & McGowan Co, Medford, res es Oregon
Wells J Percy, (Maye B), res Jacksonville-Medford rd
Wendt Chester, bds Henry Wendt
Wendt Emma, teacher, bds Henry Wendt
Wendt E N (Augusta), carp, res 6th
WENDT HENRY (Mary)--Propr Jacksonville-Watkins Stage, res Jacksonville rd
Wetterer Joseph W, res Oregon
Wetterer Mary, dressmaker, bds J W Wetterer
Whitworth A C (Elsie), lab, res Jacksonville-Medford rd
Wilden Ernest, res 1st
WILLIAMS JOHN M (Julia)--Pres Taylor-Williams Co Inc, res 5th
Williams Lulu, bds J M Williams
WILSON EPHRAIM W--Deputy Sheriff, bds J W Wilson
Wilson Essie S (Ida C), carpenter, res Oregon
Wilson Jennie, bds Jessie Wilson
Wilson Jessie, farmer, res ws Oregon
Wilson Jessie J (Esther M), farmer, res ws Applegate rd
Wilson John W (Mattie), jailer Court House, res ns California
Wiseman L C Mrs, res 3rd
LAKE CREEK
    A post office on Little Butte Creek, 18 miles northeast of Medford, and 12 miles from Eagle Point, the shipping and banking point. The Dead Indian Soda Springs are 12 miles distant. Telephone connections. Mail daily except Sundays.
    For list of names in Lake Creek district, refer to Star Route, Eagle Point-Brownsboro-Lake Creek.
LEEDS
    A discontinued post office, on Rogue River, 32 miles northeast of Medford, and 3 miles east of Peyton. Mail received by star route from Eagle Point.
PERSIST
    A post office on Elk Creek within the Great Sugar Pine Belt, 45 miles northeast of Medford and 41 miles north of Central Point. Mail supplied from Eagle Point by star route, the banking and shipping point. Mail tri-weekly.
Bailey Marion, farmer
Lewis Edith, bds R H Lewis
Lewis R H (Minnie), farmer
Morgan Charles, farmer
Morgan W H, farmer
Moore A D, farmer
Moore Claud, farmer
Olsen Adolph, farmer
Whitney D E, farmer
Whitney O M (Fannie), farmer
Willits Inez, teacher
Willits Merle M, farmer
Willits Roy F (Ethel), farmer
Willits W W (Irene), farmer and postmaster
PEYTON
    A village on Rogue River, 25 miles northeast of Eagle Point, the shipping and banking point. Stage and mail tri-weekly to Eagle Point.

PHOENIX
    A town five miles southeast of Medford, on the Southern Pacific Ry., and seven miles northwest of Ashland. Medford is the shipping and banking point. Population about 250.
CITY GOVERNMENT
City Officers
    Mayor and three councilmen are elected each year, all rest are appointed.
    Mayor, Elmer Coleman.
    Recorder, A. H. Fisher.
    Marshal, St. Commissioner and Water Supt., Wm. Short.
    Treasurer, Nellie Hearn.
    Council--Ed Wilder. John Wright, Milo Furry, Lloyd Culver, Fred Piatt and T. J. Malmgren.
    Police Dept.--Marshal, Wm. Short; Police Judge, A. H. Fisher.
BOARD OF EDUCATION
    Directors--S. S. Stevens, J. T. Wortman, Arthur Furry; Clerk, Marian Towne; Principal, H. H. Mathis.
LODGES
Modern Woodmen of the World
    Oregon Camp No. 438--Meets every 2 weeks in Woodmen Hall. P. A. Steinbach, C.C.; F. E. Furry, Clerk; A. Hearn, Banker.
Women of Woodcraft
    Oak Circle No. 242--Meets monthly in Woodmen Hall. Mrs. I. French, G.; Mrs. E. G. Coleman, Clerk; Mrs. M. R. Rose, Banker.
Improved Order of Bedmen
    Rogue River Tribe No. 57--Meets every other Tuesday in Woodmen Hall. R. Furry, S.; W. H. Wilson, J.S.; F. Furry, K. of R.; T. K. Malmgren, K. of W.
CHURCHES
Presbyterian
    Presbyterian Church--Rev. John K. Baillie, Pastor. Sunday services, 11 a.m. and 7:30 p.m. Sunday school, 10 a.m. Y.P.S.C.E., 6:45 p.m. Prayer meeting Wednesday, 8 p.m.
Christian
    Christian Church--No Pastor at present. Sunday services, 11 a.m. and 7:30 p.m. Sunday school, 10 a.m.
POST OFFICE
    Postmaster--A. Hearn.
Acree Clarence D, lab
Acree Emmer, lab
Acree G W (Frances), lab
Anderson Caroline W Mrs (wid W T)
Anderson Wilson, bds Mrs C W Anderson
Baillie John K Rev (Eleanor D), pastor Presbyterian Church
Beecraft Alice, bds W R Beecraft
Beecraft W R (Lorenda A), gardener
Bishop D Hazel, bds Mrs C W Anderson
Blackwood Lillian Mrs, bds J H Ruch
Brophy Margaret Mrs, teacher
Brophy Vern (Margaret), farmer
Calhoun Mat, bds J T Piatt
Carlos Wm (Eva)
Carver Fay, bds E G Coleman
Coleman Elmer G (Lillian), Phoenix Mercantile Co
Colver F Lloyd (Mary A), farmer
Colver Louie O (Minnie), farmer
Cope John S (Gertrude), Cope Hdwe Co
Cope Hdwe Co, John S Cope
Davis M T (Sophia), electrician
Dunlop Owen
Edsall J B (Nora), farmer
Edwards Tate
Elfers George (Jennie)
Fish T J, farmer
Fisher Andrew (Della)
Frees George, blacksmith, res Medford
Fry Alice, student, bds L D Fry
Fry Clarence, Smith & Fry, bds L D Fry
Fry Fred, barber, bds L D Fry
Fry L D (Stella), quarryman
Fry Maude, student, bds L D Fry
Furry Colver (Gertrude), farmer
Furry Fred (Bell), farmer
Furry Frederick M (Josephine), lab
Furry G S, farmer
Furry Leo, student, bds F M Furry
Furry Ray, student, bds F M Furry
Furry Robert, farmer, bds F M Furry
Grist E H (Ethel), E H Grist & Co
HEARN A (Nellie V)--Phoenix Mercantile Co
Hearn Mabel, bds A Hearn
Holbrook W P, farmer
Huff I M, farmer
Johnson John L (Hanna), section foreman
King L A Mrs
Kolleth Jane M
Lehners Diedrich (Caroline), agt SP Co and Wells Fargo Express
Lockwood E C, farmer
MALMGREN THEODORE J DR (Fredricka B)--Physician and Surgeon, propr Malmgren Store
Miller Alfred (Fannie), lab
Miller Dewey, bds Alfred Miller
Miller George M
Miller John F, lab
Moore R R Mrs
Morris George
Morris M Mrs
Morton James (Eva), farmer
Morton Marie, bds James Morton
Murtaugh John, lab
Myers Walter (Jennie), section hand
O'Connor Jack (Cecil), miner
Oliver H W
Phoenix Barber Shop, F J Fry propr
PHOENIX MERCANTILE CO--E G Coleman, A Hearn, proprs, general merchandise
Piatt J F (Kate), farmer
Rader J M (Bertha M), farmer
Reames Harry W (Lavica A), clk Phoenix Mercantile Co
Remington Bertha Mrs, bds Alfred Miller
Rice Bell Mrs
Rice Harry, bds Mrs Bell Rice
Rice Kate, bds Mrs Bell Rice
Roberts A C Mrs
Roberts Charles (Artie), carpenter
Rose M Mrs, bds Lloyd Colver
Ruch Edwin, lab, bds J H Ruch
Ruch J H (Ida), farmer
Scott John, lab
Short A W (Minnie), marshal
Smith James, lab
Smith Robert A, Smith & Fry
Smith Winifred, carpenter
SMITH & FRY--Confectionery, Cigars and Soft Drinks, R Smith, C R Fry, proprs, on
Highway Road
Sorrel G W (Stacy E), gardener
Southern Pacific Co, Lehners agt
Stancliff Bert
Stancliff Elizabeth Mrs
Stancliff Marion E
Stanwood O C, farmer
Steadman Callie Mrs
Stevens Suben, shoemaker
Talbot Ethel, bds Joe Talbot
Talbot Joe (Mary), carpenter
Thrasher James (Nancie)
Towne Anna
Towne Marian, stengr
Wakefield Orrin, shoemaker
Waterman Edwin L, farmer
Waterman Jane Mrs
Wattleman Frank D
Westerfield E H, farmer
Wilder Edward, wood chopper
Wilder J C (Elvira E), gardener
Wilson George, bds W H Wilson
Wilson J L Mrs
Wilson Kathleen, bds W H Wilson
Wilson W H (Ella E), farmer
Wilson Willie, bds W H Wilson
Wolters Elva, bds Mrs C Steadman
Wright J A (Etta)
PROSPECT
    A beautiful little place on Rogue River, 48 miles from Medford, 35 miles and on the direct road to Crater Lake. It is the favorite stopping place for all tourists going to the Crater Lake, splendid meals and all necessary supplies can be secured there.
    The Cal.-Ore. Power Plant completed at a cost of $1,000,000 is located near
there.
    Prospect has modern store, hotel and school buildings, with grounds beautifully parked and all modern conveniences, also situated in the heart of the finest sugar pine belt on the coast.
    Elevation 2,780, mild winters, cool summers and a favorite stopping place for fishing and camping parties. Daily mail to and from Derby, the nearest shipping point on railroad.
    The following list of names includes all the people living between Trail and Prospect, Derby and Prospect and all that part of the county north and east of Prospect.
Aiken Francis I
Aiken S S
Blanchard H D
Blanchard Stella
Bloomfield Florus & Mrs
Chambers Hattie
Conger Alice
Conger L L
Crabtree John
Dawson Elmer
Dawson Lelia
Dawson Myrtle
Ditsworth Hazel
Ditsworth J T Sr
Ditsworth Mary
Ditsworth Stewart
Dodge A E
Edmondson Gus
Edmondson Lee Mrs
Edmondson Robt
Edmondson W L
Embrey J C
Erskine J H & Mrs
Erskine Margery
Goodlow Nevet
Gordon Clara
Gordon Margaret
Gorden Robert
Gorden Uriah
Grieve Eliza
GRIEVE JAMES E (Mary)--Postmaster, Prospect Store, General Mdse, Flour & Feed, Gasoline & Oil
Grieve John
Hansford Russell
Henry George O & Mrs
Higinbotham Ethel
Higinbotham Gertrude
Higginbotham Julia
Higinbotham Susie
Higinbotham T B
Higinbotham W A
Hollenbeak Ernest
Hollenbeak Jack
Hollenbeak Lizzie
Holm Gladys
Humphrey Charles & Mrs
Irvin Josephine
Irvin O L
Kelley Wm & Mrs
Kelsoe Etta
Kelsoe J W
Kelsoe Verna
Kincaid Lucius
Lewis Eliza
Lewis W A
Lower Alice
Lower Charles
Lower Harold
McCall Ervine
McCoy V O & Mrs
McLeod George
McLeod W R & Mrs
Mansfield George A
Mansfield George Jr
Mansfield Margaret
Mansfield Rose
Moony Pearl
Moony W E
Muskoph Richard
Nason B A
Neil Frank & Mrs
Nye Amarantha
Nye Dee
Nye Hope
Nye Lillian
Nye Nelson & Mrs
Nye Waldo
Owen Merrett
Pankey Obediah
Peelor Elizabeth
Peelor F M
Phipps Elsie
Phipps Joseph G
Schaffer Jas
Sholl Elizabeth
Sholl Evelyn
Sholl PC
Tucker Boyd
Tucker Flossie
Tucker Lyle
Tucker Wilber
Ulrich Earl (Irene)
Vogt Alma
Vogt August
Walker Charles
Walker George W
Walker Grace
Walker Olive
Walker Winifred
Webb Hiram & Mrs
Wick Carl
Winings Adda
ROCK POINT
    A discontinued post office on Rogue River and Southern Pacific Railway 2 miles west of Gold Hill, the express, banking and shipping point. For list of names, refer to Gold Hill R.F.D. No. 1.

ROGUE RIVER
    Rogue River, with an estimated population of 300, is located on the main line of the Southern Pacific, and on the lower Rogue River. There are about 1,000 acres of planted orchards in the vicinity, mostly pears and apples. Berries and small fruit are also grown Attention is also given to dairying, stock raising and diversified farming in the tributary valleys. Placer gold mining and dredging has been carried on in the vicinity for years. Rogue River has a city water supply, electric lights, cement sidewalks, brick business blocks, a bank, hotel, a $15,000 grade school offering three years of high school work, a park and churches. The Argus, a weekly newspaper is published.
CITY GOVERNMENT
    Mayor--W. P. Wetherell.
    Recorder--G. F. Wertz.
    Treasurer--Don F. Wilson.
    Marshal--John Huls.
    Council--Samuel Mathis, C. S. Match, Mrs. S. J. Myers, John Owen, L. B. Ellis.
    Board of Education--A. K. Earhart, Martin Burkhart, John B. Hair.
    Public Schools--B. G. Harding, Principal. Teachers--Mrs. F. Parent, Miss Alice C. Streets, Mr. Deardoff, Miss Isabelle Martin.
    Rogue River Improvement Club--Mrs. W. P. Wetherell, Sec.
    Rogue River Commercial Club--B. G. Harding, Sec.
    Post Office--Mrs. Rena A. Whipple, Postmaster.
Argus The, Wm R Brower publisher, weekly
Beers George, farmer
Boyer Andrew L (Rachel), farmer
Brooke H J
Brooke Sabrey
Brower W R (Goldie M W), publisher the Argus, res Central Point
Brown Charles O, section hand Southern Pacific
Brown Harvey (Delia), carpenter
Brown Joe Mrs
Bush Grace, mngr and opr Home Tel & Tel Co
Burkhart Claude, farmer
Burkhart Joseph, farmer
Burkhart Martin (Frances), farmer
Burkhart Wm, miner
Caldwell Eliza Mrs (wid Thomas)
Campbell James, Pres First State Bank, res Medford
Clement Charles H (Emma M), gardener
Clement Frank, mail carrier
Ellis L B (Clara), councilman
FIRST STATE BANK OF ROGUE RIVER--James Campbell Pres, D R Terrett Cashier
Fowler Wm (Elizabeth)
Gilmore Frank M (Mattie), farmer
Gilmore Hattie, bds F M Gilmore
Gilmore Orson H (Annie G), farmer
Gorham Willard (Edith), farmer
Halstead Theodore (Clarice), propr Pastime Confectionery
Harding George B (Florence), principal public schools
Harris Frank, lab
Hatch Arley, bds C S Hatch
Hatch C S (Elizabeth), blacksmith
Hatch Lindon, bds C S Hatch
Holcomb Jack J (Alice), carpenter
Holcomb Lela
Holcomb Lulu
Home Tel & Tel Co, Grace Bush mngr
Howell G T (Ida), barber
Huls John (Miranda), farmer
IOOF Rebekah Live Oak No 198--Meets Thursday in IOOF Hall
IOOF Woodville Lodge No 217--Meets every Tuesday in IOOF Hall
Jackson M H, lab
Jenner Frank (Signe), mechanic
Lake Franklin (Anna), painter
Laws Garfield (Daisy), lab
Laws Henry (Hattie), farmer
Lowd George (Abbie), farmer
Lowd Phillip, farmer
McLellan C B (Mattie), section hand SP Co
MARTIN GEORGE P (Frances)--Mail Carrier RFD No 1
Martin Isabell, teacher public schools
Mathis Samuel, carpenter
Megley Charles (Fay)
Merriam Lou C (Della P), section foreman SP Co
Moore S H, lab
Myers S J (Julia), auto livery
O K FLOUR & FEED STORE--The best place to get gas in Rogue River, G A Webster propr
Owens Earl E, lab
Owens Eva
Owens George P (Anna R), farmer
Owens John, lab
Owens Lottie
Parent F Mrs, teacher public schools
Pitman John (Nellie), lab
Post Office, Mrs Rena A Whipple, postmaster
Risdon A (Fay), lab
Robbins Alice
Robinson Joseph A (Rose), lab
Robinson Phillip (Henrietta), miner
Rogue River Pharmacy, Dr John C Whiteaker propr
Rule Anna M Mrs (wid George W)
Sanborn Catherine Mrs (wid A K)
Sandry Sam L (Henrietta), State Supt Fish Screens
Seaman Bessie
Seaman Blanch
SEAMAN C G (Martha)--Seaman's Grocery Store
Semon Ray (Clara), lab
Smack John V (Jane E), farmer
Smuck J W (Bernice), farmer
Spencer Rev J Manley (Mamie), pastor Presbyterian Church
Stevens Ephraim, lab
Stevens Ray L, lab
Streets Alice C, teacher public schools
Taylor Thomas H B (Florence E), propr Waldorf Hotel
Terrett D R (Hazel), cashier First State Bank of Rogue River
Tnrasher Jack (Lida), lab
Wakeman Hattie
Wakeman R W (Sarah), lab
WEBSTER G A (Anna)--Propr O K Feed Store
Wells Fargo Express Co, W P Wetherell agt
Wertz Franklin (Martha), gardener
Wertz G F (Ida), real estate
Wetherell Wm P (Alice), SP agt
Whipple J M (Rena), fireman SP Co
Whipple Rena Mrs, postmaster
White Julia Mrs
Whiteaker Dr John C (Edith), propr Rogue River Pharmacy
Wilson Don F (Mabel), General Mdse Store
Wilcox Lester A, student
Wilcox G W (Angie), Propr Rogue River Hotel
RUCH
    Population, 150 within delivery of Ruch post office. Banking and shipping points are Medford and Jacksonville, 12 and 7 miles N.E. Mail daily.
Anderson P F
Anderson Wm
Arthur Wm
Bauman Chas
Boon A L
Buckley David
Buckley Geo
Buckley John
Buckley J T
Cameron Dr Warren
Cameron Frank
Cameron Wm
Cantrall John
Cantrall M
Coffman S R
Devlin John
Downing Wm
Fattig J H
Fattig Jonas
Garrett W R
Goldsby Joseph.
Gray L
Green F H
Hamilton Chas
Holzgang R
Hughes Robert
Lausignant F
McDaniels W H
McDonough Jas
McNary W H
Matney John
Matney Wm
Morrison Wm
O'Brien J A
Offenbacher F
Offenbacher John
Osenbrugge J J
Pettibone W G
Pursell Chester
Ray Mathew
Ray M L Mrs
Ray Wm
Redanz Wm
Rhoten A
Rice J B
RUCH C M--Postmaster, Gen. Mdse, Blacksmith and Livery
Sellers H P
Smith CA
Smith Edward
Smith Margaret Mrs
Smith Wm
Spaffard F D
Spencer H D
Taylor H H
Throckmorton A
Venable W H
Wertz Lester
SAMS VALLEY
    Post office near Table Rock and Rogue River. One of the earliest settled towns in the valley. Population, 100 within delivery of Sams Valley post office. Mail daily. Stage to Gold Hill daily, seven miles west.
(Names marked x are heads of families).
Bloomquist L (x)
Cass Belle
Cass C F
Cass Earl (x)
Chapman Percy (x)
Cox Fred
Cox I W Mrs
Cox Lloyd
Cooper Ed (x)
Corliss Lloyd (x)
Fisher J B (x)
Fitzgerald Chas
Fitzgerald Frank (x)
Fitzgerald Leora
Fitzgerald Walter
Gall Elim
Gardner G A Mrs
Gilcrist C C (x)
Gilcrist Cleo
Holt John (x)
Holtz Henry (x)
Jones John (x)
Kimble E A
McDonough Geo (x)
Messinger Walter
Miller Curtis (x)
Morgan Birch
Morine A
Morrison Riley Mrs
Pankey Thos (x)
Payne Frank (x)
Payne John (x)
Perry Minnie
Peterson John
Potter Ned
Rhodes Clyde
Rogers Frank (x)
Scott Walter (x)
Scott Mabel
Scroggs A (x)
Scroggs Austin
Stoner Ray (x)
Thresham Otto (x)
Thresham W A (x)
Thresham Elsie
Vincent Ora
Ward W T
Webber Ezra
West J E (x)
Willhigh C (x)
Wilson Chas

TALENT
    Talent, with an estimate population of 350, is located in the upper Rogue River Valley, on the main line of the Southern Pacific. The town is in the center of the highly developed portion of the Rogue River Valley. Besides fruit raising, considerable local attention is given to market garden products and berries. Talent has a cannery with a daily capacity of 4000 cans. The County Experiment Station is located about 1½ miles north, also the county hospital and county poor farm. Talent has modern schools and offers two years of high school work, including household science and manual training courses. Has modern stores, electric lights, gas, and city water system.
CITY GOVERNMENT
    Mayor--Wm. Breese.
    Recorder--J. Terrell.
    Treasurer--E. B. Adamson.
    Marshal--J. N. Pace.
    Council--James Foxall, Wm. Stump, Mrs. Olive Walters, Ren Sleppy, Ed Leming, J. Robinson.
BANKS
    State Bank of Talent--Capital. $20,000.00. Surplus, $1,200.00. Resources at close of business June 30, 1916, $72,678.19. Joshua Patterson, Pres; R. E. Robinson, Vice-Pres; Edward B. Adamson, Cashier.
CHURCHES
Baptist
    Sunday services--Sunday school, 10 a.m.; preaching, 11 a.m.
Christian
    Sunday services, 11 a.m. and 7:30 p.m.; Sunday school, 10 a.m. Rev.Matlock, Pastor.
Methodist
    Sunday services, 11 a.m. and 7:30 p.m.; Sunday school, 10 a.m. No regular pastor.
Dunkard
    Sunday services, 11 a.m. and 7:30 p.m.; Sunday school, 10 a.m.
CLUBS
    Community Club--Meets 1st and 3rd Wednesday. Mrs. H. R. King, Pres; Mrs. Ida A. Luke, Sec; Mrs. Bessie Ager, Treas.
    Parent-Teachers Assn.--Meets at call. Mrs. Charles Holdridge, Chairman.
POST OFFICE
    Postmaster--C. A. Brown.
    Asst Postmaster--Viola Brown.
    Carrier R.F.D. No. 1--H. E. Bowman.
    Office Hours--7:30 a.m. to 8 p.m.; Sundays and Holidays, 11 a.m. to 12 m.
Mail Trains
    Train No. 13 from North 10:00 a.m.
    Train No. 14 from South 8:02 a.m.
    Train No. 15 from North 4:25 p.m.
    Train No. 16 from South 5:05 p.m.
PUBLIC BUILDINGS AND HALLS
    Ames Bldg.
    City Hall.
    I.O.O.F. Hall.
PUBLIC SCHOOLS
    Board of Education--F.. C. Reimer, Chairman; G. A. Morse, Welborn Beeson, C. Holdridge, Clerk.
    Principal--G. W. Ager. Teachers--Minnie Corrin, Mrs. B. A. Stewart, Mrs. Hazel Lowe, Mabel Mickey, Mrs. Ada Stannard.
SECRET AND BENEVOLENT SOCIETIES
I.O.O.F.
    Talent Lodge No. 211--Meets Wednesday in I.O.O.F. Hall. J. R. Robins, N.G.; J. Roberts, V.G.; C. W. Holdridge, R. Sec.; G. Galbrieth, F. Sec.
Modern Woodmen of America
    Manzanita Camp No. 11,248--Meets 2nd and 4th Saturdays in I.O.O.F. Hall. E. T. Jacobs, Consul; H.P. Flury, A.; J. N. Pace, Banker; H. E. Bowman, Clerk.
Rebekahs
    Talent Rebekah Lodge No. 187--Meets 2nd and 4th Saturdays in I.O.O.F. Hall.
TRANSPORTATION COMPANIES
    Southern Pacific Co.--H. E. Coleman, Agent.
ADAMSON EDWARD B (Esther)--Cashier State Bank of Talent
Alford A (Catherine K)
Anderson Anna
Anderson Celia Mrs
Armstrong Gerald
Armstrong J A (Maggie) lab
Armstrong Viola
Baker J T (Mattie), Baker's Blacksmith Shop
Barrett J (Pearl)
Bell Angie
Bell Bert (Bessie), farmer
Bell Floyd, lab
Bell The, T Jefferson Bell propr, boarding
Bell Thomas (Evalena), lab
Bell T Jefferson (Amanda), propr The Bell
Bell W W, farmer
Bowman H E (Luella), mail carrier
Bowman Ralph
BROWN C A (Viola)--Brown's Drug Store, Postmaster
BROWN LOUIS (Carrie)--Talent Mercantile Co
Breese Irene Mrs
Breese Wm H (Elizabeth), gardener
Bruley Albert L
Bruley Dave (Dora), lab
Budgeon John (Mary), lab
Burgan C D Mrs
Burnett Henry C (Mary E), lab
Burnett Louisa Mrs
Carey W M (Bernice), lab
Carlisle Samuel, lab
Carpenter M J Mrs
Chapman Charles, lab
Childers W A (Ethel), lab
Coleman Arnold
Coleman Clarence R
Coleman Delpha
Coleman H E (Pearl)
COLEMAN JAMES B (Lettie B)--Talent Mercantile Co
Coleman Ray
Coleman S A Mrs
Cook E E (Lucy M)
Crawford J S (Sarah C), gardener
Crawford Laurence, lab
Crosby John (Margaret), lab
Crosby Wm R (Cora), section hand
Dillard Frank, civil eng
Dunham Frank H (Cora), farmer
Estes A R (Alta), lab
Estes Dudley
Estes W W (Mary J)
Finley Ray (Carrie)
Foxall James (Jessie), gardener
Galbraith George (Grace), farmer
Garvin Clifford (Bertha), lab
Garvin Ruth, bds J Budgeon
Hanscomb Linnie
Harring John (Laura), teamster
Hazen C A (Josie), lab
Heller Wm, lab
Holstead A C, Dr of M of T D
Houston Ivan
Houston W H (Lydia), lab
Inman B T, lab
Inman Mary J Mrs
Jewell Etta Mrs
Johnson C, shoemaker
Jones Jennie Mrs
Jones Morris, lab
Jones Theodore
Lacy C A (Gay), lab
Lacy Etta
Lacy J H
Lacy Wm, lab
Lamb Lloyd
Lamb Thomas (Cora), farmer
Luke R J (Ida A), confectionery
Luke's Confectionery Store, R J Luke propr
McMahan A F (Ella), barber
Mason Harry (Katie), lab
Mason H W (Mary), lab
Mason John C, lab
Minuth Ernest (Mabel), mngr Big Pines Lumber Co
Morrison Rosy, bds Louis Brown
Niver Florence
Niver Lucy
Niver Mary
Norman John F (Nellie), barber
Nyswaner Matilda Mrs (wid Riley)
Nyswaner W H (Elizabeth), lab
Pace J N (Alice)
Pellet Jim (Eva)
Pool J M, farmer
Quackenbush P W (Dorothy), lab
Reed Wm, section hand
Robison John (Marcie), farmer
Rose Frank (Freda), contractor
Seaming Byron
Seaming Effie Mrs
Seaming E W (Elizabeth), farmer
Seaming Ted, lab
Shideler John (Clara), farmer
Sleppy L J (Jennie), lab
Spitzer J S (Margaret), Spitzer & Son Grocery
Spitzer W C, Spitzer & Son Grocery
Stagg L A (Evelyn), Taxi driver
STATE BANK OF TALENT--Joshua Patterson Pres, R E Robinson Vice-Pres, Edward B Adamson, Cashier
Stump Wm (Ora)
Swalley Elmer, baker
Talent Hdwe Co, E E Cook propr
Talent Meat Mkt, J H Withrow propr
TALENT MERCANTILE CO--Louis Brown, J B Coleman, gen mdse
Terrell J (Parthena), farmer
Terrell Lucy A Mrs
Tryer G Charles
Tryer Marion (Ida B)
Tryer Marion E Miss
Turner Lloyd, farmer
Vander Sluis Alice
VANDER SLUIS PETER (Bell)--
VANDER SLUIS & BURGAN--P Vander Sluis, C D Burgan, gen mdse
Vogeli Minnie Mrs, dressmaker
Vogeli Wesley (Minnie), carpenter
Vogeli Callie B
Wagner Andy, lab
Walters Chester, clerk Vander Sluis & Burgan
Walters Eleanor
Walters Olive Mrs
Webster J B
Wells Fargo Express, H E Coleman agt
Whitton J
Wicha Frank, gardener
Wilcox Robert, miner
Williams I C (Pearl), farmer
Withrow Donna
Withrow Earl (Mary)
Withrow J H (Florence M), propr Talent Meat Mkt
Withrow Lucy
Withrow Ozro
Works Byron
Works M E Mrs
Works Orval
Yeo Wm
Ziders George E (Dollie B), section foreman
SISKIYOU
    A post office on the main line of the Southern Pacific railway, 20 miles south of Ashland, the banking point. Has Wells Fargo & Co Express and Western Union Telegraph. Mail daily.
SODA SPRINGS
    A discontinued post office on Emigrant Creek, 10 miles southeast of Ashland, the banking and shipping point. Stage to Ashland. Mail daily.
STEAMBOAT
    A post office on Steamboat Creek, a branch of the Applegate River, 17 miles south of Applegate, the nearest supply point. Stage to Applegate weekly.
Agee Miles, stockman
Egger Simon, miner
Erler Robert, miner
Moss Thomas, miner
O'Connell W H, miner
Rock T R, miner and stage
Wagner Gustave P, postmaster
Wright D A, miner
TOLO
    A station on the Southern Pacific railway, 9 miles northwest of Medford, the banking point. Mail daily.
Morgan Tessie, postmaster
Ray Frank, general store
TRAIL
    A post office 26 miles from Medford, the banking and telegraph point, and 14 miles from Eagle Point, the express and shipping point. (Following live in and around Trail and get their mail at that address.)
Adamson George
Anderson Leif
Banks Harry
Bingham B F
Bingham Harry
Bingham W H
Dan May Mrs
Dunlap Ira
Dunlap N V
Foeller Charles
Foeller R E
Frick W C
Gaines Olive
Gaines T C
Howe Irwin H
Klippel A E
McDonald Anna
McDonald Bert
McDonald F B
McDonald J O
McDonald L E
McDonald Mary
McDonald Nannie
McDonald Norma
McDonald Percy
McDonald S E
McDonald W G
McDonald W M
Mackeys James
Mackeys Jessie
Marcks L J
Martin Louis
Martin Mary Mrs
Maxfield Ella
Maxfield J T
Middlebusher Clara
Middlebusher E
Middlebusher Frank
Middlebusher M E
Miller Ed
Miller Julia
Ossman E V
Ossman Henry
Ossman Leslie
Ragsdale Hattie
Ragsdale Jess
Randall Homer
Skyrman Charles
Skyrman Clara
Skyrman Emma
Storm George
Storm Nannie
Warner Fred
Warner Mary
Warner May
Warner Ray
Weeks George
WATKINS
    A post office on Applegate River, 25 miles southwest of Jacksonville, the banking, express, telegraph and shipping point. Mail stage from Jacksonville tri-weekly. For list of names refer to star route from Jacksonville to Watkins.
WELLEN
    A post office on Antelope Creek, 12 miles from Medford and [blank] miles from Eagle Point, the banking and shipping point. Wellen is one of the richest farming districts in Southern Oregon. Mail daily from Eagle Point.
Austin George A, farmer
Bradshaw A W, farmer
Carlton Thomas, farmer
Comstock Jeanett Mrs
Doran L, farmer
Dusenbury L, farmer
Findley J B, fruit grower
Johnson I Slater, fruit grower
Kay O E, farmer
Kershaw J L, dairy and goat raiser
McChesney George, farmer
Oswald Charles, fruit grower
Owens George, farmer
Owens James, farmer
Owens J S, farmer
Reed E I, farmer
Riley Thomas, farmer
Robbins Howard, fruit grower
Rose Edward, farmer
Rose Oscar, farmer
Rose Oral, farmer
Schell C D, farmer
Schrader Edward, farmer
Smith George N, farmer
Von der Hellen Bros, stock raisers
VON DER HELLEN H--Postmaster
VON DER HELLEN I H--Stockraiser
Walch D B, farmer
Walch Kate Mrs, farmer
Winn G M, farmer
WIMER
    A discontinued post office on Evans Creek, 8 miles from Rogue River, the banking and shipping point. Mail daily from Rogue River by RFD.

R.F.D. and STAR ROUTES OF JACKSON COUNTY
ASHLAND R.F.D. NO. 1
    List of people living in that part of the county generally covered by Ashland R.F.D. No. 1, and receive mail at that address:
Andrews H W
Arant E J
Baer Ed
Bailey Essie
Bailey Frank
Bailey G W
Bailey S H
Barnard J C
Barrett James
Barron Ed
Barron George
Barron Homer
Beagle J C
Beagle J H
Beagle W T
Belderback Grant
Boon George
Bowers CA
Buck M R
Bunnell F W
Burkman Charles
Burns Robert
Carver E J
Chapman A B
Chapman Dan
Chapman V H
Clark E R
Clayton Orchards
Cooper W A
Corbett R J
Cornelius Ruby
Culbertson T A
Culy G C
Davis Blanch
Davis D N
Davis E A
Davis Elbert G
Davis Inez
Decker Arthur
Decker S E
Dennis W B
Dozier Andrew
Dozier John
Dozier N C
Dunn G W
Eaton T S
Elliott T H
Eske Albert
Evans S J
Gall E E
Gearhart A R
Gibbs M I
Gill J S
Goukel Cris
Gowland J E
Grant C L
Graves A A
Gray C A
Gray E C
Greger Jackson
Grimsley J M
Grubb W C
Grubb W N
Grow G A
Grow Homer
Hanscom D G
Harden H
Harrell Louise
Haskins J W
Haskins Wm
Hawley O V
Hays Hugh
Helms H H
Hendricks J F
Holbert W T
Holmes C I
Holmes T C Jr
Hopkins Al
Howard C B
Howard D
Howard Harvey
Howard W S
Howard Z
Hoxie Esther Mrs
Hunter J B
Ignatius Hans
Inlow George
Jennings E D
Jensen H L
Jones H L
Johnson G B
Johnson R B
Joy Albert C
Kelgan P H
Kelts J A
Kennard G W
Kennedy Rachael
Kenyon E E
Kerby Elton
Kincade E L
Kincade W R
King Rufus
Kuney Effie
Larson Nels
Leslie A H
Long Claud
Low O D
McAllister M J Mrs
McClanahan Annice
McCune J N
McDonough R L
McKay Teresa
McKee Elizabeth
McKeecher D T
Mass Greeman Mrs
Matsler C U
Mayfield J H
Miller J L
Miller J S
Millner J W
Minor W T
Monroe J H
Moore C R
Moore I C
Moore W L
Morris C F
Morris Julia Mrs
Morris T A
Morrison Jno
Mortland A E
Murray James
Neil Elmo
Owen G W
Owings L E
Palmer W E
Parton George
Payne C T
Peachy A H
Pellet J J
Peters S A
Pew James
Pinkerton E E
Poole Matty Mrs
Randles Joseph E
Rathbun O J
Roberts Wm
Robertson E E
Rodgers Wm
Richardson Frank
Rifner C D
Ritzsenger Nick
Rush C G
Sanford C Q
Schibner George A
Schneider F P
Scott Dean
Shaver W M
Shaw W F
Sherner L
Snyder F N
Sparkes Logan
Spencer Lester
Steadman W D
Stevens Arthur
Swartzfager C G
Taylor J M
Teter L H
Thomas Albert W
Tucker MM
Tyler Frank
Van Tassel G W
Vroman E Ella
Walker Milo
Walker Sadie Mrs
Wallis W H
Walson Dan
Weaver E C
Weiss John L
Welch Joseph
West Frankie
Whitney A V
Whytock James
Wilcox Sanford
Wiley James
Williams J D
Yokum Jim
Young C F
Young M F
Zash Joe
CENTRAL POINT R.F.D. NO. 1
    List of heads of families that live in that part of the county that is generally covered by Central Point, Ore., R.F.D. No. 1, and receive their mail at that address:
Aitchley Arthur
Anderson Sam
Ball Grace B
Birkholz J W
Blackford Oscar S
Bohnert Wm
Brayton W E
Brenner Wm
Brown David
Brown J S
Calhoun M
Cardwell Joe
Carlson A V
Clark H H
Clark W D
Conley R M
Darby Scott
Davis E H
Davis E R
Davis G N
Davis J F
Deane G B
Dean R F
Douglas E A
Downing L E
Dunlap A J
Elden A W
Elden J W
Facklam Wm
Fish Fletcher
Foley Mike
Force D S
Gentry Will
Gilmore J W
Goodhue B F
Gray R W
Harris W B
Hamilton W B
Hauri J J
Heckerman W H
Heft Earl
Hershberger George
Hesselgrave J E
Hicken P J Mrs
Hoagland J P
Householder I
Houston B W
Hover W M
Hubbard L P
Law T C
Lewis Wm
Lull W L
Madden F H
Manning R
Mason W T
Mayfield W G
McCredie Wm
McNasser B E
Miller W G
Mims George P Col
Miner J S
Minnick S C
Neff J V
Newhall C S
Nichols Bert
Nichols George
Obenchain George
Olsen A J
Palmer F M
Pankey G L
Pankey S E
Parker W K
Pierce R A
Pomeroy E H
Potter B M
Pursell S H
Reinking C
Robbins James
Robertson J R
Salade Dr L A
Samuels J D
Schollander E G
Sifers F W
Sisty John
Slagle J D
Smith R E
Stone D W
Straube Fred
Taylor C H
Thompson Emma Mrs
Thompson W A
Thornbrue E H:
Tompkins Frank
Tracey Fred
Tuttle C N
Velin C E
Walker M B
Watkins J B
Welsher O S
Whitney A P
Wilson R L
Yant W D
Young M F
Zannon M
Zimmerman R B
CENTRAL POINT R.F.D. NO. 2
    List of heads of families that live in that part of the county generally covered by Central Point, Ore., R.F.D. No. 2, and who get their mail at that address:
Abbott S S
Baker J A
Beebe A W
Beebe D W
Beebe K W
Beaulieu T
Bigham John
Bigham J W
Blackburn F E
Bradley Charles
Cameron John
Carlton E W
Caton F L
Chapman W C
Chase M B
Chittenden A C
Collins S C
Conley Jacob
Conner B
Croft H H
Davis M E
DeFord W F
Duggan D
Duggan J F
Dyer B A
East H
Eicher C H
Eicher C S
Fiero A C
Fitzpatrick L
Flaherty Roland
Forbes C T
Fraley E E
Gill J C
Glass E L
Glass Jessie
Glass T A
Gregory J T
Hall C C
Hall Ed
Hamilton E C
Hanscom D H
Hauptman F H
Hayes Harry
Hazelrigg D H
Hazelrigg E A
Head H W
Hull Elmer
Katon Jack
Kincaid R M
Lammey C S
Lane E L
Laurence R R
Lester E W
Lewis W H
Lydiard J H
Marshall M
Marshall Walter
Martin J.A
May E T
McGraw E T
McKay C J
Merrill W E
Merriman W H
Milligan Omar
Minnick E E
Modoc Orchard
Moore A E
Morrison J C
Myers Frank
Mynatt W B
Olsen R E
Palmer E S
Pepper L H
Pendleton J C
Penland O
Perdue S E
Persons E
Polland R H
Pratt Chas
Richardson Harvey
Rickley C F
Riley George H
Rosenburg Bros
Rothrock J F
Samuels J M
Seabrook A L
Smith C R
Stevens F A
Timmons A
Tresham O R
True J F
Upton F E
Vaughan W H
Vincent A L
Vincent J S
Vincent M A
Waddle P H
Washburn RC
Webb C E B
Weedon T H
Whetstone H F
Whiteside E G
Whiteside W E
Wilcox L H
Williams J D
Young I C
EAGLE POINT-BROWNSBORO-LAKE CREFK STAR ROUTE
    List of people that live in that part of the county covered by star route on Eagle Point-Brownsboro-Lake Creek road and get their mail as follows:
(Following Eagle Point mail address.)
Bieberstedt A
Butler J
Corbin Austin
Croft E
Garmen N
Pelouse F
Pelouse Robert
Redclift C R
Stewart J H
Tronson H B
(Following Brownsboro mail address.)
Abbott Thomas
Archibald Jas
Archibald & Stephens
Berry Thomas
Bradshaw Dee
Bradshaw J Lee
Bradshaw R H
Brown George
Cannon J W
Charley E Mrs
Charley F S
Charley Lem
Conley Milo
Derrick Frank
Edwards E B
Garner J A
Hanscom Charles
Hard Ed
Hard Frank
Hard N J Mrs
Hechner J
Hessler S J
Lomax Bert
McDonald R Mrs
McNary D L
Mills Ed
Monia J
Myers D W
Neill Robert
Nichols Gus
Nuding W H
Nygren Gus
Pattrich Dan
Stanley Fred
Stanley Ralph
Stanley Thomas
Stanley Roy
Staub W M
Stephenson George B
Terrell Dean
Terrell Charles
Thomas Richford
Thomas Wm
Tucker Ralph
Tucker Ed H
Tucker E E
Young Harry
(Following Lake Creek mail address.)
Bieberstedt R
Bowles M D
Chapman W L
Colby A
Conley J L
Crantham J W
Culbertson Cecil
Culbertson J D
Daley C
Daley Wm C
Daniels D W
Elder A C
Elder Andrew
Elder August
Elder Charles
Elder Fred
Farlow Bessie
Farlow F
Farlow F L
Farlow Myrtle
Farlow Simeon
Farlow W L
Farlow Wm
Farlow W P
Farrer C L
Frey Edward
Frey Fred
Frey George H
Frey George W
Frey Irving
Frey Otto
Gardner Bennett
Gardner Raphael
Gardner Rosalia
Garrett J M
Hanley M
Harding E G
Haworth J Clinton
Heofft Charles
Heofft Theofield
Heofft Wm
Kay Clyde
Kingery Ben
Klingle Charles
Klingle Emmett
Klingle M A Mrs
McAlister John
McCallister Celia
McCallister Fred
McCallister James
McCallister J G
McCallister Simeon
Martin Clarence
Martin Wm
Messall Wm G
Meyer Audley
Meyer E E
Meyer Herman A
Meyer Herman G
Meyer Otto
Michel Wm
Miller Blanch
Miller J A
Miller Meryle
Milam J R
Moore Cecil
Moore C R
Nausebaum Wm
Newstrom C A
Newstrom Herman
Nichols George
Nichols Thomas
Nichols Wm
Nygren Alice
Nygren Carl
Nygren Eric
Nygren Frank
Peck Fritz
Peck G A
Peck Maggie Mrs
Peck R A
Ragsdale Bessie
Ragsdale J L
Ragsdale Thomas
Ray Clyde
Reed C H
Sidley Helen
Sidley James
Sidley Julia
Sidley Michael
Sidley M J
Siefield Charles
Siefield Mildred
Smith G N
Thompson A H
Thompson Bros
Thompson F G
Tonn H L
Tonn Louis
Tonn Ludwig
Tyrrell Arden
Tyrrell J H
Walch John
Waltermire H H
Wilkinson C E
EAGLE POINT-DERBY STAR ROUTE
    List of heads of families on Eagle Point-Derby road whose mail address is Eagle Point.
Ayers F J
Baker W M
Caster L B
Dahack Ely
Johnson T J
Mathews Vema
Minter RR
Neil F R
Poebler M
Poundtree H
Thompson Mrs
Vestal L A
Winkle Wm
Woods Walter
EAGLE POINT-WELLEN-CLIMAX STAR ROUTE
    List of heads of families that live on the Eagle Point-Wellen-Climax road. Following get mail at Wellen, Ore.
Austin C E
Austin E J
Austin George
Austin W J
Bradshaw A W
Church Willard
Dusenbury Len
Irwin G W
Johnston, Antelope Orchard
Kay Ora
Kay Ralph
Kent Dolph
Kershaw J L
Luy Fred
Murphy Ed
Owens George
Owens John
Pitcher M J
Robbins Ed
Schell C D
Schrader E D
Walch Drape
Walch Katie Mrs
Following get mail at Climax.
Blackden W P
Charley Walter
Grissom Andrew
Grissom Herbert
Grissom Louis
Grissom Wm
Hanson N P
Holman Will Jr
Holman Will Sr
White Ed
EAGLE POINT-TRAIL-PERSIST STAR ROUTE
    List of people that live on the Eagle Point-Trail-Persist road and receive their mail as follows:
    Following are on the Eagle Point-Trail road and get their mail addressed to Eagle Point:
Daily Tim
Bellows C E
Bergman Chris
Blass C
Blass John
Clarno A J
Coffeen J W
Coffeen W J
Cox Smith
Crandall W H
Croft J W
Fisher George
Foster Ed
French J H
Fry G F
Hanna J B
Hanna J C
Houston J A
Houston W F
Howard J A
Johnson T L
Kirchgessner E R
McCabe T F
Mathews G B
Mathews Grant
Morgan W P
Napp Mrs
Pullin F J
Ramey Thomas
Robertson J L
Slusser Nate
Smith S T
Springer C A
Still Bros
Stinson W
Stowell G H
Watkins H
    Following are on the Trail-Persist road and get their mail addressed to Trail:
Allright A E R 
Allright Ellen 
Ash E E 
Ash Rena M 
Capell A T 
Cushman Hazel 
Cushman Rose 
Cushman W H 
Dawson Robert R 
Dawson Thomas 
Foeller Dan 
Howe George 
Landoz P E 
Lees J H 
McDonald Bros 
Middlebusher Bill 
Miller J W 
Johnson P F 
Olive Walter
Olsen A
Opdyke Paul
Peile Ed
Peile L V
Pence D W
Storm G H
Sturges Fred
Todd T I
Trusty J H
Vaughn N C
Wagner W
Walker John
Warner J W
Weeks Ace
Weeks Eva
Weeks G W
Winningham John
Following get their mail addressed to Persist:
Lewis R H
Moore A
Moore C
Morgan Chas
Morgan W H
Olsen Adolph
Willits Inez
Willits Merle M
Willits Roy
Willits W W (Postmaster at Persist)
Whitley D E
Whitley O M
GOLD HILL R.F.D. NO. 1
    List of people that live in that part of the county generally covered by Gold Hill R.F.D. No. 1, and receive their mail at that address:
Alden Charles 
Alden G B
Anderson Bessie Mrs 
Bailey H S 
Bellany F C 
Birdseye V W 
Blackington O E 
Boling Ray T 
Borden L H 
Boyd C R 
Briggs George
Carle N M
Carr C C
Champlin Charles P
Cook R A
Cook R L
Cook R M
Cotton J A
Cotton J D
Coverdale W A
Crawford J H Mrs
Danielson B
Dayton George
Dingey Thomas
Donegan John
Dufin B M
Edmonds W H
Eldridge M Mrs
Ersman F D
Farmer Bell Mrs
Fisher R J
Fitzgibbons James
Galliger T
Garrett George
Haight D
Hair J B
Haymond Ralph
Hittle W W
Holcomb George
Hosmer M Mrs
Jacobs G W
Keyes Elmer
Kissinger Bert
Koster Ed
Lance George
Lathrop A
McOnat P
Matthews G W
Mattis A W
Messner Amelia
Milton A K
Morris W A
Norton T S
Pierce J O
Pierce J W
Porter J H
Porter Stewart
Poyer Gust
Puhl W M
Razalis Ranch
Rhoten Ed
Roberts T B
Ritter J J
Ritter Mary E
Schaumberg P J
Short J W
Shoemaker Ed
Shoemaker Wm
Slead D H
Slevin K Mrs
Spencer F L
Steelman J W
Stumbo C W
Swacker Dick
Swinder Mary
Trimble R
Wahl Charles
Wells J E
White Harry
White Ralph
Wolverton C D
Woodcock Ed
Woodcock George
Woolridge Henry
GOLD HILL-SAMS VALLEY-BEAGLE STAR ROUTE
    List of people living in that part of the county covered by Gold Hill-Sams
Valley-Beagle Star Route and receive their mail addressed to Gold Hill.\
(Gold Hill to Sams Valley.)
Anderson James
Birch Robert
Brosius Frank
Burford D
Bushnell J H
Day E B
Eddington W W
Farnham R
Fisher L M
Fox H H
Fredenburg J I
Hedgepeth J D
Herron J W
Kenney W C
Lyman George
Moore J K
Morrill John F
Pankey Dell
Pelton H I
Pipes Charles
Rogers J F
Rowe J L
Schultz Max
Snyder F M
Snyder Ogden
Straus Richard
Stubblefield Robert
Teples Eli
Tepovac Bozy
Van Hardenburg P
Van Hoevenburg H
Wilson D C
Wyatt Thomas
(Sams Valley to Beagle.)
De Armond R
Marsh Wm
Rogers H E
Rogers O
Wilwhite Clarence
Wilwhite E D
(Beagle to Sams Valley.)
Case C F
Case E M
Perry Thomas
Strathern Ruth
Vincent John
Wilson A C
JACKSONVILLE-BUNCOM-WATKINS STAR ROUTE
    Receive mail at following address:
(Jacksonville to Sterling.)
Arnold Ezra, Jacksonville, Ore
Crump John F, Jacksonville, Ore
Dunford Charles, Jacksonville, Ore
Mankins Henry, Jacksonville, Ore
Magruder George, Jacksonville, Ore
Nelson A, Jacksonville, Ore
Summers Wm, Jacksonville, Ore
Wilse A M, Jacksonville, Ore
Wilse P, Jacksonville, Ore
(Sterling to Buncom.)
Crump F Mrs, Buncom, Ore
Forman Ernest, Buncom, Ore
Genett Joe, Buncom, Ore
Gibson Ansle, Buncom, Ore
Hall H, Buncom, Ore
Persell Charles, Buncom, Ore
Pursell Nelson, Buncom, Ore
(Buncom to Watkins.)
Boswick Walter, Buncom, Ore
Broad John, Watkins, Ore
Buck C C, Buncom, Ore
Buck Ernest, Buncom, Ore
Burns John, Watkins, Ore
Cameron Frank, Buncom, Ore
Cameron Warren Dr, Buncom, Ore
Cantrall John, Buncom, Ore
Collins Bros, Watkins, Ore
Copple Fred, Buncom, Ore
Coppel Wm, Buncom, Ore
Dorn David, Buncom, Ore
Dorn Ernest, Buncom, Ore
Dorn Fred, Buncom, Ore
Dorn Wm, Buncom, Ore
Goldsby Joe, Buncom, Ore
Haskins John, Watkins, Ore
Johnson Nate, Buncom, Ore
Landen Wm, Buncom, Ore
Lewis Erwin, Watkins, Ore
Lewis N, Buncom, Ore
McKee, Amos, Buncom, Ore
McKee Bert, Buncom, Ore
McKee Fort, Buncom, Ore
McKee S D, Buncom, Ore
Marvin Jack, Buncom, Ore
Mingo Frank, Watkins, Ore
Morris Wm, Watkins, Ore
Parks H, Buncom, Ore
Penz Edwin, Buncom, Ore
Phillips R, Buncom, Ore
Preston Fran, Jacksonville, Ore
Puhl Benton, Buncom, Ore
Salsman B, Buncom, Ore
Schneider Frank, Buncom, Ore
Spiker John, Watkins, Ore
Smith A, Watkins, Ore
Swain Pat, Buncom, Ore
Waite John, Watkins, Ore
Watkins Robert, Watkins, Ore
Zell Frank, Watkins, Ore
MEDFORD R.F.D. NO. 1
    List of heads of families living in that part of the county generally covered by Medford R.F.D. No. 1 and who receive mail at that address:
Abercrombie C S
Adams Ernest
Alming L
Arnold Jno
Baker H H
Bayer Dr
Beckerdike J A
Berkley Orchards
Best H C
Boner D A
Boner J S
Boner J W
Brass A
Brass M
Braggs R O
Braggs T H
Broback C R
Brown J D
Bryson W E
Butler F T
Butler J J
Cardinell Horace
Carpenter George B
Chirgwin H S
Clemens H S
Corlies T M
Cox Sampson
Crandall A P
Daken E B
Darby Charles
Darby John
Davis John
Denzer F A
Dickerson C H
Dickerson M A
Dressler F H
Duncon R O
Dutton Frank
Earl R J
Eden Valley Orchards
Farrell Frank
Fehl E H
Felch Bros
Fields W H
Fish George N
Fitch Chester
Foothill Orchard
Foutch R B
Frideger Wm
Fry Albert
Gammill J A
Geary E A
Gibson Perry
Guches E
Guches J M
Hall A E
Hamill P W
Hamlin Jeff
Hammond W S
Heimroth C R
Hendrickson N J Mrs
Hendrickson Will
Hensley C A
Holloway C F
Holloway Orchards
Holmes Wm
Hovey J S Mrs
Howard Wm
Hughes George T
Hull Polk
Judy Edwin
Judy Justin
Kelly J T
Kime Ira
Kime Nick
Kime Wilbur
Kinder Ella M
Kluckert G H
Knips Louis
Land E R Mrs
Launspach George
Lingerfelt W G
Little C H
Little George
Lofland Bros
Lofland Percy
Lofland Roy
Luke D W
McKay Wm
McKinzie J S
McPherson J
Martin A C
Meadows S J T
Milnes Wm
Minear Earl
Minear L D Mrs
Minear M I
Mitchell Nick
Montgomery R F
Morgan O F
Morris W B
Morrison E E
Nelson N
Norris M J
Norris Walter
Nunan Charles
Patterson J H
Paul C C
Pembro Orchards
Pierce E
Pierce Wm G
Potter & Gould
Rapholtz W S
Rawlings S T
Redpath Edmund
Regan Mary H
Rose J A
Rothe W P
Rucker J P
Rumsey B
Sargent H H
Scheble W M
Schuchard A A
Schuler H D
Skinner J J
Speck C M
Sprague G E
Smith B A
Stevens I H
Stoltz H C
Stover A P
Strang R D
Thomas B F
Thomas G W
Touch R B
Turpin Charles
Vaughn Stanley
Wagner Butte Orchard
Walters G W
Walters Jno
Watz Ernest
Weiss A P
Wheeler D W
Wilcox R H
Wilcox W
Wilson J L
Wilson J R
Wilson R B
Winterhalter Henry
Wolff George
Young George B
MEDFORD R.F.D. NO. 2
    List of heads of families that live in that part of the county generally covered by Medford R.F.D. No. 2, and who receive mail at that address:
Allder Grant
Angle H D
Barber H C
Beall Asbury
Beall Tyson
Beall Vinton Jr
Bennett Louis
Benson F L
Benson M
Bodge Daisy Mrs
Bursell Victor
Bybee Frank
Campbell Alvin
Carpenter FS
Casebolt C W
Centers F M
Clark R A
Conger A P
Conger H E
Conner C H Mrs
Cook A W
Duff D D
Dunten C J
Finley E
Finley I A
Fitche W F
Frazee J S
Fry J G Mrs
Gardner T G
Gilman George
Glover M B
Godlove J C
Good O H
Guthrie E F
Hackert F
Hanley E B
Harris L D
Hartley M F
Hartley W W
Hay D
Haynes W C
Hempstreet B F
Hempstreet J A
Hewett F
Hilton George
Hippensteel D A
Hoover A M
Hoover C C
Hopkins F H
Hoppin Albert
Howard R L
Howell C H
Hurley J M
Huso M W
Janney P M
Johnson A W
Kabler Edward
Keizur R A
Knips W G
Koeman Mary E
Lansing E W
Laurentz E Mrs
Linnville J H
Loomis F E
Loomis H B Mrs
McKeever O
Maben C M
Marshall Bros
Martin E L
Martin J A
Maultby H L
Maury H C
Meehan J B
Meier Carl
Merriman I A
Midvale Orchards
Miller K S
Moore Wm
Murphy L A
Mussey R M
Nicholson A L
Niedermeyer E H
Niedermeyer L
Nordman A J
Norris Jno R
Ossman O M
Parker C M
Powell A G
Ray R L
Raymond David
Rhodes J T
Richardson Sanford
Richter Ernest
Root M E
Rowley R A
Rugg G A
Smith W F
Stevens C B
Storm J J
Stratton A E
Stroud F W
Taylor A C
Taylor Jesse
Thomas John
Wakefield E W
Waldron E O
Walsh Arthur
Walsh I M
Walters Harvey
Warren J P Mrs
Waterman J A
Watson F J
Weiss I
Wells W N
Weston Frank
Winter J M
Willard W W
Wolter T P
Wright L S
Zimmerman R B
MEDFORD R.F.D. NO. 3
    List of heads of families that live in that part of the county generally covered by Medford R.F.D. No. 3, and who receive their mail at that address:
Adams A E
Anderson W E
Austin L E
Bennett C A
Boardman J S
Bordwell H G Mrs
Bowman A J
Boyden H E
Briscoe James
Brommer Bros
Brown Charles S
Burke E
Carpenter Bros
Case A H
Childers I C
Clark Don S
Colby E D
Cook J F
De Witt R
Doremus F C
Dunlop J W
Edson P E Mrs
Egan Charles H
Ellis S D
Englehart Prof C
Ford Wm M
Frink J S
Fristoe W W
Garrett N J
Gillman George
Gregory Loren H
Gregory W W
Hall E B
Hansen Henry
Hansen C F
Harmon P W Mrs
Harper M R
Hubbard H F
Illihee Orchard
Jones Ray H
Joy H C
Kirby B H
Kirkpatrick J W
Kreuter H E
Lewis D C
Lindley George R
Losey Clay
McAndrews Thomas
Maravista Orchard, H W Bingham
Maule Jno H
Maule Roy
Moller Ben
Molten Wm
Monnick C F
Moore Herbert
Moore G R
Morgan Bros
Nelson John
Nelson Stella
Nelson Will
Newman W R
Nicholson D E
Norton E W
Noyes A L
Nunn W W
Oliver L
Olsen Charles
Owens James
Patton H
Peart B G
Peck Henry
Peck G B
Peterson John
Phipps A R Mrs
Phipps D E
Pierce C H
Pierce Clarence
Plymire J B
Poole Fred
Potts A J
Querry H F
Raypholz Richard
Reese F M
Rickley C F
Roberts E G
Roxy Ann Orchard
Ruhl Robert
Rummel O L
Schultz E E
Showalter S G
Smith Arthur
Stanley C W
Stolkes W R
Storey A L
Swanson C M
Taffer R B
Throckmorton Lester
Tou Velle A R
Turpin A H
Turpin A O
Turpin Tom
Vandorfy J S
Vilas J S
Ward H B
Weatherby N C
Wilson Ray C
Wolf G N
Woodford Leonard
Worsley C H
Young Peter
MEDFORD R.F.D. NO. 4
    List of heads of families that live in that part of the county generally covered by Medford R.F.D. No. 4, and receive mail at that address:
Alford George
Anderson H P
Anderson Jno
Anderson W E
Barneburg F E
Barneburg S P
Barneburg W E
Barnum W V
Becknap L T
Bourne George F
Bowman A
Boyer H H
Briscoe James
Brock Edward
Brown Wm
Burger L
Calhoun E
Carlson C J
Caster L O
Chamberlain C E
Childers W E
Clausing G E
Clements J E
Cobleigh Guy
Coggins W E
Cortell W O
Culy G C
Dailey James
Dougherty F A
Drake L A
Elmer W J
Ferns A B Mrs
Ferns Mark
Ferns R L
Ferns Wm J
Fields C
Fletcher A J
Gannaway W C
Good O H
Gordon A D
Gore J G
Graffis J A
Hawkinson Theo
Heard C C
Hensler Alfred
Hughes L H
Jermsta P
Johnson J B
Jones W E
Kingery P J
Knauer A
Lacy LG
Loar Charles
Long J J
Lowry Bert
McKay W J
Manke J A
Marsh H M
Mathews H H
Miller Alfred
Miller J W
Miller W C
Myers C A
Nelson R
Newman Arthur
Parsons R H
Peart J W
Peck L M
Pheland R K
Piatt J F
Pointer W A
Reames E E
Reames L A
Reed Charles
Rose Arthur
Saltzman George D
Schermerhorn G L
Schnack D
Schuette Frank
Schultz Adolph
Shay D P
Sheets M F
Smith Dora
Smith J R
Stacy J D
Steinback P A
Sturgess D W
Summer J
Thomas C M
Van Dyke S G Mrs
Ward C B
Wortman J F
Wright A W
Wright C S
Yost George L
MURPHY, ORE., R.F.D. NO. 1
    List of people living in the Applegate Valley who get their mail addressed Murphy, Ore., R.F.D. No. 1:
Ackerson T H
Baldwin M S
Basye L C
Boyd Robert
Carris P W
Clute B M
Cook Clint
Cook J T
Davidson C T
Diess H G
Finley Bros
Gillett George
Gilmore Ivan
Harper O E
Hill C R
Howard W J Capt
Knight A D
Knox O M
Kubli H D
Kubli K J
Layton J L
Lewman J A
Lewman T E
Lowe Harry S
Matney G W
Provolt E W
Provolt S
Rainey T J
Rehkoff Henry
Rexford C M
Roberts Dave
Roberts I G
Shook J W
Sorenson Mary
Staub A J
Thomas C J
Ward Charles
Wooldridge G L
Wooldridge J L
Wyman J T
York Joe
ROGUE RIVER R.F.D. NO. 1
    List of people that live in that part of the county generally covered by the Rogue River R.F.D. No. 1, and who get mail at that address:
(Names marked with (x) are heads of families.)
Alexander Frank (x)
Austin Chas
Baer R B (x)
Beach Wm L
Beers Geo E (x)
Beers Stephen
Bokel W H (x)
Boyer O C (x)
Brackenbury J W (x)
Briston Ida F
Brittsan H W (x)
Brown Amos (x)
Brownsworth Ed
Brownsworth John
Brownsworth Louis
Burchell E A (x)
Cameron Dan
Carroll Lester
Carter Ransom (x)
Carter Wm
Casner W H (x)
Chandler E R (x)
Conway F W (x)
Davis W H (x)
Deen M M (x)
Dennis A E (x)
Dichm Wm
Dimick A B
Doughty H T (x)
Duncan Dave (x)
Earhart A K (x)
Fee Frank (x)
Ferguson O R (x)
Fowler I M (x)
Galbreath Wallace (x)
Godding W K (x)
Hazelwood Luther (x)
Heggie Elizabeth
Helfrich J H (x)
Heller Stella
Hensley J H
Hills J B (x)
Hills Wm (x)
Ingledue Mary
Ingram J W
Johnson N G (x)
Jones J H (x)
Jurling Kmit
Kilgour J M (x)
Kirk C E (x)
Knapp Wilbur (x)
Krause R E
Laws Wm H (x)
Leaper John F (x)
Lee Howard
Long S T
Magerle D R (x)
Magerle Ida (x)
McCorkle C C
McKee J H (x)
McMahon J J (x)
Manning A C
Martin S A (x)
Martin W S (x)
Miller F E (x)
Miller O W (x)
Milton Joel (x)
Minthorn Fred (x)
Mohr Thos C
Moore Jacob (x)
Moore S H (x)
Moore Wm D (x)
Morton J A
Myers Arthur (x)
Neathamer D E (x)
Neathamer Ida (x)
Neathamer Jesse (x)
Neathamer L E (x)
Norcross Noah (x)
Nourse L M
Nicholson A J (x)
Oden Buddie (x)
Oden Dick (x)
Oden Henry (x)
Oden James
Oden John
Oden O C (x)
Oden R R
Oden Thos (x)
Oden VS
Oden W G (x)
Orr T S (x)
Owens Chas (x)
Owens Jas (x)
Owens Thos (x)
Owens W T (x)
Payne Gladys
Pererson John (x)
Phelps A E
Reeve C M (x)
Richardson S A (x)
Richman E E (x)
Scott M M (x)
Simmerville J J (x)
Skidmore H K (x)
Slater C W (x)
Smith F M (x)
Smith J R (x)
Smithpeter J E (x)
Spaulding R R (x)
Spencer C S
Steers Lee (x)
Steinmetz A W (x)
Stewart Ed
Stewart O B (x)
Thompson Ed
Thompson I L (x)
Train O W (x)
Trefren James
Turner Chas
Van Gothem W A (x)
Wakeman Miles
Walters Mary A (x)
Wells Clara
Whipple M E (x)
Wickstrom C E (x)
Williams Chas (x)
Williams J C
Williams W W (x)
Wilson Alex
Winders J C (x)
Woodford Frank (x)
Yocum Pluma (x)
Yum Henry
TALENT R.F.D. NO. 1
    List of people living in that part of the county generally covered by Talent R.F.D. No. 1, and receive mail at that address:
Abbott L A
Adams J W
Allen James
Amundson Alix
Atkins Will
Baily J W
Barnett Guy
Beeson Emmett
Beeson W
Blissing Wm
Brandt Jacob
Briner G A
Briscoe Earl
Bristow George
Bristow J B
Brown Bros
Brown J D
Brophy N D
Buck J T
Burnett C W
Burnett W F
Calvin John
Case G A
Chamberlain Albert
Chamberlain Frank
Chandler Noah
Chastain J H
Clark C H
Clark James
Clevenger S M
Cochran E L
Coffman Roy
Combs D E
Combs Fred
Cooney George
Corey C
Corliss H H
Corthuys L
Craig Frank
Cuches C O
Daily Mary
Davinhill A H
Davis Grant
Davis L J
Deen W J
Dougherty A B
Edwards L G
Edwards W O
Fish T H
Fleener John
Flurry H P
Foss E E
Foss J E
Fox Wm
Frame H W
French B N
Fuller J H
Gallatin L H
Gardner E C
Garle T E
Gleim C W
Gleim H S
Goddard H H
Halibough F C
Harmes Christ
Harrison W H
Hart John Dr
Hartley C C
Hartley M L
Henry J D
Hesselgrave Fred
High H C
Holdridge C W
Holdridge F L
Hunter S P
Hurley D O
Hurley W H
Irwin George
Jackson D H
Jacobs E F
Jeffery Charles
Johnson B M
Kale T R
Kane J A
Kent J W
King H R
King J J
Kirby Charles
Kirby Frank
Kirby Henry
Kirby W
Kline Mark
Knighton M E Mrs
Lacy A W
Lennox James
Linch H L
Luny Etta Mrs
McCracken J R
McDonald James
McDonald J M
McGrew C C
Macy Wm
Mattison W H
May James
May T B
Mellin C B
Mills J W
Morser G A
Oatman F B
Owens C H
Packard Wm A
Patch Lea G
Patterson Joshua
Penland L O
Petrie Wm
Poffenbarger J
Powers N O
Prader John
Purvis E A
Purvis R B
Ramsey T H
Reachert H R
Reimer F C
Reynolds J W
Robinson John
Robison J B
Robison R E
Ross George W
Sawyer J T
Scott E W
Scott Warren
Silva F
Slanghter J A
Smith F E
Smith T F
Snook Frank
Somers H
Stevens S S
Stratton W A
Stroud Frank
Sullivan G S
Thomasson Jesse
Trimble H E
Twidwell D G
Twogood D P
Ward J C
Ward Robert
Waterman A C
Welch & Bailey
Wolgamott J M
Wolgamott Zelman
Williams I C
Wilson O M
Wilson R M
Witherow Glenn
Witherow W D

Classified Business
Directory, Jackson County

Abstracts of Land Titles
JACKSON COUNTY ABSTRACT CO--45 N Fir, Medford
JACKSON COUNTY ABSTRACT CO--70 N Main, Ashland
Agate Cutter
Bean Leo E, 245 Beatty, Medford
Miller Edward, Olsen and 4th, Medford
Agricultural Implements
Freeman & Wiley, Central Point
HUBBARD BROS--335 E Main, Medford
Medford Implement Co, 28-36 N Bartlett, Medford
Peil Emil, 3 Plaza, Ashland
Apartments
Berben Apartments, 10 Quince, Medford
Colonial Apartments, 217 S Riverside, Medford
Fairview Apartments, 482 B, Ashland
MANX THE--E Main, Ashland
Shook Apartments, 367 E Main, Ashland
Snell L L, 21 Genessee, Medford
Apiarists
Hargadine George, 124 Alida, Ashland
Stewart James, 324 Plum, Medford
Architects
Butz George, 9 Rose av, Medford
CLARK FRANK D--25 Summit, Medford
Johnson Roscoe A, 612 Catherine, Medford
Powers Charles O, 617 Catherine, Medford
Art Stores
Ashland Art Shop, E Main, Ashland
Boyd's Studio, 177 E Main, Ashland
Handicraft Shop, 15 N Central, Medford
Swem Studio, 222 E Main, Medford
Assayers
Hast Charles, 111 Laurel, Ashland
Liljegran Ernest W, 320 S Grape, Medford
Attorney At Law
BOGGS O C--MF&H Bldg, Medford
BORDEN NEWTON W--232 E Main, Medford
GRIGGS EDWARD D--44 E Main, Ashland
CANADAY HAMILL A--Bullock Mercantile Co, Medford
CARKIN JOHN H--MF&H Bldg, Medford
Cherry George W, Jackson County Bank Bldg, Medford
Crews Wren E, 217 Garnett-Corey Bldg, Medford
Hanna Herbert K, Jacksonville
KELLOGG A E--Gold Hill
KELLY E E--1st National Bank Bldg, Medford
Lemery J A, 300 E Main, Ashland
McAllister George C, 143 Gresham, Ashland
McCabe Bert R, Garnett-Corey Bldg, Medford
McCormack Lincoln, First National Bank Bldg, Medford
Mears Fred, Garnett-Corey Bldg, Medford
MILES T W--Jackson County Bank Bldg, Medford
MOORE WM L--4 Mills Bldg, Ashland
NEFF PORTER J--Medford National Bank Bldg, Medford
NEWBURY GUS--MF&H Bldg, Medford
NEWMAN FRANK J--Jackson County Bank Bldg, Medford
PHIPPS I ESTILL--First National Bank Bldg, Medford
Piatt B F, Garnett-Corey Bldg, Medford
Prim Charles, Jacksonville
PURDIN MAHLON--MF&H Bldg, Medford
REAMES A E--411-415 Garnett-Corey Bldg, Medford
ROBERTS GEORGE M--Medford National Bank Bldg, Medford
Roberts L A, 197 Morton, Ashland
TAYLOR GLENN--MF&H Bldg, Medford
THOMAS C M--Jackson County Bank Bldg, Medford
TREFREN GEORGE W--44 E Main, Ashland
WATSON C B--Gold Hill
YOUNG OSCAR L--171 Granite, Ashland
Auctioneer
Allen H L, 237 B, Ashland
Neale George L, Central Point
Auto Agency
BUICK, POWERS AUTO CO--Medford
CHALMERS, A W WALKER CO--Medford
CHEVROLET, YOUNG & HALL--Medford
DODGE, BERNARD MOTOR CAR CO--Medford
FORD, C E GATES--Medford; Ford Garage, Ashland
GRANT, A W WALKER CO--Medford
HUDSON, BERNARD MOTOR CAR CO--Medford
MAXWELL, A W WALKER CO--Medford
OVERLAND, OVERLAND AUTO AGENCY--Medford
Reo, T E Pottenger, 718 W 4th, Medford
STUDEBAKER, C E GATES--Medford
Auto and Carriage Tops
ACKLEY L E--118 S Central, Medrord
Little A D, 106 N Front, Medford
Auto Livery
ALCO TAXI CO--134 E Main, Medford
BEELER C V--842 Boulevard, Ashland
HALL TAXI CO--16-18 S Fir, Medford
Helman B F, 192 Mechanic, Ashland
Interurban Auto Line, Ashland to Medford
Medford Taxi Co, Medford Cigar Store, Medford
Murphy Omar W, 610 W 2nd, Medford
Myers S J, Rogue River
Stag L A, Talent
Taxi 333, Hotel Nash, Medford
Wattles N G, 155 5th, Ashland
Wells Arthur, 317 E Jackson, Medford
Wood O F, Gold Hill
VALLEY AUTO LINE--Medford-Ashland
Auto Supplies
ASHLAND GARAGE--53 2nd, Ashland
BERNARD MOTOR CAR CO--N Front, Medford
FORD GARAGE--Austin Hotel Bldg, Ashland
GATES C E--Cor E Main and Riverside, Medford
Jones E V, 43 Mill, Ashland
MEDFORD HARNESS CO--322 E Main, Medford
WALKER'S GARAGE--S Fir cor 8th, Medford
YOUNG & HALL--22 N Front, Medford
Bakers
ASHLAND BAKERY AND CONFECTIONERY--E Main, Ashland
BON TON BAKERY--233 4th, Ashland
CENTRAL POINT BAKERY--Central Point
Iverson George, Gold Hill
LITHIA BAKERY--108 E Main, Ashland
Morris N S Mrs, Butte Falls
NEWTOWN BAKERY--End Newtown, Medford
NURMI BAKING CO--N Front, Medford
Pullman Bakery, Pine St, Medford
ROYAL BAKERY & CONFECTIONERY--135 E Main, Medford
Swalley Elmer, Talent
VIENNA BAKERY--242 E Main, Ashland
Banks and Bankers
BANK OF JACKSONVILLE THE--Jacksonville
CENTRAL POINT STATE BANK--Central Point
CITIZENS BANKING AND TRUST CO--E Main se cor 1st, Ashland
FARMERS & FRUITGROWERS BANK--201 E Main, Medford
FIRST NATIONAL BANK OF ASHLAND--E Main cor 1st, Ashland
FIRST NATIONAL BANK OF MEDFORD THE--122 E Main, Medford
FIRST STATE BANK OF EAGLE POINT--Eagle Point
First State Bank of Rogue River, Rogue River
GOLD HILL BANK THE--Gold Hill
MEDFORD NATIONAL BANK--133 E Main, Medford
PINE BELT BANKING CO--Butte Falls
Postal Saving Depository, Ashland
Postal Saving Depository, Central Point
Postal Saving Depository, Eagle Point
Postal Saving Depository, Medford
STATE BANK OF ASHLAND THE--15 Plaza, Ashland
STATE BANK OF TALENT--Talent
Barbers
AUSTIN HOTEL BARBER SHOP--Austin Hotel, Ashland
Bates Bros, 128 W Main, Medford
Boswell J E, Central Point
Carson J F, Butte Falls
Davies S S, 243 4th, Ashland
ESTES RANKIN--28 N Front, Medford
Gleason E R, Central Point
Hastings R W, 50 3rd, Ashland
Hotel Medford Barber Shop, Hotel Medford, Medford
Howell G T, Rogue River
Howell T A, 19 S Central av, Medford
KEENE GEORGE B--23 E Main, Ashland
Kortright M L, Gold Hill
McMahan A F, Talent
Nash Barber Shop, Hotel Nash, Medford
Norman John F, Talent
O'Brien Joe, 5 N Fir, Medford
Phoenix Barber Shop, Phoenix
Reter John, Jacksonville
ROGUE RIVER BARBER SHOP--175 E Main, Ashland
Shaver C M, Gold Hill
Valley Barber Shop, Ashland
WHETSEL & BOWMAN--113 E Main, Medford
White Allen C, The Quiz, Medford
Young R A, Central Point
Baths
ASHLAND MINERAL SPRINGS NATATORIUM--1st bet A and B, Medford
Helman's Baths, Otis nw cor Laurel, Ashland
NATATORIUM AMUSEMENT CO--N Riverside cor 6th, Medford
Bicycles and Bicycle Repairing
DENSMORE J M--860 Ashland, Ashland
MARTIN'S BICYCLE SHOP--11 N Fir, Medford
Shively J G, 32 S Grape, Medford
Short V C, Sparta Bldg, Medford
Bill Posters
KLUM BLAINE--Cor 8th and S Central, Medford
Stennett Wm S, 116 Factory, Ashland
Billiards and Pool Rooms
ASHLAND BILLIARD PARLOR--19 E Main, Ashland
BON TON THE--Gold Hill
BROWN & HALL--125 E Main, Medford
ESTES RANKIN--28 N Front, Medford
Hale & Lyons, 12 N Front, Medford
Harrell Billiard Hall, 127 W Main, Medford
JENSEN POOL HALL--126 W Main, Medford
LYMAN WALTER--383 E Main, Ashland
RECEPTION THE--Jacksonville
Reter John, Jacksonville
Smith Bros, Eagle Point
Smith J T, Eagle Point
Young H D, Central Point
Blacksmiths
Ager R W, Central Point
Allen C L, 123 S Bartlett, Medford
Applebaker Joseph, 3rd sw cor 5th, Jacksonville
Baker J T, Talent
Basey C H, Jacksonville
Carter C F, Gold Hill
Childreth W L, Eagle Point
Clark M S K, Mill nr Plaza, Ashland
Dooms Louis, 109 S Holly, Medford
ELLIOTT HUGH--Mitchell's Wagon Shop, Medford
Frees George, Phoenix
Hansen & McClanahan, 32 S Fir, Medford
Hatch C S, Rogue River
High N L, 563 B Ashland
Johnson C P, Provolt
Kell Charles, Gold Hill
Lane Floyd M, 582 Allison, Ashland
Lyons D A, Central Point
Mathews & Fisher, Eagle Point
Merriman Tom, 20 S Riverside, Medford
Messner J T, Central Point
Peart B F, Central Point
RUCH C M--Ruch
Stacy G W, Beagle
Trimble Robert, Gold Hill
Tucker R E, Brownsboro
Turpin Richard N, 115 N Fir, Medford
Van Leer M S, 1st bet E Main and C, Ashland
Boarding
Anderson Mrs R F, 244 S Central, Medford
Barkdull Clara Mrs, 121 N Central, Medford
Bell The, Talent
Bryan E N Mrs, 211 Laurel, Medford
Kent Mrs Jane, 401 N Riverside
Lyden House, Jacksonville
McClendon J Mrs, Gold Hill
Montgomery House, 141 N Fir, Medford
Walker W R, Gold Hill
York Emma Mrs, 116 Laurel, Medford
Books and Stationery
MEDFORD BOOK STORE--209 E Main, Medford
McNAIR BROS--Ashland
HASKINS DRUG STORE--214 E Main, Medford
POLEY DRUG CO--17 E Main, Ashland
Bottlers--Mineral and Soda Water
Colestine Mineral Co, Colestine
MEDFORD SODA WORKS--106 S Bartlett, Medford
Wagner Mineral Water Co, Ashland
Brick Manufacturers
Jacksonville Brick and Tile Co, 1½ m sw Jacksonville
MEDFORD CEMENT BRICK AND TILE CO--S Fir ne cor 10th, Medford
Stickel Bros, Gold Hill
Building & Loan Co.
JACKSON COUNTY BUILDING & LOAN ASSN--MF&H Bldg, Medford
Building Material
ASHLAND MANUFACTURING CO--384 Oak, Ashland
BIG PINES LUMBER CO--N Fir cor 6th, Medford
CARSON-FOWLER LUMBER CO--134 1st, Ashland
Central Point Lumber Co, Central Point
DENNIS J N--353 E Main, Ashland
Medford Concrete Construction Co, Medford
Medford Lumber Co, cor N Fir and 2nd, Medford
Trail Lumber Co, W Main at city limits, Medford
WOODS LUMBER CO--204 S Fir, Medford
Cabinet Makers
Damon G F, 11 B, Ashland
MEDFORD SASH & DOOR CO--Cor Fir and 10th, Medford
PACIFIC FURNITURE & FIXTURE FACTORY--113 S Holly, Medford
Cameras and Supplies
MEDFORD BOOK STORE--209 E Main, Medford
HASKINS DRUG STORE--214 E Main, Medford
STRANG'S DRUG STORE--231 E Main, Medford
West Side Pharmacy, 134 W Main, Medford
Poley & Elhart, 17 E Main, Ashland
McNAIR BROS DRUG STORE--43 N Main, Ashland
Swem's Art & Camera Shop, 222 W Main, Medford
Palmer B J, Gold Hill
Rogue River Pharmacy, Rogue River
BOWERS M D--Gold Hill
Weston's Camera Shop, 208 E Main, Medford
Candy Manufacturers
BUTLER'S CONFECTIONERY--23 N Main, Ashland
CROWSON'S ELK TEMPLE--Ashland
Shasta The, 217 E Main, Medford
BROWN'S--E Main cor N Fir, Medford
MEDFORD CANDY CO--29 N Grape
SUGAR BOWL THE--211 W Main, Medford
WHITE'S VELVET ICE CREAM CO--332 E Main, Medford
Canners and Packers
ROGUE RIVER CANNING CO--Medford
Bagley Canning Co Inc, Talent
Carpenters, Contractors and Builders
Amann Eugene, 1017 N Riverside, Medford
Andren Emil, Jacksonville rd, Medford
Applegate Clyde, Central Point
Balcom Herbert C, 838 W 2nd, Medford
Barney H A, 231 Gresham, Ashland
Bateman Samuel, 302 Maple, Medford
Beigle Adam, 626 B, Ashland
Billings F E, 1405 N Riverside, Medforé
Bish Allen, 1063 Court, Medford
Blackburn A S, 304 Elm, Medford
Boyd T G, 843 E 9th, Medford
Bradbury Noah B, 306 Apple, Medford
Bradley Dick, 811 Dakota, Medford
Brown Harvey, Rogue River
Bryant B H, Eagle Point
Buckmaster J R, 242 S Ivy, Medford
Burke Fred, 233 S Riverside, Medford
Cartwright Wm T, Laurelhurst Add, Medford
Chelgren Pontus, 735 Alder, Medford
Childers Guy A, 127 Portland av, Medford
Childers Spencer S, 211 Vancouver, Medford
Clark Frank, Central Point
Clayville E W, 1129 W 9th, Medford
Clute S W, 91 Nursery, Ashland
Collins C E, 104 E 2nd, Medford
Combe L E, 79 Scenic Drive, Ashland
Dart LeRoy, 220 Garfield, Ashland
Delsman L B, 188 Helman, Ashland
Derr Thomas W, 822 Dakota, Medford
Downing C E, 244 S Grape, Medford
Duncan D B, Gold Hill
Dungey Walter, Gold Hill
Eccleston Fred, 253 3rd, Ashland
Edwards H N, 322 Newtown, Medford
Ericson Paul, Applegate
Fifer B F, 336 S Riverside, Medford
Finley Fred, Eagle Point
Finney W E, Jacksonville
French Edward E, 808 S Central, Medford
Glascock H C, 256 Beatty, Medford
Glidden Frank, 416 King, Medford
Grainger G M, 35 Granite, Ashland
Hamilton Cyrus T, 838 W Palm, Medford
Hartman Jason, Jacksonville
Hazel D W, 314 Evergreen, Medford
Hitzler C, 607 W 2nd, Medford
Holcomb Jack J, Rogue River
Hubbard B C, 356 Laurel, Medford
Hurst O E, 437 Beach, Ashland
Huson Melvin W, Sunset Park, Medford
Johnson G A, Kenwood Add, Medford
Johnson Harry C, 306 King, Medford
Jordan Frank, 227 Granite, Ashland
Koehler J T, 447 Scenic Drive, Ashland
Lamb A L, 343 Mountain, Ashland
Leonard Ralph W, 143 Nutley, Ashland
Liming C L, 823 Sherman, Medford
Longstone R H, Gold Hill
Lyon L M, 716 E Main, Medford
Marsh John A, Jacksonville
Mathis Samuel, Rogue River
Meadows M L, 816 S Central, Medford
Merrell Percy, Central Point
Miller Wm L, W 4th, Medford
Minor Wm, 600 Indiana, Ashland
Morehouse Sherman, 56 3rd, Ashland
Morris Wm E, 617 N Bartlett, Medford
Morse Elmer H, end W 2nd, Medford
Nelson Fredrick F, 106 Orange, Ashland
Nickerson Clifford, 607 Iowa, Ashland
Owings George T, 1109 W 11th, Medford
Payne Andrew S, 128 Pioneer, Ashland
Payne E Clifford, 30 Granite, Ashland
Pefley Frank A, 1112 Reddy av, Medford
Polly John, 706 Beekman, Medford
Potter Frank, 417 Mountain, Ashland
Quigley Lincoln J, 603 N Fir, Medford
Roberts Charles, Phoenix
Rose Frank, Talent
Rowley Alvin, 125 8th, Ashland
Sanderson Charles, Central Point
Schmalhausen L R, 221 N Holly, Medford
Schmidt Walter, 540 S Fir, Medford
Schmidt Wm, 540 S Fir, Medford
Scholts Wm T, Penn av, Medford
Scott Wm Jr, Central Point
Seymour George C, 840 W Palm, Medford
Sherwood Richard, 407 King, Medford
Smith A J T, Gold Hill
Smith J W, Eagle Point
Smith Perry R, 501 Beatty, Medford
Smith Winfred, Phoenix
Stout Earl D, Jacksonville
Stuart R I, 912 N Central, Medford
Tate Wm R, 159 Helman, Ashland
Taylor Fred, 204 S Central, Medford
Thatcher Jared, 713 S Peach, Medford
Thorndyke L W, Jacksonville
Tinker N G, 505 Beatty, Medford
Van Ausdall Harry A, 19 Jeanette, Medford
Veight Charles H, 51 Gresham, Ashland
Vermeer Richard, 516 W Jackson, Medford
Vogeli Wesley, Talent
Waite Frank, 538 W 11th, Medford
Walker Archie, Gold Hill
Weisenburger C C, 156 Manzanita, Ashland
Wendt E N, Jacksonville
Wiley N J, 613 S Holly, Medford
Wilson Essie S, Jacksonville
Wilson Willard T, 15 S Peach, Medford
Wolf J S, Nichols Add, Medford
Wolters E E, 731 W 2nd, Medford
Wood D S, 816 W 2nd, Medford
Woodward Troy, 244 Granite, Ashland
Carpet Weavers
FLUFF RUG CO--523 E Main, Medford
Greeman Eugene, 1304 Quincy, Ashland
Hinkle M A, Jacksonville
Carriage and Auto Tops
ACKLEY LEE E--118 S Central, Medford
Little A D, 106 N Front, Medford
Chiropractors
HEDGES ALVIN R--3 Stewart Bldg, Medford
HAWLEY MAUDE--1st National Bank Bldg, Ashland
HOWARD W W--Garnett-Corey Bldg, Medford
Utterback George R, 108 Pioneer, Ashland
Christian Science Practitioners
Brown Helen M, Hotel Holland, Medford
Morrison A D Mrs, 324 S Orange, Medford
Scantlin May Mrs, 16 N Orange, Medford
Taylor Ella F Mrs, Medford
Cigar Manufacturers
ALNUTT JOE--Tisit Cigars, Ashland
GRIEVE E R--15 E Main, Ashland
Coleman Grant, 745 Iowa, Ashland
Hecker Charles, 6 Beach, Ashland
McGuirk Michel, W Main, Medford
Rukes Lue, 119 E 6th, Medford
Cigars and Tobacco--Retail
ALCO THE--134 E Main, Medford
BON TON THE--Gold Hill
BROWN'S--E Main, cor N Front, Medford
Brown & Hall, 125 E Main, Medford
Coleman Grant, E Main, Ashland
CROWSON'S--Elks Temple, Ashland
DE VOE'S--W Main cor Oakdale, Medford
Ewauna Cigar Store, E Main, Ashland
Grieve's Cigar Store, 151½ E Main, Ashland
Hale & Lyons, N Front, Medford
Harrell W A, 127 W Main, Medford
JENSEN POOL ROOM--126 W Main, Medford
Lewis J Frank, Eagle Point
MEDFORD CIGAR STORE--W Main cor Fir, Medford
Midway The, W Main, Medford
Moore G S, Central Point
Oaks Pool Hall, 28 N Front, Medford
Quiz The, S Front, Medford
RECEPTION THE--Jacksonville
ROSE BROS CONFECTIONERY--Ashland
Sayle J P & Son, 19 E Main, Ashland
SMITH & FRY--Phoenix
TRUAX CO THE--Gold Hill
ULRICH & FINNEY--Jacksonville
Vrandenburg H L, Butte Falls
Wilson D F, Rogue River
Wilson's Cigar Store, 116 E Main, Medford
Young H D, Central Point
Civil Engineers
Cummings Fred, MF&H Bldg, Medford.
Dodge F W, Gold Hil
Howard J S, MF&H Bldg, Medford
OSGOOD & BROWN--Medford National Bank, Medford
Piatt John B, 1012 W 10th, Medford
McCray V D, MF&H Bldg, Medford
Smith E W, Butte Falls
Stoeckman Harry, 828 Dakota, Medford
Cleaning and Pressing
MEDFORD CLEANING & PRESSING CO--8 S Central, Medford
ORRES L J--Oak St, Ashland
PANTORIUM DYE WORKS--N Fir, Medford
SUNRISE LAUNDRY--217 S Riverside, Medford
Watson John F, Hotel Medford, Medford
Cold Storage
ASHLAND ICE & STORAGE CO--Water nw cor B, Ashland
MEDFORD CREAMERY--N Fir, Medford
MEDFORD ICE & STORAGE CO--Evergreen and SP Ry, Medford
Colleges and Schools
MEDFORD BUSINESS COLLEGE--31 N Grape, Medford
Medford Conservatory of Music and Languages, Natatorium, Medford
ST MARY'S ACADEMY--310 W 11th, Medford
Confectionery
ALCO THE--134 E Main, Medford
BON TON THE--Gold Hill
BROWN'S--E Main cor Front, Medford
BUTLER'S CONFECTIONERY--Plaza, Ashland
CROWSON'S--Elks Temple, Ashland
Baker Mark, 57 N Main, Ashland
BROWN & HALL--125 E Main, Medford
DE VOE'S--W Main cor Oakdale, Medford
GRIEVE E R--15 N Main, Ashland
Jensen J, 128 W Main, Medford
Lewis Frank, Eagle Point
Luke's Confectionery, Talent
Moore G S, Central Point
Pastime The, Rogue River
ROSE BROS--145 E Main, Ashland
Shasta The, 217 E Main, Medford
SMITH & FRY--Phoenix
Turner G B, Gold Hill
TRUAX CO THE--Gold Hill
ULRICH & FINNEY--Jacksonville
Young H D, Central Point
Corsetiers
Leach H L Mrs, 326 N Bartlett, Medford
Lundy True Mrs, 730 W 11th, Medford
Creameries
ASHLAND CREAMERY--97 Mill, Ashland
JACKSON COUNTY CREAMERY--N Fir, Medford
Valley Pride Creamery Assn, Applegate
WHITE'S VELVET ICE CREAM CO--332 E Main, Medford
Dairies
Applegate Charles, Climax
Bellenger John H, 404 S Peach, Medford
Bliss F A, 303 Clark, Medford
Gilmore C N, Central Point
Haynes H P, 419 Laurel, Ashland
Holman W H, Climax
Hoover Claud, Central Point Rd, Medford
Johnson S L, Jacksonville
Kershaw J L, Wellen
Million W B, 603 Oak, Ashland
NORTON E N--423 Helman, Ashland
Peart B F, Ashland St, Medford
SANDERS LEO B--Helman, Ashland
Smith Ray G, Jacksonville
SNIDER'S DAIRY--Jacksonville Rd 2 m w limits, Medford
Dentists
BLAKE W EARL--9-10 First National Bank Bldg, Ashland
Buchanan W E, 1101 Blvd, Ashland
Bundy Louis, Deuel Bldg, Medford
Johnson F H, Beaver Bldg, Ashland
Keene J M, MF&H Bldg, Medford
Mulkey J A, Central Point
Phipps Ira D, Phipps Bldg, Medford
RIDDELL EDWIN C--MF&H Bldg, Medford
ROBERTS FRANK--MF&H Bldg, Medford
SHAW T G--Jacksonville
SPRINGER WM H--MF&H Bldg, Medford
TILTON C F--54 E Main, Ashland
VAN SCOYOC BROS--Garnett-Corey Bldg, Medford
Department Stores
ENDERS H G & SON--264-266-268 E Main, Ashland
GOLDEN RULE--219 W Main, Medford
M M Department Store, 230 E Main, Medford
MANN J C--14 N Central, Medford
MAY CO THE--E Main cor Bartlett, Medford
Drayman
Adams Charles A, 311 N Central, Medford
ASHLAND TRANSFER & STORAGE CO--C F Bates, Oak, Ashland
Brumble H S, end S Holly, Medford
Burbidge Wm J, Jensen's Pool Hall, Medford
EADS TRANSFER & STORAGE CO--42 N Front, Medford
Grim D C, Central Point
Lowe George M, 341 Vista, Ashland
Mathews S P, Butte Falls
Morgan John, 257 3rd, Ashland
Payne C T Jr, 1410 Blvd, Ashland
Roach Earl, 168 Mead, Ashland
Rosenberry Thomas, The Midway, Medford
Marsh H E, Rialto Bldg, Medford
Wiley George, 126 1st, Ashland
Dressmakers
Baldwin Cora E, 316 N Main, Ashland
Bloomfield Ella, 325 S Ivy, Medford
Bowman H E, N Holly cor 5th, Medford
Burnett Mae Mrs, 144 S Central, Medford
Cochran Belle, 43 N Grape, Medford
Fielder Rose, 710 E Main, Medford
Fifer F A Mrs, 921 Reddy av, Medford
Gage N A Mrs, 604 Plum, Medford
Green Nettie Mrs, Central Point
Gould C E, 1028 Court, Medford
Haney Birdie Mrs, Garnett-Corey Bldg, Medford
Hartley Ada, 116 Nob Hill, Ashland
Johnson Lulu, 476 N Main, Ashland
Mastier A Mrs, 108 Harrison, Ashland
Matney Nana, 445 N Bartlett, Medford
Miller M A Mrs, 846 Taylor, Medford
Normile Mabel M, 104 Laurel, Medford
Parker Eva Mrs, 201 S Holly, Medford
Routledge Ella Mrs, 147 Nutley, Ashland
Rukes Maggie Mrs, 424 S Peach, Medford
Rumsey Florence, 102 Oak, Ashland
Shaw V C Mrs, 487 Rock, Ashland
Sheppard Ethel M, 505 Blvd, Ashland
Smith Anna M, 416 Park, Medford
Vogeli Minnie Mrs, Talent
Wetterer Mary, Jacksonville
Dry Goods
COWLEY'S EMPORIUM--Central Point
ENDERS H C & SONS--E Main, Ashland
GOLDEN RULE--219 W Main, Medford
Hutchison & Lumsden, 213 E Main, Medford
McGEE'S--Elks Temple, Ashland
MANN'S--14 S Central, Medford
MAY CO THE--E Main cor S Bartlett, Medford
M M DEPARTMENT STORE--230 E Main, Medford
Merritt & Co, Gold Hill
TALENT MERCANTILE CO--Talent
TAYLOR-WILLIAMS CO INC--Jacksonville
VANDER SLUIS & BURGAN--Talent
VAUPEL C H--E Main, Ashland
Wilson Don F, Rogue River
Electric Light and Power Companies
Ashland Electric Power & Light Co, 91 Oak, Ashland
CALIFORNIA-OREGON POWER CO--216 W Main, Medford
OREGON GAS & ELECTRIC CO--67 N Main, Ashland
OREGON GAS & ELECTRIC CO--31 N Grape, Medford
Rogue River Public Service Corporation, Gold Hill
Electric Supplies and Wiring
Danford Beecher, 51 N Main, Ashland
Electric Shop, 135 S Central, Medford
ELECTRIC SUPPLY CO--207 E Main, Ashland
Medford Electric Co, 209 W Main, Medford
PAUL'S ELECTRIC CO--212 E Main, Medford
Employment Agencies
Dutton C J, Palm Bldg, Medford
Lyman Walter, 383 E Main, Ashland
Rader M A, 114 N Front, Medford
Express Companies
Wells Fargo Express Co--Ashland, Central Point, Eagle Point, Gold Hill, Jacksonville, Medford, Phoenix, Rogue River, Talent
Fish and Poultry
ASHLAND MEAT MARKET--61 N Main, Ashland
CENTRAL POINT POULTRY CO--Central Point
EAST SIDE MEAT MARKET--395 E Main, Ashland
MEDFORD FISH & POULTRY CO--108 W Main, Medford
MEDFORD POULTRY & EGG CO--109 E 8th, Medford
Talent Meat Market, Talent
WARNER, WORTMAN & GORE--E Main, Medford
Florists
Broadley John T, Capitol Hill, Medford
MEDFORD GREEN HOUSE--1005 E Main, Medford
Sanders Wm G, Nevada se cor Helman, Ashland
Flour and Feed
Ashland Feed Store, 353 E Main, Ashland
ASHLAND-KLAMATH EXCHANGE--E Main, nw cor 3rd, Ashland
Elsworth B, Central Point
GRIEVE JAMES--Prospect
MONARCH SEED & FEED STORE--317 E Main, Medford
O K FLOUR & FEED STORE--Rogue River
RUSS MILL--S Riverside, Medford
Simmons & Schuerman, Gold Hill
WARNER, WORTMAN & GORE--E Main, Medford
WATKINS LEE & CO--397 S Front, Medford
Flour and Feed Mills
ASHLAND FLOUR & FEED MILL--A ne cor 1st, Ashland
Central Point Flour Mills, Central Point
RUSS MILL--139 S Riverside, Medford
Snowy Butte Roller Mills, Eagle Point
Fruit Associations
ASHLAND FRUIT ASSN--Ne cor Oak, Ashland
PRODUCERS FRUIT ASSN--Fir cor 8th, Medford
Rogue River Co-Operative Fruit Assn, N Fir bet 3rd & 4th, Medford
ROGUE RIVER VALLEY FRUIT ASSN--16 W Main, Medford
Fruit Brokers
CONNER GUY--11th and SP tracks, Medford
McKEANY E W--Office Rogue River Canal Co, Medford
Fuel
ASHLAND TRANSFER & STORAGE--99 Oak, Ashland
Butte Falls Wood Yard, 1034 W 9th, Medford
CARSON-FOWLER LUMBER CO--431 1st, Ashland
EADS COAL CO--34 S Fir, Medford
East Side Wood Yard, 511 E Main, Medford
Eliason C Ross, 47 Laurel, Ashland
Long J Thomas, end N Central, Medford
MEDFORD ICE & STORAGE CO--12th and SP tracks, Medford
Furnished Rooms
Ames The, Talent
Anderson R F, 244 S Central, Medford
Atlas Rooms, 4th cor B, Ashland
Baube M V, Central Point
Blackburn N K, Gold Hill
Coleman The, 1005 W Main, Medford
Columbus Hotel, 264 E Main, Ashland
Deardorff Edith Mrs, 668 N Main, Ashland
Eads R H Mrs, 121 Roosevelt
El Blanco Rooms, 445 S Front, Medford
Elwood The, 313 E Main, Medford
Evans M J Mrs, 526 E Main, Ashland
FAIRMONT ROOMS THE--319 E Main, Medford
Fairview The, 482 B, Ashland
Fisher H S, 227 E 9th, Medford
Florida Rooms, 207 W Main, Medford
Gurnea The, 265 4th, Ashland
Hutson J M, Gold Hill
Imperial Rooming House, 30 N Front, Medford
Jeter W E, 386 B, Ashland
Karnes Rooming House, 44 S Grape, Medford
Kent Jane Mrs, 401 N Riverside, Medford
Laughlin Jack, 176 Mechanic, Ashland
Lyden House, Jacksonville
McClendon J Mrs, Gold Hill
Manx The, 349 E Main, Ashland
Montgomery Rooming House, 141 N Fir, Medford
Moore Rebecca Mrs, Central Point
Oatman S A Mrs, 222 S Central, Medford
Ottenger Jason, 220 S Riverside
Oxford The, 223 W Main, Medford
Palace Rooming House, 30 S Central, Medford
PALMS THE--130 W Main, Medford
Park Hotel, 35 1st av, Ashland
Parker L R Mrs, 23 Roosevelt, Medford
Phillips M A Mrs, 111 3rd, Ashland
Potter Rooming House, 4th and B, Ashland
Shook Martha Mrs, 369 Hargadine, Ashland
Snell Rooming House, 21 Genessee, Medford
St Clair Rooms, 103-113 E 11th, Medford
Thomas Rooming House, 222 S Holly, Medford
Thornton I A Mrs, 137 Oak, Ashland
Vroman C, 68 E Main, Ashland
Walker W R, Gold Hill
Waldorf The, Rogue River
Wheeler Clarence, 249 S Riverside
Windsor The, 125 W Main, Medford
Wise J E Mrs, 325 E Jackson, Medford
Furniture Manufacturers and Dealers
ASHLAND FURNITURE CO--94 N Main, Ashland
Brown Drug & Furniture Store, Talent
Burnett F A, Gold Hill
DODGE J P & SONS--125 E Main, Ashland
MEDFORD FURNITURE & HDWE CO--29-35-39 N Central, Medford
PACIFIC FURNITURE & FIXTURE FACTORY--113 S Holly, Medford
SWENSON & McRAE--357 E Main, Ashland
Weeks & McGowan, 114 W Main, Medford
WOOLF SCOTT--22 S Fir, Medford
Garages
ASHLAND GARAGE--53 2nd, Ashland
BERNARD MOTOR CAR CO--N Front, Medford
Cass Garage, S Bartlett, Medford
Central Point Garage, Central Point
CRATER LAKE GARAGE--16-18 S Fir, Medford
Davies L J, 29 S Bartlett, Medford
FORD GARAGE--Hotel Austin Bldg, Ashland
GATES C E--Sparta Bldg, Medford
Jones E V, 43 Mill, Ashland
OREGON MOTOR GARAGE--135 1st, Ashland
OVERLAND GARAGE--33 S Bartlett, Medford
POWERS AUTO CO--123-125 S Front, Medford
WHITEMAN & GREGG--30 N Holly, Medford
Young Wm, 31 S Bartlett, Medford
YOUNG & HALL GARAGE--22 N Front, Medford
Gasoline Wholesale
SHELL GASOLINE CO--Hubbard Bros Agt, Medford
Standard Oil Co, Medford, A J Anderson, Agt
UNION OIL CO--L W Kelson, Agt, Medford
General Merchandise
BROWN GEORGE & SON--Eagle Point
Cadzow John, Butte Falls
Cranfill & Robnett, Central Point
Daley G W, Eagle Point
FABER & McDONALD--Central Point
Gardner Mary E, Sams Valley
GRIEVE JAMES--Prospect
Heath Fred W, Eagle Point
Hughes J P, Butte Falls
LANCE & CO--Gold Hill
Merritt J W, Central Point
Merritt J W & Co, Gold Hill
Miller J H, Provolt
PERNOLL JOHN W ESTATE--Applegate
PHOENIX MERCANTILE CO--Phoenix
Rogers W J, Beagle
RUCH C M--Ruch
SEAMAN C G--Rogue River
Smith F E, Butte Falls
Star Mercantile Co, Rogue River
Staub W H, Brownsboro
TALENT MERCANTILE CO--Talent
TAYLOR-WILLIAMS CO--Jacksonville
Thompson C A Mrs, Derby
TRUAX CO THE--Gold Hill
ULRICH LEWIS G--Jacksonville
Ulrich & Ryan, N Central cor 5th, Medford
VANDER SLUIS & BURGAN--Talent
Wilson D T, Rogue River
Greenhouses
Broadley John F, Capitol Hill, Medford
Maddox & Bonney, 26 Portland, Medford
MEDFORD GREEN HOUSE--1005 E Main, Medford
Sander W G, Nevada ne cor Helman, Ashland
Grocers Wholesale
MASON-EHRMAN & CO--S Front bet 13th and 14th, Medford
MEDFORD GROCERY CO--S Front cor 10th, Medford
Grocers--Retail
Bolz R F, Iowa ne cor Blvd, Ashland
Brownlee & Co, 327 E Main, Medford
CONSER'S GROCERY--601 E Main, Medford
Court Street Grocery, N Central cor Court, Medford
Crane Grocery, Central Point
Cranfill & Robnett, Central Point
DENNIS J N--353 E Main, Ashland
East Side Grocery, E Main, Medford
ELEVENTH ST GROCERY--Cor 11th and Hamilton, Medford
Enders & Sons, E Main, Ashland
FOUTS & CO--36 S Central, Medford
Garrett W R, Buncom
Gillett A P, Central Point
Gold Ray Store, Gold Ray
HOLMES BROS-- Ashland
Home Grocery, 632 N Central, Medford
Hutchison & Lumsden, 213 E Main, Medford
JACKSON ST GROCERY--221 W Jackson, Medford
JONES CASH STORE--225 W Jackson, Medford
Kee W S, Butte Falls
KRIBS C P & CO--132 W Main, Medford
LANCE & CO--Gold Hill
LOOMIS & NELSON--215 4th, Ashland
MARSH & BENNETT--130 E Main, Medford
New York Store, Eagle Point
NIMS & SAUNDERS--108 N Main, Medford
NININGER & ROBERTSON--288 E Main, Ashland
Olmstead Grocery, 131 W Main, Medford
Olsen & Son, Central Point
PLAZA GROCERY--N Main cor Water, Ashland
PERNOLL JOHN W ESTATE--Applegate
SEMAN'S GROCERY STORE--Rogue River
SCHIEFFELIN CHARLES--36 N Central, Medford
SHASTA GROCERY-214 4th, Ashland
Spitzer & Son, Talent
Stringer Wallace, 325 N Oakdale, Medford
TALENT MERCANTILE CO--Talent
Ulrich & Ryan, N Central cor 6th, Medford
Verbick O B, Union Creek
WARNER-WORTMAN & GORE--307 E Main, Medford
WHITE HOUSE GROCERY--388 E Main, Ashland
Hair Dressers and Hair Goods
Jeffers Down Mme, W Main, Medford
MARINELLO HAIR SHOP THE--Garnett-Corey Bldg, Medford
WINELAND C D--71 N Main, Ashland
Hardware
Abbott Hardware Co, Jacksonville
Cope Hardware Co, Phoenix
CRATER LAKE HARDWARE CO--323 E Main, Medford
DODGE W P & SONS--125 E Main, Ashland
Eagle Point Hardware Co, Eagle Point
Fick's Hardware Co, Jacksonville
FREEMAN & WILEY--Central Point
GARNETT-COREY HARDWARE CO--W Main cor Grape, Medford
Gold Hill Hardware Co, Gold Hill
LEEVER W C--Central Point
McLean R M, Rogue River
Kee W S, Butte Falls
MEDFORD FURNITURE & HDWE CO--29-35-39 N Central
Miller D H, Gold Hill
Provost Bros, 38 E Main, Ashland
ROGUE RIVER HARDWARE CO--Central Point
SIMPSON'S HARDWARE STORE--37-39 N Main, Ashland
TALENT HARDWARE CO--Talent
TALENT MERCANTILE CO--Talent
VON DER HELLEN HARDWARE CO--Eagle Point
WARNER MERCANTILE CO--375 E Main, Ashland
Harness and Saddlery
Eastern Supply Co, 292 E Main, Ashland
MEDFORD HARNESS CO--226 E Main, Medford
Settle I F, 7 Plaza, Ashland
Wehman George H, Eagle Point
[Hospitals]
DOW HOSPITAL THE--MF&H Bldg, Medford
GOLD HILL HOSPITAL--Gold Hill
GRANITE CITY HOSPITAL--Blvd nor Palm av, Ashland
SACRED HEART HOSPITAL--Medford Hts, Medford
Hotels
ASHLAND HOTEL--50 N Main, Ashland
AUSTIN HOTEL--Cor Oak and E Main, Ashland
Butte Falls Hotel, Butte Falls
Colestine Hotel, Colestine
Columbia Hotel, 264 E Main, Ashland
DeCarlow C W Mrs, Pinehurst
Depot Hotel, Ashland
Eagle Point Hotel, Eagle Point
Farmers Hotel, Eagle Point
GRIEVE JAMES--Prospect
HOLLAND HOTEL--N Fir sw cor 6th, Medford
MEDFORD HOTEL--W Main cor Ivy, Medford
NASH HOTEL--Front se cor Main, Medford
Oxford Hotel, 263 W Main, Medford
Palace Hotel, 30 S Central, Medford
Park Hotel, 35 1st, Ashland
ROGUE ELK--Elk Creek
Rogue River Hotel, Rogue River
Ross O E, Applegate
Savoy Hotel, 72 N Main, Ashland
SUNNYSIDE HOTEL--Eagle Point
Talent Hotel, Talent
Tavern Hotel, Eagle Point
House Movers
Moffett Wm A, 612 Newtown
Ice Manufacturers and Dealers
ASHLAND ICE & STORAGE CO--Water ne cor B, Ashland
Central Point Ice & Storage Co, Central Point
JACKSON COUNTY CREAMERY--N Fir cor 4th, Medford
MEDFORD ICE & STORAGE CO--SP tracks nr W 12th, Medford
Insurance Agencies
Adamson E B, Talent
BARKER GEORGE--Butte Falls
BEAVER REALTY CO--211 E Main, Ashland
BILLINGS AGENCY--41 E Main, Ashland
Bradford I H, 520 N Grape, Medford
COCHRAN J H--First National Bank Bldg, Medford
Collins B M, Jacksonville
CORNELL ALBERT S--Grants Pass and Medford
Edington M C, 43 Church, Ashland
GRAHAM & WAKEMAN--MF&H Bldg, Medford
Halley Wm L, 28 N Oakdale, Medford
Hammond W H, end Peach, Medford
Holmes R A, Jackson County Bank Bldg, Medford
Howard George, 705 N Riverside, Medford
LEMERY J A--200 E Main, Ashland
McCURDY INSURANCE AGENCY--Medford National Bank Bldg, Medford
Meiling Earl H, Garnett-Corey Bldg, Medford
METROPOLITAN LIFE INSURANCE CO--Garnett-Corey Bldg, Medford
NELSON O N--First National Bank Bldg, Medford
Pearce C C, MF&H Bldg, Medford
Perry Edward, Garnett-Corey Bldg, Medford
PURUCKER HERMAN O--123 Pioneer, Ashland
Redfield C S, Gold Hill
Root Lee, Garnett-Corey Bldg, Medford
Sanderson C S, Central Point
Schmidt M P, 422 S Ivy, Medford
STINE H S--2 Stewart Block, Medford
TUMY EARL--Garnett-Corey Bldg, Medford
WAKEFIELD JOHN W--Palm Bldg, Medford
WAKEMAN LOUIS E--MF&H Bldg, Medford
Wertz G F, Rogue River
Wick T C, First National Bank Bldg, Medford
White & Trowbridge, Farmers & Fruitgrowers Bldg, Medford
WOOD D R & CO--Mail Tribune Bldg, Medford
YOE GEORGE H--70 N Main, Ashland
Young O L, 77 Oak, Ashland
Iron Works
ASHLAND IRON WORKS--248 Helman, Ashland
MEDFORD IRON WORKS--17 S Riverside, Medford
Jewelers
Butler B N, MF&H Bldg, Medford
DePeatt W E, 143 Hargadine, Ashland
Diamond Fay E, Heath Pharmacy, Medford
Diamond Jay W, 126 E Main, Medford
Hendricks L M, 630 Blvd, Ashland
Jeschke Carl, N Fir, Medford
JOHNSON JEWELRY STORE--163 E Main, Ashland
JOHNSON JOHN W--209 E Main, Medford
Laurence John F, W Main, cor Fir, Medford
McFarren S V, Gold Hill
REDDY MARTIN--212 E Main, Medford
RUNYON W L--Central Point
WHITED H L--321 N Main, Ashland
Junk Dealers
Medford Junk Co, N Bartlett, Medford
Wilson O N, 708 W 4th, Medford
Ladies' Furnishings
AHRENS M M & CO--226-230 W Main, Medford
COWLEY'S EMPORIUM--Central Point
ENDERS & SONS--E Main, Ashland
GOLDEN RULE--219 W Main, Medford
MANN'S--14 N Central, Medford
MAY CO THE--E Main cor Bartlett, Medford
M M DEPARTMENT STORE--230 E Main, Medford
Landscape Gardners
Broadley J T, Capitol Hill, Medford
Fletcher Wm, 715 W 13th, Medford
Forde W M, Capitol Hill, Medford
Laundries
Chung Lee, 280 Ashland, Ashland
Home Steam Laundry, 31 Water, Ashland
MEDFORD DOMESTIC LAUNDRY--421 E Main, Medford
SUNRISE LAUNDRY--215 S Riverside, Medford
Wing Sam, 123 S Riverside, Medford
Livery, Sale and Feed Stables
ASHLAND LIVERY & FEED STABLES--107 Mill, Ashland
Bailey Wm P, ne cor 5th, Jacksonville
Darling R L, Gold Hill
Ferguson W H, Central Point
GRIEVE JAMES--Prospect
Harnish S H & Son, Eagle Point
Matthews J C, Central Point
Rogue River Stables, Rogue River
Ruch C M, Ruch
Smith & Son, 107 Mill, Ashland
Steadman W D, Phoenix
Union Stables, 112 S Riverside, Medford
Vinson Feed Stables, 144 N Riverside, Medford
Loans
Andrews Jap, Garnett-Corey Bldg, Medford.
BEAVER REALTY CO--211 E Main, Ashland
BENNETT INVESTMENT CO--W Main cor Fir, Medford
Clark Realty Co, 206 Phipps Bldg, Medford
GOWDY W H CO--77 Oak, Ashland
HOON & CATHCART--Garnett-Corey Bldg, Medford
STINE H S--2 Stewart Bldg, Medford
Toft Ray, 206 W Main, Medford
TUMY EARL--Garnett-Corey Bldg, Medford
Lumber Manufacturers and Dealers
ASHLAND MANUFACTURING CO--384 Oak, Ashland
BIG PINES LUMBER CO--Medford
Big Pines Lumber Co, Talent
Butte Falls Lumber Co, Butte Falls
Butte Falls Manufacturing Co, Butte Falls
Carson-Fowler Lumber Co, 143 1st, Ashland
Central Point Lumber Co, Central Point
Childers W L, Gold Hill
Eagle Point Lumber Co, Eagle Point
Mathews Samuel, Rogue River
Medford Lumber Co, 4 W 3rd, Medford
Phoenix Lumber Co, Phoenix
Purcell C C, Buncom
Trail Lumber Co, end W Main and city limits, Medford
Welch J B, Asbestos
WOODS LUMBER CO--204 S Fir, Medford
Lunches
BROWN'S--E Main cor Front, Medford
CROWSON'S--Elks Temple, Ashland
LITHIA BAKERY--108 E Main, Ashland
Reter John, Jacksonville
Shasta The, 217 E Main, Medford
VIENNA BAKERY--242 E Main, Ashland
WHITE'S VELVET ICE CREAM CO--332 E Main, Medford
Manicurists and Massage
Jeffers Down Mme, W Main, Medford
MARINELLO HAIR SHOP--Garnett-Corey Bldg, Medford
WINELAND C D--71 N Main, Ashland
Marble and Granite Works
Ashland Marble Works, 117 N Main, Ashland
Le Ponte Almern, Central Point
OREGON GRANITE WORKS--103 E 6th, Medford
Penniston Granite Co, 200 Helman, Ashland
Magazines and Papers
Bolton T K, 53 N Main, Ashland
DE VOE'S--W Main cor Oakdale, Medford
Jensen Pool Hall, 126 W Main, Medford
McNAIR BROS--43 N Main, Ashland
MEDFORD BOOK STORE--209 E Main, Medford
MEDFORD CIGAR STORE--W Main cor Fir, Medford
Midway The, W Main, Medford
POLEY & ELHART--17 E Main, Ashland
Rogue River Pharmacy, Rogue River
Meat Markets
Ashland Meat Co, 61 N Main, Ashland
Binns Meat Market, Getchell Bldg, Medford
Blacket's Meat Market, Gold Hill
Central Point Meat Market, Central Point
City Meat Market, Jacksonville
EAGLE MARKET THE--82 N Main, Ashland
East Side Meat Market, 395 E Main, Ashland
East Side Meat Market, 809 E Main, Medford
ECONOMY MEAT MARKET--206 E Main, Ashland
Hamlin C A, 216 S Laurel, Medford
Star Meat Market, 314 E Main, Medford
Talent Meat Market, Talent
Warner-Wortman & Gore, 307 E Main, Medford
Meats--Wholesale
Ashland Meat Co, 61 N Main, Ashland
CENTRAL POINT PACKING CO--Central Point
Cudahy Packing Co The, SP tracks bet 6th and Main, Ashland
East Side Meat Market, 395 E Main, Ashland
MEDFORD GROCERY CO--S Front cor 10th, Medford
UNION MEAT CO--W 8th and SP tracks, Medford
Mercantile Agencies
BULLOCK MERCANTILE AGENCY--216 E Main, Medford
Merchant Tailors
Gus the Tailor, N Front, Medford
Kline E J, Miles Bldg, Medford
ORRES L J--Oak St, Ashland
PAULSERUD & BARRETT--117 E Main, Ashland
Men's Furnishings
DANIELS FOR DUDS--202 E Main, Medford
ENDERS & SONS--E Main, Ashland
Heilbronner's, 206 W Main, Medford
Mitchell & Whittle, 27 N Main, Ashland
Talent Mercantile Co, Talent
Cranfill & Robnett, Central Point
GOLDEN RULE THE--219 W Main, Medford
MODEL CLOTHING CO--234 E Main, Medford
TOGGERY THE--129 E Main, Medford
VANDER SLUIS & BURGAN--Talent
Millinery
Barnard Millinery, 109 E Main, Medford
Boswell M E Mrs, Central Point
AHRENS M M & CO--226-230 W Main, Medford
ENDERS H G & SON--E Main, Ashland
Hargrove Millinery, 131 E Main, Ashland
Home Millinery, 1101 W 9th, Medford
Kelsey Flora A, Gold Hill
Lonsburg N I, M M Department Store, Medford
MAY CO THE--E Main cor Bartlett, Medford
Howard Lottie Mrs, 109 N Central, Medford
Johnson Effie Mrs, 476 N Main, Ashland
Potter Rosetta Mrs, Eagle Point
Porter E G Mrs, 36 2nd, Ashland
Mill Work
Ashland Manufacturing Co, 384 Oak, Ashland
MEDFORD SASH & DOOR FACTORY--431 S Fir, Medford
PACIFIC FURNITURE & FIXTURE FACTORY--113 S Holly, Medford
Mining Engineers
Liljegran E W, 104 W 6th, Medford
Music Teachers
ANDREWS GEORGE--Sparta Bldg, Medford
Aiken M E Mrs, 917 Narregan, Medford
Butler Jeunesse, Piano, 8 S Orange, Medford
Bryan Bess, Vocal, 211 Laurel, Medford
Boeck Ivy I, 301 S Riverside, Medford
Babson Mabel W, Central Point
Clark Florence, Violin, 225 S Riverside, Medford
Graves Florence, Piano, 304 S Ivy, Medford
Gore E E Mrs, 116 Geneva, Medford
Gilmore H G, 283 Woolen, Ashland
Haight Fred A, Piano, Garnett-Corey Bldg, Medford
Howell H H, Brass Instruments, Medford
Isaacs Irene H, Berben Apts, Medford
Janes C W, Siskiyou Hts, Medford
Loveland Carl H, 47 Union, Ashland
Marsh E C Mrs, 43 N Peach, Medford
Mears Catherine, 319 S Orange, Medford
MEDFORD CONSERVATORY OF MUSIC & LANGUAGES--Natatorium, Medford
McCall Lillian, Prospect
Reno H V, 371 Gresham, Ashland
ROOT E C--Violin and String Instruments, College Bldg, Medford
Sullivan Irene, Violin, 105 Geneva, Medford
Swigert Natalie ]E, 174 Oak, Ashland
Vroman Mary D, 124 Tripp, Medford
Warner Edna, Mail Tribune Bldg, Medford
Natatoriums
ASHLAND MINERAL SPRINGS NATATORIUM--1st bet A and B, Ashland
NATATORIUM THE--N Riverside cor 6th, Medford
Newspapers
ASHLAND TIDINGS--13 Plaza, Ashland
ASHLAND RECORD--3 Mills Bldg, Ashland
Argus The, Rogue River
Central Point Herald, Central Point
Gold Hill News The, Gold Hill
Jacksonville Post, Jacksonville
MEDFORD MAIL TRIBUNE--25-27-29 N Fir, Medford
MEDFORD SUN--32 N Grape, Medford
----
NOTARIES--See Attorneys at Law
NOTIONS--See Dry Goods
Nurseries
EDEN VALLEY NURSERY--609½ E Main, Medford
LATTA & HOPKINS--Central Point
Quaker Nurseries, 104 S Fir, Medford
Wagner Creek Nurseries, Ashland and Talent
Nurses
Bonner Belle Mrs, 192 Mechanic, Ashland
Broad Agnes M, Jacksonville
Broad Anna, Jacksonville
Burnett Fern, Sacred Heart Hospital, Medford
Burns Cora E Mrs, 332 Harrison, Ashland
Carnell Ada V, 523 S Holly, Medford
Caskey Violet, 1129 Niantic, Medford
Coggins Ella, 327 N Grape, Medford
Comph Ina, Sacred Heart Hospital, Medford
Dunne Laura L, Sanitarium, Ashland
Durran Elsie, Central Point
Dye Grace, 119 Roosevelt, Medford
Earhart June, S Riverside, Medford
Frizell S F Mrs, 243 Maple, Ashland
Hamlin Ada, Sacred Heart Hospital, Medford
Harrell Ramona, 1177 Iowa, Ashland
Heise Wilhelmina, E 9th, Medford
Helscher Mary, Sacred Heart Hospital, Medford
Kent Amy, 401 N Riverside
Lancing Margaret, Sacred Heart Hospital, Medford
McFarland Virl, 692 B, Ashland
McFurnam Winifred, Sacred Heart Hospital, Medford
Matney Martha, 405 Apple, Medford
Miers Georgia M, 119 Roosevelt, Medford
Miller Grace, Sacred Heart Hospital, Medford
Mott Nellie Mrs, 107 Mistletoe, Medford
Newman Emma L, 425 Benson, Medford
Osborne Olivia Mrs, 512 S Oakdale, Medford
Parker Anna L, 215 Knight, Medford
Piel Emma, Dr Clancy, Medford
Purucker Clara Mrs, 1517 W Main, Medford
PURVIS NELLIE--Sanitarium, Ashland
Riley M B Mrs, 276 B, Ashland
Roberts Lillian M, 29 Ross Court, Medford
Sears Grace E, Gold Hill
Stapleton Minnie E, 305 N Grape, Medford
Thorne Georgia, Sanitarium, Ashland
Toft Dora, 245 N Grape, Medford
Turner Olive M, Gold Hill
Wilson Maggie, 506 Berry, Medford
Oculists and Aurists
EMMENS J J--MF&H Bldg, Medford
Heine T G, 228 E Main, Medford
Oils--Wholesale
Standard Oil Co, SP tracks at n city limits, Medford
SHELL GASOLINE CO--Hubbard Bros
UNION OIL CO--SP tracks n limits, Medford
Opticians
Elwood E D, 301 E Main, Medford
Rickert Judson D, Deuel Bldg, Medford
Osteopathic Physicians
CARLOW EVA MAINS--216-217 Garnett-Corey Bldg, Medford
CARLOW FRANK G--216-217 Garnett-Corey Bldg, Medford
DOW LYDIA S--MF&H Bldg, Medford, and Central Point
HAWLEY DR MAUD I--1st National Bank Bldg, Ashland
Hedges A R, Stewart Bldg, Medford
HOWARD WARNER W--303 Garnett-Corey Bldg, Medford
Sawyer Bertha, 321 N Main, Ashland
Painters--House
Chappell Richard, Jacksonville
Drew R H, 115 Fork, Ashland
Emery Melvin, 114 Mechanic, Ashland
Holloway Charles F, 415 Woodstock, Medford
Hay J F, Central Point
Ling Harry D, 826 E Main, Medford
Lumsden John, 207 W Main, Medford
Lake Franklin, Rogue River
McPhee Benton J, Mt Pitt St, Medford
Mulhollen J H, 329 W 2nd, Medford
Perkins C C, Central Point
Powell Benjamin, 196 Nutley, Ashland
Rice Edward C, 137 Tripp, Medford
ROCHON JOSEPH R--10th and Fir, Medford
Rowland Charles, 56 Roca, Ashland
Sanders Richard, 511 N Fir, Medford
St Clair Felix, 244 N Ivy, Medford
Stennett Wm S, 116 Factory, Ashland
Stephenson Louis A, Waters Paint Store, Medford
Taylor R L, 839 Taylor, Medford
Thompson W B, 216 S Front, Medford
Watson George F, 166 Ohio, Ashland
Weisser Wm, 125 S Oakdale, Medford
Painters-Sign
BROMLEY HORACE--First National Bank Bldg, Medford
Klum Blaine, 44 S Central, Medford
Morser B L, painter for B Klum
Weisser Wm, N Riverside, Medford
Painters--Automobiles--Carriages
Ashland Garage, 53 2nd, Ashland
ROCHON JOSEPH R--Cor 10th and Fir, Medford
THOMPSON W B--216 S Front, Medford
Weisser Wm, N Riverside, Medford
Paints, Oils and Glass
Abbott Hardware Co, Jacksonville
CARSON-FOWLER LUMBER CO--143 1st, Ashland
Cope Hardware Co, Phoenix
Deckerson Wm, 80 N Main, Ashland
DODGE W P & SON--125 E Main, Ashland
Eagle Point Hardware Co, Eagle Point
Fick F J, Jacksonville
FREEMAN & WILEY--Central Point
GARNETT-COREY HARDWARE CO--W Main cor Grape, Medford
Gold Hill Hardware Co, Gold Hill
Kees W S, Butte Falls
LEEVER W C-- Central Point
McLean R M, Rogue River
MEDFORD FURNITURE & HDWE CO--N Central cor 6th, Medford
Miller D H, Gold Hill
Provost Bros, 38 E Main, Ashland
Rogue River Hardware Co, Rogue River
SIMPSON'S HARDWARE STORE--37-39 N Main, Ashland
Talent Hardware Co, Talent
VON DER HELLEN HARDWARE CO--Eagle Point
WATERS PAINT STORE--Medford
Pharmacies
BOLTON T K--53 N Main, Ashland
BOWERS PHARMACY--Gold Hill
Brown's Drug Store, Talent
City Drug Store, Jacksonville
Depot Drug Store, 4th se cor A, Ashland
East Side Pharmacy, 303 E Main, Medford
HASKINS FOR HEALTH--214 E Main, Medford
HEATH'S DRUG STORE--109 E Main, Medford
McNAIR BROS--43 N Main, Ashland
McNAIR'S EAST SIDE PHARMACY--303 E Main, Ashland
Medford Pharmacy, 212 E Main, Medford
Mee Mary, Central Point
PAXSON DRUG CO--Central Point
Poley Drug Co, 17 E Main, Ashland
Rogue River Pharmacy, Rogue River
STRANG'S DRUG STORE--231 E Main, Medford
Von der Hellen Hardware Co, Eagle Point
West Side Pharmacy, 134 W Main, Medford
Photographers
ASHLAND ART STORE--E Main, Ashland
Gerking J O, 228 E Main, Medford
Hinthorne B H, 95 Scenic Drive, Ashland
Hull Frank H, Central Point
Mackey H C, 204 E Main, Medford
Nason Bert, Butte Falls
Palmer J B, Gold Hill
STAR PHOTO HOUSE--W Main cor Laurel, Medford
SWEM'S STUDIO--222 E Main, Medford
Weston Edgar, 208 E Main, Medford
Physicians--Eye, Ear, Nose and Throat
EMMENS J J--Medford Furniture & Hdwe Bldg, Medford
Heine T G, 228 E Main, Medford
SWEDENBURG A W--299 E Main, Ashland
Physicians--Homeopathic
MacCracken Gordon, 217 N Main, Ashland
Stephenson G W, 146 S Holly, Medford
Physicians and Surgeons
Barber Martin C, 9 Palm blk, Medford
BOSLOUGH A W--Sanitarium, Ashland
Brower D W, 216 Factory, Ashland
Chisholm Wm P, Gold Hill
CLANCY ROBERT W--211 Phipps Bldg, Medford
Conroy R J, 215 E Main, Medford
DOW McMORRIS--MF&H Bldg, Medford and Central Point
EMMENS J J--MF&H Bldg, Medford
Golden Robert E, Jacksonville
GREGG GRANT W--Payne Bldg, Ashland
Hall T A, Swedenburg Bldg, Ashland
Hargrave H P, 134 W Main, Medford
Hart J F, Talent
Heckerman W H, Central Point
Holt Wm W P, Eagle Point
JARVIS GEORGE O--Sanitarium, Ashland
KELSEY RUSSELL C--Gold Hill
Kirchgessner Emil, Garnett-Corey Bldg, Medford
LOCKWOOD S A--MF&H Bldg, Medford
MALMGREN THEODORE J--Phoenix
Parsons J S, 138 N Main, Ashland
PICKEL E BURTON--3-4-5-6 Jackson County Bank Bldg, Medford
POELLNITZ ROBERT W--F&F Growers Bldg, Medford and Central Point
PORTER ELIAS H--St Marks Bldg, Medford
SEELY EBERLY R--235 E Main, Ashland
Songer S T, Pioneer Bldg, Ashland
STEARNS ROBERT W--Jackson County Bank Bldg, Medford
Stephenson George W, 146 S Holly, Medford
SWEDENBURG FRANCIS G--299 E Main, Ashland
THAYER FREDRICK G--F&F Growers Bldg, Medford
Physicians--Chinese
Gim Chung, 241 S Front, Medford
Piano Tuners
Debley Wm C, 508 S King, Medford
Robertson E E, 1228 E Main, Ashland
Shepherd L K, 658 Boulevard, Ashland
Pianos and Organs
Anderson G N, 667 N Main, Ashland
Hale Piano House, 217 W Main, Medford
Palmer Piano House, 28 S Central, Medford
Shepherd & Son, 658 Boulevard, Ashland
Planing Mills
MEDFORD SASH & DOOR FACTORY--431 S Fir, Medford
Pioneer Planing Mill Co, 125 Mill, Ashland
Plasterers
Campbell W E, 219 Meade, Ashland
Coppage John S, 326 N Bartlett, Medford
Frideger I R, 317 S Orange, Medford
James E C, 311 Laurel, Medford
Plumbers
Aiken Wm, Hotel Holland, Medford
Biegel A J, 297 E Main, Ashland
Carey George L, 335 Almond, Ashland
Carter Sidney, Pioneer, Ashland
COFFEEN & PRICE--19 N Fir, Medford
DePeau W S, 64 Dewey, Ashland
GARNETT-COREY HARDWARE CO--W Main cor Grape, Medford
Hammett Wm, Central Point
Helman Ray E, 363 Helman, Ashland
Hicks Ernest, 551 N Main, Ashland
Long A M, 130 8th, Ashland
MEDFORD FURNITURE & HARDWARE CO--N Central cor 6th, Medford
Penwell Anlo, 829 N Central, Medford
Pittman I D, 324 Terrace, Ashland
Riley Henry, Central Point
Rogue River Hardware Co, Central Point
Vroman A L, 113 N Front, Medford
Warner Mercantile Co, 375 E Main, Ashland
Poultry and Eggs
Central Poultry & Egg Co, Central Point
Medford Poultry & Egg Co, S Front cor 8th, Medford
Poultry Supplies
Ashland Feed Store, 353 E Main, Ashland
MONARCH SEED & FEED STORE--317 E Main, Medford
Morton & Son, A ne cor 1st, Ashland
Printers--Commercial
Argus The, Rogue River
Ashland Record, 3 Mills Bldg, Ashland
Ashland Tidings, 13 Plaza, Ashland
Canyon Press The, 337 E Main, Ashland
Gold Hill News The, Gold Hill
Herald Publishing Co, Central Point
Hull Frank H, Central Point
Jacksonville Post The, Jacksonville
Kunzman George J, F&F Growers Bldg, Medford
MEDFORD PRINTING CO--25-27-29 N Fir, Medford
PRINTERY THE--42 S Central, Medford
Public Markets
Medford Public Market, 35 S Riverside, Medford
Publishers
Brower W R, Rogue River and Central Point
Greer Bert R, 13 Plaza, Ashland
Herald Publishing Co, Central Point
MEDFORD PRINTING CO--25-27-29 N Fir, Medford
MEDFORD SUN THE--32 N Grape, Medford
Sears F W, Gold Hill
Watson W W, 42 S Central, Medford
Wolf Charles B, 3 Mills Bldg, Ashland
Quarries
Jacksonville Stone Quarry, Jacksonville
Wait F W & Co, W 10th cor King, Medford
Real Estate
Andrews Jap, Garnett-Corey Bldg, Medford
Allen Susie L Mrs, 63 N Main, Ashland
Barnes J C, Bennett Investment Co
BEAVER REALTY CO--30 E Main, Ashland
BENNETT INVESTMENT CO--W Main cor Fir, Medford
BILLINGS AGENCY--41 E Main, Ashland
Bittner Real Estate & Employment Agency, Palm Blk, Medford
Brown J C, Sparta Bldg, Medford
Cambers John J, Scenic Drive, Ashland
CLARK FRANK D--206 Phipps Bldg, Medford
Cornetius O M, Rialto Bldg, Medford
Cunningham C L, 548 Iowa, Ashland
Dox Henry S, Jacksonville
Estes Edward A, 333 N Main, Ashland
Fehl Realty Co, Mail Tribune Bldg, Medford
Fleming James M, 219 N Central, Medford
Gold Ray Realty Co, 106 W 6th, Medford
Hafer Edgar, Hotel Medford, Medford
Hill T W, 400 Morton, Ashland
HODGSON & REED--337 E Main, Ashland
HOLMES WM M--PO Box 336, Medford
HOON & CATHCART--Garnett-Corey Bldg, Medford
HURD LAND & INVESTMENT CO--Jackson County Bank Bldg, Medford
Jackson County Realty Co, 604 W 10th, Medford
Lamkin C B, 125 Oak, Ashland
Lemery J A, 300 E Main, Ashland
McWilliams F G, 126 Church, Ashland
Messner W A, 504 S Holly, Medford
Mundy John F, Palm Bldg, Medford
MURPHY WM--Bennett Investment Co, Medford
PAGE-DRESSLER CO--320 E Main, Medford
Phipps Edward E, 113 Pine, Ashland
Pierce Clarence C, 427 MF&H Bldg, Medford
Rader M A, 114 N Front, Medford
Reed M C, 67 Scenic Drive, Ashland
ROGUELANDS INC--237 E Main, Medford
Rogue River Land Co, PO  Box 336, Medford
ROGUE RIVER VALLEY CANAL CO--237 E Main, Medford
Rostel C P, Central Point
Siskiyou Hts Co The, Palm Bldg, Medford
STAPLES EDWARD T--117 Almond, Ashland
Stewart E J, F&F Growers Bldg, Medford
Talent Realty Co, Talent
Toft R H, 206 W Main, Medford
TUMY EARL--Garnett-Corey Bldg, Medford
WAKEFIELD JOHN W--Palm Bldg, Medford
Wertz G T, Rogue River
White & Trowbridge, F&F Growers Bldg, Medford
Wimer Charles L, 464 Mountain, Ashland
WOOD D R & CO--Mail Tribune Bldg, Medford
York W T, MF&H Bldg, Medford
Young O L, 77 Oak, Ashland
Restaurants
ALCO THE--134 E Main, Medford
Ashland Hotel, 50 N Main, Ashland
AUSTIN HOTEL--Bell The, Talent
East Main cor Oak, Ashland
BROWN'S--E Main, cor Front, Medford
Castilian Grill, Garnett-Corey Bldg, Medford
CENTRAL POINT BAKERY--Central Point
Columbia Cafe, Enders Block, Ashland
CURT'S RESTAURANT--E Main, Ashland
English Chop House, 20 S Central, Medford
Farmers Hotel, Eagle Point
Gold Hill Cafe The, Gold Hill
GRIEVE JAMES--Prospect
HOLLAND CAFE--Hotel Holland, Medford
Lyden House, Jacksonville
McClendon J Mrs, Gold Hill
MEDFORD HOTEL RESTAURANT--Medford Hotel, Medford
Montgomery House, 114 N Fir, Medford
OPTIMO CAFE--18 N Front, Medford
ROGUE ELK--Trail
ROYAL BAKERY & CAFE--39 E Main, Ashland
Sanitary Cafe, Nash Hotel, Medford
Shasta The, 217 E Main, Medford
SUNNYSIDE HOTEL--Eagle Point
TALENT HOTEL--Talent
Throckmorton A Mrs, Ruch
Waldorf Hotel, Rogue River
Sand, Rock and Gravel
ASHLAND TRANSFER & STORAGE CO--99 Oak, Ashland
MEDFORD CONCRETE CONSTRUCTION CO--Medford
Sanitariums
ASHLAND SANITARIUM--280 2nd, Ashland
GRANITE CITY HOSPITAL--Boulevard cor Palm, Ashland
SACRED HEART HOSPITAL--Nob Hill, Medford
Sash and Doors
ASHLAND MANUFACTURING CO--384 Oak, Ashland
BIG PINES LUMBER CO--N Fir cor 6th, Medford
Central Point Lumber Co, Central Point
Medford Lumber Co, N Fir cor 2nd, Medford
MEDFORD SASH & DOOR FACTORY--431 S Fir, Medford
WOODS LUMBER CO--204 S Fir, Medford
Schools and Colleges
MEDFORD BUSINESS COLLEGE--31 N Grape, Medford
MEDFORD CONSERVATORY OF MUSIC AND LANGUAGES--Natatorium Bldg, Medford
ST MARY'S ACADEMY--S Holly cor 11th, Medford
Second-Hand Goods
Eads Second Hand Store, 34 S Fir, Medford
Icenhower J B, 80 N Main, Ashland
Murray Sam, Central Point
Patty J F, 345 E Main, Ashland
Wilson ON, 708 W 4th, Medford
WILSON WILL H--130 N Front, Medford
WOOLF SCOTT--22 S Fir, Medford
Seeds
Broadley J T, Garnett-Corey Bldg, Medford
Dennis J N, 353 E Main, Ashland
MEDFORD GREEN HOUSE--1005 E Main, Medford
MONARCH SEED & FEED STORE--Medford
Sewer Pipe Manufacturers
Jacksonville Brick & Tile Co, 1½ m sw Jacksonville
MEDFORD CONCRETE CONSTRUCTION CO--Medford
Sheet Metal Works
Biegel A J, 297 E Main, Ashland
MEDFORD SHEET METAL WORKS--19 N Fir, Medford
SMITH J A--128 N Grape, Medford
Shoes--Retail
BEHLING'S GOOD FIT SHOE STORE--105 E Main, Medford
BRIGGS & ELMORE--11 E Main, Ashland
Cranfill & Robnett, Central Point
CROWLEY'S EMPORIUM--Central Point
ENDERS & SONS--E Main, Ashland
GOLDEN RULE--219 W Main, Medford
Heilbronner's, 206 W Main, Medford
Kidd's Shoe Store, 223 E Main, Medford
M M DEPARTMENT STORE--130 E Main, Medford
Phoenix Mercantile Co, Phoenix
Schmidt E F, 21 N Central, Medford
Talent Mercantile Co, Talent
TAYLOR-WILLIAMS CO INC--Jacksonville
VANDER SLUIS & BURGAN--Talent
Shoe Repairing
Bassett L, Butte Falls
Biden Ernest, Kidd's Shoe Store, Medford
Biden M, S Central, Medford
Crabtree G M, Gold Hill
Craig C W, Talent
ELECTRIC SHOE SHOP--26 S Grape, Medford
Francis S M, E Main cor Almond, Medford
Hessler L, Brownsboro
Johnson C, Talent
Johnson V E, 44 N Main, Ashland
McDowell J G, Central Point
Marting J C, Gold Hill
OVERLAND SHOE SHOP--E Main cor Iowa, Ashland
Sparks W R, Jacksonville
Stevens Ruben, Phoenix
Shoe Shining Parlors
Tosco's Shoe Shining Parlors, 116 E Main, Medford
WEST SIDE SHOE SHINING PARLORS--Getchell Block, Medford
Signs
BROMLEY HORACE L--215-216 First National Bank Bldg, Medford
Klum Blaine, 44 S Central, Medford
Weisser Wm, N Riverside, Medford
Soda Works
MEDFORD SODA WORKS--106 S Bartlett, Medford
Sporting Goods
CRATER LAKE HARDWARE CO--323 E Main, Medford
Eagle Point Hardware Co, Eagle Point
Ewing's Gun Store, 123 E Main, Medford
Fick's Hardware Store, Jacksonville
GARNETT-COREY HARDWARE CO--W Main cor Grape
MEDFORD BOOK STORE--209 E Main, Medford
MEDFORD FURNITURE & HARDWARE CO--N Central cor 6th, Medford
MEDFORD HARNESS CO--226 E Main, Medford
Rogue River Hardware Co, Central Point
Talent Hardware Co, Talent
Warner Mercantile Co, 375 E Main, Ashland
Stage Lines
Eagle Point-Derby Stage Line, Eagle Point
Eagle Point-Lake Creek Stage Line, Eagle Point
Eagle Point-Trail Stage Line, Eagle Point
Gold Hill-Sams Valley Stage Line, Gold Hill
Interurban Auto Line, Medford-Ashland
Jacksonville-Applegate Stage Line, Jacksonville
Jacksonville-Watkins Stage Line, Jacksonville
Medford-Central Point Auto Lines, Medford
Medford-Eagle Point Auto Line, Eagle Point
Medford-Grants Pass Auto Line, Medford
VALLEY AUTO LINE--Medford-Ashland, Medford
Storage
ASHLAND TRANSFER & STORAGE CO--99 Oak, Ashland
EADS TRANSFER & STORAGE CO--42 N Front, Medford
Tailors
Bouchet P, Gold Hill
Eason Robert, 32 S Orange, Medford
Klein E J, 128 E Main, Medford
MEDFORD CLEANING & PRESSING CO--8 S Central
ORRIS L J--11 Oak, Ashland
PAULSERUD & BARRETT--171 E Main, Ashland
Watson John F, Hotel Medford, Medford
Taxidermists
Bartlett F W, 126 E Main, Medford
Telephone and Telegraph Companies
Applegate Valley Telephone Co, Applegate
Butte Falls & Eagle Point Telephone Co, Eagle Point
Central Point Mutual Telephone Co, Central Point
Home Telephone & Telegraph Co, of Southern Oregon, with Stations at Gold Hill, Medford, Jacksonville, Rogue River and Ashland
Pacific States Telephone & Telegraph Co, Ashland, Central Point and Medford.
Postal Telegraph Co, Ashland and Medford
Western Union Telegraph Co, Ashland, Central Point, Gold Hill and Medford
Tent and Awning Manufacturers
Medford Tent & Awning Co, 106 N Front, Medford
Theaters
Central Point Opera House, Central Point
Eagle Point Opera House, Eagle Point
Gold Hill Opera House, Gold Hill
Page Theater, 422 E Main, Medford
Vining Theater, E Main, Ashland
Theaters--Motion Pictures
Page Theater, 422 E Main, Medford
Savoy Theater, Central Point
Star Theater, 397-399 E Main, Ashland
Star Theater, 222 E Main, Medford
Vining Theater, E Main, Ashland
Wego Theater, Gold Hill
Timber Cruisers
Bailey James, 2 Beach, Ashland
Dean Harris, 99 Granite, Ashland
Laidley George, 333 Knight, Medford
Pinkerton F W, 743 E Main, Ashland
TIMBER LANDS--See Real Estate Dealers
Tin, Copper, and Sheet Metal Workers
MEDFORD SHEET METAL WORKS--19 N Fir, Medford
SMITH J A--128 N Grape, Medford
Warner Wayman, Central Point
Transfer Companies
ASHLAND GENERAL DELIVERY CO--444 California, Ashland
ASHLAND TRANSFER & STORAGE CO--99 Oak, Ashland
Burbidge W J, 126 W Main, Medford
DYER TRANSFER CO--77 Pine, Ashland
EADS TRANSFER & STORAGE CO--43 N Front, Medford
Good Transfer Co, 269 B, Ashland
Hendricks James, 258 3rd, Ashland
Medford General Delivery Co, Central Point rd 2 bks n limits, Medford
Medford Transfer Co, Rialto Bldg, Medford
Roseberry Thomas, The Midway, Medford
Transportation Companies
PACIFIC & EASTERN RY CO--Medford, Eagle Point, Derby and Butte Falls
SOUTHERN PACIFIC CO--Ashland, Central Point, Gold Hill, Medford, Phoenix, Talent and Rogue River
SOUTHERN OREGON TRACTION CO--Medford-Jacksonville
Undertakers
Dodge J P & Son, 125 E Main, Ashland
Jones T M, Central Point
KELLOGG A E--Gold Hill
PEARL JOHN A--28 S Bartlett, Medford
Stock Herman C, 108 Nob Hill, Ashland
Upholsterers
Hausman Carl, 225 Talent, Medford
Stanley Robert H, 886 A, Ashland
Weis J E, Weeks & McGowan Co, Medford
Vacuum Cleaners
Angle O E, 191 Oak, Ashland
French E E, 808 S Central, Medford
Veterinary Dentists
Decker F M, 1219 E Main, Ashland
HELMS J L--111 N Fir, Medford
Veterinary Surgeons
Carter J A, 295 Helman, Ashland
HELMS J L--111 N Fir, Medford
Tull C H, 531 Penn av, Medford
Vinegar Manufacturers
Bagley Canning Co, Talent
ROGUE RIVER CANNING CO--Medford
Vulcanizing
Ashland Garage, 53 2nd, Ashland
ASHLAND VULCANIZING WORKS--N Main, Ashland
Ford Garage, Hotel Austin Bldg, Ashland
MEDFORD VULCANIZING WORKS--36 S Grape, Medford
Well Drillers
Dodge J M, 610 S Oakdale, Medford
Wood Sawyers
Faske Gust, 511 E Main, Medford
Painter John, Central Point
Reichstein C H, N Fir cor 2nd, Medford
Slater J W, 420 Boardman, Medford
Tedrick Fred, 911 S Peach, Medford
Jackson County Directory 1916, Rothermel and Fee, pub.


  
Last revised July 17, 2020